Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

2 minutes ago, Velocipede said:

Nije baš jednostavno "vežbati" u kružnom toku, jer dosta vozača ne zna pravila u kružnom toku, pa može da ima neprijatnosti i ako rad sve po propisima...

Dobro, ja ne mislim da ce ona od nule krenuti nego da malo provoza, otkloni strah ako ga eventualno ima..I naravno birati neki deo dana kada nije guzva.

Link to comment

@I*m with the pilots

 

Bogosloviju sam “usavrsila” jer tu prolazim svakog dana, vec mi je vreme da se suocim sa slavijom - sa obuke ne vucem traume od Slavije, ali svi mi govore kako je to grozno i uzasno pa cu da iskoristim ovaj praznik da prodjem par puta. 

 

Inace i kad me neko vozi i kad idem taksijem - uvek preskocimo Slaviju - mene zivotni putevi maltene uopste ne vuku u tom pravcu; a ako i vuku, isli smo kroz Ivana Milutinovica. 
 

 

 

Link to comment
17 minutes ago, angelada said:

@I*m with the pilots

 

Bogosloviju sam “usavrsila” jer tu prolazim svakog dana, vec mi je vreme da se suocim sa slavijom - sa obuke ne vucem traume od Slavije, ali svi mi govore kako je to grozno i uzasno pa cu da iskoristim ovaj praznik da prodjem par puta. 

 

Inace i kad me neko vozi i kad idem taksijem - uvek preskocimo Slaviju - mene zivotni putevi maltene uopste ne vuku u tom pravcu; a ako i vuku, isli smo kroz Ivana Milutinovica. 
 

 

 

ma nista nije grozno i uzasno

odnosno, da, grozan je i uzasan voziti po zakrcenom gradu :D ali jbg, to nam je sto nam je

 

i kod bogoslovije i kod slavije i kod paralelnog parkiranja unazad i u svim ostalim situacijama bitno je jedino da "dovoljno usporis desavanja oko sebe", a da bi do toga doslo jbg jednostavno neke stvari moraju da se ponove dovoljan broj puta, mora i da se pogresi

 

ubedljivo najveci problem novopecenih vozaca je sto pod pritiskom zure i onda srljaju iz greske u gresku

  • Hvala 1
Link to comment

Ja bi ove sto ulecu u kruzni tok bez da postuju pravilo leve strane jednostavno uhapsio, ostavio da prenoce u celiji i kasnije im oduzeo dozvole trajno. Svaki dan na ovih par mitrovackih kruznih tokova gledam zaletace, ljudi se pre dolaska u kruzni okome i prodju zamisljenom putanjom lagano, to ne jebe nikoga oko sebe 2%

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment
On 7.11.2021. at 10:53, angelada said:

a ovako sve bolje vozim, krecem na uzbrdici, ne gledam vise u menjac, mislim - iskusnima je to verovatno smesno, al “starijim prvorotkama” kao meni to su bile muke tantalove - samo da mi krene na uzbrdici kad su nacickani iza mene, mrtvacki me znoj oblivao, ali to sad ide sve bolje i bolje. Ne koristim rucnu, i nek bog automobilizma pozivi stop hill. 

Pravilno kretanje na uzbrdici je jedan od najfinijih manevara koji postoje u vozačkom univerzumu, simbioza čovjeka i mašine u trenutku kada se vozilo bez trzaja unazad pokreće naprijed minimalnom potrebnom snagom, kada osjetiš da je odnos datog gasa, otpuštenog kvačila i spuštene ručne doziran idealno, kada podsvjesno precizno regulišeš odnos mase auta, nagiba puta, snage i obrtnog momenta motora i kada automatizovanom motorikom obaviš sve radnje istovremeno i vozilo krene naprijed bez urlanja motora. Nažalost, ovo je i mikrovještina koja izumire sa napredovanjem tehnologije. Vozačima se olakšava, ali ih ne čini boljima. 

Slobodno vježbaj sa ručnom kada iza tebe nema nikog, rutiniraćeš i neke druge radnje uz ovu, sve je to povezano.

  • +1 2
  • Wub 1
  • Hvala 2
Link to comment
9 minutes ago, autsajder said:

spuštene ručne

Rucna je ovde apsolutni visak... :sleep:

 

A ako je bas do simbiozetm treba - dok automatika i ostale elektronike nisu sve pojele - vezbati menjanje brzina sa razdelom, међугас...:sleep:

Sve dok se, za one koji teze savrsenstvu, ne dodje do menjanja brzina stepena prenosa bez kvacila...

