Jump to content
IGNORED

Svi naši pumpaši


Jerry

Recommended Posts

Prenosim tekst sa drugog foruma:
Poštovani forumaši, budući da sam skoro na jednoj benzinskoj pumpi imao jedan nemili događaj, osećam odgovornost prema drugim automobilistima i uopšte prema svim kupcima goriva u RS, da iznesem moj slučaj i objasnim vam moj problem, kako se ovako nešto ne bi ponavljalo. Isto tako, kada vas upoznam sa mojim slučajem, zamolio bih vas za savete kako dalje da postupim sa mojim slučajem i na koji način da zadovoljim pravdu, budući da se osećam kao usamljeni i mali potrošač u zemlji Srbiji, a štetu mi je pričinila velika internaciona naftna kompanija.Budući da sam veliki zaljubljenik u automobile, i da se redovno informišem o automobilizmu putem brojnih nacionalnih i internacionalnih foruma, kao i putem časopisa, upoznat sam sa činjenicom da je kompanija MOL dobitnik brojnih nagrada za kvalitet goriva i da je dobitnik business excellence nagrade za poslovanje kompanije. Isto tako, poznato mi je da kompanija MOL na naše tržište, uvozi Euro premijum BMB 95 iz EU. Upravo ovo su glavni razlozi zašto od prvog dana kad sam kupio svoj novi automobil, sipam gorivo samo na MOL pumpama, budući da želim samo najbolje za moj automobil. Međutim, u poslednje vreme sam svedok nedopustovog propusta MOL kompanije i zakazivanja njihovog čitavog sistema poslovanja, kao i činjenice, da kupac u Srbiji tesko moze ostvariti svoja prava, budući da mi je u glavi misao, šta bi bilo da mi se ovo desilo u Nemačkoj? Naime, u utorak, 15.01.2013. u 17:09h, na točionom mestu broj 1, sipao sam 10,26 litara Euro premium BMB 95 (benzin), na MOL pumpi u Novom Sadu, Futoški put 2. Lično sam sipao dotično gorivo u moju Ford Fiestu 1.4 benzin, 2010. godiste. Dakle, dva puta sam proverio (za svaki slučaj) da li sipam Evro premijum BMB 95, i da li koristim crveni pištolj za sipanje goriva. Nakon sipanja goriva, na vrhu pištolja sam primetio belu kapljicu koja me je podsetila na parafin. Ali sam pomislio da je nemoguće da je kompanija MOL napravila takav propust i da ona ne bi dozvolila da išta ugrozi svoju prestižnu reputaciju. Isto tako, pomislio sam da mora da je gorivo više zapenilo pa da mu se boja za trenutak promenila u neprozirnu belu. Otišao sam na kasu, platio gorivo, uzeo račun, seo u auto i otišao sa pumpe. Tu već počinju moji problemi.Posle neka dva minuta voznje, stao sam na semaforu i izbacio auto iz brzine. Budući da tokom vožnje po gradu nikada ne slušam muziku u kolima, kao i da novu Ford Fiestu 1,4 karakteriše izuzetno tih (gotovo nečujan) i miran rad motora, primetio sam nešto čudno. Kazaljka obrtomera je sa normalnih 800 rpm (i bez ikakakvih i najmanjih oscilacija), za trenutak pala na 600 rpm, da bi se odma zatim vratila na normalnih 800 rpm. Treba imati u vidu da je motor bio zagrejan, dakle na normalnoj radnoj temperaturi, budući da sam iz Futoga došao na MOL pumpu u Novom Sadu da natočim gorivo, pa je automobil imao dovoljno vremena da se ugreje. Kako se ovo desilo, momentalno sam pomislio na onu belu kapljicu na kraju crvenog pištolja na MOL pumpi. Isto tako, pomislio sam da se sigurno u tom trenutku potrošilo ono gorivo koje je već bilo u crevima, pa da je sigurno auto krenuo da troši novo gorivo i da su se tu javili problemi. Međutim, kako je to bio samo taj trenutak, a auto nije pokazivao nikakve druge znake za loše gorivo, pomislio sam da je bila u pitanju samo trenutna necistoća i nastavio sam sa vožnjom. Posle nekih tri ili 4 minuta vožnje, opet sam stao na crveno svetlo semafora i