Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

^

Право на накнаду штете због неоправданог кажњавањаЧлан 280.Право на накнаду штете због неоправданог кажњавања има лице коме је правоснажном пресудом била изречена прекршајна казна или заштитна мера, а касније је поводом ванредног правног лека прекршајни поступак обустављен, осим у следећим случајевима:1. ако је прекршајни поступак обустављен због тога што је у новом поступку поводом ванредног правног лека оштећени као подносилац захтева одустао од захтева за покретање прекршајног поступка, а на основу споразума са окривљеним;2. ако је поводом захтева за понављање прекршајног поступка на штету окривљеног нови поступак обустављен услед смрти или каквог трајног душевног обољења окривљеног после учињеног прекршаја;3. ако је нови прекршајни поступак обустављен због застарелости гоњења до кога је дошло због недостижности окривљеног;4. ако је окривљени својим лажним признањем или на други начин намерно проузроковао своје кажњавање, осим ако је на то био принуђен.Други случајеви права на накнаду штетеЧлан 281.Право на накнаду штете има и лице:1. према коме је одређено извршење прекршајне санкције пре правоснажности пресуде ако у жалбеном поступку дође до обуставе прекршајног поступка;2. које је било задржано у прекршајном поступку, па је поступак обустављен;3. које је издржало казну затвора па му је поводом ванредног правног лека или поводом жалбе изјављене против пресуде којом је одређено извршење пресуде пре правоснажности, изречена казна затвора краћа од казне коју је издржало, или је изречена прекршајна санкција која се не састоји у лишењу слободе;4. које је услед грешке или незаконитог рада судије неосновано задржано дуже него што закон дозвољава.Враћање новчаних износаЧлан 282.Лице коме је у прекршајном поступку неоправдано изречена новчана казна, заштитна мера одузимања имовинске користи или заштитна мера одузимање предмета има право на враћање плаћене новчане казне, враћање одузете имовинске користи, враћање предмета или новчане вредности одузетог предмета (у даљем тексту: враћање новчаног износа).Сматра се да је лице неоправдано кажњено ако је у случају преиначења или укидања правоснажне осуђујуће пресуде, односно решења о кажњавању поступак против њега обустављен или је донета ослобађајућа пресуда услед тога што је утврђено да дело није прекршај или што постоје основи који искључују одговорност учиниоца прекршаја, или што није доказано да је оно учинило прекршај.Враћање новчаног износа не може захтевати кажњено лице које је својим лажним признањем проузроковало кажњавање.После смрти неоправдано кажњеног лица накнаду штете односно враћање новчаног износа могу тражити његов брачни друг и његови сродници које је он по закону био дужан да издржава.Застаревање права на враћање новчаног износаЧлан 283.Право неоправдано кажњеног лица и лица које је оно по закону било дужно да издржава, да тражи накнаду штете, односно враћање новчаног износа, застарева за једну годину од дана правоснажности пресуде, односно решења којим је прекршајни поступак био обустављен.Застарелост из става 1. овог члана се прекида подношењем захтева министарству надлежном за послове прекршаја, односно органу управе који је водио прекршајни поступак.Ако је захтев за накнаду штете односно враћање новчаног износа поднело неоправдано кажњено лице, после његове смрти лица из члана 282. став 4. овог закона могу продужити поступак за остваривање захтева у року од три месеца од дана смрти неоправдано кажњеног лица, и то само у границама раније поднетог захтева.Ако се неоправдано кажњено лице одрекло захтева за наплату штете односно враћање новчаног износа, после његове смрти захтев се не може поднети.Поступак остваривања праваЧлан 284.Овлашћено лице дужно је да се са својим захтевом за накнаду штете обрати министарству надлежном за послове прекршаја, односно органу управе који је водио прекршајни поступак, ради споразума о постојању штете и висини накнаде.Ако до споразума не дође у року од два месеца од дана пријема захтева, овлашћено лице може надлежном суду поднети тужбу за накнаду штете против Републике Србије, у року од тридесет дана од дана истека рока за постизање споразума.Захтев за враћање новчаног износа подноси се републичком органу управе надлежном за финансије. Ако надлежни орган одбије захтев или у року од два месеца не донесе решење по захтеву, овлашћено лице може свој захтев остварити тужбом за накнаду штете код надлежног суда у року из става 2. овог члана.Док траје поступак код надлежног органа из ст. 1, 2. и 3. овог члана, не тече застарелост предвиђена у члану 283. овог закона.

Kazna ne spada u troskove postupka, a sto se kazne tice, vidi da li moze da se primeni neki od ovih clanova. Ne znam samo zasto je placao kaznu, ako resenje/presuda nije bila pravnosnazna, osim ako je u pitanju bio vanredni pravni lek.

