Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

O mobilnosti radne snage, Serbian edition

Featured Replies

1 hour ago, Tresko said:

Ovo sve drugo su izmišljotine da se izbegne plaćanje doprinosa, staža i zaštita prava radnika, i ne predstavljaju relevantne podatke.

To drugo je poslednjih godina bar u zapadnom svetu statistika na koju se pozivaju države i ministarstva kad predstavljaju svoje uspehe. Ili još jedna - na birou si, biro ti nađe posao, ti odbiješ, nisi više nezaposlen u njihovoj statistici

Edited by Engineer

  • Replies 182
  • Views 11.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Ми смо дефинитивно показали да нисмо спремни да заштитимо те људе од бројних малверзација и искоришћавања. и то је донекле и очекивано, ово је потпуно нова ствар. Оно што је горе је то што како време

  • Weenie Pooh
    Weenie Pooh

    Pa kod corpo vojnika se najbolje i uočava to o čemu @Shan Jan priča, ne kod vozača busa. Tipičan šofer je dalitska sirotinja, verovatno malo šta umišlja i malo čemu se nada. Ali tipičan SEO stručnja

  • to ce biti zanimljivo gledati ako i kada krene u vecem obimu. srbi nisu rasisti samo zato sto nema crnaca u znacajnom broju.

Posted Images

3 hours ago, Weenie Pooh said:

Baby Boom je bio primarno američki fenomen, iako su ga u manjoj meri osetile i druge zapadne zemlje.

Jugoslavija, kao jedna od zemalja sa najvećim ratnim mortalitetom (~15% populacije), svakako nije preko noći krenula da se množi od 1945.

kako nije, od 1948 do 1961 imamo porast broja stanovnika od 17,6%...

Popisi stanovništva u FNR/SFR Jugoslaviji:

  • 1948:

    Prvi popis u FNRJ nakon Drugog svetskog rata. Zabeleženo je 15.772.000 stanovnika. Popis je korišćen za procenu ratnih posledica i šteta. 

  1. 1953:

    Popis je sproveden 31. marta 1953. godine. Zabeleženo je 16.991.062 stanovnika. Uvođenje redovnih popisa na svakih deset godina. 

  2. 1961:

    Popis je sproveden 31. marta 1961. godine. Zabeleženo je 18.549.291 stanovnika. 

  3. 1971:

    Popis je sproveden 31. marta 1971. godine. Zabeleženo je 20.522.972 stanovnika. Zabeležen je značajan porast broja stanovnika u odnosu na prethodni popis. 

  4. 1981:

    Popis je sproveden 31. marta 1981. godine. Zabeleženo je 22.427.862 stanovnika. Udeo gradskog stanovništva se povećao u odnosu na 1948. godinu. 

  5. 1991:

    Poslednji popis stanovništva u SFRJ. Zabeleženo je 23.528.230 stanovnika

10 hours ago, Shan Jan said:

Ako izuzmemo gradjevinu gde radi puno stranaca i IT, koji je malo zastao, meni deluje da se srpska ekonomija polako gasi. Pogledaj proizvode koje kupujes, sta je proizvedeno u Srbiji? Skoro sve se uvozi. Sta mi izvozimo? Bukvalno zivimo na doznakama ali ni to nece moci vecno, ljudi se vise ne vracaju nego nastavljaju zivot u inostranstvu.

Koliki je deficit, statistički?

21 minutes ago, gone fishing said:

kako nije, od 1948 do 1961 imamo porast broja stanovnika od 17,6%...

17% za 13 godina nije nikakav bum, to je stabilan priraštaj u blagom (takođe stabilnom) opadanju.

Između 1 i 2 posto godišnje je išlo od kraja rata do kraja šezdesetih, kada prvi put pada ispod 1%, a kraj države se dočekuje sa mizernih 0.4%

image.png

26 minutes ago, BWA said:

Koliki je deficit, statistički?

Deficit tekuceg racuna u 2024 je bio preko 6% bdp, u 2023 je bilo bolje ali neki prosek u poslednjih 10 godina, deficit od 4-5% bdp. Vrlo je blizu bila Turska, mislim i Argentina, pre sloma svojih valuta. Dinar je ugrozen, srecom sada nema veliki spekulativnih napadana valute po Evropi, kao pocetkom devedesetih kada je Sorosev fond razvalio Skandinaviju i Britaniju, a Francuska je pretekla zbog velike pomoci Nemacke.