posle par sekundi, kazaljka obrtomera je pala sa 800 na 500, pa se vratila na 800 rpm. Tada sam shvatio da iako mi se auto u vožnji ponašao normalno, da moram odmah da se vratim na tu MOL pumpu i da im ovo sve prijavim. Napravio sam polukružno skretanje i krenuo na MOL pumpu koja mi je bila udaljena oko 2 km. Međutim, u povratku je auto ( nova Ford Fiesta koja je prešla 28 000 km, koja se održava samo u ovlašćenom Ford servisu i koja nije imala ni najmanji kvar) počeo da slabije vuče i da sporije ,,hvata“ obrtaje u drugoj brzini u rasponu od 2000 do 3000 rpm, da bi posle 3000 rpm za trenutak dobio ubrzanje kao da ima turbinu.Na MOL pumpu sam se vratio nekih 20 minuta pošto sam sipao gorivo na toj pumpi. Čim sam stigao, video sam da zaposleni na pumpi sipaju ED u novu mazdu 6 baš na tom točionom mestu broj 1, na kojem sam ja sipao Evro premijum BMB 95. Odmah sam rekao zaposlenim na pumpi da sam imao problema sa kolima i da sumnjam na njihovo gorivo Evro premijum BMB 95 sa točionom mesta broj 1, i da želim da sipaju malo goriva u menzuru ili neku staklenu čašu, pa da se uverimo da li je gorivo bele boje i da li je gusto i da vizuelno proverimo da li ima nekih vidljivih onečišćenja. Onda su me uputili u njihov objekat i da pričam sa njihovim šefom, pošto oni nemaju ovlašćenja to da urade.Uputili su me na jednu gospođu, kojoj sam objasnio sve do detalja. Prvo me je pitala ko vam je sipao gorivo, ogovorio sam ja lično. I onda mi je cinično istakla. A VI ste sipali gorivo?! U smislu da sam možda pogrešio pištolj. Zatim sam odgovorio da sam apsolutno siguran da sam sipao odgovarajuće gorivo, i da imam fiskalni račun, a da oni imaju kamere, pa svakako može sve da se proveri. Rekao sam joj kako mislim da su sipali pogrešno gorivo u podzemnu cisternu namenjenu za Euro premijum BMB 95 ili da je gorivo u cisterni bilo pri kraju pa da je povuklo talog. Ona mi je odgovorila da je to nemoguće jer su tog dana sipali novo gorivo u podzemnu cisternu. Ja sam odgovorio, pa utoliko je veća verovatnoća da ste sipali pogrešno gorivo. Ona je rekla da postoje striktne procedure i da to nije moguće. Zatim me je pitala kako mogu biti siguran da je do goriva. Ja sam odgovorio da ne mogu jos da tvrdim da je do goriva, ali da duboko verujem da je do goriva i da su oni prva stanica gde moram da svratim i da prijavim problem, a da ću zatim auto odvesti u ovlašćeni servis, pa da će oni ustanoviti da li je do goriva ili ne. Tokom duzeg razgovora, zatražio sam da sipaju uzorak goriva u menzuru i da ga pa samo pogledamo. Ona je rekla da mora da priča telefonom sa svojim šefom. Posle njihovom razgovora, žena mi je dala telefon da pričam sa njenim šefom (imam zapisana i imena, ali ne bi ih sada iznosio). On je odmah krenuo da mi objašnjava kako oni imaju jedno od najkvalitetnijih goriva na svetu. Kako se to gorivo uvozi iz EU. Kako oni poseduju sve licence i dozvole. Kakva im je reputacija. Kako se tokom pretakanja goriva iz kamionske cisterne u podzemnu cisternu, gorivo proverava, da podzemne cisterne, kao i sami pištolji imaju najsavremenije senzore koji ukoliko očitaju i najmanje onečišćenje goriva odmah prekidaju dotok goriva. I tokom celog razgovora sa podsmehom mi objašnjavao kako je nemoguće da se to desi MOL kompaniji, i da ne može biti do njihovog goriva. Takođe mi je objasnio kako ne mogu da sipaju malo goriva u neku menzuru jer nije takva procedura već da moram da napišem žalbeni zahtev i da potom odvezem auto u ovlašćeni servis. Tako sam i uradio, kopirali smo fiskalni račun, ja sam sve što mi