U potpunoj, savrsenoj tisini,naravno...:sleep:

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment
On 10.11.2021. at 1:03, autsajder said:

Pravilno kretanje na uzbrdici je jedan od najfinijih manevara koji postoje u vozačkom univerzumu, simbioza čovjeka i mašine u trenutku kada se vozilo bez trzaja unazad pokreće naprijed minimalnom potrebnom snagom, kada osjetiš da je odnos datog gasa, otpuštenog kvačila i spuštene ručne doziran idealno, kada podsvjesno precizno regulišeš odnos mase auta, nagiba puta, snage i obrtnog momenta motora i kada automatizovanom motorikom obaviš sve radnje istovremeno i vozilo krene naprijed bez urlanja motora. Nažalost, ovo je i mikrovještina koja izumire sa napredovanjem tehnologije. Vozačima se olakšava, ali ih ne čini boljima. 

 

Slobodno vježbaj sa ručnom kada iza tebe nema nikog, rutiniraćeš i neke druge radnje uz ovu, sve je to povezano.

 

Kakvo ljubavno pismo :wub:! Sve te razumem (sifra: uzbrdice na Karaburmi) :happy:

 

Da dodam da je za ovo uzivanje neophodno imati pravu rucnu, ne ove nove koje su na dugme.

  • +1 1
Link to comment
On 9.11.2021. at 17:43, angelada said:

@I*m with the pilots

 

Bogosloviju sam “usavrsila” jer tu prolazim svakog dana, vec mi je vreme da se suocim sa slavijom - sa obuke ne vucem traume od Slavije, ali svi mi govore kako je to grozno i uzasno pa cu da iskoristim ovaj praznik da prodjem par puta. 

 

Inace i kad me neko vozi i kad idem taksijem - uvek preskocimo Slaviju - mene zivotni putevi maltene uopste ne vuku u tom pravcu; a ako i vuku, isli smo kroz Ivana Milutinovica. 
 

 

 

Slavija ili ne, uvek imaj na umu da su i ostali vozači ipak koliko - toliko oprezniji, najpre da ne bi oštetili sopstveni auto.

Pogledaj kako sam prošao kroz Slaviju po najužasnijem kolapsu:

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
On 10.11.2021. at 1:03, autsajder said:

Pravilno kretanje na uzbrdici je jedan od najfinijih manevara koji postoje u vozačkom univerzumu, simbioza čovjeka i mašine u trenutku kada se vozilo bez trzaja unazad pokreće naprijed minimalnom potrebnom snagom, kada osjetiš da je odnos datog gasa, otpuštenog kvačila i spuštene ručne doziran idealno, kada podsvjesno precizno regulišeš odnos mase auta, nagiba puta, snage i obrtnog momenta motora i kada automatizovanom motorikom obaviš sve radnje istovremeno i vozilo krene naprijed bez urlanja motora. Nažalost, ovo je i mikrovještina koja izumire sa napredovanjem tehnologije. Vozačima se olakšava, ali ih ne čini boljima. 

 

Slobodno vježbaj sa ručnom kada iza tebe nema nikog, rutiniraćeš i neke druge radnje uz ovu, sve je to povezano.

 

2 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Kakvo ljubavno pismo :wub:! Sve te razumem (sifra: uzbrdice na Karaburmi) :happy:

 

Da dodam da je za ovo uzivanje neophodno imati pravu rucnu, ne ove nove koje su na dugme.

 

Znam da je potazanje soferskih tema prst u oko :D, ali: koriscenje takozvane rucne (inace pravilnotm pomocne kocnice)u gradskoj voznji je na ivici korektnog, ako ne i ono bas, bas nekorektno.

Predstavlja, naime, znacajan gubitak vremena u polasku, odnosno zadrzavanje drugih vozaca: pretpostavlja 1 (nepotrebnu) radnju vise prilikom polaska - dovoljno je i korektno auto drzati nepokretnim noznomtm kocnicom, sa menjacem u neutralnom polozaju i - najvaznije - biti pazljiv i krenuti kada se za to steknu uslovi.

Polazak pod rucnom :isuse: kao babaroga za pocetnike (a svi smo bili pocetnici) je izmisljotina instruktora i raznih ispitnih komisija, koji je prodat kao najdosignuce novim vozacima: ne kazem, naravno da ga je potrebno savladati i vladati njime, em je po nekad* potreban, em je koristan za uvezbavanje, savladjivanje koordinacije pokreta i postupaka.

Polazak na uzbrdici bez koriscenja takozvane rucne takodje, ako ne i vise, podrazumeva i zahteva koordinaciju i sinhronizaciju, ako ne i vecu, od polaska pod rucnom, na stranu sto, kao sto rekoh, stedi vreme toliko bitno svima u gradskim guzvama, nervozama, itd, itd...

