Jump to content
IGNORED

Vikendice / bekstvo iz grada


Recommended Posts

1 minute ago, Shan Jan said:

@Ted vecina ljudi ima izbor ili/ili, ne dve gajbe istovremeno. A jeste, realno smo postali stariji i dzangrizaviji, pa nam treba neki mir i red. 

 

meni se čini da sam bio džangrizaviji kad sam bio mlađi. ali, moguće je da se to samo meni čini, a da ljudi oko mene imaju suprotan utisak ;)

 

konkretno, problem mi je što sam prinuđen da posmatram kako kraj u kojem sad odrastao postaje urbanistička džungla i nered. nisam ja neka konzerva, pa da sam protiv bilo kakave promene i da sve mora da izgleda isto. ali realno, sve što se manja i način na koji se menja, sa mog aspekta, drstično smanjuje kvalitet života u mom neposrednom okruženju. naprosto, nešto sam imao, a onda sam to izgubio. išao sam pre neko veče peške mojim krajem, sumrak, lepa ulica nekada bila, sada glavinjaju gomile ljudi iz sumraka, od automobila ne može da se prođe gotovo nigde, malo niže gradilište, znači biće još. tuga neka me uhvatila na trenutak.

 

nije nužno da bude tako, okolnina je mogla da se izmeni i na bolje, kad bi postojali urbanistički planovi i kada ne bi bilo faktički dozvoljeno svakome da radi i gradi šta hoće, kako hoće i gde hoće.

 

evo sad je i jebeni Čović zabo budak u blizini mog kraja i diže nekakvo monstruozno naselje. što znači da će da se dosele još hiljade ljudi, sa hiljadama automobila, još gužve, još haosa.

  • +1 5
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Ja jedva čekam da se iselim iz Beograda i to ću uraditi čim budem mogao. Živeo sam u Vršcu 9 godina, to mi je bio najbolji period u životu i iz njega sam se vratio u Beograd ne svojom voljom. Da sam se ja pitao, ne bih se nikada vratio.

 

EDIT: Da budem precizniji, jesam se vratio svojom voljom, ali zato što su me okolnosti na to primorale. Da nisu bile tako ekstremne okolnosti, nikada se ne bih vratio.

Edited by Ayatollah
  • +1 5
Link to comment
2 hours ago, napadaj said:

Ja sam kao klinac kenjao ćaletu zato što nije hteo da proda babinu i dedinu kuću posle njihove smrti, a sad ga potpuno razumem. Razmišljam i da zovem rođake kojima je keva prodala prababinu kuću u jednom selu usred Šumadije da pitam da li bi je prodali nazad.

 

Mrzeo sam zgrade i stanove i kad sam bio mlađi, a sad ih ne podnosim.


Mama je sa tetkom prodala kucu maminih. Tad nisam imala novca da je otkupim, od tetke inace bih. Nikada vise nisam prosla tuda i necu. Celo mi je detinjstvo ostalo tu.
 

Problem je prostorno planiranje ostatka drzave i infrastruktura nije dovrseno. Svi poslovi s uu Beogradu i ljudi zove tamo gde mogu da dobace da rade da li samostalnim prevozom, da li namenskim.

Inace ovo sto se desava u Beogradu, trpe i mali gradovi samo u manjoj skali. Ogromne zgradetine uvaljene u ulice u kojima se dvoja manja kola tesko obilaze i sve to na infrastrukturu ( vodovod, kanalizacija, tolpovod itd) zadnji put ljudski uradjenu polovinim osamdesetih. 
 

@Lancia To sa kockarnicama i kladionicama. Otvorene su u mom «selu» na mestu bivsih prodavnica i pekara. Cula sam za nekoliko samoubistava muskaraca u tridesetim kao posledica toga. Pre se to desavalo sporadicno sad bukvalno epidemija.

Edited by Moonwalker
  • +1 2
  • Tužno 2
Link to comment
25 minutes ago, Ayatollah said:

Ja jedva čekam da se iselim iz Beograda i to ću uraditi čim budem mogao. Živeo sam u Vršcu 9 godina, to mi je bio najbolji period u životu i iz njega sam se vratio u Beograd ne svojom voljom. Da sam se ja pitao, ne bih se nikada vratio.

 

EDIT: Da budem precizniji, jesam se vratio svojom voljom, ali zato što su me okolnosti na to primorale. Da nisu bile tako ekstremne okolnosti, nikada se ne bih vratio.

 

Ti si jedan od retkih koji je dosao iz Bg u Vs i rekao da mu se dopada i da bi ostao tamo. Mislim da si zapravo jedini. 

 

Srescemo se tamo u starosti :)

 

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Ted said:

 

ja to više posmatram kao tranziciju, nego kao definitivno preseljenje. u smislu da imamo mesto gde možemo da uteknemo iz Bgd brzo kad god nam se ukaže prilika, kada želimo, imamo vremena i tako to. jasno je da u ovom trenutku ne možemo da se definitivno preselimo. to je više varijanta kad se približimo penziji. sada mogu da petkom u 4 sednem u kola i tamo ću biti oko 5.20 ili pola šest. mogu da boravim i duže od vikenda, ako se ukaže prilika, a ako je baš neka frka mogu da se stvorim u Bgd brzo.

 

što se tiče vode, struje i interneta, nema nekih problema u našem slučaju. prošle nedelje smo bili četiri dana i video sam da telekom razvlači kablove (rovovi pored puta), što znači da će uskoro net biti sličan ko u Bgd. što se puteva tiče, asfalt ide do kuće, tako da i tu nema problema. sa parkingom nema problema, mogu da dođem sa tri kamiona i mogao bih sva tri da parkiram u dvorištu, bez problema.

