Jump to content
IGNORED

Vikendice / bekstvo iz grada


Recommended Posts

13 minutes ago, radisa said:

Svi imaju svoje bunare...

 

 

I sigurni su da su ti bunari ispravni, tj. da li redovno proveravaju da li je voda iz tih bunara hemijski i tehnički ispravna? Ja zadnjih godinu i kusur gledam nešto da uzmem, ali sam praktično odustao od tih bačkih i banatskih sela (takođe manjih gradova), ne mogu da se akam sa filterima, maltene ti treba sopstveno mini kućno potrojenje za prečišćavanje ako hoćeš da budeš siguran da dobijaš vodu kao iz normalnog vodovoda. Titel je tu među najgorim primerima koliko sam razumeo

Edited by Time Crisis
Link to comment
2 minutes ago, Time Crisis said:

 

I sigurni su da su ti bunari ispravni, tj. da li redovno proveravaju da li je voda iz tih bunara hemijski i tehnički ispravna? Ja zadnjih godinu i kusur gledam nešto da uzmem, ali sam praktično odustao od tih bačkih i banatskih sela (takođe manjih gradova), ne mogu da se akam sa filterima, maltene ti treba sopstveno mini kućno potrojenje za prečišćavanje ako hoćeš da budeš siguran da dobijaš vodu kao iz normalnog vodovoda. Titel je tu među najgorim primerima koliko sam razumeo

Iskreno ja od malena znam da su u Loku svi imali svoje bunare, većina je pila izvorsku vodu, koja je navodno zdrava, ali ona toliko smrdi po sumporu, da iako je možda zdrava, ja ne mogu da je pijem...

 

Ajde, videću se sa stricem ovih dana pa se javim, kad saznam tačno kako stvari stoje...

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Time Crisis said:

 

I sigurni su da su ti bunari ispravni, tj. da li redovno proveravaju da li je voda iz tih bunara hemijski i tehnički ispravna? Ja zadnjih godinu i kusur gledam nešto da uzmem, ali sam praktično odustao od tih bačkih i banatskih sela, ne mogu da se akam sa filterima, maltene ti treba sopstveno mini kućno potrojenje za prečišćavanje ako hoćeš da budeš siguran da dobijaš vodu kao iz normalnog vodovoda

Zavisi koliko duboko kopas :)

Ako odes do drugog treceg vodonosnog horizonta zasticena je sigurno od atmosferalija. Samo treba znati kakav je geoloski profil. Al to se ispita lako

Link to comment

A da li postoje ikakva istraživanja o uticaju banatske vode na zdravlje? Ja poznajem mnooooooooooooogo ljudi koji je piju i koriste za pripremanje hrane celog života, moji su među njima takođe, a i ja sam bio dok nisam otišao na studije, ali niko nikada nije imao bilo kakvu bolest koja bi mogla da se poveže sa vodom. Sad je ne pijem kad odem tamo, ne zato što se bojim, nego zato što sam se odvikao od tog ukusa (zanimljiva stvar za napisati kad se priča o vodi), ali nemam nikakav problem sa time što se koristi za pripremu hrane.

 

 

Edited by napadaj
Link to comment

bar mi voda nije problem, tu sam svoj majstor

 

meni nije bitno selo zbog zdravog života, ništa tamo nije život zdraviji nego u gradu, ukoliko se čovek postaje seljak

 

ono što mi se tamo sviđa je što tamo ima ljudi u minimalnim količinama, ne moraš nikoga da banuješ, svi su već odrađeni u glavu i nisu ni za kurac

 

meni se dešavalo da za 20 dana popričam 2-3 puta po par minuta sa nekim, ne može bolje od toga

  • +1 2
  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Ras said:

Snarc je u pravu, Surduk je već na meti parajlija jer je na pljucomet od Bgda i NS i ta živost koju si videla (prethodni tvoj post vs Perlez) i dolazi odatle. Urušenih kuća u Surduku onoliko.

 

Pa Belegiš (selo pre Surduka) je odavno naseljeno poznatim ličnostima na visoravni iznad Dunava, npr jedan Radmanović tamo ima kuću, a Stari Banovci, selo pre Belegiša, svi su na Dunavu polako postaju centar Dunavske zgradogradnje, niču zgrade sa tipa 4 lamele, a i još će. Dolaze ljudi iz BG-a jer je auto put na pljuc i u BG su za 30 min.

 

Surduk je malo dalje od svega toga i zavučen, to može da bude prednost ali i mana za one koji ne bi baš toliko "u divljinu".