Postoji, da pomenem, i skola misljenja, radi se o ekstremistima :D, koja u gradskoj voznji i polasku na uzbrdicama zagovara menjac u brzini, dakle stisnuto, aktivirano kvacilo, menjac u brzini, nogu na noznoj kocnici i momentalan polazak: o ovome se moze diskutovati, s tim sto na sve moguce argumente, glavni argument protivnika ove skole, a to je trosenje lamele kvacila - otpada.

 

*) pomocna, takozvana rucna kocnica je pozeljna, potrebna, pre svega kao osiguranje automobila pri ostavljanju auta na nizbrdicama/uzbrdicama, sprecavanju mogucnosti da neko, deca na primer, slucajno motajuci se po autu, izbace rucicu menjaca iz neutralnog polozaja, itd, itd...

Sve na stranu, potezanje rucne kod svakog, ali bukvalno svakog ostavljanja auta da miruje bez prisustva vozaca treba smatrati apsolutno potrebnim, obaveznim.

U stvarnim uslovima, i u gradu i van grada, pomocna kocnica je zaista retko potrebna u situacijama kada je potrebno dodatno obezbediti da auto ne krene uzbrdo/nizbrdo priliko polaska bukvalno ni santimetar, u situacijama, na primer, kada se auto kod nekog nezgodnog parkiranja nadje na samoj ivici neke rupe, ambisa :D, itd, itd...

 

Disclaimer: molim da se ne sumnja u moju dobronamernost glede ovih napomena, ima u vidu da se radi o Srbiji u kojoj ustedjene sekunde prilikom polaska malo znace buduci da se cesto ceka na polazak i prolazak kroz dugo cekano zeleno zbog bahatosti ili zamisljenosti vozaca, tek - toliko o rucnoj i njenom koriscenju.

Dok nas elektronika i automatika ne pojedu ili oslobode -kako ko visee voli - svega toga.

 

I da se ima u vidu da ce muski vozaci u Srbiji - i ne samo u Srbiji - radije da priznaju da su losi u seksu nego u vozenju auta.

I, da je poznavanje voznje i savrsenotm baratanje ljubimcem na 4 tocka - zajedno sa fudbalom - vestina u kojoj se svaki muzjaktm smatra vrhunskim ekspertom, spreman da tu titulu brani do poslednje kapi krvi...

  • Haha 1
Link to comment
40 minutes ago, namenski said:

buduci da se cesto ceka na polazak i prolazak kroz dugo cekano zeleno zbog bahatosti ili zamisljenosti vozaca

Na ovo bukvalno pošandrcam. Znam da svakome može da se desi da se zamisli ali češće onog prvog u koloni zapravo boli uvo, on zna da će proći tako da se luksuzira tandrkanjem na mobilni, čačkanjem nosa i sl. Ja kad sam prva, ne skidam ni nogu s kvačila da ne bih odugovlačila i da neko ne izvisi zbog mene i ostane da se suši na novom crvenom svetlu. Znam da sam debil ali eto. 

Ručnu u vožnji koristim samo ako stojim na baš jakoj uzbrdici u gustoj koloni, kad ne mogu da krenem jakim gasom zbog auta blizu ispred mene. 

Link to comment
2 minutes ago, Valkyrie said:

Na ovo bukvalno pošandrcam. Znam da svakome može da se desi da se zamisli ali češće onog prvog u koloni zapravo boli uvo, on zna da će proći tako da se luksuzira tandrkanjem na mobilni, čačkanjem nosa i sl. Ja kad sam prva, ne skidam ni nogu s kvačila da ne bih odugovlačila i da neko ne izvisi zbog mene i ostane da se suši na novom crvenom svetlu. Znam da sam debil ali eto. 

Ručnu u vožnji koristim samo ako stojim na baš jakoj uzbrdici u gustoj koloni, kad ne mogu da krenem jakim gasom zbog auta blizu ispred mene. 

Sta da ti kazem :sad:: u principu imam razumevanjatm za kasnjenja pri kretanju, ljude more razne muke, uzasavam se s(v)irene :D, u principu je 1 ablendtm dovoljan, ili - u ekstremnim slucajevima - kratak svir svirenom....

Sto seostalog tice, apsolutno si u pravu, obaska sto me telefoniranje tokom voznje izbezumljuje*), ali to i slicne pojave ubrajam u opstu bahatost kojoj nema leka.

 

Sto se bolda tice jos si apsolutnije u pravu, zaboravio sam da napomenem: rucna u saobracaju prilikom duzih cekanja, zastoja, situacija koje si pomenula, a koje ubrajam u ono sto sam nazvao ekstremnim situacijama - naravno, ako ni zbog cega, zaista je zamorno i glupo 10-ak minuta drzati auto na mestu pritiskom na noznutm kocnicu....

