July 21, 2025Jul 21 3 hours ago, Time Crisis said:"Motivisanje u emigraciju" se odvija već decenijama, praktično otkako su otvorene granice posle rata, nikad to nije prestajalo. Isto važi i neefikasne privrednike, takvi će propasti jedino ako su skroz oslonjeni na sebe, ako su u bilo kakvoj šemi sa režimom nema zime, i to je isto višedecenijski trend."Crni talas" jugoslovenskog filma se pojavio 60ih. Kao sto se zna, opisivao je sumornu stvarnost vecine stanovnika SFRJ, kao prvi veliki unutrasnji krizni period SFRJ. Tokom 60ih se javlja prvi veci drustveni pritisak na vlasti u SFRJ. U novinama cak izlaze "pisma citalaca" u kojima se kritikuje drustveno stanje, prva vidljiva raslojavanja i stvaranja "crvene burzoazije", na kraju se to preliva na ulice kroh Studentske demonstracije 68. Naglo otopljavaju odnosi SFRJ i Z. Nemacke, koji su bili u prekidu od kraja 50ih zbog priznavanja DDR od strane SFRJ.Dolaze pregovori o reparaciji ali najvazni je onaj o gostujucim radnicima.Izvoz ljudi iz SFRJ kako bi se smanjio drustveno-politicki pritisak. Visak radnika sa sela i oboda gradova, velika nezaposlenost, ce biti resen izvozom ljudi plus ce oni slati novac u SFRJ.Nezaposlenost u SFRJ nije resena i pored izvoza ljudi, sto govori dosta, kao i danas u Srbiji. Kada izvezes preko milion ljudi a tebi nezaposlenost skoci, sto se desilo u SFRJ 70ih, tu nesto duboko nije dobro. Rast nezaposlenosti u SFRJ se poklapa sa decentralizacijom kroz ustav 1974. Sto ima smisla jer je decentraluzacija dovela do slabljenja produktivnosti drzave zbog zatravanja u drzavne granice saveznih clanica i pravljenja nepotrebnih kapaciteta, to je samo jedan primer.
July 21, 2025Jul 21 1 hour ago, Weenie Pooh said:Pa fiksiraj cene, jebem mu sve! Planska ekonomija, lepo Staljin, lepo petoljetka...Da stvarno, što ne bismo još jednom to probali, to što je prvi put propalo ne mora znači da će ponovo
July 21, 2025Jul 21 Generacija tzv. baby boomer-a(1946-1965) nije jos pocela znacajnoje da ulazi u radnu snagu pocetkom 70ih, od kraja 70ih i tokom osamdeseteih svakako. Ali nezaposlenost u SFRJ je bila visoka sredinom 60ih, resenja je na kratko "izvozom ljudi". Sto se vidi na grafikonu iznad. Edited July 21, 2025Jul 21 by Emerald
July 21, 2025Jul 21 21 minutes ago, Emerald said:Ali nezaposlenost u SFRJ je bila visoka sredinom 60ih, resenja je na kratko "izvozom ljudi". Sto se vidi na grafikonu iznad.Pitanje i kolika je bila stvarna/realna nezaposlenost, bio je nemali broj ljudi koji je zaposlen samo da bi se reklo da imaju radno mesto, a realno nisu radili ništa
July 21, 2025Jul 21 On 20. 7. 2025. at 6:27, Amos said:Samo ti kažem kako zvučiš.Da kje indijsko drustvo hijerarhijsko po kastama, duboko patrijarhalno nije nikakva tajna niti nesto sto ne sme da se kaze.Takodje, sa unutrasnjim protivrecnostima.Pre dve nedelje sam slusao prezentaciju o desetinama miliona unutrasnjih migranata sa severa Indije u potrazi za boljim zivotom na jugu Indije. Pretporstavljam da znate u kom smeru idu individualni narativi.Recimo ovo, od mnogih papira o missing girls temi.https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1731185
