Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

O mobilnosti radne snage, Serbian edition

Featured Replies

U nastavku/back on topic, čitava ta ideja da se egzistencijalni problemi rešavaju migracijom je fundamentalno neiskrena. Zarađivaćeš više para, istina je, trošićeš više para takođe, ali osnovni problem eksploatacije ne da nećeš rešiti nego ćeš imati drastično manje šanse da uopšte počneš da ga rešavaš.

Kao imigrant, ma koliko intenzivno pokušavao da se integrišeš, ti si strano telo u većinskoj populaciji; tvoji interesi neće biti doživljeni kao da se poklapaju sa interesima većine, imaćeš partikularnosti koje oni nemaju a nećeš imati one koje imaju.

Ostaće ti da probleme rešavaš individualno umesto kolektivno, što te je uostalom verovatno i dovelo u situaciju da emigriraš. (Odlazak iz zemlje je odustajanje od delovanja na kolektivnom planu i prihvatanje delovanja na individualnom, jer jebiga, ništa drugo ti nije preostalo.)

Za to vreme, bićeš izložen animozitetu rastućeg dela domaće populacije, što je feature and not a bug. Ti si pozvan da dođeš gde si došao ne samo da bi radio, već da bi te domaći radnik krivio za značajan deo sopstvenih problema. Sam po sebi predstavljaš bućku za većinsku populaciju, kojoj se posle može moralizirati i pridikovati kako ne treba da te mrze, a to skreće pažnju sa konkretnih, materijalnih problema sa kojima se suočavaju.

Ovo važi nezavisno od toga da li si iz Gane došao u Srbiju, iz Hrvatske u Nemačku, iz Gvatemale u Ameriku, itd. Slobodno cirkulisanje radne snage pomaže da se popusti pritisak u parnom loncu, da svi možemo neometano da nastavimo da se kuvamo.

  • Replies 182
  • Views 11.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Ми смо дефинитивно показали да нисмо спремни да заштитимо те људе од бројних малверзација и искоришћавања. и то је донекле и очекивано, ово је потпуно нова ствар. Оно што је горе је то што како време

  • Weenie Pooh
    Weenie Pooh

    Pa kod corpo vojnika se najbolje i uočava to o čemu @Shan Jan priča, ne kod vozača busa. Tipičan šofer je dalitska sirotinja, verovatno malo šta umišlja i malo čemu se nada. Ali tipičan SEO stručnja

  • to ce biti zanimljivo gledati ako i kada krene u vecem obimu. srbi nisu rasisti samo zato sto nema crnaca u znacajnom broju.

Posted Images

Na gradilištu u Ulici Omladinskih brigada na Novom Beogradu juče se dogodila ozbiljna nezgoda u kojoj je teško povređen radnik (24) iz Kirgistana.

I sada cemo sa Kirgistancem sve lakse zataskati.

Feature, not a bug.

12 minutes ago, Downforce said:

I sada cemo sa Kirgistancem sve lakse zataskati.

Feature, not a bug.

Inace im je zataskavanje za domace ljude problem zadnjih godina...Gde je Aleksinacki rudnik, gde su Lucani...Ne znam sta goni Ganjane napolje, ali iz Srbije ljudi ne idu samo zbog novca.

Delu Siemensa je bilo zabranjeno nekoliko godina da ucestvuje u nekim tenderima za opremanje nacionalne prenosne mrezu u Norveskoj jer nisu kontrolisali firmu podizvodjaca iz Bosne, monteri VN dalekovoda su u pitanju. Elem placali su ih prema lokalnim zahtevima kompanijama, ali su morali gazdi da vrate deo novca po povratku u Bosnu. Saznalo se.

Edited by Moonwalker

33 minutes ago, Weenie Pooh said:

U nastavku/back on topic, čitava ta ideja da se egzistencijalni problemi rešavaju migracijom je fundamentalno neiskrena. Zarađivaćeš više para, istina je, trošićeš više para takođe, ali osnovni problem eksploatacije ne da nećeš rešiti nego ćeš imati drastično manje šanse da uopšte počneš da ga rešavaš.

Kao imigrant, ma koliko intenzivno pokušavao da se integrišeš, ti si strano telo u većinskoj populaciji; tvoji interesi neće biti doživljeni kao da se poklapaju sa interesima većine, imaćeš partikularnosti koje oni nemaju a nećeš imati one koje imaju.

Ostaće ti da probleme rešavaš individualno umesto kolektivno, što te je uostalom verovatno i dovelo u situaciju da emigriraš. (Odlazak iz zemlje je odustajanje od delovanja na kolektivnom planu i prihvatanje delovanja na individualnom, jer jebiga, ništa drugo ti nije preostalo.)

Za to vreme, bićeš izložen animozitetu rastućeg dela domaće populacije, što je feature and not a bug. Ti si pozvan da dođeš gde si došao ne samo da bi radio, već da bi te domaći radnik krivio za značajan deo sopstvenih problema. Sam po sebi predstavljaš bućku za većinsku populaciju, kojoj se posle može moralizirati i pridikovati kako ne treba da te mrze, a to skreće pažnju sa konkretnih, materijalnih problema sa kojima se suočavaju.

