Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

Imam samo asepsol i tog mirisljavka ali dobar savet, hvala.

 

Ljudi ja tek sad shvatam - pa ovo je ajde ne bas kao dete ali kao zahtevan kucni ljubimac, malopre uzmem onako nehajno da citam servisnu knjizicu da bih utvrdila da moram da se bakcem i nivoom ulja - e pa sad - je l sme to mi dospe neko ko nije ovlasceni servis a da ne izgubim garanciju… Sutra kad im posaljem mejl sa 27 stavki-pitanja ima da me stave na crnu listu:wacko:

 

Za gume stoji da smem da ih zamenim gde god a za ulje samo da preporucuju kastrol, kako se to gleda ali ne i ko sme to da radi.

 

Dobra stvar je sto me sve ovo neverovatno zabavlja, sad je to meni citav novi svet svacega. 

 

 

 

 

Link to comment

Bez obzira, treba znati proveriti ulje, bas kao sto treba znati, recimo, gde se koja tecnost sipa, koji poklopac ispod haube je za sta.

Da se ne dogodi da ulje ode u posudu u kojoj je tecnost za pranje stakla ili, nedajboze, za hladjenje motora.

I uopste, treba savladati neke osnovne radnje, ako ni zbog cega ono zbog samopouzdanja...

 

  • +1 8
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, renne said:

pa to je danas tako lepo grafički objašnjeno na poklopcima da nema šanse da se promaši

I ja sam to tvrdio... :cry::D

 

Ali, bez zezanja, bio sam ozbiljan glede potrebe da se (u)poznaju osnovne radnje, nauce da raspoznaju pojedini delovi motora i - zasto da ne - cak i po malo osnova teorije kako radi motor, menjac, taj rad..

 

Edit: kao i osnove obelezavanja recimo guma...

Edited by namenski
  • Hvala 1
Link to comment

Gume ne moras da kupujes do sredine novembra sigurno tj dok ne krenu hladni dani u kontinuitetu.

A budi spremna na "nemamo termina za zamenu" posto ce ceo BG da menja gume, balansira, kupuje...

  • Hvala 1
Link to comment

treba da zna gde se sipa tečnost za stakla. ulje i onako niko ne treba sam da menja

 

nov auto sigurno ne ispušta ulje, promena jednom godišnje u okviru redovnog servisa i to je to

  • Hvala 1
Link to comment
46 minutes ago, angelada said:

je l sme to mi dospe neko ko nije ovlasceni servis a da ne izgubim garanciju…

Ne sme. Samo ovlasceni dok traje garancija. A i posle je preporuka.

  • Hvala 1
Link to comment
38 minutes ago, levi said:

nov auto sigurno ne ispušta ulje

 

Imamo buljuk Tipoa 1.4MPI, to gomno od motora troši 1L na 4-5kkm. Novi i oni sa 40ak kkm, bez greške.

 

Treba znati i umeti proveriti tekućine - motorno ulje, kočiono ulje i antifriz.

 

@angeladaAko si kupila auto u Hitu, znaj da na servisu ne sipaju ni Castrol ni Elf, ni Total, već Motrio, što mu dođe Renoovo OEM ulje. Zbog radi uštede, njihove, naravno. Verovatno je i sa drugim dilerima/servisima identična situacija. Bitno je samo da podržava API/ACEA ili proizvođački standard kakav VW zahteva npr., te da je propisanog viskoziteta (5W-30 npr.),  ali ovo i ne treba da te zanima u garanciji, osim u slučaju da je dosipanje u pitanju. Na kraju krajeva, praćenje nivoa motornog ulja jeste tvoja obaveza.

Link to comment
41 minutes ago, djeneralche said:

Ne sme. Samo ovlasceni dok traje garancija. A i posle je preporuka.

 

A i ovo, hajde da proverim sutra sa našim flotnim odeljenjem, ali na prvu - nije tačno. Znam samo da nema šanse da bi iskombinovali dosipanje u servisu za svako vozilo, a sva su u garanciji. Prvi i redovne servise radi ovlašćeni, naravno.

Možda postoji razlika u pravilu za flote i fizička lica, javljam sutra.

Edited by zorglub
  • Hvala 1
Link to comment
26 minutes ago, zorglub said:

 

 

 

Treba znati i umeti proveriti tekućine - motorno ulje, kočiono ulje i antifriz.

 

 

+1

ako ga gledaš kao kućnog ljubimca, treba da znaš da ga nahraniš i napojiš.

Link to comment

Cao cao

 

hvala svima, evo rezultata jutrosnjeg istrazivanja. 

 

- nasla sam patosnice na kraju u Kompresoru, tamo su bile najjeftinije?! 
- preko njih sam i kupila jedne od ove dve vrste guma koje su mi ovde preporucene - ista cena kao u kemoimpeksu, prijatno sam se iznenadila. Tako da cu kod njih i da ih zamenim. Mislila sam da su ti ovlasceni dileri zapravo namenjeni plackanju u post-sales fazi, ali ispade da nije bas, makar za gume i patosnice. Naravoucenije - ne gledati samo cene i ponudu na sajtu jer i oni imaju svoje dobavljace i mogu da nabave manje vise sve. 

 

- ulje smem da proveravam ali ne smem da menjam nigde osim kod njih zbog garancije. Svakako cu da ukapiram kako se to proverava jer sam ja zapravo - iako se stidim da priznam - inzenjer - pa me zanima da znam. 
 

- ispostavilo se da nemam navigaciju iako sam duboko verovala da imam, tako da cu ipak povezati telefon - povezivala sam ga vec, ali slabo hvata BT vezu pa moram na kabl a onda me nervira kad visi onako kao na peteljci. Probacu ponovo. Nisam iskreno ni sigurna da preko BT mogu da povezem

ista sem poziva (koje moram da blokiram zbog probne dozvole) i muzike, ali videcu popodne. 


ako vas nesto zanima pitajte i vi mene:) nikad se ne zna gde ce ova corava koka da ubode zrno:happy:

 

 

  • +1 1
Link to comment
17 hours ago, zorglub said:

Možda postoji razlika u pravilu za flote i fizička lica, javljam sutra.

 

Trebalo je da vidite lica mojih kolega. Ljudi koji 15+ godina tesno rade sa dilerima i servisima, obojici je prva rečenica bila: "Pa ne mogu oni da znaju da si dosipao!" :laugh:

 

Eto, ne znaju ni oni za sigurno :laugh:, ali će proveriti, pa ću vam javiti.

Link to comment

Mozda sam se pogresno izrazio, za 10+ godina koliko vozim kola u ovlascene servise nisam imao potrebu da dosipam ulje licno. Dakle taj jedan generalni servis godisnje i to je to. Doduse ja prelazim zaista malo km godisnje, 15K max. U ovlascene servise sam vozio zbog garancije mada sam i posle toga nastavio jer sam bio zadovoljan uslugom. @angelada jedan od ovlascenih servisa je bio i Kompresor, sve preporuke za njih, nikada nijedna zamerka, nijednom nisu pokusali da rade ono za sta nije bilo potrebe, sve po PSu.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...