 

U svakom slučaju, sve tu oko BG-a uključujući i moje mesto (pogotovu moje mesto zbog geo položaja i dosta dostupnih poslova) je prepuno novih zgrada, dođoša od kojekuda, čak nas naseljavaju i ljudi iz sela par KM od mog mesta, svi bi u "grad", i sve postaje pretovareno u svakom smislu, sve nepodnošljivije i nepodnošljivije za život. Ako mesto ima dve najprometnije ulice, a stotine automobila i ko zna koliko stotina i hiljada automobila prolaznika na dan, onda ću da kosim travu i čistim govna iz trave sa neopisivim osmehom na licu, umesto što ću da čekam 15 minuta da se uključim u jebenu ulicu 300 metara od raskrsnice... Pakao. 

Link to comment
12 minutes ago, napadaj said:

A da li postoje ikakva istraživanja o uticaju banatske vode na zdravlje? Ja poznajem mnooooooooooooogo ljudi koji je piju i koriste za pripremanje hrane celog života, moji su među njima takođe, a i ja sam bio dok nisam otišao na studije, ali niko nikada nije imao bilo kakvu bolest koja bi mogla da se poveže sa vodom.

 

Niko nije dobio koleru pretpostavljam, ali realno malo je čudno pitanje, ajde da ne merimo aflatoksin u mleku jer ne znam nikog da je umro od mleka

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, MeanM@ said:

Ja da izuzmem obaveze oko dece i da hipoteticki zamislim brigu samo o sopst guzici mislim da Bgd i veliki grad generalno imaju prednost. Kretnja medj ljudima, kulturna i sportska desavanja, pab, kafic, kafana, itd su nesto sto mi prija.

Problem je sto od prioriteta sa djecom i poslom retko ostane vremena za sebe. I u tom kontekstu se namece razmisljanje o promeni sredine. 
Bgd se jeste proseljacio u velikoj meri, al opet, pruza neke ugodnosti, te nemojmo preterivati.

Imam 40 i kusur, mislim da je u ovom trenutku najrealnije obezbediti vikend plac tu negde na 100km od Bgd, pa lagano upgrade toga, bez naglih poteza. Sve ostalo je malo nepromisljeno mastarenje sto ksze LaLinea.

 

Ovo..da sam solo i ne razmisljam, rekao bih da je Bg odlicna opcija, naucio da ignorisem idiote i fokusirao se samo na lepe i korisne stvari. 

 

E sad, nisam u toj situaciji, puno toga pocinje da me plasi i bolje mi je da reagujem nego da strepim i trpim. Po pitanju imanja van Bg smo uveliko mirni..ali smo odlucili da pokusamo sa varijantom B. 

Na sta ce lici Bg kad se svaki euro koji je stigao "preko banana" opere kroz gradjevinu, ne smem ni da pomislim.

Link to comment
7 minutes ago, Time Crisis said:

 

Niko nije dobio koleru pretpostavljam, ali realno malo je čudno pitanje, ajde da ne merimo aflatoksin u mleku jer ne znam nikog da je umro od mleka

 

Pitanje je čudno zato što niko ne zna da odgovori na njega.

Link to comment
13 minutes ago, Time Crisis said:

 

Niko nije dobio koleru pretpostavljam, ali realno malo je čudno pitanje, ajde da ne merimo aflatoksin u mleku jer ne znam nikog da je umro od mleka

 

Ne mislim na koleru, nego na bilo koju bolest. Za vazduh znamo koliko je zagađen i znamo statistike o obolelima od raka pluća, korelacije sa kvalitetom vazduha i druge brojeve i veze. Nikada nisam čuo za bilo šta slično kada je u pitanju banatska voda.

Link to comment
3 minutes ago, napadaj said:

Nikada nisam čuo za bilo šta slično kada je u pitanju banatska voda.

 

Ne znam zašto nije tema, valjda kao i sve ostalo u Srbiji "šta se može", "oduvek je tako", "i deda je pio i živeo 95 godina" itd.

 

Quote

In addition to skin cancer, long-term exposure to arsenic may also cause cancers of the bladder and lungs. The International Agency for Research on Cancer (IARC) has classified arsenic and arsenic compounds as carcinogenic to humans and has also stated that arsenic in drinking-water is carcinogenic to humans

 

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/arsenic

https://birn.rs/toksicne-slavine-arsen-u-vodi/

Link to comment

ne možeš da posmatraš nijedan element izolovano

 

npr ako ima puno magnezijuma, ne znači da će da ima uticaj na nešto zato što ima i puno kalcijuma

 

a kalcijum i magnezijum se takmiče i tu, ako se sećam dobro, gubi mg

 

ovde ne kažem da je dobro da u vodi ima arsena, nego da to mora da se posmatra mnogo drugačije

 

pročitaj msds za panadol npr

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...