Jump to content
IGNORED

Vikendice / bekstvo iz grada


Recommended Posts

Mnoga sela oko Zrenjanina su takva. Blizu su Beograd i Novi Sad, ogroman deo mađarskog, rumunskog i slovačkog stanovništva je odmaglio zbog EU pasoša, a i mnogi naši koji imaju pravo na to su ga iskoristili, tako da su sela u tom kraju sve praznija i tužnija, iako uglavnom imaju dobru ili solidnu infarstrukturu, plodno zemljište i, što je jako bitna stvar, katastarski su uredna.

  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, dùda said:

depresija u najavi

Ovo je bio moj utisak svakog vikenda kad sam odlazila kod dede u Kačarevo na vikend i izlazila po kafićima i klubovima. Ne što sam utripovala, nego što su tako i pričali sami (moji vršnjaci).

Meni isto ravnica nikako ne prija. 

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, SNARC said:

 

Taj Surduk ce biti novi Zlatibor za manje od deceniju..a mozes samo da zamislis sa kakvim vaspitanjem i razumevanjem za okolinu ce taj komsiluk da se ponasa. 

 

za ovo može biti da si u pravu, za sada deluje da je ok, videla sam lokacijske uslove, ok su, dozvoljeno max P+1, koeficijent izgrađenosti nizak

dakle, za sada lepo deluje, no, znamo kako to ide kod nsa, sve što je lepo, ajde da upropastimo :sad:

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, dùda said:

za ovo može biti da si u pravu, za sada deluje da je ok, videla sam lokacijske uslove, ok su, dozvoljeno max P+1, koeficijent izgrađenosti nizak

dakle, za sada lepo deluje, no, znamo kako to ide kod nsa, sve što je lepo, ajde da upropastimo :sad:

Snarc je u pravu, Surduk je već na meti parajlija jer je na pljucomet od Bgda i NS i ta živost koju si videla (prethodni tvoj post vs Perlez) i dolazi odatle. Urušenih kuća u Surduku onoliko.

Link to comment
1 hour ago, Mel said:

Ovde je pre svega poenta imo da je BG postao znatno neprivlachniji ili neprijatniji za zivot.

 i dalje je kao takav miljama iznad ostatka srbije

 

pogotovu njenog ruralnog dela

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

Zavisi šta te radi i šta ti treba. Evo drugar lekar došao na specijalizaciju 15 godina nakon okončanja studija u Beogradu, ne može više da ga podnese. Dolazi često na koncerte i slične događaje, ali ne želi da živi ovde. Sad će da se zlopati 2 godine dok ne završi specijalističke.

Link to comment
55 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

 i dalje je kao takav miljama iznad ostatka srbije

 

pogotovu njenog ruralnog dela

 

Kako za koga. Ja recimo nikad ne bih dobrovoljno ziveo u BG. Sa vecinom ostalih gradova i varosica u Srbiji nemam taj problem.

Link to comment

pretpostavio sam

 


 

 

početkom marta ‘99 sam bio u kg na utakmici radnički zemun, i bukvalno ceo stadion je skandirao “bombardujte beograd”

:fantom:

 

  • Haha 3
Link to comment
59 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

 i dalje je kao takav miljama iznad ostatka srbije

 

pogotovu njenog ruralnog dela

ne treba tako generalno tvrditi

 

i BG ima lepih delova za život (neki delovi b. kose su divni, za ne poverovati) a tek se sela po Srbiji razlikuju. i to po svemu, od prirode pa  do ljudskih resursa

Link to comment

Kad pustim masti na volju, vidim sebe kako zivim u nekom malom mestu pored mora, mozda Jerisos u Grckoj, Algarve u Portugalu ili negde u Toskani. Neko ostrvo mozda:) (@Lancia moze u pm kratki story kako si otisao u raj:chuchot:).


Cinjenica je da svake godine sve cesce bezim iz grada i vikende provodim u prirodi po planinama i brdima, sto me zaista opusta i smanjuje stres, pa nekad razmisljam da bih se mozda i u Srbiji preselila na neko brdo ili pored sume, jezera ili reke, ali nisam nikad zivela na selu i ne mogu da procenim koliko bi mi se takav zivot zaista dopadao.


