Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

E to je ono sto mi treba i sto bih hteo. Mada mi nije problem ni odrzavanje racuna kako bih dizao novac sa bankomata eventualno.Samo mi je bitno da ja imam pravo da dobijem takvu karticu, jer mi racunovodja u firmi rece da "joj se cini" da, po nasem zakonu, ne smemo imati bilo kakve racune u inostranstvu.
Pa dobro, račune možeš da imaš kao fizičko lice, nije problem, da ne elaboriramo.Ali, ove pre-paid kreditne kartice čak i nisu račun, pa u svakom slučaju nema problema. Možeš da ih koristiš svuda pa i na netu, a inače, dobiješ i pin pa možeš i keš da dižeš ako hoćeš(tj. ako imaš na kartici).Dok, ako imaš nerezidentni račun, možeš samo da dižeš novac na atm mašini, ili plaćaš sa unošenjem pin koda na POS terminalu, ali ne možeš da pazariš na net-u.
Link to comment
Pa dobro, račune možeš da imaš kao fizičko lice, nije problem, da ne elaboriramo.Ali, ove pre-paid kreditne kartice čak i nisu račun, pa u svakom slučaju nema problema. Možeš da ih koristiš svuda pa i na netu, a inače, dobiješ i pin pa možeš i keš da dižeš ako hoćeš(tj. ako imaš na kartici).Dok, ako imaš nerezidentni račun, možeš samo da dižeš novac na atm mašini, ili plaćaš sa unošenjem pin koda na POS terminalu, ali ne možeš da pazariš na net-u.
To je to...zahvaljujem :)
Link to comment
Šta je to prijavljen boravak u Srbiji?
To je nesto sa cime sam se ja drndao prilikom poslednje posete Srbiji, jer sam bio na fiktivnoj adresi, a hteo da zamenim pasos :D
Link to comment

Status u Srbiji nije bitan za otvaranje računa u ino, a status koji tamo omogućava otvaranje je studentska viza, boravišna dozvola, prebivalište, dvojno državljanstvo...

Link to comment

Ja npr. nemam nikakav status u inostranstvu. Prijavljen sam i zivim u Beogradu.Ako banka dozvoli da otvorim racun, ili uzmem ovu pre-paid karticu o kojoj smo pisali ranije, da li mene neko moze zbog toga da ganja ovde u Srbiji?

Link to comment

Ako te ima ovde dozvoljeno ti je, ali mi se čini da ti ne spadaš tu jer si rezident Srbije tj živiš ovde.