se do tada desilo zapisao u žalbenom zahtevu. Zatim je ta žena rekla hajde da vidimo ko je sve sipao gorivo posle vas. Ja sam odmah pomislio da sam sigurno prvi sipao gorivo posle njihovog sipanja novog goriva u podzemnu cisternu, da bi na kraju saznao da je to i bio slučaj. Žena je pristupila kompjuterskom sistemu i rekla da je posle mene to gorivo sipalo jos samo dvoje ljudi. Kada sam završio popunjavanje žalbenog zahteva,otišao sam u kola. I kad sam ulazio u kola, žena me je sa podsmehom upitala, vi i dalje mislite da je problem do bele guste kapljice na kraju pištolja? Ja sam odgovorio da ce ovlašćeni servis i Jugoinspekt utvrditi da li je do goriva i koje je gorivo u pitanju. Moja devojka koja je bila sa mnom u kolima je bila zatečena tim pitanjem i ciničnim smehom, jer sam se ja odmah vratio na pumpu, prijavio im problem sa gorivom, za koji niko još nije znao u čitavom sistemu, postupio društveno odgovorno prema drugim kupcima i prema njihovoj kompaniji, a oni mi se podsmevaju.Ovlašćeni Ford servis je udaljen nekih kilometar ili dva od MOL pumpe na Futoškom putu, pa sam se odmah uputio tamo. Međutim, nekih 500 m od servisa, kazaljka koja pokazuje nivo goriva je od polovine rezervoara došla do ¼ i board computer me je obavestio da mi je nivo goriva sa 230 km na pumpe palo na 114 km, ja sam pogledao da li negde curi gorivo, ali je sve bilo u redu i nije se ni osećalo gorivo niti je igde curilo. Posle desetak sekundi, kazaljka goriva mi je pala na totalnu 0 i kompjuter je je obavestio da nemam ni malo goriva u kolima i onda me je zvučni signal i simbol pumpe (koji se upalio na komandnoj tabli) informisao o nestanku goriva. Zatim je auto krenuo neravnomerno da radi i da jako slabo vuce i da osecam vibracije. Tada sam bio udaljen nekih 200 m od servisa. Zatim mi se na komandnoj tabli upalio simbol za havariju motora, sve je počelo da pišti i automobil mi je stao na semaforu nekih 30m od servisa. Izašao sam iz kola i gurao ga do servisa, koji nije radio jer je bilo oko 18 h. Pozvao sam oca i objasnio mu čitavu situaciju. Rekao sam mu da uzme kanister i da kupi 5 litara Euro premijum BMB-a na toj pumpi, pošto oni već neće da ga sipaju u menzuru. Otišao sam sa njim na tu MOL pumpu, gde smo ostali zatečeni i šokirani sa novonastalom situacijom. Naime, pumpa je i dalje radila, a samo taj crveni pištolj koji toči Evro premijum BMB 95 je bio povezan crveno belom trakom (zapečaćen) i bio je nalepljen natpis ,,PIŠTOLJ U KVARU“. Moj otac je pitao zaposlene da mu sipaju 5 litara Evro premijuma BMB 95, na šta su oni odgovorili da ne mogu jer je pištolj u kvaru. Kada ih je upitao šta je sa pištoljem, ogdovorili su da ne znaju, jer nešto neće da radi. Bili smo šokirani da MOL pumpa i njeni zaposleni lažu kupce i da se pored takve prestižne reputacije služe lažima. Moj otac ih je pitao, a da nije do goriva? Na šta je zaposleni odgovorio kako može biti do goriva? Mi imamo najkvalitetnije gorivo. Na šta je moj otac odgovorio da može biti i jeste, jer je njegov sin sipao kod njih gorivo i automobil se potpuno pokvario. Moj otac je slikao i taj natpis i taj zapečaćeni pištolj.Onda su nas zamolili da uđemo kod njih u objekat. Tamo nas je jedan zaposleni radnik dočekao sa rukama na glavi i sa pitanjem-joj jel je još jedan automobil pokvaren? Onda nam je priznao da je do goriva i da je posle razgovora došao njihov šef, proverio gorivo i video da je bele boje i gušće viskuoznosti. Kako im je gorivo došlo iz Mađarske. Kako oni priznaju da je do goriva i da ne bi trebali njihovi u centrali da