Jump to content
IGNORED

ko je vas omiljeni boneli junak? i zasto?


kim_philby

boneli bazen  

110 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Zagor i Mister No, pa Dilan Dog i ostali...Uz stripove sam počeo da čitam pre škole, razvijao maštu, naučio mnoge stvari i što je, za mene najznačajnije, formirao ličnostZato sam i bio tužan juče, kao što sam bio tužan u Rimu kada sam pre 2 godine jurio da nađem prodavnicu stripova, a onda video da nemaju italijanske, samo američke i japanske

Link to comment
  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    28

  • Sundance Kid

    17

  • radisa

    15

  • noskich

    14

Zagora bi trebalo uvesti kao obaveznu školsku lektiru, jer u tom stripu moralne vrednosti su visoko uzdignute, a ismevaju se i kritikuju ljudske slabosti. Praktično, tu se nalazi sve ono što bi jedan mlad čovek trebalo da usvoji kad formira svoju ličnost. Ima toga i u drugim stripovima, ali nigde toliko kao u Zagoru.Zagor je junak nad junacima. Branilac slabijih, borac za pravdu, borac protiv rasizma i svih oblika diskriminacije. Hrabar je, snažan, fantastičnih atletskih sposobnosti. Brzo razmišlja i donosi inteligentne odluke. Poklekne nekad jer je ipak čovek, ali onda nađe snage da se izbavi iz škripca i uništi neprijatelja. Teškom onom ko naleti na gnev Duha Sa Sekirom!Verovatno je usamljen i tužan u dugim noćima u Darkvudu. Možda je nekad imao veliku ljubav koju nije preboleo? Opet, on ne kuka o tome, nosi to u sebi. Nije to dobro za njega, ali takav je, ne želi da smeta drugima. U avanturama ga prati Čiko, simpatični debeljuškasti Meksikanac, Zagorov antipod u mnogo čemu. Upada u smešne situacije, plašljiv je, gramziv... Pa ipak, ume da pokaže veliko srce kad treba pomoći prijateljima. Svakome dođe taj trenutak kad može biti heroj, čak i onda ako je prethodno totalni autsajder.Mislim da će ovih dana pasti jedno obnavljanje gradiva :)
cesterton je imao doskocicu da su petparacki romani, bas kao i pusenje, klasna privilegija. samo "nize" klase imaju prava da uzivaju u jednostavnom, moralnom, univerzumu "sund" literature. ostali moraju da se rvu sa ruskim nihilistima.
Link to comment
zar nije i zagor imao neku stalnu ribu, samo se ne sećam sad imena...
Zagor u povratničkoj epizodi vampira Rakosija kaže Fridi da je uvijek volio samo nju i nijednu drugu, blablabla. Vrlo dvosmisleno zvuči Čikov zaključak o Fridi kao o prijetnji na kraju te epizode. Frida je udata za austrijskog plemića Manfreda.Gambit je najbolja od svih Zagorovih riba - plavuša, kockarka, avanturistica. Marie Laveau je rađena po Naomi Campbell.
+1 samo da dodam da je on cini mi se jedini* junak koji je za povremenog sidekicka imao crnca! (onaj pevac, Dana, Dejna....)od kaubojaca mi je iy nekog rayloga omiljeni junak bio Kit Teler. Onu svesku sa klovnom, Markus, sam do dan danas upamtio! Greota je sto niste i njega stavili u pool. Mislim da je i on Boneli.od Zagora su stripovi sa onim Helingenom i vampirima vrh. :Hail:*setih se Mandraka :isuse:
Onda si sigurno čitao "U palati Kita Telera".Imao je i Kit Teller povremenog crnog sidekicka (Ibrahim), Zagor je u nekoliko navrata sarađivao sa Liberty Samom, a partner Nicka Raidera je crnac.
Link to comment

Patrik Svejzi kao Zagor, je l' neko predložio?U jednoj epizodi Teks Viler vrlo je realistično podučavao kako se puca iz revolvera; ne nišaniti jer za to nema vremena.Umeo je i da analizira dim iz dimnih signala. I nijedna slomljena grančica mu nije promakla. "Aha, ova je previše opravilno slomljena, Hoće da nas zavaraju!"Ovo poslednje sam dodao, ne verujem da je bilo.