„Службени гласник РС“, бр. 31/2012На основу члана 14. став 1. тачка 9. и члана 34. тачка 9. Закона оНародној банци Србије ("Службени гласник РС", бр. 72/2003, 55/2004 и44/2010) и члана 27. став 2. Закона о девизном пословању ("Службенигласник РС", бр. 62/2006 и 31/2011), Извршни одбор Народне банкеСрбије доносиО Д Л У К УО УСЛОВИМА ПОД КОЈИМА И НАЧИНУ НА КОЈИ РЕЗИДЕНТИ МОГУДРЖАТИ ДЕВИЗЕ НА РАЧУНУ КОД БАНКЕ У ИНОСТРАНСТВУ1. Овом одлуком прописују се услови под којима и начин на којирезиденти могу држати девизе на рачуну код банке у иностранству.2. Девизе на рачуну код банке у иностранству могу држати следећирезиденти:1) дипломатска, конзуларна и друга представништва РепубликеСрбије у иностранству која се финансирају из буџета Републике Србије– до износа неопходног за финансирање тих представништаванаведеног у решењу министарства надлежног за спољне послове,односно другог надлежног органа;2) домаћи држављани запослени у представништвима изодредбе под 1) овог става – до укупног износа зарада остварених одмомента упућивања у та представништва;3) лица која се упућују на рад у мисију Републике Србије уиностранству на основу одлуке надлежног органа, као и представницидржавног органа који у иностранству бораве на основу одлуке ВладеРепублике Србије – до износа наведених у тим одлукама;4) лица која се на стручно усавршавање у иностранству упућујуна основу решења – у висини трошкова из тог решења, као и лицакојима се могу преносити средства плаћања по основу издржавањапородице – до износа утврђеног прописом којим се уређују лични ифизички преноси средстава плаћања у иностранство и из иностранства;5) лица која се исељавају из Републике Србије, уз доказ оисељењу – до износа који је пренет, односно изнет из Републике Србијеу смислу прописа из одредбе под 4) овог става;6) страни држављани који на основу дозволе за боравак,односно радне визе бораве у Републици Србији дуже од једне године;7) власници непокретности у иностранству за продају овенепокретности – до износа вредности непокретности наведене у уговоруо купопродаји;8) лица која имају држављанство Републике Србије ипребивалиште у Републици Србији а имају и држављанство другедржаве, затим лица с пребивалиштем у Републици Србији која имајудржављанство само Републике Србије и чији боравак у иностранствуније дужи од годину дана – и то на основу радне визе, посебне2категорије виза, боравишне дозволе или другог документа којим седоказује, односно омогућава овај боравак, као и лица која су оствариластрану пензију у земљама с којима није закључен међудржавниспоразум – ради уплате пензија.После престанка разлога због којих је резиденту омогућено дадржи девизе на рачуну код банке у иностранству у смислу става 1. оветачке – резидент је дужан да у року од наредних 30 дана унесе уРепублику Србију преостала средства и угаси тај рачун.3. Резидент може држати девизе на рачуну код банке уиностранству под условом да је за то добио одобрење Народне банкеСрбије, и то у следећим случајевима:1) за финансирање извођења инвестиционих радова уиностранству – на основу уговора са инвеститором, односно странимкредитором и предрачуна планираних месечних трошкова, а у износу:– примљеног аванса од страног инвеститорa,– примљеног страног кредита за финансирање радова ако јестрани кредитор одобравање кредита условио држањем средстава тогкредита на рачуну код стране банке,– планираних просечних месечних трошкова у вези саизвођењем ових радова, те снабдевањем и одржавањем градилишта уиностранству;2) за добит у локалној валути остварену извођењеминвестиционих радова у иностранству, и то за износ добијен конверзијомте валуте у валуту којом се тргује на девизном тржишту у РепублициСрбији, а ради уноса ове добити у Републику Србију после завршеткатих радова;3) за истраживачке радове у иностранству – на основу копијеуговора о концесији за те радове;4) за плаћање текућих трошкова обављања делатностипредставништава или огранака правних лица у иностранству, осимпредставништава из тачке 2. ове одлуке, као и за плаћање услуга умеђународном робном и путничком промету – до висине планиранихмесечних трошкова – на основу спецификације ових трошкова и наоснову документа страног органа којим се доказује да је правно лицеосновало представништво или огранак у иностранству;5) за полагање гарантног депозита ради учествовања налицитацији, тендеру, односно ради упућивања понуде за преузимањеакција ако страни сауговарач то условљава или пропис односне земљена то обавезује – на основу копије уговора, извода из расписанелицитације или тендерске документације, односно извода из прописаодносне земље;36) за коришћење страног финансијског кредита који је намењенза плаћања у иностранству ако је коришћење таквог кредита условљенодржањем средстава код стране банке – на основу копије уговора окредиту и пријаве кредитног задужења евидентираног код Народнебанке Србије;7) за плаћање ради куповине хартија од вредности уиностранству у складу с чланом 13. Закона о девизном пословању – наоснову копије уговора закљученог са овлашћеним учесником наорганизованом тржишту хартија од вредности у иностранству и изводапрописа односне земље на основу ког је држање девиза на рачуну кодбанке у иностранству услов за плаћање тих хартија;8) за депоновање и улагање средстава друштава за осигурање уиностранству – на основу претходне сагласности Народне банке Србијекоја се издаје на основу закона којим се уређује осигурање;9) за прикупљање донација и новчаних прилога из иностранствау научне, културне и хуманитарне сврхе – на основу копије уговора одонацији или друге документације у којима је држање девиза на рачунукод банке у иностранству услов за добијање ових донација, односноприлога, а до износа из тог уговора, односно те документације;10) за наплате по судском решењу у иностранству ако је тимрешењем условљено да се наплата врши преко рачуна код стране банке– на основу копије судског решења;11) за плаћање трошкова боравка у иностранству по основулечења у иностранству – на основу упута који је издала надлежназдравствена институција у Републици Србији.4. Резидент из тачке 3. ове одлуке подноси Народној банци Србијеписмени захтев за издавање одобрења за држање девиза на рачуну кодбанке у иностранству, који нарочито садржи: назив подносиоца захтева,његово седиште, адресу и телефон, предмет пословања – делатност,матични број, основ за држање девиза у иностранству, износ који сеодобрава и рок за који се тражи ово одобрење, као и назив земље истране банке у тој земљи код које ће се отворити овај рачун. Узнаведени захтев прилаже се документација прописана овом одлуком,при чему Народна банка Србије, ако оцени да је то потребно, можетражити и другу документацију.Народна банка Србије одбиће захтев из става 1. ове тачке аконису испуњени услови прописани овом одлуком.5. Кад резидент испуни услове прописане овом одлуком – Народнабанка Србије доноси решење којим том резиденту одобрава држањедевиза на рачуну код банке у иностранству.4Решење из става 1. ове тачке издаје се најдуже за период одгодину дана.Изузетно од става 2. ове тачке, решење из тог става може сеиздати и на дужи рок – док траје обавеза утврђена уговорима из овеодлуке, а за инвестиционе радове у иностранству може се издати дорока до ког инвеститор треба да прими те радове, и то на основудокумента којим се доказује овај рок, а до износа ненаплаћеног делавредности радова.Решење из става 1. ове тачке је коначно.6. Резидент из тачке 3. ове одлуке дужан је да Народној банциСрбије достави податке о броју девизног рачуна који је, на основуодобрења Народне банке Србије, отворио код банке у иностранству – уроку од 30 дана од дана отварања тог рачуна.Резидент коме је Народна банка Србије одобрила држање девизана рачуну код банке у иностранству дужан је да Народну банку Србијеизвештава о стању средстава на том рачуну, у складу с прописом којимсе уређује обавеза извештавања Народне банке Србије о пословању саиностранством.7. Решења о одобравању држања девиза на рачуну код банке уиностранству која је Народна банка Србија донела до дана ступања наснагу ове одлуке – остају на снази до дана истека рокова из тих решења.8. Даном ступања на снагу ове одлуке престаје да важи Одлука oусловима под којима и начину на који резиденти могу држати девизе нарачуну код банке у иностранству ("Службени гласник РС", бр. 16/2007,36/2007, 118/2007, 44/2009, 64/2009 и 21/2010).9. Ова одлука ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у"Службеном гласнику РС".ИО НБС бр. 6 Председавајући12. априла 2012. године Извршног одбора Народне банке СрбијеБ е о г р а д Г у в е р н е рНародне банке СрбијеДејан Шошкић, с.р.
Edited by djeneralche
Link to comment
Ja npr. nemam nikakav status u inostranstvu. Prijavljen sam i zivim u Beogradu.Ako banka dozvoli da otvorim racun, ili uzmem ovu pre-paid karticu o kojoj smo pisali ranije, da li mene neko moze zbog toga da ganja ovde u Srbiji?
Ako je verovati našim pravnim propisima, da, mogu te ganjati: ako ne ispunjavaš ove uslove a otvoriš račun u inostranstvu, kači te član 62. Zakona o deviznom poslovanju, jer kršiš član 27. stav 2 tog zakona.edit: Djeneralche brži :) Edited by ajgor
Link to comment