Ova ideja koju je iznela @dùda, sa komunom izbeglih iz gradova, mi se dopada, cini mi se da bi me takva varijanta oslobodila dela strepnji koje imam kad razmisljam o ovoj vrsti preseljenja, posto i inace mislim da zivot vredi samo ako ga provodis u krugu porodice i prijatelja. 
Ideja sa selidbom u prigradsko naselje isto nije losa, posto je nesto izmedju dve krajnosti. 

Link to comment
1 hour ago, đorđe geprat said:

no, svima vama je daleko.

Ko smo "svima nama"? Čemu uopšte ovo spočitavanje kad znaš da je ovde većina nas i dalje u godinama koje su daleko od penzije i/ili nemanja obaveze oko dece i njihovog servisiranja. 

Link to comment
22 hours ago, radisa said:

I to je blize ali nije bas tacno... :) No opstina je ta.. Lok je u pitanju, mesto pored Titela, ispod brega...

 

Inace dosta beogradjane kupuje kuce u Titelu, koliko cujem... Titel je ipak gradic, ja cu ipak na pravo selo...

 

 

Kako rešavaju problem vode? Ili ne rešavaju uopšte po sistemu neće valjda?

 

Quote

Voda za piće u najvećem delu opštine Titel potpuno je neispravna najmanje osam godina, a prema podacima koje je Centar za istraživačko novinarstvo (CINS) analizirao, od oktobra 2019. do januara 2021. godine voda je bila zdravstveno ispravna samo jedan mesec.

 

Quote

Meštani Titela još čekaju na rešenje, a epidemiolog Zoran Radovanović upozorio je na opasnost od dizenterije, epidemije dijareje i drugih crevnih bolesti.

 

Quote

Pored toga, podaci Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" pokazuju da javni vodovod Titela najmanje osam godina, od 2012. do 2019, ima status vodovoda sa "udruženom" neispravnošću, što znači da voda nije ni mikrobiološki (bakterijski) ni fizičko-hemijski ispravna.

 

Link to comment
3 minutes ago, Time Crisis said:

 

Kako rešavaju problem vode? Ili ne rešavaju uopšte po sistemu neće valjda?

 

 

 

 

Svi imaju svoje bunare...

 

Moj stric vodu iz vodovoda koristi smao da napuni bazen i ubaci unutra gomilu hemikalija koje poubijaju bukvalno sve, za tuširanje/wc/pranje sudova koristi samo svoj bunar, a za piće samo flaširanu... Mislim tako je u selu pored Titela, ali pošto je isti vodovod kontam da je i u Titelu slično... Piaću ga baš kad odem...

 

Inače, sam Titel ima SNS problem sčedeće sadržine: Predsednik opštine je iz Šajkaša, ne iz Titela, i onda se mnogo veća sredstva doeljuju Šajkašu, koji je veliko selo, ali selo, nego Titelu koji je oduvek bio gradić...

Link to comment
10 minutes ago, Valkyrie said:

Ko smo "svima nama"? Čemu uopšte ovo spočitavanje kad znaš da je ovde većina nas i dalje u godinama koje su daleko od penzije i/ili nemanja obaveze oko dece i njihovog servisiranja. 

žao mi je što je ovako ispalo. doduše, pozvao sam jednocifren broj ljudi sa PPP koje sam upoznao da dođu na izlet. jedna subota/nedelja u mesecima koji su pogodni ne bi bila na odmet. za izlet. no, imam poznanike/prijatelje/ex-kolege koji su evo 17 godina pozivani ali vazda je postojalo nešto kao izgovor. žaomi je što je tako i izvinjavam se.

  • Hvala 1
Link to comment

Ja da izuzmem obaveze oko dece i da hipoteticki zamislim brigu samo o sopst guzici mislim da Bgd i veliki grad generalno imaju prednost. Kretnja medj ljudima, kulturna i sportska desavanja, pab, kafic, kafana, itd su nesto sto mi prija.

Problem je sto od prioriteta sa djecom i poslom retko ostane vremena za sebe. I u tom kontekstu se namece razmisljanje o promeni sredine. 
Bgd se jeste proseljacio u velikoj meri, al opet, pruza neke ugodnosti, te nemojmo preterivati.

Imam 40 i kusur, mislim da je u ovom trenutku najrealnije obezbediti vikend plac tu negde na 100km od Bgd, pa lagano upgrade toga, bez naglih poteza. Sve ostalo je malo nepromisljeno mastarenje sto ksze LaLinea.

  • +1 8
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...