Link to comment

Počeo (pre osnovne) sa Zagorom i Teks VileromNastavio sa Komadant Markom, Martijem, Rajderom i Mister No-omzavrsio sa Dilan Dog-omKen Parker-a mislim da nisam ni čitao;glasao za Mister No-a (nekako mi baš sve "leglo" u tom stripu)Teks Viler ako se sećam (nije neko sećanje ali ajde...) nikada nije bio ranjen!

Link to comment

duh sa sekirom naravno. iz jednostavnog razloga što je do jaja lik i uvek mlatne dušmanina tomahavkom preko usta.kao i većina, u kasnijim periodima sam više voleo metafizičke teme marti misterije.(kako se samo oduvek u zapadnoj civilizaciji utemeljio princip velikog belog gospodara bez mane i njegovog podanika koji je pripadnik neke od manje vrednih rasa obeleženog ljudskim slabostima koje veliki beli gospodar toleriše sve dok ovaj ne dovodi u pitanje njogov tron)

Link to comment

Dilan Dog!Zato sto mu je u gotovo svakoj drugoj epizodi klijent sisata mlada zemska sa kojom zavrsi u krevetu (kao klincu mi je to bilo veoma bitno), zato sto volim horor i zbog Gruchovog humora.Voleo sam i Zagora i Martija Misteriju, ali prvi mi je bio previse banalan (Tarzan sa americkog severa), a avanture drugog su me podsecale na price iz Treceg Oka koje su u to vreme moji roditelji citali.

Link to comment
Onda si sigurno čitao "U palati Kita Telera".
:lol: mrsh.
Imao je i Kit Teller povremenog crnog sidekicka (Ibrahim), Zagor je u nekoliko navrata sarađivao sa Liberty Samom, a partner Nicka Raidera je crnac.
nešto se tog Ibrahima sećam kroz maglu, ovog Zagorovog ortaka se ne sećam, ...a Nick Raidera nisam mnogo ni čitao, možda prve 2 sveske, nešto mi nije legao...PS eto sad videh da Mali Rendjer i nije Boneli....
Link to comment