Ne vidim kako ga mogu ganjati ako otvori račun u ino i koristi njihovu karticu, ko ovde o tome ima evidenciju?Jedini zajeb može nastati ako sa tog računa počne da prebacuje sredstva na svoj račun u Srbiji a i tu je pitanje da li bi iko reagovao ako nisu u pitanju straobalne cifre.

Link to comment
Jedini zajeb može nastati ako sa tog računa počne da prebacuje sredstva na svoj račun u Srbiji a i tu je pitanje da li bi iko reagovao ako nisu u pitanju straobalne cifre.
a zasto je to problematicno, zar nije u korist srbije da sto vise gotovog novca ima u njoj?zar nije suprotno problematicno, prebacivanje sa srpskih racuna na taj inostrani? to mi je logicnije da pravi probleme, utaja poreza, odliv novca iz zemlje, itd.
Link to comment
sto, jesam li nesto lupio?mislio sam ako zivi i prijavljen je u srbiji..
Kao što reče Hartmann, to je prebivalište, boravak je nešto drugo.No, u svakom slučaju ovde je nebitno i prebivalište i boravak. Bitna je fiskalna rezidentnost.
Link to comment
To je nesto sa cime sam se ja drndao prilikom poslednje posete Srbiji, jer sam bio na fiktivnoj adresi, a hteo da zamenim pasos :D
Pa hteo si da budeš nevidljiv, al' ne može bato. :P Rizlu imaš, a ličnu kartu nemaš.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...