 

kanalizacija nema kao u Bgd, septička.....ali ni tu nema nekih problema, bar da sam primetio u poslednjih 10 godina, od kako odlazim tamo. 

 

Maxi ima na 10-15 minuta kolima, snabdeven je kao u Bgd. malo dalje je i Lidl. još malo dalje je Bosna, što znači da mogu da sipam gorivo za 50 dinara jeftinije nego u Bgd. duž magistrale imaš mesara, apoteka, vulkanizera, šta hočeš, sve je to na puškomet kolima. grad je 15-20 kilometara od sela.

 

Po tvom opisu, reklo bi se i da je Rio Tinto blizu :D

  • +1 1
  • Haha 4
Link to comment

Treba da se seli ko može. Samo mora dobro da bira. Da tamo gde se odseli ne dođu ovi "termiti" kasnije. Kačio sa ono monstrum naselje koje onaj Bekament ima nameru da gradi na Bukulji ono će da upropasti ceo predeo...

Plus svi hoće van grada "u penziju". Onda tu ulazi pristup objektima ZZ...

Može, ali će da košta zapravo. 

Ako se proda nekretnina u gradu to finansijski olakšava...

Link to comment

Ne moze bas idila i mir a da si za pola sata u gradu. Moze u pocetku a posle dodje haos i sta si uradio. Ne znam kako je Vrsac i Zrenjanin, nisam dugo bio ali vidi se svaki grad cim se udje kakva je tendencija, plus dolaze ljudi sa sela masovno, tamo sve odumire. Ako i kupis kucu tamo moras da budes spreman na mala desavanja u svemu, ako ne racunamo lekare i poste uopste

Ko je prosao kroz Banovce npr zna kako sve to izgleda kombinovano i dosta je neprijatno a zgrade nicu kao po nazovi gradovima

Mene nervira sto urbanisti ne cuvaju prizemne kuce i po sirem centru, maximum sprat + 1 

Edited by villiem
Link to comment
19 minutes ago, SNARC said:

 

Ti si jedan od retkih koji je dosao iz Bg u Vs i rekao da mu se dopada i da bi ostao tamo. Mislim da si zapravo jedini. 

 

Srescemo se tamo u starosti :)

 

Znam dvojicu koji su rođeni Beograđani, a u Vršcu su se oženili i tamo žive srećno i veselo, jedan 10 godina, drugi već 25.

Link to comment

Znam ja par ljudi, rodzenih Beogradzana koji su se odselili u manje sredine.

Mene samca/dodjosa u Bgd pre deset godina da je neko pitao da l vidim sebe negde van Bgd, nema sanse, eventualno iseljenje neko. Sto se i desilo, doduse ne na idealnu stranu (Rus, Msk) kad je u pitanju gospodzin i moj sistem vrednosti.

Sad, sa dva klinca mislim da nas za Bgd ponajvise, a uglavnom i jedino, veze 6. razred starijeg sina. Imamo konsenzus sa suprugom da ga ne cimamo u sred osnovne. Al zato aktivno razmisljamo o iseljenju na njegovom prelazu u srednju.

Postoji i ‘izdajnicka’ iz moje perspektive, opcija Sapca i okoline, tazbina jelte, al tu tripujem oko cistoce vazduha, jer svaki put kad prelazimo Savu iz Srema osetim miomirise individualnog grijanja. Zorka i njeni ostaci gratis.

 

Nego ova prica ode u off. Ima li nekog topika za ovu tematiku? 

Link to comment
18 hours ago, radisa said:

Noskic je bio u pravu, treba se seliti na selo... I to kazem bez ironije... Samo je on tu selidbu zamišljao pogresno...

 

Ja sam resio plac, selo prilično  podjednako udaljeno od Ns, Bg i Zr, plac velik, samo da deca malo jos porastu, pa polako na selo u mir i tisnu i dosadu... :fantom:

 

 

Moj savet je neki balans, pogotovo ako možeš da priuštiš i jedno i drugo.

 

 

Radio sam nekoliko godina u jednom manjem mestu, sve je bilo super, čak i infrastrukturalno, ali je činjenica da, iako nisam druželjubljiv, niti nešto posebno aktivan, sam prosto jurio svakog vikenda ili u Beograd ili u predivan obližnji gradić da se zabavim.

 

Tako da ima nešto i pozitivno što nam življenje u velikim gradovima donosi, što ne primećujemo, ali nam i te kako nedostaje kad nismo tamo.

  • +1 5
Link to comment
18 hours ago, radisa said:

Noskic je bio u pravu, treba se seliti na selo... I to kazem bez ironije... Samo je on tu selidbu zamišljao pogresno...

 

Ja sam resio plac, selo prilično  podjednako udaljeno od Ns, Bg i Zr, plac velik, samo da deca malo jos porastu, pa polako na selo u mir i tisnu i dosadu... :fantom:

 

Da nećeš i ti u Perlez, ko Jevrosimović, Žika Milenković, Stoja i ostali? :D

Link to comment
20 minutes ago, napadaj said:

 

Da nećeš i ti u Perlez, ko Jevrosimović, Žika Milenković, Stoja i ostali? :D

Blizu si.. :)

 

Ipak je sa druge strane Tise...

Link to comment
14 minutes ago, radisa said:

Blizu si.. :)

 

Ipak je sa druge strane Tise...

Titel. Moja žena je htela neko vreme da kupi kuću tamo, valjda ju je prošlo...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...