Link to comment

Krše li dveri u svojim javnim nastupima i blaćenju gejeva zakon o zabrani diskriminacije i ima li smisla podnositi krivičnu prijavu zbog toga?konkretno ovo, recimo

Član 12.Zabranjeno je uznemiravanje i ponižavajuće postupanje koje ima za cilj ili predstavlja povredu dostojanstva lica ili grupe lica na osnovu njihovog ličnog svojstva, a naročito ako se time stvara strah ili neprijateljsko, ponižavajuće i uvredljivo okruženje.
Edited by funk soul sister
Link to comment

Da li je i kako moguće dobiti od APR-a (ili na drugi način) kopiju statuta udruženja koje je tamo registrovano?Među uslugama APR-a (dostavljanje podataka) nema kopije statuta.Da li je to uopšte javni podatak?

Link to comment

Doborovoljni sam davaoc krvi,sta mi je potrebno da ostvarim pravo oslobadjanja od placanja participacije?Samo knjizica ddk ili jos nesto?Da li to uopste funkcionise u nasem zdravstvu?Ako sam dobro cuo imam pravo na 2 slobodna dana po svakom krvarenju?

Link to comment

Da li drzavljanin Republike Srbije [koji zivi u inostranstvu] mora da ima prijavljeno prebivaliste u Srbiji da bi ostvario prava na licna dokumenta [konkretno pasos, ne toliko na LK]?

Link to comment
  • 3 weeks later...
Mozda nije prava tema...Ja sam (nazalost) korisnik mts-aaktivirao sam 1. avgusta neki net dodatak i do treceg im nije radila provera stanja. kad sam 3. proverio stanje ispalo je da mi nisu aktivirali iako sam dobio poruku da jesu i imao sam potroseno 700 dinara za ta 2 dana. Zvao da se zalim u petak i danas otisao do poslovnice da vidim sta se desavaAli kad ja tamo a ono medjutim :frust:za par sekundi me otkacila kao za 15 dana ce resiti ALI!Ali Vi gospodine imate zaduzenje iz jula 2010 za 3G internet!ja u soku. koristio sam 3g godinu dana od 2009. do 2010. jer sam ziveo u stanu gde drugih opcija nije bilo. Platio sve i raskinuo ugovor kada sam se preselio. imam negde taj papir da sam raskinuo i da nema potrazivanja. mislim da to tamo pise, nisam siguran...racune sam bacio kada sam "sredjivao dokumenta" prilikom naredne selidbe...u medjuvremenu mi nikada nije stiglo neko obavestenje da sam nesto duzan ili da mi prete da ce me tuziti (sto redovno rade za mobilni telefon cim zakasnim i ne platim.)nije mi do 1250 dinara ali me iznerviralo sto pored ove gluposti za ovaj mesec ova riba umesto da mi pomogne da to resim omi mi stampa i ceremonijalno predaje racun od pre vise od 2 godine da platim?!Zanima me ima li neka opcija da oni mene sad tuze ? i da li ja mogu nesto da uradim (a da ne platim biggrin.png) da mi skinu to iz sistema i da me ne duze da to? da im odnesem papir sa raskida?ako nije prigodna tema prebacite..hvala
opet ja. otisao u petak da produzim ugovor za mobilni ali mi zbog tog "navodnog" duga nisu hteli. nisu hteli ni da mi raskinu ugovor iako mi jeistekla ugovorna ubaveza. salju me kod pravne sluzbe uz poruku: Imas srece sto te nismo tuzili plati odmah da ne bi platio sudske troskove i kamate!hocu sto pre to da resim pa me zanima sta KONKRETNO ja mogu da uradim.imam papira gde pise da smo raskinuli ugovor u decembru 2010. i da nemamo medjusobnih potrazivanja ili tako nesto (papir mi nije tu)ili u vezi zastarevanja. (nikada mi nikakavo upozorenje, pretnju ili tuzbu nisu slali kuci niti mi rekli a potpisao sam/produzio 2 puta ugovor u tom periodu)hvala
Link to comment

proveri ovde da nije pokrenuta tuzba (traži pod predmeti izvršenja na osnovu verodostojne isprave).ako nije, kao što verovatno nije, mogu da ti obližu kobaju jer potraživanje zastareva za godinu dana.ukoliko ugovor nije produžen, tj. ukoliko je istekao ti više sa njima nemaš ništa (osim ako u samom ugovoru ne stoji da se ugovor automatski produžava posle određenog roka)ako budu nešto kenjali zapreti im tržišnom inspekcijom.

Link to comment

Hvala puno! Nisu me tuzili, to su mi i rekli. i taj ugovor je raskinut (za 3g internet) pre 2 godine. i to je toali je fora sto za drugu uslugu imam ugovor (mobilni) i na osnovu jmbg-a su izvukli ovo i ne daju mi da taj drugi ugovor za mobilni produzimjer navodno imam dug za taj drugi raskinuti ugovor.ma..... idem sutra do njih da resim to. nije problem sto mi oni ne mogu nista nego ne bih da se to razvlaci i da me zarobe sa trenutnim ugovorom za mobilniidem da resim, raskinem i ovaj ugovor i da predjem u neku drugu mrezu. neka se gonehvala jos jednom!

Edited by Далибор
Link to comment

bivsi treci opstinski sud je danas zgrada koja nekako saradjuje sa prvim osnovnim sudom, je l'? zanima me da li je na vracaru ili u zemunu, posto timocka 15 postoji na oba mesta?

Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...