Ovo važi nezavisno od toga da li si iz Gane došao u Srbiju, iz Hrvatske u Nemačku, iz Gvatemale u Ameriku, itd. Slobodno cirkulisanje radne snage pomaže da se popusti pritisak u parnom loncu, da svi možemo neometano da nastavimo da se kuvamo.

Ovo je sve tacno, samo malo je i sira prica - ljudi oduvek migriraju. Uglavnom se asimiluju kao ona deca koju su Turci odveli pa su sad njihovi potomci pravi Turci, redje se ne asimiluju kao npr Romi ili Jevreji. Uvek se migriralo iz ekonomskih i bezbednosnih razloga - i sad je tako. Dodatak je sad taj ceo kontekst kapitalizma. Koliko se prepoznajem u ovom opisu gore, toliko je momenat da sam se ja vrlo dugo i pre nego sto sam se vratila osecala kao da ne pripadam vecinskoj grupi ni u Srbiji. Isto si i ovde na meti malogradjana, strcis i mnogi za koje ne znas ni kako se zovu ti sanjaju zlo.

Ubi panis ibi patria

On 31. 7. 2025. at 14:46, Weenie Pooh said:

Prilično je suludo da DW sugeriše čitaocima da se za takve pare opušteno rešava stambebno pitanje u Nemačkoj, pa još u kontekstu njene bruto plate. Ali to je izgleda bio deo agresivne kampanje u sezoni jesen/zima 2016:

image.png

Ima i ovaj Rujevićev tekst iz 2017.

https://www.masina.rs/stetoskop-u-koferu

Jasno je da finansiranje školovanja lekara javnim novcem nije u javnom interesu građana Srbije – ukoliko ti lekari na kraju leče Nemce, Švajcarce ili Norvežane. Jasno je da bogatije zemlje crpe ljudske resurse siromašnijih baš kao što preko nametnutih koncesija odnose rudna bogatstva. Jasno je i da se ljudima koji spakuju stetoskop i odu ne može previše zameriti što su digli ruke – iskustvo ih uči da je kriza na periferiji sistema permanentna, da se može okončati tek na ličnom nivou preseljenjem u centar. Dok ne ostare čekajući svetsku revoluciju radije idu u Nemačku, gde se primopredaja smene u mnogim bolnicama uveliko odvija na srpskom jeziku.

  • 2 weeks later...

Gradske vlasti: U Fijatu u Kragujevcu biće zaposleno 800 radnika iz Nepala i Maroka

U Fijatovoj fabrici u Kragujevcu biće zaposleno 800 radnika iz Nepala i Maroka, jer ih u Kragujevcu nema, prenela je Televizija Kragujevac, pozivajući se na izjavu gradskog većnika za privredu Radomira Erića.

Erić je još naveo da grad Kragujevac trenutno beleži 9.000 nezaposlenih.

"Jasno je da će doći radnici sa strane, jer za te zarade koje su nešto veće od 70.000 dinara očigledno je da ljudi u Kragujevcu nisu zainteresovani, jer od toga ne mogu da prežive. I zato se poseže za dolaskom radnika iz Nepala i Maroka, zemalja u kojima su ljudi jako siromašni", kazao je agenciji Beta Ristić koji je predsednik Udruženja "Nova svetlost".

On je naveo da u Nepalu, koji ima 27 miliona stanovnika, više od polovine ljudi ima manje od 1,25 dolala dnevno za potrošnju, dok Maroko sa 37 miliona stanovnika ima više od tri puta manji BDP od Srbije.

Prosečna zarada u Srbiji je, kako je kazao Ristić, oko 108.000 dinara, a u Kragujevcu je za par hiljada dinara niža od toga.

Car je bre ovaj Vucic. Uspeo da ubedi budale da glasaju za njega dok im se userava u zivot i menja ih za Nepalce koji ce da onda jos vise glasaju za njega. Tako i treba. Jebi budale.

2 hours ago, Shan Jan said:

Car je bre ovaj Vucic. Uspeo da ubedi budale da glasaju za njega dok im se userava u zivot i menja ih za Nepalce koji ce da onda jos vise glasaju za njega. Tako i treba. Jebi budale.

Retko ko od ljudi koji su vijabilni tj rade ali posteno su za Vucica.

Nije on vise odavno heroj radnicke klase iz kineskih hala, samo onih sto im je dao udobnica poslove naokolo.

Ali od ovih sto rade posteno, koliko ja vidim vecina ga dosta mrze.

3 hours ago, mackenzie said:

Gradske vlasti: U Fijatu u Kragujevcu biće zaposleno 800 radnika iz Nepala i Maroka

U Fijatovoj fabrici u Kragujevcu biće zaposleno 800 radnika iz Nepala i Maroka, jer ih u Kragujevcu nema, prenela je Televizija Kragujevac, pozivajući se na izjavu gradskog većnika za privredu Radomira Erića.

Erić je još naveo da grad Kragujevac trenutno beleži 9.000 nezaposlenih.

