Jump to content
IGNORED

Vikendice / bekstvo iz grada


Recommended Posts

11 minutes ago, Tihajeza said:

@JozoMujica

Jel prolazi makar neki lokalni bus tuda, da ne zavisite od kola ili makar dete kad poraste malo? Jer ako jeste povezano nečim što ne ide baš kednom dnevno, nego makar na sat, to je kao da si u daljem predgrađu . 

 

Mene Kragujevac i lokacije koje pominješ asociraju samo na lepe emocije, pošto su u fabrici radili ili još rade otrpilike svi iz mamine familije (oni su iz Kajmakčalanske); a ja tamo bila otprilike pre 30 godina zadnji put :)

 

 

Pa i jesam u predgrađu, samo je takav deo naselja da su kuće uglavnom prazne (vikendice) a i svuda su neki zabrani i šumarci pa sve deluje izolovanije. Imam jednog direknog komšiju koji živi na relaciji BG-KG i retko je tu, uglavnom čuva unučiće sinu u Beogradu.

Ima bus na pola sata ili sat, dve stanice na dve strane, obe po oko 600-700 metara od kuće, koristi ga gospođa ponekad kad je klinac na raspustu da se vrati s posla,  a i taksi izađe oko 500 dinara od centra grada što nije tragično.

Klinac već sad vozi bajs sa mnom po 10-15km, ali je još uvek mali da bih ga pustio u saobraćaj. :D

 

Kroz Kajmakčalansku prolazim bar dva puta mesečno kad idem kod drugara na tim bilding. :laugh:

Edited by JozoMujica
Link to comment
1 hour ago, JozoMujica said:

Jezero nam je na 350 metara od kuće

Knić? :D Koliko se sećam pisao si da si iz KG

 

mada on je dalje, kapiram da je šumaričko

Edited by garmonbozia
Link to comment
Just now, garmonbozia said:

Knić? :D Koliko se sećam pisao si da si iz KG

 

Šumaričko. :euro_other:

 

Kad bi od Gružanskog jezera moglo do Kragujevca za 5 minuta... :D

  • +1 1
Link to comment

da da, ispravih se u editu :D 

 

meni je samo problem zbog socijalnog života i prijatelja. Imam kuću u mestu odakle sam na ~2:30h od BGa, biće ove godine oko 1:30h kada završe ceo autoput. Odem tamo često, budem po nedelju dana, ali mi je veliki problem što su mi ovde svi prijatelji, kumovi, itd. Nemamo još uvek dece, pa nam je i dalje veliki grad prva opcija, ali pizdim u zgradi jer imamo i nevaspitane komšije sa kojima sam ozbiljno zaratio, a i kvalitet vazduha je haos.

  • +1 3
Link to comment
14 minutes ago, garmonbozia said:

da da, ispravih se u editu :D 

 

meni je samo problem zbog socijalnog života i prijatelja. Imam kuću u mestu odakle sam na ~2:30h od BGa, biće ove godine oko 1:30h kada završe ceo autoput. Odem tamo često, budem po nedelju dana, ali mi je veliki problem što su mi ovde svi prijatelji, kumovi, itd. Nemamo još uvek dece, pa nam je i dalje veliki grad prva opcija, ali pizdim u zgradi jer imamo i nevaspitane komšije sa kojima sam ozbiljno zaratio, a i kvalitet vazduha je haos.

 

To sa prijateljima je nezgodno ako se odseliš baš daleko, meni je to bio jedan od većih problema kada sam se premišljao da odem iz Srbije kad sam imao solidnu priliku.

Bez dece, grad je super, posebno ako nemaš neku veliku potrebu za prevozom pa ne moraš da se cimaš kolima, ali sa decom i non stop voženjem negde (vrtić, škola, treninzi, rođendani...) mnogo je lakše ako imaš opuštenu bar polaznu tačku.

Moj dobar prijatelj živi na nezgodnom (za parkiranje) mestu, centar grada, parking zgrade je odavno pretvoren u gradski parking koji se naplaćuje, on ima kola, žena mu vozi službeni auto sa BG tablicama pa ne može da dobije stanarsku parking kartu, a i da može ništa ne znači jer mesta na parkingu u blizini zgrade skoro nikad nema.  Po ceo dan se organizuju kad će ko da krene od kuće da ovo drugo dođe da uskoči na oslobođeno parking mesto. I to samo ako ona uspe da se parkira u zonu 1, u zoni 0 (granica je oko njihove zgrade) ona svejedno ne može da se parkira duže od dva sata. Imaju i dvoje dece što umnogostručuje komplikovanost cele situacije.

 

  • +1 1
Link to comment

Imam kuću od 120m2 u selu koje je na 1000 metara nadmorske visine, vazduh savršen, ima potok, ima jezero, more je na sat i po.

 

Ima sve a nema ništa. Tamo više niko ne živi. Neki proterani, neki se posle rata i dobrovoljno iselili, starci pomrli... Samo jedno od mnogih mrtvih a lepih sela na Balkanu.

Džungla osvaja, što bi rekao Kipling.

  • +1 4
  • Tužno 2
Link to comment
7 hours ago, zorglub said:

 

Strukturno, meni je idealna država Nemačka, sa velikim centrima, ali i stotinama gradova od po stotinjak hiljada stanovnika, tu bih sebe mogao .

 

+1

 

Živim u "gradu" od 15k stanovnika, pored je još jedan takav, iza njega malo veći administrativni centar i sledeći je Štutgart koji je prevozima 45 minuta, autom pola sata. Prva tri imaju infrastrukturu tipa put, prevoz, bolnica, škola, vrtić kakvu nemaju Srem i Bačka zajedno. Ne računam univerzitet i aerodrom. Slike su par kilometara van mesta. 