prave problem da plate fakure za popravku novog automobila. Kako je to težak udarac za čitavu njihovu kompaniju i da se nešto tako nikad nije desilo i da je čitav sistem zakazao. Kao i da sam ja prvi kupac koji je sipao to gorivo nakon sipanja novog goriva u podzemne cisterne i da sam prvi koji ih je obavestio o problemu i da su posle mene sipale još dve osobe to gorivo. Onda nas je zamolio da naš slučaj ne iznosimo medijima i da nikako nije u interesu kompanije da se slučaj provlači po sudovima. I da nema potrebe da zovemo tržišnu inspekciju jer oni priznaju odgovornost i da su poslali uzorak goriva u Jugoinspekt. Ja sam ga pitao kako samo da poprave novi automobil za koji još tri godine otplaćujemo kredit i da ga potpuno rastavljaju, i da ću svakako biti bez automobila par nedelja ili čak meseci. Na šta mi je on rekao da oni žele da se dogovore, pa čak i da mi daju novi automobil, samo da to ne ide po medijima i sudovima.Sutradan su me zvali iz servisa oko 13 h i rekli da su izvukli gorivo iz rezervoara i da nije ni pogrešno gorivo (dizel), već da je u pitanju neka teška hemija. I da su sve slikali, uzeli uzorke i da će nama dati uzorak goriva. Takođe su rekli da je potrebna nova pumpa goriva i nove dizne da bi se uopšte upalio automobil. Ti delovi se poručuju iz Nemačke, čekaju se 10-ak dana i da sa ugradnjom samo to košta 1300 eura. Postao sam jako zabrinut, jer ne znam kako ta hemija reaguje sa gumom, metalima, da li su mi nastali talozi na katalizatoru, kao i da li ću imati kasnije neke troškove koje su direktno uzrokovane uticajem ove hemije na druge delove automobila koja su u direktnom i indirektnom kontaktu sa gorivom.Naredni dan smo otišli na MOL pumpu da napišemo novi žalbeni zahtev, gde smo naveli da se automobil pokvario. Tada nas je njihov šef uveravao da nije krivica do njihove pumpe nego do njihovog prevoznika, na šta sam mu postavio pitanje- ko je odgovoran za gorivo na njihovim pumpama? Kada sam ga pitao da nam dostave kopiju izveštaja Jugoinspekta (na šta imamo pravo kao oštećena strana), on je odgovorio da su dobili nalaze i da je upitanju voda. Bili smo šokirani što nas opet lažu, i pokazali smo mu fotografije goriva i pitali ga kakva je to voda. On je odgovorio da je taj prevoznik možda pre u cisterni vozio mleko koje nije dobro isprao i potom prevozio benzin. Tada smo uvideli da njihov bezobrazluk u laganju ne poznaje granice, zahvalili se, uzeli kopije zapisnika i otišli kući.Do sada mi još nisu poslali kopiju nalaza Jugoinspekta, ali su mi poslali dopis u kojem su rekli da je politika njihove kompanije takva da se priznaju fakture ovlašćenog servisa, i da žele njih da podmire. I tim dopisom su isto tako rekli da žele da me obaveste, kao njihovog stalnog potrošača, da je do navedene situacije došlo iz razloga za koju njihova kompanija nije odgovorna i da su preduzete mere u cilju sprečavanja mogućnosti ponovnog nastanka istih ili sličnih problema na njihovoj benzinskoj stanici. I da iskreno veruju da je ovo prvi i poslednji put da se njihovi potrošači nalaze u neprijatnoj situaciji zbog kupovine goriva na njihovim stanicama, te da se nadaju da ovaj izuzetak neće promeniti moj dosadašnji stav u pogledu kvaliteta proizvoda i usluga na njihovim benzinskim stanicama. Ovaj dopis su potpisali direktori, a datum je napisan kao 21. 07.2013. godine! Potom sam poslao dopis centrali MOL-a u Mađarskoj sa detaljnim objašnjenjem svih mojih problema uzrokovanih njihovom greškom. Do sada nisam dobio nikakav odgovor.
europremiumbmb95petrolf.jpg
Link to comment

