Jump to content
IGNORED

Deutschland


MancMellow

Recommended Posts

1 hour ago, pasha said:

Samo sto se nemacka privreda oslanja pre svega na svoja preduzeca, tj. u vlasnistvu nemaca.

Sto se tice budzeta, ako su preuzeca bogatija naravno da to utice i na mogucnosti fiskalne politike drzave i pitanje plata.

 

Malo bolje pogledaj vlasničku strukturu najvećih preduzeća iz Nemačke pa ćeš videti da nije tako. Gotovo sve su to multinacionalne kompanije u vlasništvu raznih subjekata, naravno i nemaca.

 

Naravno da ako su preduzeća bogatija to može da utiče na mogućnosti fiskalne politike i budžeta. Jedino što iz činjenice da su preduzeća imala veliki "izvoz" ne sledi automatski i da su bogatija. 

Link to comment

Imaju raznu strukturu u kojoj cak i nemacka drzava ima vlasnicki udeo poput VW. Vode Nemci o tome dosta racuna. Plus sto nemacku privredu nose mala i srednje preduzeca koja su osnova nemacke efikasnosti dok velike multinacionale kompanije iz Nemacke cesto prave velike brljotine i procene od VW, Bayera, Deutsche Bank, Wirecard do Dajmlera...sto je jedna specificnost Nemacke da manja preduzeca cesto budu efikasnija od najvecih ali pokazuje njihov nivo organizacije sto je njihova najveca snaga a ne veliki rad kako se misli, Nemci uopste ne rade mnogo ali zbog dobre organizacije efikasno rade.

 

Ne znaci automatski da su bogatija vec to pokazuje rast profita nemackih preduzeca koja raste od uvodnjena Harcovih zakona kada su radnicka prava i sindikati dosta oslabljeni u Nemackoj a time ni standard ne raste koliko bi se ocekivalo.

Edited by pasha
Link to comment
17 hours ago, pasha said:

Imaju raznu strukturu u kojoj cak i nemacka drzava ima vlasnicki udeo poput VW. Vode Nemci o tome dosta racuna. Plus sto nemacku privredu nose mala i srednje preduzeca koja su osnova nemacke efikasnosti dok velike multinacionale kompanije iz Nemacke cesto prave velike brljotine i procene od VW, Bayera, Deutsche Bank, Wirecard do Dajmlera...sto je jedna specificnost Nemacke da manja preduzeca cesto budu efikasnija od najvecih ali pokazuje njihov nivo organizacije sto je njihova najveca snaga a ne veliki rad kako se misli, Nemci uopste ne rade mnogo ali zbog dobre organizacije efikasno rade.

 

Ne znaci automatski da su bogatija vec to pokazuje rast profita nemackih preduzeca koja raste od uvodnjena Harcovih zakona kada su radnicka prava i sindikati dosta oslabljeni u Nemackoj a time ni standard ne raste koliko bi se ocekivalo.

 

MIS preduzeća sigurno nisu nosioci izvoza nego velike korporacije, upravo te koje si pomenuo, a ti vidi ko su najveći akcioari  Dajmlera (Li Shufu), Dojče Bank ( BlackRock)  itd. Ovo i nije  toliko bitno jer ako posluju profitabilno (ne i ako samo izvoze) plaćaju porez u Nemačkoj a svakako i da rastu plate zaposlenih što je pozitivno za fiskalnu politiku.

 

Stvar je u tome što samo iz povećanog "izvoza" ne možeš da zaključiš da posluju sa povećanim profitom. Možda im je opala prodaja na domaćem tržištu ili su im porasli troškovi za plate, energente itd. Profiti u nekim godinama mogu i da padaju. Recimo:

Germany's 100 largest listed companies see falling profits

 

Ti si stavio činjenicu o povećanom izvozu u direktnu vezu sa mogućnošću države da poveća javnu potrošnju a to po meni jednostavno nije izvesno mada može i da bude donekle tačno. Toliko od mene.

Link to comment

I jesu li strani fondovi vecinski vlasnici vodecih nemackih preduzeca?