 

IMG_20240224_140813.thumb.jpg.745be31f0787f588560bd434c34cc004.jpg

 

IMG_20240119_132100.thumb.jpg.cf623a21348cd38b63d62b650e49f1b7.jpg

  • +1 5
  • Wub 1
Link to comment
6 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

prilično se romantizuje srpski countryside, pogotovu ako se uzme u obzir da nismo benjamin button-i i da ćemo se dati u bekstvo u tu zamišljenu idilu u proseku sa cca 65 godina, ne baš idealna životna dob za cepanje drva, skupljanje lišća, čišćenje snega, menjanne crepa na krovu, pražnjenje septičkih jama i ostalog pitoresknog posla

 

ako do moje 65 postanemo švajcarska ili austrija možda i uzmem u razmatranje takvu ideju, za sad mi nije ni na kraj pameti. mada niko ne zna šta nosi život

Moj cale ima 77 god. Sa svojih 30-ak je definitivno preelio na selo i sve sto zivot nudi prica... Danas je jos uvijek neuporedivo sposobnijij od mene da zakuca ekser, popravi nesto, rijesi problem. Ja mu, romanticno, zavidim zaista. Dobar lik inace. U svakom slucaju, kad pogledas one Mountain men gnjavaze, zaista su ti ljudi goli celik. Mi smo previse pickasti pa jebiga.

  • +1 6
Link to comment
1 hour ago, Valkyrie said:

Imam kuću od 120m2 u selu koje je na 1000 metara nadmorske visine, vazduh savršen, ima potok, ima jezero, more je na sat i po.

 

Ima sve a nema ništa. Tamo više niko ne živi. Neki proterani, neki se posle rata i dobrovoljno iselili, starci pomrli... Samo jedno od mnogih mrtvih a lepih sela na Balkanu.

Džungla osvaja, što bi rekao Kipling.

Jel ima internet :fantom:

Link to comment
3 hours ago, kipo said:

Moj cale ima 77 god. Sa svojih 30-ak je definitivno preelio na selo i sve sto zivot nudi prica... Danas je jos uvijek neuporedivo sposobnijij od mene da zakuca ekser, popravi nesto, rijesi problem. Ja mu, romanticno, zavidim zaista. Dobar lik inace. U svakom slucaju, kad pogledas one Mountain men gnjavaze, zaista su ti ljudi goli celik. Mi smo previse pickasti pa jebiga.

 

I moji od početka maja do kraja oktobra praktično žive na selu (dok ne mora ozbiljno da se loži i greje)

Dvorište, mir, tišina, bakalnica na 3m od kuće, ponešto komšija i rodbine iz Bg koja takođe provodi leto tamo. Beru jabuke, sade cveće...

 

Ali to je samo dok mogu da voze. Sami odu, sami se vraćaju. Kad opcije 'aj da skoknemo do Lidla (20km)' ili 'idemo po lekove do grada (isto 20km) jer ih seoska apoteka nema' budu ukinute, biće im manje privlačno. 

 

Ja klinca pošaljem leti na (optimistično) par nedelja. Iako je selo za pojmove Srbije urbanizovano i veliko, NEMA dece. Smori mi se dete, nema s kim da se igra, živ je čovek, voli društvo.

 

Nekada osmogodišnja škola sa 2 odeljenja u svakom razredu, sada ukupno 30oro dece u svih 8 razreda.

  • +1 9
Link to comment
10 hours ago, ivy said:

 

a skupljanje lisca je bukvalno najbesmisleniji posao ikada...pustis lepo lisce na miru i uzivas u zivotu..

Objasni ti ovo mojoj majci!

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

valja bežati iz betongrada, makar privremeno ali, što više. dosta sam pisao o mom slučaju no, da ispričam za one koji ne znaju.

 

pre rat,moja je namera bila da se po penzionisanju preselim na dedovinu, u dalmaciju. imao sam kuću. zaratilo se, idejaje propala, kuća je prodata no, ostalo je uglavi da je centar betongrada dobar za život samo u radno doba.

 

kupili smo ovo ovde za siću. odlučili brže no što se kupuju cipele. bio je kućerak, naograđenom placu i sa bunarom, septičkom jamom i priključenom strujom. onda, pljuc u šake i kreni. imao sam 56 godina. srećom, ledeće godine sam se penzionisao, svo vreme sveta je bilo moje i tempo bivanja ovde je bio oko 200 dana godišnje, ravnomerno raspoređeno. u vreme korone 300 dana. trećem dobu ™ sugerišem moj primer. obezbedite rezervni položaj na vreme, ostavitepotomcima da se pate tamo gde moraju. ređe će vam trebati lekari nego da svo vreme čamite u kutijama.

 

lokacija je sjajna. na 20 kom od aranđelovca, lazarevca i ljuga. u trouglu. lazarevac je ključan zbog zdravstva i prevoza, pripada beogradskom ataru. odličan je za snabdevanje, bolji od aranđelovca, daleko bolji od ljiga. ako se traži varoš za život, gradovi veličina 20-30 hiljada mi se čine prijatnim. što se posla tiče, ne znam. vi bolje znate. no, ako si pekar, lekar, apotekar, majstor od zanata, posla ima.

 

eto.

  • +1 6
Link to comment
2 hours ago, Ras said:

Objasni ti ovo mojoj majci!

Ako mozes i mojoj :lolol:.

To se mase metlom po betonskim stazama, grabulja po travnatim povrsinama, kao da to lisce emituje neke otrove koji ulaze u nas disajni sistem.

Da ne govorim koliko volim da setam po liscu koje susti i slusam taj zvuk kako ga vetar miluje..

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...