Ja sipam na MOLu već godinama (ED) i nikada nikakav problem nisam imao. Kontam da je ovo u principu jedinstven slučaj, da nije praksa. Živo me zanima kako će da se završi, hvala na originalnom linku.

Link to comment

Idem na plin pa retko sipam benzin i kao što i ovaj nesretnik reče častim ga dobrim gorivom i sipam upravo na ovoj pumpi. Zajebano...mire, šta je impuls banda, jel i ova pumpa u nečijem zakupu ili je baš mol?

Link to comment
Ja sipam na MOLu već godinama (ED) i nikada nikakav problem nisam imao. Kontam da je ovo u principu jedinstven slučaj, da nije praksa. Živo me zanima kako će da se završi, hvala na originalnom linku.
Začuđuju ovi nevešti pokušaji objašnjenja zaposlenih na pumpi, meni nejasno da li je sabotaža ili zloupotreba.
Link to comment

Pa pokušavaju da se vade, da ne ispadnu krivi, sumnjam da je zloupotreba, nije bilo u pitanju razvodnjavanje ili štagod, već nešto što uopšte nije benzin.To je korporacijski manir, trudiće se da ne ispadnu krivi dok ne budu sabijeni u ćošak.

Link to comment

Pa onda nije nikakav zakup, to je MOL pumpa. Ovo je baš veliki propust, čudno da niko iz Beogradske centrale nije reagovao, a nije nikakvo čudo što niko iz Mađarske centrale nije reagovao.CTale, znaš li ti čoveka kome se to desilo ?

Link to comment

Ne znam čoveka.Na forumu iz linka se pre nekoliko dana pojavila rekla-kazala vest, a nešto kasnije se pojavio i autor posta, odnosno oštećeni.Registrovao se na forum da bi iz prve ruke dao informaciju.

Link to comment
koji crnogorski pumpaš ima najbolji euro-dizel?
sa zakasnjenjem od 8 meseci: EKO (grci).btw ja i dalje sipam ED na art petrolu, i dalje je solidno dobro za srpski standard, nikakvih problema. auto trosi za nijansu manje nego sa NIS-ovim ED koji jako hvale u poslednje vreme ali ja taj napredak nisam uocio. art petrol je ranije imao samo MOL, sada imaju povremeno i AVIA dizel sto nemam pojma sta je. trenutno je 149.90 sto je 2 din manje nego NIS, ali im cene nisu nivelisane, ona njihova pumpa na pola puta prema zrenjaninu sa leve strane je skuplja, zato sto nema konkurenciju u blizini.naravno, cim sipas ED bilo gde na zapadu, pocev od hrvatske a narocito slovenije, shvatis na kakvo djubre vozimo. meni sa slovenackim dizelom sa petrol pumpe trosi 10% manje, a sa austrijskim sa BP ili esso pumpe jos i vise (tj manje:))... Edited by gazza1
Link to comment

ja sam prestao da sipam na art petrolu posle miliona i miliona dinara datih im, jer su počeli da kradu na litraži. naime, oni nemaju kompjuterski povezan pištolj na računar, pa iznos ručno unose u fiskalnu kasu. dve litre vamo, dve litre tamo i svaki pumpadžija srećan. kovi - vlasniku arta, sam preneo informaciju ali nije ga doticalo.i lepo sam otišao u nis, uzeo kartice za plaćanje i imam evidenciju o svakom sipanom litru.

Link to comment

Ja sam nedavno prestao da sipam evropremijum na Molu. Imao sam utisak da dosta vise trosi nego obican bezolovni na istoj pumpi. Ne znam da li im je stigla losa tura evropremijuma, ali bas je neuobicajeno losiji nego sto je bio. Cak sam jednom posle sipanja imao manjih problema sa autom, ali sam to pripisao cinjenici da sam pre sipanja bio bas na minimumu goriva.Uglavnom, izgleda da se cudne stvari desavaju sa Molom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...