Srbija ima porast trgovinskog deficita, mislim da ni sektor usluga nije u mnogo boljem stanju iako tu IT, verovatno, nesto "pegla", tako da nisam siguran oko toga.

Srbija ima porast izvoza ali je porast uvoza veci. To se "krpi" stranim ulganjima, zaduzivanjem i doznakama, mislim da su dozanke najvaznija kategorija sa preko 5 milijardi evra godisnje priliva u Srbiju.

A to je povezano sa mobilnoscu radne snage, ona koja iz Srbije ide.

10 hours ago, Weenie Pooh said:

17% za 13 godina nije nikakav bum, to je stabilan priraštaj u blagom (takođe stabilnom) opadanju.

Između 1 i 2 posto godišnje je išlo od kraja rata do kraja šezdesetih, kada prvi put pada ispod 1%, a kraj države se dočekuje sa mizernih 0.4%

image.png

taj stabilan priraštaj, umereni što kažeš, kako ga ja tumačim je značio otprilike sledeće,

1965 god se na biro javilo oko 380000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 200000 radnih mesta

1966 god se na biro javilo oko 375000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 206000 radnih mesta

1967 god se na biro javilo oko 400000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 210000 radnih mesta

1968 god se na biro javilo oko 435000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 253000 radnih mesta

1969 god se na biro javilo oko 453000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 266000 radnih mesta

1970 god se na biro javilo oko 406000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 202000 radnih mesta

1971 god se na biro javilo oko 448000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 285000 radnih mesta

1972 god se na biro javilo oko 436000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 259000 radnih mesta

1973 god se na biro javilo oko 445000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 290000 radnih mesta

1974 god se na biro javilo oko 426000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 258000 radnih mesta

dalje me mrzi da računam hihi prosek za ovih 10 godina je da se radna snaga uvećavala u proseku za oko 177500 ljudi godišnje, da je trebalo izmisliti toliko radnih mesta godišnje, pa se posle čudimo što je komunizam propao

Sa druge strane vlade u zadnjih 25 godina imaju situaciju da se broj radno sposobnih smanjuje svake godine za po 25000 - 30000 pa i dalje nisu rešile problem nezaposleneosti, pitam se pitam šta bi sadašnji vlastodršci radili da im se svake godine povećava broj radno sposobnih na birou za 50000 - 60000 i u kakvo bi bedi tek onda živeli....

1 hour ago, gone fishing said:

Sa druge strane vlade u zadnjih 25 godina imaju situaciju da se broj radno sposobnih smanjuje svake godine za po 25000 - 30000 pa i dalje nisu rešile problem nezaposleneosti, pitam se pitam šta bi sadašnji vlastodršci radili da im se svake godine povećava broj radno sposobnih na birou za 50000 - 60000 i u kakvo bi bedi tek onda živeli....

Nek kazu svojima da se samozaposle tj otvore firme, pa ako ne umeju da postignu marginu nek propadnu i eto ti. slobodno trziste...

Inace ovo je jedan po meni od glavnih uzroka arapskog proleca i nestabilnosti tamo, tona mladica posla niotkuda.

4 hours ago, gone fishing said:

taj stabilan priraštaj, umereni što kažeš, kako ga ja tumačim je značio otprilike sledeće,

1965 god se na biro javilo oko 380000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 200000 radnih mesta

1966 god se na biro javilo oko 375000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 206000 radnih mesta

1967 god se na biro javilo oko 400000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 210000 radnih mesta

1968 god se na biro javilo oko 435000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 253000 radnih mesta

1969 god se na biro javilo oko 453000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 266000 radnih mesta

1970 god se na biro javilo oko 406000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 202000 radnih mesta

1971 god se na biro javilo oko 448000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 285000 radnih mesta

1972 god se na biro javilo oko 436000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 259000 radnih mesta

1973 god se na biro javilo oko 445000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 290000 radnih mesta