 

Nije dobro vaditi jedan kvartal pa praviti zakljucke na osnovu toga, sto lepo kazu u tom linku sto si stavio iz EY:

 

Quote

The collapse in profits was partly due to "one-off effects and high restructuring costs", said Hubert Barth, chairperson of the management board of EY Germany

 

Ja bih to malo rasirio, evo npr.

 

Germany's 'hidden champions' of the Mittelstand

Quote

This is where he believes much of Germany's exporting prowess stems from.

"In Germany we have only 28 of the global 500 biggest companies but we have around 48% of those small world market leaders," Professor Weber says.

Trade surplus

Germany has been criticised by its trading partners for exporting much more than it imports.

Last year it had a whopping current account surplus of just under $300bn.

Wage restraint in the last fifteen years and labour market and welfare reforms are all credited with making Germany more competitive.

Another criticism levelled at Germany is that it's not investing enough at home.

The International Monetary Fund is urging the government to spend more on public infrastructure projects, which it says would encourage German companies to invest there too, and help re-balance its global trade.

 

https://www.bbc.com/news/business-40796571

Link to comment
  • 2 weeks later...

Samo da vas pozdravim kolege gastose, kako ste vi? Jel je i vama dojadilo jajarenje saveznih i pokrajinskih vlasti oko covid politike? Ja sam se pogubio u svim ovim pravilima i brojkama, maltene ko pravila za američki fudbal.

 

Sve više i više se čudim kako država zasnovana na faks aparatima uopšte i opstaje. Sve imam utisak da je privreda i relativno stabilno društvo jedino što drži ovu zemlju :ph34r:

Link to comment
1 hour ago, Boycie said:

Samo da vas pozdravim kolege gastose, kako ste vi? Jel je i vama dojadilo jajarenje saveznih i pokrajinskih vlasti oko covid politike? Ja sam se pogubio u svim ovim pravilima i brojkama, maltene ko pravila za američki fudbal.

 

Sve više i više se čudim kako država zasnovana na faks aparatima uopšte i opstaje. Sve imam utisak da je privreda i relativno stabilno društvo jedino što drži ovu zemlju :ph34r:

 

odustao sam od pracenja. sinoc sam cekao od pola 8 do pola 9 da pogledam konferenciju, ali dzabe. nije mi se vise dalo. 

 

bitno je da im leze gomile astrazeneca vakcina, cekajuci godoa valjda. 

Link to comment

u nedelju na radio cuo "da se mora biti pragmatican, te da ce se u aprilu krenuti sa pelcovanjem astrazenekom, posto ona ne zahteva zajebanu -73c logistiku, te moze da je daje i hausarct"

Link to comment



Samo da vas pozdravim kolege gastose, kako ste vi? Jel je i vama dojadilo jajarenje saveznih i pokrajinskih vlasti oko covid politike? Ja sam se pogubio u svim ovim pravilima i brojkama, maltene ko pravila za američki fudbal.
 
Sve više i više se čudim kako država zasnovana na faks aparatima uopšte i opstaje. Sve imam utisak da je privreda i relativno stabilno društvo jedino što drži ovu zemlju [emoji185]


Jednom je dovoljno da uđeš u bilo koji amt da ti bude jasno da je čitav aparat vlasti zasnovan na pravilima kajzera iz 19. veka. Baš, jedino privreda i "stabilnost" lepe da se Nemačka ne vrati u post wwi društvo.

A korona. Ja sam od prvog dana korone u Nemačkoj znao da osim što su bolnički kapaciteti užasno veliki da će sve ostalo sa bude katastrofa, što se ispostavilo kao prilično tačno. Iskreno, ne obraćam previše pažnju na pravila jer je očigledno da su se pogubili i da više ne znaju šta rade. Sreća, još jednom što ide ponovo loše vreme pa će ljudi mahom da budu zatvoreni po kućama inače da je 15+ videlo bi se opšte boljenje polnog organa koja su pravila i koliko ljudi sme da se vidja sa koliko housholda. Juče 16 stepeni, prošetah se sat vremena po kraju, bukvalno je sve otvoreno uz gomilu ljudi recimo ispred kafića... Nekako mi se čini da je i najodgovornijim ljudima više svega preko glave jer vide da od kraja sranja od korone u Nemačkoj nema ni početka, kamoli nekog dalekog svetla na kraju tunela. 28. će ponovo da produže jer će brojke da skoče opasno preko 100 na 100K pa će da se po medijima prepucavaju koja je savezna država dala para za brze testove, možda odluče da su i ffp2 maske neefikasne pa će da se odluče za gas maske, možda dogovore da sagrade fabriku vakcina do 2032 godine a ja ću da se iz Berlina samo smejem jer ako se svuda po Nemačkoj situacija hendluje loše ovde je to 4 puta lošije jer ipak, Berlin je poor but sexy. Poor ne samo u novcu nego u svakoj stvari koju neko može da zamisli. Smeh.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, Zlurad said:

Jednom je dovoljno da uđeš u bilo koji amt da ti bude jasno da je čitav aparat vlasti zasnovan na pravilima kajzera iz 19. veka. Baš, jedino privreda i "stabilnost" lepe da se Nemačka ne vrati u post wwi društvo.

A korona. Ja sam od prvog dana korone u Nemačkoj znao da osim što su bolnički kapaciteti užasno veliki da će sve ostalo sa bude katastrofa, što se ispostavilo kao prilično tačno. Iskreno, ne obraćam previše pažnju na pravila jer je očigledno da su se pogubili i da više ne znaju šta rade. Sreća, još jednom što ide ponovo loše vreme pa će ljudi mahom da budu zatvoreni po kućama inače da je 15+ videlo bi se opšte boljenje polnog organa koja su pravila i koliko ljudi sme da se vidja sa koliko housholda. Juče 16 stepeni, prošetah se sat vremena po kraju, bukvalno je sve otvoreno uz gomilu ljudi recimo ispred kafića... Nekako mi se čini da je i najodgovornijim ljudima više svega preko glave jer vide da od kraja sranja od korone u Nemačkoj nema ni početka, kamoli nekog dalekog svetla na kraju tunela. 28. će ponovo da produže jer će brojke da skoče opasno preko 100 na 100K pa će da se po medijima prepucavaju koja je savezna država dala para za brze testove, možda odluče da su i ffp2 maske neefikasne pa će da se odluče za gas maske, možda dogovore da sagrade fabriku vakcina do 2032 godine a ja ću da se iz Berlina samo smejem jer ako se svuda po Nemačkoj situacija hendluje loše ovde je to 4 puta lošije jer ipak, Berlin je poor but sexy. Poor ne samo u novcu nego u svakoj stvari koju neko može da zamisli. Smeh.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

 

 

Pa dosada sam imao utisak da je ovaj lockdown donekle dalo rezultata ali sa pojavom britanske mutacije koja su te brojke opet porasle, tako da ne mislim baš da je FFP2 besmislena odluka. Ali ipakneverovatno je koliko su neka pravila besmislena, npr. ja sa kolegama sa posla ne smem da se vidim popodne kod kuće u bašti na rastojanju ali zato nema problema da te iste kolege vidim narednog dana na poslu u prostoriji za pauzu. Verovatno ste ispratili onu diskusiju o pravu na rad od kuće da je to ostavljeno privredi sama da odluči o tome, ali i privreda je u velikoj meri toliko konzervativna da je samo rad u kancelariji "ono pravo". E sada kada brojke idu nagore šta se dešava, nove mere? Ne nego olakšice...

 

Neverovatna je nesposobnost da se organizuje, naruči i prerasporedi korišćenje vakcine te imam situaciju da na vestima gledam reportaže o Srbiji (!) kao svetlom primeru (!!) organizacije vakcinacije. Pa čak i ako se nešto kao organizuje pokrajinske vlasti urade svoje varijante pa ceo sistem opet biva besmislen. Ja se npr. za odlazak mojima u Hesenu maltene pripremam kao za odlazak u drugu državu.

 

Neko je sa redita spremio grafiku o merama u De a to izgleda ovako:

spacer.png

 

Naravno to će sve da padne kroz 2/3 nedelje kada inzidenz ode preko 200 sa napadom britanskih mutanata.

Link to comment

Nemoj da me razumeš pogrešno. Nemam ja ništa protiv ffp2 maski. Ceo imbecilizam ovde se uglavnom svodi na 10-mesečnom insistiranju kako su i platnene maske odlične jer kapiram da je neko shvatio da prosečan nemac nikada ne bi dao 4 evra za ffp2 maske pa da ih menja nedeljno, što bi bilo 20 jura mesečno da bi odjednom ffp2 maske bile savršene te iznenada sa 4 evra maske koštaju 80 centi i ima ih jebeno svuda.