July 21, 2025Jul 21 7 hours ago, Emerald said:Uvoz radne sange neminovno vodi do sukoba "nizih" domicilnih(radnickih) slojeva sa novopridoslim radnicima. Rasizam tu ne igra glavnu ulogu ali je lep dodatak za razlicite ukljucene strane. Bogati poslodavci ce insistirati na rasizmu da bi se prikrila prava namera doticnih, stavise, na taj nacin ce sebe predstaviti kao velike humaniste i dobrotvore. "Umerena" levica ce isto insistarati na rasizmu jer je tako lakse i lepse.Drzava ce raditi da se cela prica svede na rasizam, stavise, pravice svoje grupe na obe strane politickog sprektra jer je tako najlakse i najlepse.Sustina, dolazak radnika koji rade za nize plate neminovno dovodi do nizih plata domicnilnog radnistva i poskupljivanja nekretnina. To je tako svuda.Ono sto meni nije jasno, zasto se u Srbiji uopste prica o uvozu toliko radne sange kada se nezaposlenost vec godinama ne pomera iz "koridora " 8-10%, a veliko je pitanje kako se doslo dotle, jer se nezaposlenost sada racuna prilicno "mastovito" sa uvedenim metodologijama iz EU: Nezaposlenost 8-10% nije mala nezaposlenost, tipa manje od 5%. Kada nezaposlenost ode ispod 5%, onda postoji ozbiljan nedostatak radne snage. Primera radi, nezaposlenost mladih u Srbiji(18-29 godina) se godinama krece 25-30%, sto nije malo.Odakle potreba za uvozom radne snage, moje neko misljenje:1) mimikrija, da se prikaze kako je Srbija privredno uspesna, pa mora da uvozi radnu snagu, time se okrecu neke druge teme u javnosti2) smanjivanje cene rada domacih radnika,3) trziste nekretnina, ovo je bilo tokom 2022 zbog Rusa i Ukrajinaca, ali oni su mahom sada otisli.Vec se pricalo ovde, ali ajde da se ponovi.Statistika agregatne nezaposlenosti jeste korherentna sa mismatch problemom ponude i traznje specificne radne snage.Da bi se imao uvid, onda je bolje pogledati statistiku profila nezaposlenih i statistiku profila migranata.Taj mismatch postoji i zbog oportunitetnog troska - ko ce da se cima za minimalnu platu na neatraktivnim poslovima ako ima stan i moze barem delimicno da zivi na roditeljsko-penzionerskoj sisi. To je nama Mediteran dao. I to je ok i logicno, racionalno.Problem je kako zadrzati welfare sistem, uz pratece incentive probleme, a da ne uvozis radnu snagu. Sto se gramzivih gazda tice, to ne znam, valjalo bi videti trend raspodele dodatne vrednosti izmedju rada i kapitala u Srbiji (ne znam da li neki miks labour i IO ekonomista radi na toj temi). Ono sto statistika pokazuje jeste rast realnih plata (sto nije isto kao i relativnih u odnosu na profit).
July 21, 2025Jul 21 5 hours ago, Tresko said:Pa i u Srbiji kao uostalom u velikom broju EU zemalja se statistički podaci friziraju, i potpuno su nepouzdani, da ne kažem lažni. Italija je recimo veoma bitan primer. Oni već par decenija friziraju besomučno statistike, i to im iz Brisela svesno dopuštaju, jer im ne odgovara da se prikaže stvarnost, tj. da je Italija već više od 10 godina u realnom defaultu, a pošto cela EU zajedno ne bi imala dovoljno novca za bailout, onda je bolje da se svi pravimo ludi, da se plasiraju lažni statistički podaci i da se tako ide dalje, praveći se da Italija jeste u krizi, ali ništa strašno. A veoma je smešno jer ko god pogleda 2 minuta vidi da su podaci lažirani. Na primer oni sad tvrde kako je zaposlenost porasla, a nezaposlenost na najnižem istorijskom nivou, a onda sa druge strane već 27 meseci broj radnih sati je u konstantnom padu. Znači po njima zaposlenost je porasla, a sa druge strane se svakog meseca radi manje, što je teško objašnjivo.Zaposlen covek = radim 1 sat u nedeljiHonorarci.Pogledaj sezonske varijacije zaposlenosti u Spaniji i Italji.Rast zaposlenosti a pad radnih sati se moze objasniti polsovima koji nisu puno radno vreme. Moguce je da je statistika zaposlenosti stvara, a radnih satai lazna - zaposlim te na 1 sata da me ne drka inspekcija, a ispod stola ti kesiram ostalih 7 sati.
