Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Hvala vam na odgovoru, tako sam prvobitno protumačio ovo rešenje dok nisam počeo dalje da guglam.Ipak, kako sam pročitao na ovom poslednjem linku, ovo "kulturno dobro" će najverovatnije grad Subotica porušiti i tu sagraditi Predškolsku ustanovu.Nadam se da će se javiti neki pravnik sa PPP da pojasni kako ide utvrđivanje nadoknade za ovako nešto.

Edited by CTale
Link to comment
  • 3 weeks later...

Da li neko zna gde mogu da overim kopiju britanske diplome koju treba da saljem u Svedsku? Bila sam u sudu i gradskoj kuci, ali oni mogu da overe stranu diplomu samo za koriscenje ovde, a za inostranstvo overavaju samo domace dokumente. :frust: Odlepicu ako mi zbog birokratije propadne stipendija.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Valjda je ovo dobro mesto iako se nalazi na podforumu ekonomija...Imam problem za koji bi mi zaista dobro dosao savet pravnika. Situacija je sledeca: mama mi od veselih 90tih pije lekove za smirenje i pre 2 godine je isla preko Hrvatske (ciji pasos takodje ima) i Zagreba u Kanadu na 6 meseci da vidi rodjake. Posto u Kanadi ti lekovi kostaju bogaoca njen doktor joj je prepisao sestomesecnu dozu a na put je ponela i recepte na ime kojih je dobila. Na hrvatskoj granici su je zaustavili i posle nekoliko sati turiranja oduzeli joj vecinu lekova i naterali da nesto potpise sto je ona i uradila u zelji da se sve zavrsi sto pre. Ja zaista ne znam sta je to potpisano jer je tada bila prilicno pogubljena i nije uspela ni da mi kaze (nit sam siguran da je bas citala). Pre mesec dana joj je stiglo od suda u Vinkovcima poziv da se javi jer je optuzena za dilovanje droge. Zaprecena kazna je do 6 meseci zatvora. Sad ne moram da kazem koliko ju je tek to pogodilo (morali su da joj daju takvu dozu da trenutno spava 23 sati dnevno a kad treba da ode do kupatila treba joj pomoc). Da ne detaljisem, mi smo vec nasli nekog hrvatskog advokata, odlozili saslusanje i pokusavamo da nadjemo najbolji nacin da izadjemo iz ovog cirkusa. Da li ima neki forumaski pravnik savet? Novac pa i nagodba nije problem. Ono sto bi smo svakako voleli da izbegnemo jeste da mama ide na saslusanje jer bi joj tek to bilo prilicno stresno iskustvo.Fala unapred.

Link to comment

Javice se iskusniji od mene ja nisam toliko upucen. Ali posto vidim da je zaprecena kazna do 6 meseci zatvora raspitaj se da li kod njih postoji institut odlozenog krivicnog gonjena. Da objasnim kods taj institut znaci da ako nikada nisi osudjivan imas pravo za blaza krivicna dela da iskoristit taj institut i uplatis u humanitarne svrhe odredjenu sumu novca a zauzvrat krivicna prijava se odbacuje. Nadam se da si skapirao a bilo bi dobro da se ipak javi neko ko je iskusniji.

Link to comment

6 mjeseci mi je malo za dilanje, vjerojatno se radi o predlozenoj kazni od tuzitelja, a ne o zaprijecenoj kazni, ako ti se da vidi o kojem se clanku kz-a radi.vinkovci su mali grad, gdje svatko svakoga poznaje, pa vjerujem da ce se dobar odvjetnik lako dogovoriti za uvjetnu kaznu, ali je problem sto ti mama ne zeli doci na raspravu.

Link to comment

Nasli smo advokata iz Osijeka. Znacu detalje kad mi posalju skeniranu optuznicu, zasad samo prenosim sto mi prepricavaju iz Srbije. A za odlazak, prosto pokusavamo kevu da lisimo stresa ako je ikako moguce.

Link to comment

Dobro je što ste angažovali advokata iz Hr. On će vam reći šta da radite i poslušajte ga. Ovo što ću ti napisati je samo u informativne svrhe.Ovo delo propisano je čl.190. st.1. Kaznenog zakona zaprećena je kazna do 6 meseci zatvora i nije u grupi teških krivičnih dela, bar ovaj stav koji se odnosi na posedovanje supstanci koje su proglašene drogom. Od 1.1.2013.godine držanje (samo posedovanje) supstanci za ličnu upotrebu koje su proglšene drogom nije krivično delo nego prekršaj. O tome sud vodi računa po službenoj dužnosti. Šta se smatra količinom za ličnu upotrebu procenjuje sud u svakom konkretnom slučaju.čl.24. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga propisano je :Članak 24.(1) Osobe koje prelaze državnu granicu smiju posjedovati lijek koji sadrži opojnu drogu samo na temelju medicinske dokumentacije i u količini nužnoj za osobnu uporabu u trajanju do najviše 5 dana.Ostavljam mogućnost da je izmenama ovog Zakona ( nisam sigurna da li je bilo izmena ovog čl. u međuvremenu) povećan broj dana, ali svejedno nije otišao toliko daleko da ga produžava na šestomesečno trajanje.Hrvatskim Zakonom o kaznenom postupku propisana je procesna mogućnost da javni tužilac odbaci krivičnu prijavu ili odustane od krivičnog progona ukoliko su ispunjeni određeni uslovi, a koji se može primeniti i u konkretnoj situaciji. O uslovima videti čl.522. Zakona.Saslušanje će najverovatnije morati da se sprovede, makar kroz saradnju sa tužiocem.

Edited by halloween
Link to comment

Sta znaci "kroz saradnju sa tuziocem"? Da li je to dostavljanje dokumenata i neki neformalni kontakti van sudnice? Ako je tako onda je to super :)Hvala puno na odgovoru.

Link to comment

Krivični postupak je formalan, a imajući u vidu značaj izjave okrivljenog mora se sačiniti zapisnik da bi JT odbacio krivičnu prijavu. Postoji mogućnost da se saslušanje izvrši zamolnim putem, tj. da okrivljeni da izjavu pred organima Republike Srbije, ali o tome bih morala da pročitam malo detaljnije.Ne treba da brinete, ovo nije komplikovan slučaj za advokata, a ni za tužioca i sud. Jedino što se ne može baš olako "zbrzati" pred pravosudnim organima.

Edited by halloween
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...