1974 god se na biro javilo oko 426000 ljudi a penzionisanjem i umiranjem se oslobodilo oko 258000 radnih mesta

dalje me mrzi da računam hihi prosek za ovih 10 godina je da se radna snaga uvećavala u proseku za oko 177500 ljudi godišnje, da je trebalo izmisliti toliko radnih mesta godišnje, pa se posle čudimo što je komunizam propao

Sa druge strane vlade u zadnjih 25 godina imaju situaciju da se broj radno sposobnih smanjuje svake godine za po 25000 - 30000 pa i dalje nisu rešile problem nezaposleneosti, pitam se pitam šta bi sadašnji vlastodršci radili da im se svake godine povećava broj radno sposobnih na birou za 50000 - 60000 i u kakvo bi bedi tek onda živeli....

Da ne trolujemo ljudima temu još dugo, moram samo da primetim da ti je proračun dosta onako, na o-ruk. Ne znam zašto bi sabirao penziju i umiranje na godišnjem nivou da obračunaš koliko se radnih mesta oslobodilo? Prirodnom smrću se obično ne oslobađaju radna mesta, upravo zbog toga i postoji penzija da to malo amortizuje.

Manjak radnih mesta sigurno nije sam po sebi predstavljao problem u zemlji u ubrzanom razvoju koju je rat prilično temeljno razorio. Veći problem je bio manjak kvalifikovanih kadrova u novim industrijama - za neobrazovane je sa vremenom bilo sve manje mesta jer se sve više zahtevala kakva-takva stručna sprema. Zato se i radilo na ubrzanom opismenjavanju, između ostalog, kako bi ljudi imali otvoren put ka zaposlenju.

Zato su takođe u radnu snagu intenzivno gurana oba pola, dok su u Baby Boom delu sveta mogli da priušte luksuz zvani "šta ćeš ti na fakultetu, mala, idi rađaj decu".

Srpski minimalac, plus hrana od ~400 RSD na dan, plus verovatno kontejnerski smeštaj. Call now!

Edited by Weenie Pooh

Nazalost to je dream job za mnoge u Africi.

Potpuno bizarno, ali prodavac kuće koju (nadam se) kupujem mi je rekao da je prošle nedelje imao hitan poziv od agencije - klijent iz Gane je hteo da obiđe kuću.

9 hours ago, Shan Jan said:

Nazalost to je dream job za mnoge u Africi.

Šta će da jedu u Srbiji za 100€ mesečno?

Veći deo tih 500€ će da im ode na hranu.

10 hours ago, Weenie Pooh said:

Srpski minimalac, plus hrana od ~400 RSD na dan, plus verovatno kontejnerski smeštaj. Call now!

Jesu li to ti sa visokim obrazovanjem o kojima si mi pisao?

Inace, odmah je bila jasna strategija. Popuniti sva ona radna mesta u delatnostima gde imaju monopol, a gde vise niko normalan nece da trpi njihovo izivljavanje.

Menjamo narod jer postojeci ne valja.

Jebes elitu bez naroda.

21 minutes ago, Sammael said:

Šta će da jedu u Srbiji za 100€ mesečno?

Veći deo tih 500€ će da im ode na hranu.

Na zalost, gresis. Nisi svestan koliko su ti ljudi spremni da uskracuju sebi. Kad smo imali gradjevinske radnike u Africi, oni bi novac za hranu trosili tako sto bi kupili dzak pirinca i samo to jeli svaki dan a ostatak stavljali sa strane za porodicu. Morali smo da im dokupljujemo normalnu hranu jer sami ne bi to radili.

To bukvalno rade i srbi kada odu u inostranstvo. Po 10 u jednoj sobi, zajedničko kupatilo, salama podriguša, šteka cigara, domaće slanine (dok je moglo). Ne svi, ali barem 80% gastosa, za ove niskokvalifikovane poslove.

Ne bi bio u koži ovoj novoj generaciji koja sada izlazi na tržište rada. Prva koja nema iza sebe generacijskih trauma, a natovariće im da se za prvi posao bore sa ovim uvezenim polurobovima.

I ne samo oni, šta je sa ljudima koji se bliže penziji i zbog mnogo faktora nisu za neki dinamičan rad već za tako neke dostave, taksiranja itd. Pa žene koje su bile van radnog odnosa npr. zadnje tri godine zbog trudnoće.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.