July 21, 2025Jul 21 51 minutes ago, Emerald said:Generacija tzv. baby boomer-a(1946-1965) nije jos pocela znacajnoje da ulazi u radnu snagu pocetkom 70ih, od kraja 70ih i tokom osamdeseteih svakako. Ali nezaposlenost u SFRJ je bila visoka sredinom 60ih, resenja je na kratko "izvozom ljudi". Sto se vidi na grafikonu iznad.Baby Boom je bio primarno američki fenomen, iako su ga u manjoj meri osetile i druge zapadne zemlje. Jugoslavija, kao jedna od zemalja sa najvećim ratnim mortalitetom (~15% populacije), svakako nije preko noći krenula da se množi od 1945.
July 21, 2025Jul 21 46 minutes ago, Budja said:Zaposlen covek = radim 1 sat u nedeljiHonorarci.Pogledaj sezonske varijacije zaposlenosti u Spaniji i Italji.Rast zaposlenosti a pad radnih sati se moze objasniti polsovima koji nisu puno radno vreme. Moguce je da je statistika zaposlenosti stvara, a radnih satai lazna - zaposlim te na 1 sata da me ne drka inspekcija, a ispod stola ti kesiram ostalih 7 sati.Nema to veze sa ovim što se dešava u Italiji.Pri tome honorarac se ne smatra zaposlenim.
July 21, 2025Jul 21 8 minutes ago, Tresko said:Nema to veze sa ovim što se dešava u Italiji.Pri tome honorarac se ne smatra zaposlenim.U kvartalnim anketama statistickih instituta pitaju random ljude da li su radili u prethodnih XY dana, nema veze da li imaju ugovor o radu.Isto ih pitaju i o broju radnih sati.Statistika ministarstava za rad je vezana za ugovore.
July 21, 2025Jul 21 8 minutes ago, Budja said:U kvartalnim anketama statistickih instituta pitaju random ljude da li su radili u prethodnih XY dana, nema veze da li imaju ugovor o radu.Isto ih pitaju i o broju radnih sati.Statistika ministarstava za rad je vezana za ugovore.Pa kakve to ima veze sa ovim o čemu ja govorim? Ja ne govorim o statistikama sa random pitanjima da li si radio ili ne, niti o sezonskim radnicima koje plaćaju vaučerima. Govorim o statistikama koje se tiču pravog zaposlenja, na odredjeno ili neodredjeno vreme, sa regularnim ugovorom za puno ili delimično radno vreme, sa svim zakonskim zaštitama prava i pod kolektivnim granskim ugovorima. To je jedino pravo zaposlenje. Ovo sve drugo su izmišljotine da se izbegne plaćanje doprinosa, staža i zaštita prava radnika, i ne predstavljaju relevantne podatke.
July 21, 2025Jul 21 11 minutes ago, Tresko said:Pa kakve to ima veze sa ovim o čemu ja govorim? Ja ne govorim o statistikama sa random pitanjima da li si radio ili ne, niti o sezonskim radnicima koje plaćaju vaučerima. Govorim o statistikama koje se tiču pravog zaposlenja, na odredjeno ili neodredjeno vreme, sa regularnim ugovorom za puno ili delimično radno vreme, sa svim zakonskim zaštitama prava i pod kolektivnim granskim ugovorima. To je jedino pravo zaposlenje. Ovo sve drugo su izmišljotine da se izbegne plaćanje doprinosa, staža i zaštita prava radnika, i ne predstavljaju relevantne podatke.Uvek je vazno videti koji je izvor statistike.Po novinama se obicno referise na zavode za statistiku.Konsultanti u svojim kvartalnim publikacijama takodje obicno koriste te cifre.
Create an account or sign in to comment