Odličan topik, lepo je videti da mnogo ljudi deli slične uspomene.Pamtim prvi LMS koji sam pročitao (LMS222 Dugin vodopad, Kit Teler).Otvorio se jedan potpuno nov svet, koji je doneo mnogo lepih i veselih trenutaka.Kupovao sam razne, neke češće od drugih, ali je posebno zadovoljstvo donosio letnji raspust, kad je komšija (stariji 4 godine) spuštao sa tavana kutiju sa starim stripovima (tokom školske godine je imao zabranu čitanja stripova, jbg, učenje je učenje…).Kasnije se polako prestalo sa kupovinom ZS i LMS, i prešlo na Stripoteku, EKS almanah, Biser Strip, Super i Gigant, Strip zabavnik, Yu strip (magazin) i toliko toga još, ali LMS i ZS su sačuvali posebno mesto u srcu.Zagor je, naravno, bio najomiljeniji, svi klinci su se ložili, pravili sekirice i urlali, a epizode su se pratile, prepričavale i analizirale. Naročito su bile omiljene pomenute epizode sa Helingenom i vampirima, a ostale su mi u lepom u sećanju i epizode sa samurajima, Sila-Majkom, gusarima i blagom Inka, vikinzima, kineskom mafijom…Bilo je i finog humora (koji je pomalo manjkao konkurenciji), Felipe Kaetano… je bio odličan sidekick, a rado smo čitali i njegove specijale (Čiko šerif, Fanta Čiko…). Uprkos navedenom, a i činjenici da mi je Zagorov epizodista poslužio za nick, nisam glasao za njega.Mister No je bio veliko osveženje kad se, doduše, prilično kasno, pojavio (LMS 511, Dijamantska klopka). Ta epizoda je u Italiji izašla 1975, a kod nas tek 1983, ali je Jerry Drake brzo pridobio brojne fanove. Što se mene tiče, osvojili su me luzerski šarm heroja koga redovno mlate (za razliku od, maltene, svih drugih), prave avanturističke storije (kakvih je bilo mnogo i na filmu, davnih sedamdesetih), interesantni zapleti i lokacije, a voleo sam i crtež Franca Bignottija. Mnogo imaju zajedničkog Duh sa sekirom i Mister No, a Guido Nolitta/Sergio Bonelli je, kao scenarista, verovatno najzaslužniji. Kad je detinjstvo (nekako) prošlo, bilo mi je prilično teško da se odreknem Mister No stripova (najduže sam ih čuvao, ostale sam bez problema prodao/zamenio/poklonio). Teksa nisam voleo, “Aquila della notte” mi je bio prilično dosadan, kao i komandant Mark. Kit Teler mi je bio prijemčiviji, imao je nekoliko “fantastičnih priča”, “ensemble cast”, više humora (Frenki Beleven i Ani Četiri Pištolja, a i Ibrahim, gde ga se seti Arlekino…). Il Grande Bleka sam rado čitao u ranijim (EsseGesse) epizodama, one kasnije (francuske i italijanske) su mi bile znatno lošijeg kvaliteta. Sviđale su mi se i epizode Yu Bleka iz Strip Zabavnika (Obradović/Kerac), dok mi Plavšićeve i Slavkovićeve iz LMS nisu bile ništa posebno. Kapetan Miki mi je u početku bio gotivan, ali sam se brzo zasitio, ipak je to strip kojeg su EsseGesse stvorili davne 1951.Martija Misteriju sam odmah zavoleo, a prve epizode i sada volim da pročitam. Castelli i Bonelli su lepo iskoristili popularnost Indiana Jones filmova. Humor je simpatičan (naročito u John Dee/Edward Kelly epizodama), gotivne su mi bile i one višeepizodne storije o “večitom ratu”, a najlepši su mi bili Castellijevi osvrti na teme iz književnosti (J.Swift, J.M.Barrie, A.Bierce, E.A.Poe, H.P.Lovecraft…) i stripova (epizoda “Čarobni napitak”, setite se posvete Goscinnyju i Uderzou). Imao je i kvalitetne negativce (Sergej Orloff, Mr. Jinx, Ljudi u crnom), a nisu mi smetali ni šabloni/ponavljanja. Kao i kod drugih serijala (a ovde je to posebno uočljivo), epizode koje je kreirao autor lika su bile puno bolje od onih koje su radili “šegrti”. Novije epizode, tj. izdanja Veselog četvrtka kupujem i čitam, ali me nisu oduševile.Dylan Dog me je, takođe, odmah pridobio, u pubertetu (a i kasnije, bogami) dobro prolaze i melanholija i horor. Dnevnikove epizode sam jedva čekao da izađu, hrvatska izdanja sam povremeno kupovao u striparnicama, a rešio sam da (nakon pedesetak svezaka) prestanem da kupujem izdanja Veselog Četvrtka (premalo ima Sclavija). Humor mi je bio prilično po meri, dobre posvete je teško prebrojati. Ima mnogo epizoda kojima se rado vraćam, ali ću ubuduće ostati privržen samo specijalnim izdanjima. Rado ću preporučiti DD Gigante Veselog Četvrtka novim generacijama, sa željom da tu pronađu sve lepe stvari, koje smo mi stariji pronalazili pre 20 - 25 godina.Najveći od svih, i to važi i za svet van Bonelli univerzuma, mi je bio i ostao Ken Parker. Strip koji smo kao klinci izbegavali me je u nekom periodu potpuno osvojio, za sva vremena. Dnevnikova izdanja čuvam (sva), iako su jadni i štampa i papir i prevod, i kasapljene su epizode (Dnevnik Adah), ali sentimentalna vrednost im je velika. Ne bih pisao o kvalitetima (a ne bih ni umeo ovako dobro), imate sjajan tekst ovde. Za ljubitelje, evo preporuka za dopunsku lektiru istih autora (Berardi-Milazzo), Springvil iz Stripoteke.

Edited by dranki dak
Link to comment

Sjajan post dranki daka. Jedan od onih koji se sa zadovoljstvom pročitaju...Inače ukrao sam ideju autora topika pa sam na fejsu postavio isto ovo pitanje. Na osnovu odgovora koje sam dobio Mister No i Dilan Dog ubedljivo vode...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...