Sreća moja pa ne gledam vesti :) Koliko vidim sa foruma u većim delom je organizacija tamo ok ali ima i izuzetaka. Koliko sam ja video, makar po Berlinu uspostavili su i oni neki sistem, koji deluje prilično impozantno (6 centara za vakcinaciju sa po 100-150 kabina za vakcinaciju, volonteri, lekari, čitava infrastruktura..). Sad je već igra velikih brojeva oko vakcina. Da Srbija nije dobila kineze imala bi oko 200 000 vakcina taman otprilike koliko Nemačka pelcuje za samo 1 dan (tačnije, nemačka vakcinise oko 120 000 ljudi dnevno sto nije isto kao 200 ali čisto primera radi. Ovih 120K je bio najbolji rezultat do sada) tako da po tome deluje da kad bi vakcina bilo sve bi bilo u najboljem redu. Ali nema. A za Astru, kapiram što se ovo dešava, da propadaju vakcine: Kakav takav sistem je ipak sistem sa prilično nefleksibilnim pravilima. Ovde sad dolazi do onog poznatog nemačkog: interesuje me moj deo posla dok me ostalo ne interesuje. Propisano je pravilo da je 80+ trenutna grupa i da Astru mogu samo -65 i sad su u matrixu jer onaj ko je propisao pravilo vakcinacije je propisao pravilo i po nemačkim pomenutim standardima ostale zabole da nešto menjaju.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

edip: 170 000 vakcina dnevno ili jedna vakcina na 0.5 sekundi. Deluje suludo sa nestasicom vakcina ali ipak neki sistem izgleda radi.

Edited by Zlurad
Link to comment
5 minutes ago, Zlurad said:

Nemoj da me razumeš pogrešno. Nemam ja ništa protiv ffp2 maski. Ceo imbecilizam ovde se uglavnom svodi na 10-mesečnom insistiranju kako su i platnene maske odlične jer kapiram da je neko shvatio da prosečan nemac nikada ne bi dao 4 evra za ffp2 maske pa da ih menja nedeljno, što bi bilo 20 jura mesečno da bi odjednom ffp2 maske bile savršene te iznenada sa 4 evra maske koštaju 80 centi i ima ih jebeno svuda.

 

Ma razumemo se :-) Malo sam i tanak postao zadnjih meseci pošto imam klince koji idu u školu/vrtić pa imam i takav posao koji zahteva razne termine po firmama, fabrikama u kancelariji pa ispada da svakih mesec dana moram da menjam rutine, ponašanje itd, posebno oko Heimunterricht a školstvo je ovde sasvim druga haotična priča...

Link to comment

Mi nemamo stomak da pratimo, uzaludno je. Svima nam je dosta. Nekako smo se pomirili da zivota do neke ozbiljnije vakcinacije nece ni biti. Srecni smo sto su igralista otvorena i sto mozemo da se krecemo kuda zelimo (uporedjujem nas sa poznanicima u Ceskoj).

 

Mene malo i plasi to potencijalno otvaranje, jer ce ljudi ludovati a virus ce i dalje biti tu a malo ko je zasticen.

 

Kod nas je jos uvek dosta preko 50/100K na nedelju dana (gledam upravo, 69)

 

 

Link to comment

Zato CDU pada u ispitivanjima. Pre godinu dana kada je sve krenulo Merkleova i CDU izgledali kao da znaju sta rade, vamo-tamo, najbolji i naglo skocila popularnost CDU...ali  sada gledam zdf, totalni haos. I stalno se jadaju kako to moze Britanija a ne moze Nemacka...

Link to comment

definitivno su ubrljali sa vakcinacijom. ne mogu da shvatim da tolike AZ vakcine leze negde i ne koriste. ja bih je odmah primio, ali me ne zovu iako sam se 14. januara pripremio.

a ni ta pravila po sistemu

IF THEN ELSE ne prolaze kod "prosecnog" glasaca

Link to comment
  • Redoran locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...