"Jasno je da će doći radnici sa strane, jer za te zarade koje su nešto veće od 70.000 dinara očigledno je da ljudi u Kragujevcu nisu zainteresovani, jer od toga ne mogu da prežive. I zato se poseže za dolaskom radnika iz Nepala i Maroka, zemalja u kojima su ljudi jako siromašni", kazao je agenciji Beta Ristić koji je predsednik Udruženja "Nova svetlost".

On je naveo da u Nepalu, koji ima 27 miliona stanovnika, više od polovine ljudi ima manje od 1,25 dolala dnevno za potrošnju, dok Maroko sa 37 miliona stanovnika ima više od tri puta manji BDP od Srbije.

Prosečna zarada u Srbiji je, kako je kazao Ristić, oko 108.000 dinara, a u Kragujevcu je za par hiljada dinara niža od toga.

Bemliga, a meni bilo cudno sto u Kg pozdravljaju sa

namaste-satish-sharma.gif

  • 2 weeks later...

Nesto mi pade na pamet sa ovih 100k najavljenih Ganjana, koliko nas side ceka. Poznato je da muski ovde vole crnkinje a zene crnce a nazalost sida je bas bas prisutna u Africi. Plus zastita kod nas samo smeta. Da ne pricam da lekovi kostaju boga oca.

Najebali smo.

6 minutes ago, Shan Jan said:

Nesto mi pade na pamet sa ovih 100k najavljenih Ganjana, koliko nas side ceka. Poznato je da muski ovde vole crnkinje a zene crnce a nazalost sida je bas bas prisutna u Africi. Plus zastita kod nas samo smeta. Da ne pricam da lekovi kostaju boga oca.

Najebali smo.

Ti onda pri`vati samo one koji kaslju - one boluju od tuberkuloze.

fantom

  • 2 months later...

RL primer iz prve ruke. Zli srpski radnici tražili da im se plati prekovremeni rad, kojeg počesto imaju. Neki tražili i veće plate. Gazda doveo par Nepalaca i podelio otkaze najneposlušnijim. Kompanije je inače u debelom plusu, ali gazdi nikad dovoljno. Naravno, nisu u pitanju poslovi kojim se bavi većina na PPP, pa i nije neki problem. Bedno je učitavati rasizam u priču o Nepalcima. Svi koji udaviše s rasizmom dobro znaju da bi reakcija bila ista da su umesto Nepalaca Srbi iz Bosne, možda i gora. Fizikalci su rasisti, jer im smeta da im se smanjuju plate i pogoršavaju uslovi rada. Kad počnu da uvoze programere iz Indije, profesore iz Bosne i NGO aktiviste iz Rusije, biće kuku lele.

P.S.

U pomenutoj firmi, svi su kivni na gazdu. Većina nema nikakav problem s konkretnim Nepalcima, jer su oni OK i vide da su veća beda i od njih . Da su im došli na radničke sporske igre, dočekali bi ih kao rođene.

slika i prilika nas ovde.

svi su kivni na gazdu. neki tražili i veće plate. gazda doveo par nepalaca i podelio otkaze najneposlušnijim.

mir u kući. nepalci su OK.

zašto nije bilo zajedničkog bunta svih? pogotovo kada su neki dobili otkaze?

isto, svejedno da li je sitna šljakerska firma ili institut, fakultet, JP......... ivan ivanovič? sprat iznad......ćuti ženo, dobro je nismo mi.

8 hours ago, duma said:

RL primer iz prve ruke. Zli srpski radnici tražili da im se plati prekovremeni rad, kojeg počesto imaju. Neki tražili i veće plate. Gazda doveo par Nepalaca i podelio otkaze najneposlušnijim. Kompanije je inače u debelom plusu, ali gazdi nikad dovoljno. Naravno, nisu u pitanju poslovi kojim se bavi većina na PPP, pa i nije neki problem. Bedno je učitavati rasizam u priču o Nepalcima. Svi koji udaviše s rasizmom dobro znaju da bi reakcija bila ista da su umesto Nepalaca Srbi iz Bosne, možda i gora. Fizikalci su rasisti, jer im smeta da im se smanjuju plate i pogoršavaju uslovi rada. Kad počnu da uvoze programere iz Indije, profesore iz Bosne i NGO aktiviste iz Rusije, biće kuku lele.

P.S.

U pomenutoj firmi, svi su kivni na gazdu. Većina nema nikakav problem s konkretnim Nepalcima, jer su oni OK i vide da su veća beda i od njih . Da su im došli na radničke sporske igre, dočekali bi ih kao rođene.

Sve OK ako su kivni na gazdu, još bi bolje bilo da se solidarišu sa kolegama, a najbolje bi bilo da dobiju podršku komšija pa da kanseluju gazdu.

Problem je što će propaganda da ih ignoriše, anestezira, nakon toga usmeri bes na programere, profesore i NGO aktiviste.

Rezultat - gazda čist kao jutarnja rosa jbg snašao se, problem odnarođena, školovana elita.

Apsolutno se slažem sa Đorđem, svuda se dešava po sličnom principu, evo sad apoteke. Nšta ovo naše nije nezasluženo, preciznije nije bez našeg doprinosa.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.