Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

za sva fundamentalna pitanja poznicev komentar je referentna tacka.
To je tačno, ali praksa očekuje malo više angažovanja od katedre za građansko pravo PF, nakon Komentara iz 1976.
Link to comment
To je tačno, ali praksa očekuje malo više angažovanja od katedre za građansko pravo PF, nakon Komentara iz 1976.
joj ... :D
Link to comment

Dusane nije ovo ono sto mi je potrebno. Meni treba gde pise sta mi treba za overu ugovora , znaci ono potrebno je da donesete ugovor zatim prepis posedovnog lista itd. Taj propis mi treba.Sent from my cigla using Tapatalk

Link to comment

Je l’ principal dao teorijski ili praktični zadatak?- Zakon o prometu nepokretnosti čl.4.st.1. Overavaju se potpisi.- Zakon o overavanju potpisa, prepisa i rukopisa (Sl. glasnik RS br. 39/93) naročito čl.4-9.- Zakon o sudskim taksama ( Taksena tarifa- Tarifni br.13)- Uputstvo o obliku i načinu vođenja upisnika i o načinu overavanja potpisa, rukopisa i prepisa (Sl. glasnik RS br. 74/93) posebno čl.7, čl.12.- Ugovor u min. 6 primeraka - Lične karte ugovarača ukoliko su lično pristupili u sud radi overe poptpisa- Ako ugovarača zastupa treće lice (advokat i dr.), potrebno je i specijalno punomoćje overeno u sudu kojim ovlašćuju treće lice da u njihovo ime i za njihov račun može zaključiti ugovor o poklonu nepokretnosti ( sa zemlj.knjiž. oznakama nepokretnosti).Ako je ugovarač pravno lice – izvod iz APR.Oko obračuna takse nisam sigurna.

Edited by halloween
Link to comment

Praktican zadatak pisem podnesak sudu za overavanje neistinitog sadrzaja pa mi trebaju ti podaci jer su ugovor overili uz pomoc kopije plana a to nije dozvoljeno. Hvala na informacijama..Sent from my cigla using Tapatalk

Link to comment
Samo da vas obavestim da sam polozio MPP kod Jaksica. Ravno sat vremena me ispitivao, presusio sam od pricanja totalno, na kraju sam uspeo i da ga zbunim.@ ValkLadno me je pitao Prethodno pitanje :lol:
Polaganje tog govneta od predmeta kod smrada od Jakšića je uvek podvig i zaslužuje duboki naklon. :Hail: Ja sam MPP znao skoro napamet, ali sam ga i pored toga vukao godinu dana i položio tek iz devetog pokušaja, kod Gaše Kneževića. Debil Jakšić me je oborio ravno sedam puta (bio jedno vreme jedini ispitivač, a ja izlazio svaki mesec kao apsolvent), a da ja ni dan danas ne znam ni za jedan put zašto me je oborio (ustvari, znam za jedan put, jer me je ispitivao Obligacije i Nasledno na ispitu iz MPP-a).Kasnije sam zbog ovoga imao traume - naime, na dan kada sam polagao pravosudni (30.06.2005.godine), izbio je manji požar u prostorijama Ministarstva pravde, policija nas je izbacila napolje i mi smo čekali oko 2 sata da oni ugase požar. Besarevićka (koja je ispitivala MPP u profesorskoj komisiji) nije htela da čeka da se gašenje okonča, već je otišla kući i poručila kandidatima koje nije ispitala taj dan da mogu doći sutra da polažu ispit. Kako sam ja položio ostalih 6 ispita, ostao mi je za sutra samo MPP, te sam te noći sanjao grozan san - da stojim na okrugloj platformi kao u kvizu "Ruski rulet", a za katedrom na 10 metara iznad mene sede Besarevićka i Jakšić i ispituju me MPP. Ja, naravno, padam ispit i u tom trenutku se platforma ispod mene otvara i padam u jamu punu vatre. Probudio sam se mokar do gole kože i nisam mogao da spavam do jutra, ali na ispitu ipak nije bilo nikakvih problema.
Link to comment

Kako se moze prenositi pravo koriscenja? Imam slucaj da je osoba imala 32% prava svojine a pravo koriscenja 50% jel moze da prenese celu polovinu ugovorom o poklonu ili moze samo ovih 32% sto ima pravo svojine?

Edited by Moća
Link to comment

Ako se pod pravom korišćenja misli na pravo upotrebe ili pravo stanovanja kao lične službenosti*, onda nije prenosivo pravo.* čl.60. Zakona o osnovama svojinsko-pravnih odnosa, par.371 i dalje Srpskog građanskog zakonika koji se primenjuje na osnovu Zakona o nevažnosti pravnih propisa donetih pre 6.4.1941.

Edited by halloween
Link to comment

je l' bi neka ljubazna pravnicka dusa objasnila kakva je razlika izmedju vlanistva, svojine, dobra (i verovatno jos neceg sto je nama nepravnicima zvuci nedovoljno razlicito). hvala.

Link to comment
je l' bi neka ljubazna pravnicka dusa objasnila kakva je razlika izmedju vlanistva, svojine, dobra (i verovatno jos neceg sto je nama nepravnicima zvuci nedovoljno razlicito). hvala.
Vlasništvo i svojina su sinonimi, tj. predstavljaju skup najširih prava imaoca tog prava na nekom dobru koje predstavlja objekt tog prava. Vlasnik ima pravo da upotrebljava to dobro(ius utendi), prikuplja plodove sa tog dobra(ius fruendi) i raspolaže tim dobrom (ius abutendi)u smislu da može i da ga otudji(proda).Dakle vlasništvo ili svojina je pravo, a dobro je objekt nad kojim postoji i vrši se to pravo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...