 

 

A, da, sto se cackanja nosa tice: neposrednim uvidom, istrazivanjem, dugogodisnjim pracenjem :D, utvrdjeno je da 50+ % vozaca tokom stajanja na semaforu - cacka nos... :D 

Trazi se naucno objasnjenje te pojave...

 

*) prilicno se efikasno leci kada se telefonisti primaknes i sednes na svirenu: taj u vecini slucajeva izbezumljen pogled koji u 99% slucajeva znaci strah od moguceg udara je kakva-takva satisfakcija.

Nazalost, imunitet po ovom pitanju raste, sve cesca je reakcija tipa sta je, sta 'oces, vidis valjda da telefoniram... :puke:

Link to comment

Namenski, da li si ti nekada bio na Karaburmi? :D Pola ljudi mora da parkira na uzbrdici, a meni je cesto bilo i draze jer bih tu ostavila auto i znala da nece niko pored da ga ogrebe niti ulubi kao na ono malo ravnih mesta ispred zgrade. Sto bi rekli moji Banacani kada bi dosli kod nas, "sad vidim da mi ne radi rucna" :D Jednom smo i molili komsiju da se zamene, jer nije bilo sanse da se ujak parkira osim na ravnom :D

//Nije mi ni palo na pamet kretanje pod rucnom u toku same voznje, vec na pokretanje auta iz parkinga

Link to comment
35 minutes ago, I*m with the pilots said:

Namenski, da li si ti nekada bio na Karaburmi? :D Pola ljudi mora da parkira na uzbrdici, a meni je cesto bilo i draze jer bih tu ostavila auto i znala da nece niko pored da ga ogrebe niti ulubi kao na ono malo ravnih mesta ispred zgrade. Sto bi rekli moji Banacani kada bi dosli kod nas, "sad vidim da mi ne radi rucna" :D Jednom smo i molili komsiju da se zamene, jer nije bilo sanse da se ujak parkira osim na ravnom :D

//Nije mi ni palo na pamet kretanje pod rucnom u toku same voznje, vec na pokretanje auta iz parkinga

I na Karaburmi i na Andima... :D 

Cuj, bio - vozio... :sleep:

 

Naravno da ni jedno pravilo nije apsolutno: ja sam samo nabacao par napomena, ujke, tetke i svasta nesto nisam uzeo u obzir :) ...

Razumem te, naravno, ali na sve postoji 1 pravilo: svako vozi svoju voznju, naravno pri tom vodeci racuna o ostalima - stvari ukoliko se ticu saobracaja samo tako imaju smisla.

Ovo sto sam napisao spada u, recimo, uobicajena, osnovna vise bonton, nego pravila, poput, recimo, navike da se u koloni, zastoju nikada ne lepi tik uz auto ispred tebe, da se uvek ostavi par metara rezerve, koje sigurnosti radi, koje otvaranja sebi mogucnosti da se okrene i vrati ako se situacija bas oduzi...

Ili, iskoristi prilika, obidje i krene napred... :mad:

Da se, opet, izbegava ruzna navika kada se, na daleko crveno svetlo na semaforu, uspori, kao crveno je, stici cu taman na vreme kada se upali zeleno, ne vodeci pri tom racuna da iza tebe ima jos automobila i da svojim postupkom doprinosis guzvi, obaska sto je nekorektno, nedopustivo ako cemo pravo...

Itd, itd, sve u svemu vise skup postupaka koji se sticu praksom, tolerancijom, vodjenjem racuna o drugima koji voze, taj rad...

Ima toga onoliko, izbor tema je sirok, pocev od nedopustivosti da se vozacu koji te vozi - ma ko on bio - dele tokom voznje sugestije, saveti, sopstvena iskustva, opomene: osnovno pravilo je ako nemas poverenja u lika koji te vozi, ne sedaj u auto, ako si vec seo - cuti...

I tako... :) 

  • +1 3
Link to comment
24 minutes ago, namenski said:

 

Ima toga onoliko, izbor tema je sirok, pocev od nedopustivosti da se vozacu koji te vozi - ma ko on bio - dele tokom voznje sugestije, saveti, sopstvena iskustva, opomene: osnovno pravilo je ako nemas poverenja u lika koji te vozi, ne sedaj u auto, ako si vec seo - cuti...

I tako... :) 


:smiley_hail:

 

kaze mi kum “ajmo u subotu u Temisvar, ti da vozis do granice a ja da te savetujem” 

.

.

.

ne idemo u temisvar:hihi: 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...