Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Ne znam da li je pravo mesto za pitanje:

Hoce prijatelj da prijavi zenu da radi kao kucna pomocnica (narano kod mene zato i ja pitam), pa me zanima sta mu sve treba i koliko ce mene to da smara tj. koliko ja treba da idem sa njim po raznim salterima....

Naravno ovo je izabrao jer je cuo da je to najmanja kinta ako hoce da mu zena bude "zaposlena" tj. da je prijavi u fond PIO.

Najmanja kinta je najniza osnovica za doprinose koja za period 01.02.-30.04.2014.god. iznosi 22.282 din. Plata moze da bude i niza, ali se doprinosi ne mogu placati na osnovicu koja je ispod minimalne.

Link to comment
  • 3 weeks later...

stiglo mi je resenje o porezu na prenos apsolutnih prava, tj dva komada, jer su prodavci posedovali po 1/2 stana koji sam kupila.

e sad, jedno je original resenje, a drugo su carevi iz poreske poslali fotokopiju.

 

mislim, vidi se jasno koliko i sta i gde i kako treba da platim, ali da li treba da jurim original tog resenja ili to nije toliko vazno?

 

hvala pravnicima!

Link to comment

stiglo mi je resenje o porezu na prenos apsolutnih prava, tj dva komada, jer su prodavci posedovali po 1/2 stana koji sam kupila.

e sad, jedno je original resenje, a drugo su carevi iz poreske poslali fotokopiju.

 

mislim, vidi se jasno koliko i sta i gde i kako treba da platim, ali da li treba da jurim original tog resenja ili to nije toliko vazno?

 

hvala pravnicima!

Najbitnije je da proveriš da li je tačno obračunat porez, onda ga platiš, i dobiješ na ugovor klauzulu o plaćenom porezu. Kad dobiješ tu klauzulu, ta rešenja više i nisu tako važna. Nemoj da gubiš vreme jureći taj original rešenja.

Link to comment

Najbitnije je da proveriš da li je tačno obračunat porez, onda ga platiš, i dobiješ na ugovor klauzulu o plaćenom porezu. Kad dobiješ tu klauzulu, ta rešenja više i nisu tako važna. Nemoj da gubiš vreme jureći taj original rešenja.

 

zahvaljujem! za tu klauzulu opet idem u poresku ili...?

Link to comment

zahvaljujem! za tu klauzulu opet idem u poresku ili...?

naravno da idesh, tamo gde su ti dali te papire, odesh da ti dopechatiraju i/ili dokucaju taj ostatak teksta da je porez placen.

Link to comment

Beogradski katastar je krenuo da radi predmete odmah. To su postigli tako sto su prvo krenuli da resavaju najstarije predmete, pa su skapirali da im se opet gomilaju novi. Tako da sada imaju nov princip. Prvo odradjuju novoprimljene predmete, a onda preostalo vreme koriste za resavanje starih...

 

Valjda će koleze™ dopustiti jedno pitanje: da li je u Srbiji bilo slučajeva formiranja posebnih timova za rješavanje zaostalih predmeta? U Hrvatskoj su formirali svojevrsne specijalne odrede prije solidnog vremena da sudove koji kubure sa zaostalim predmetima vade iz govana.

Link to comment

Valjda će koleze™ dopustiti jedno pitanje: da li je u Srbiji bilo slučajeva formiranja posebnih timova za rješavanje zaostalih predmeta? U Hrvatskoj su formirali svojevrsne specijalne odrede prije solidnog vremena da sudove koji kubure sa zaostalim predmetima vade iz govana.

Samo formalno.

Formira™ se tim, tako da clanovi tima i ne znaju da su u istom. Uostalom, kao i sve u srpskom pravosudju.

Ranije su bili timovi™ iz viseg suda, koji su kao resavali stare predmete u nizim sudovima sa svoje teritorije, ali se to pokazalo kao neefikasno i kontraproduktivno. Sada su to timovi sudija iz odredjenog suda, pojacani™ sudijama u penziji. Sva sreca je pa u praksi ne sprovode taj program, inace bi sve otislo u (jos) tri lepe.

Link to comment
  • 2 weeks later...

kako mogu da proverim da li se negde vodi postupak protiv mene? ne živim na adresi iz lične karte a ako i kad tamo stižu pozivi ili obaveštenja, to mi se ne prosleđuje. kako ili gde bi to mogla da saznam?

Link to comment

kako mogu da proverim da li se negde vodi postupak protiv mene? ne živim na adresi iz lične karte a ako i kad tamo stižu pozivi ili obaveštenja, to mi se ne prosleđuje. kako ili gde bi to mogla da saznam?

 

Ne znam da li pušteno u rad - ovde

 

EDIT

 

vidim da još nema pretrage po imenu, nekad je bilo

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

kako mogu da proverim da li se negde vodi postupak protiv mene? ne živim na adresi iz lične karte a ako i kad tamo stižu pozivi ili obaveštenja, to mi se ne prosleđuje. kako ili gde bi to mogla da saznam?

 

Ako je krivica u pitanju, najbolje i najefikasnije je da naručiš uverenje preko neta ( http://www.prvisud.rs/narucivanje-uverenja )  ili odeš u Palatu da izvadiš isto. Ako se vodi postupak, odbiće da ti ga izdaju.

 

Ako je izvršenje u pitanju, pogledaj Registar izvršnih dužnika ( http://tpson.portal.sud.rs/libra_portal_ikd/default.cfm)

 

Za ostale vrste  postupaka (prekršaji, parnica) nema nekog efikasnog načina, osim prijema poziva, akata, itd. Za prekršaje se izdaje potvrda da nisi kažnjavan, ali to nije ono što ti treba.

Link to comment

Ne znam da li pušteno u rad - ovde

 

EDIT

 

vidim da još nema pretrage po imenu, nekad je bilo

 

Neće ni biti pretrage po imenu, Šabić je intervenisao baš zbog toga što je bila omogućena takva pretraga. Moram priznati da mi njeno izostavljanje otežava pretragu - em moram da vodim spisak sa brojevima predmeta (a imamo ih preko 50), em mogu da plačem kada se promeni broj predmeta, a ja ga ne saznam (što se događa), em ne mogu da vidim predmete koji su po žalbi u PAS (jer se taj broj ne dostavlja), em ne znam kada je pokrenut postupak protiv nas dok ne dobijem akt. Takođe, ne mogu da izlistam sve naše predmete po imenu, nego ukucavam jedan po jedan broj, itd. Makar da su omogućili da se otvori poseban nalog i bookmarkuju tebi bitni predmeti . Upropastiše dobru stvar.

Link to comment

nachi mi koji mozda zivimo u 1 sumnji da se protiv nas neshto vodi u kurshulmliji, ne mozemo to da saznamo dok ne dodju po televizor? :unsure:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...