Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Na kapitalnu dobit? Stan koji si prodao si kupio u poslednjih 10 godina? I kolika je razlika u ceni dva stana?Rok je, kao i za sve poreske obaveze, 10 dana od sklapanja kupoprodajnog ugovora ali iz mog iskustva nije nikakva frka ako se malo kasni. Ja sam za porez na prenos apsolutnih prava predao u roku od mesec dana bez posledica.
E sad mi se našla rođaka koja radi kao računovođa u nekoj privatnoj firmi da savetuje: Kao gde smo zapeli sa tim porezom na kapitalnu dobit, gde žurimo?Naravno to kod moje žene naišlo na plodno tle :-* !Ako me odvale ovi iz poreskog što nisam predao na vreme odrobijaću je!Send from WC šolja by BVK Edited by Frank Pembleton
Link to comment
  • 2 weeks later...

ako sklapam novi ugovor o djelu, da li poslodavac obavezno placa doprinose i poreze, ili ne - ako mi to nije prvi ugovor nego ih imam jos paralelno?i mogu li da taj ugovor, buduci da je cifra dobra, proglasim prvim ( -_-), ima li nacina da novi poslodavac to provjeri i prije svega jesam li tako u prekrsaju?pretpostavicu da je zakonsko rjesenje u srb i cg dovoljno slicno.da vidim mazu li me, majku li im, a taman sam mislila da sam nasla idealnog poslodavca.

Link to comment

Napokon sam iz katastra dobio ćagu da sam uknjižen kao vlasnik stana koji sam nasledio. Treba li da idem do poreske uprave na opštini da bi se kod njih u bazu unela promena i porez ubuduće ispostavljao na moje ime, ili to po nekom automatizmu biva prosleđeno iz katastra?

Link to comment

Kolega je tužio bivšu firmu (Pakom) za zaostalih pet zarada, i dobio ih na sudu, e pošto oni nemaju apsolutno ništa pod suncem sada on treba da plati 19k d sudskih troškova?Plus još nešto za nastavak procesa bez poente...Je l' ima šanse da se izvuče bez daljeg finansijskog gubitka?

Link to comment

Zavisi u kojoj je sad fazi. Ako je u izvrsnom postupku, sud bi sam trebao da prekine/obustavi postupak usled pokretanja/okoncanja stecajnog postupka. A moze i sam da trazi obustavu (jer ima nekih situacija kad sud nece po sluzbenoj duznosti da prekine postupak).

Edited by Uskebasi
Link to comment
  • 1 month later...

Da li je po zakonu da se u Ugovor o radu unese odredba da poslodavac moze da uruci otkaz radniku koji odbije da potpise aneks tog ugovora?

Link to comment

XV IZMENA UGOVORA O RADU1. Izmena ugovorenih uslova radaČlan 171Poslodavac može zaposlenom da ponudi izmenu ugovorenih uslova rada (u daljem tekstu: aneks ugovora):1) radi premeštaja na drugi odgovarajući posao, zbog potreba procesa i organizacije rada;2) radi premeštaja u drugo mesto rada kod istog poslodavca, u skladu sa članom 173. ovog zakona;3) radi upućivanja na rad na odgovarajući posao kod drugog poslodavca, u skladu sa članom 174. ovog zakona;4) ako je zaposlenom koji je višak obezbedio ostvarivanje prava iz člana 155. stav 1. tačka 5) ovog zakona;5) iz člana 33. stav 1. tač. 10), 11) i 12) ovog zakona;6) u drugim slučajevima utvrđenim opštim aktom i ugovorom o radu.Odgovarajućim poslom u smislu stava 1. tač. 1) i 3) ovog člana smatra se posao za čije se obavljanje zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme koji su utvrđeni ugovorom o radu.<a name="clan_172">Član 172Uz ponudu za zaključivanje aneksa ugovora poslodavac je dužan da zaposlenom u pisanom obliku dostavi i razloge za ponudu, rok u kome zaposleni treba da se izjasni o ponudi i pravne posledice koje mogu da nastanu odbijanjem ponude.Zaposleni je dužan da se izjasni o ponudi za zaključivanje aneksa ugovora u roku koji odredi poslodavac, a koji ne može biti kraći od osam radnih dana.Smatra se da je zaposleni odbio ponudu za zaključivanje aneksa ugovora ako se ne izjasni u roku iz stava 2. ovog člana.Ako zaposleni prihvati ponudu za zaključivanje aneksa ugovora, zadržava pravo da pred nadležnim sudom osporava zakonitost tog ugovora.

Link to comment

Ja to tumačim tako da ne može svako odbijanje da bude razlog za raskid ugovora nego samo ukoliko se odbije aneks koji je u skladu sa zakonom,

Link to comment

može li se tužiti grad (ili putevi srbije, ili bilo ko drugi ko je odgovoran za održavanje asfalta u bgu) ako sam zbog lošeg asfalta pala i slomila ruku dok sam vozila bicikl? pri tom ja nisam napravila nikakav prekršaj.

Link to comment

Bolje je potpisati aneks pa se onda suditi nego zbog odbijanja izgubiti posao.Члан 179Послодавац може запосленом да откаже уговор о раду ако за то постоји оправдани разлог који се односи на радну способност запосленог, његово понашање и потребе послодавца, и то:1) ако запослени не остварује резултате рада, односно нема потребна знања и способности за обављање послова на којима ради;2) ако запослени својом кривицом учини повреду радне обавезе утврђене општим актом или уговором о раду;3) ако запослени не поштује радну дисциплину прописану актом послодавца, односно ако је његово понашање такво да не може да настави рад код послодавца;4) ако запослени учини кривично дело на раду или у вези са радом;5) ако се запослени не врати на рад код послодавца у року од 15 дана од дана истека рока за неплаћено одсуство или мировање радног односа у смислу овог закона;6) ако запослени злоупотреби право на одсуство због привремене спречености за рад;7) ако запослени одбије закључење анекса уговора о раду у смислу члана 171. став 1. тач. 1) - 4) овог закона;8) ако запослени одбије закључење анекса уговора о раду у вези са чланом 33. став 1. тачка 10) овог закона;9) ако услед технолошких, економских или организационих промена престане потреба за обављањем одређеног посла или дође до смањења обима посла.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...