Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Ima li nalaz (ne samo recepte) tog lekara koji joj je prepisao? To bi bilo od velikog značaja. Koja glupost, jbt ja na tone tih za lilule kod mene u kraju u apoteci kod komšinice kupujem bez problema

Link to comment
  • 2 weeks later...

pitanje putnih torsokova:da li je uvek, il u kojim uslovima poslodavac duzan da ti placa putne troskove ako putujes iz drugog grada na posao?npr preselis se u drugi grad i da li dobijas putni trosak po ceni neke kao mesecne karte ili samo standardni, simbolicni, kao sto dobijaju svi koji zive u gradu gde je posaogde ovo mogu da nadjem, zakon o radu, ili???

Link to comment
pitanje putnih torsokova:da li je uvek, il u kojim uslovima poslodavac duzan da ti placa putne troskove ako putujes iz drugog grada na posao?npr preselis se u drugi grad i da li dobijas putni trosak po ceni neke kao mesecne karte ili samo standardni, simbolicni, kao sto dobijaju svi koji zive u gradu gde je posaogde ovo mogu da nadjem, zakon o radu, ili???
Zakon o radu:
5. Naknada troškovaČlan 118Zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, i to:1) za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju;
Znaci, cena karte u svakom javnom saobracaju, a ne samo u gradskom.
Link to comment
Zakon o radu:Znaci, cena karte u svakom javnom saobracaju, a ne samo u gradskom.
ok, supermada kontam da bi mi ovi uvalili cenu vozne a ne autobuske karte, i to je javni saobracaj..to je dobra vest za mene, al mi nelogicno i glupo, onda svako po svom ceifu moze da se odseli i napravi bespotreban trosak, koji snosi poslodava..al takav je zakon
Link to comment
sad, da li je poslodavac duzan da isplacuje lovu, ako se zaposleni preselio u drugo mesto. tesko ce to da prodje.
pa ne znam..sad najbolje da ulaze u tvoje razloga - sta ako moras, primoran si nprvaljda je bitno da si prijavljen tamo, i dobijas troskove na osnovu adrese stanovanja..
Link to comment

Znam ja sta tebe muci - pitas se da li bi dobio naknadu putnih troskova kada bi resio da se zaposlis u Srbiji, a da ne promenis sadasnje prebivaliste.

Link to comment
eto, sad sam ja kriv i to unapred, samo ti kazem kako 99% poslodavaca razmislja.
nisi kriv, nego 'tumacim zakon' :Da ako je drzava poslodavac..(lokalna samouprava)?i ako postoji zakon i oni to znaju i ja im kazem...ako je ovako kako pise, mogu se tuziti ako ne plate troskove u ceni karte javnog prevoza..
Link to comment

Kod moje majke u firmi se neki lik prijavio u nekom selu, pa je dobijao naknadu, ali on je bio clan stranke ciji je feud bila firma u kojoj je radio.

Link to comment
Kod moje majke u firmi se neki lik prijavio u nekom selu, pa je dobijao naknadu, ali on je bio clan stranke ciji je feud bila firma u kojoj je radio.
pa jedno je za clanove stranki drugo za postene ljude
Link to comment

Mišljenje Ministarstva rada i socijalne politike 011-00-240/2011-02 21/03/2011U čl.118. tačka 1) Zakona o radu ("Službeni glasnik RS", br. 24/05, 61/05 i 54/09) propisano je da zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju.Prema tome, poslodavac je dužan da zaposlenom nadoknadi stvarne troškove prevoza za dolazak i odlazak sa rada, najmanje u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju.Opštim aktom (kolektivni ugovor ili pravilnik) ili ugovorom o radu utvrđuje se način obezbeđivanja naknade troškova prevoza, kao i do koje udaljenosti se obezbeđuje naknada ovih troškova.Polazeći od navedenog, zaposleni ima pravo na naknadu troškova prevoza u visini troškova prevoza do udaljenosti utvrđene opštim aktom ili ugovorom o radu, bez obzira na mesto njegovog prebivališta.

Edited by halloween
Link to comment

ok, to mi je vec realnije. thnx :)e ovo bldovano me zanima:

Opštim aktom (kolektivni ugovor ili pravilnik) ili ugovorom o radu utvrđuje se način obezbeđivanja naknade troškova prevoza, kao i do koje udaljenosti se obezbeđuje naknada ovih troškova.
sto bi trebalo da ima u tom Opštem aktu (kolektivni ugovor ili pravilnik) ili ugovoru o radujel ja mozda imam taj ugovor o radu? (tj jel svaki zaposleni dobije taj ugovor, da znam da li da ga trazim kuci)..ili ko mi moze pokazati/dati taj Opšti akt (kolektivni ugovor ili pravilnik) ili ugovor o radu, jel to donosi svaka firma za sebe?. mi nemamo pravnika u ustanovi pa da ga pitam..poenta je da je dosao novi kolega,iz beograda i on planira da putuje odande na posao a sad je jadnicak izznajmio stan ovde dok to ne resi..ja sam odavno imala taj plan al mi se nije isplatilo da putujem sama,kakogodsad kad bismo oboje dobili mesecne karte za bus, mozda bismo mogli da pokrijemo put kolima, a mozda bi putovao jos jedan tip,kad se uskoro preseli tamo pa bi nam troskovi bili jos manji po osobi..ako nam placaju javni prevoz samo na teritoriji opstine onda je to malo para i nista od toga..zato moram saznati gde to mogu procitati tj ko ima taj Opšti akt (kolektivni ugovor ili pravilnik) ili ugovor o radu Edited by InvisibleLight
Link to comment

Nesto mi je u glavi da poslodavac mora da ti placa do 50km udaljenosti od radnog mesta ali nisam siguran. U Jagodini po skolama ne daju pare vec dobijas markicu za prevoz.Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment

Firma mora da ima ili kolektivni ugovor ili pravilnik o radu. Ako nemate sindikat, onda imate pravilnik o radu. A svaki zaposleni ima svoj ugovor o radu.Medjutim, ni opsti akt ni ugovor o radu ne mogu predvideti manja prava zaposlenih od onih koje garantuje Zakon o radu. Dakle, u svakom slucaju postoji pravo na naknadu stvarnih troskova prevoza, bez obzira na to sta pise u kolektivnom ugovoru, pravilniku o radu ili ugovoru o radu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...