Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

imas kod grka na kalenicu usoljenog i po ribarnicama i maksijima osusenog. 

ja sam iz portugala par puta kad sam narucila bakalar dobila taj usoljeni.

 

 

eno i u metrou koliko hoćeš

 

nisam u srbiji. 

al sad znam odakle cu da ga svercujem

 

fala ljudi!

Edited by Zverilla
Link to comment

cek da ja proverim u subotu da l je ziv, da ne ispadne da sirim dezinformacije :D (il neka proveri i dojavi neko drugi ko je blizi, ako me zivot za vikend odvede na drugu pijacu)

 

neko je napravio mapu kalenica s grkom, skajhajatrist? 

 

kad gnjecis suseni?

ovaj je vlazan, treba mu 24 sata da se rehidrira, al napisala sam da je dosta slan i vodu treba menjati cesto. nasla sam u guglu od iskusnih da je kljucno da se voda promeni posle sat vremena i onda sto cesce kako bi proces desalinizacije bio uspesan. ne moras nista da gnjecis, kad se skuva, lep je. 

Edited by darling
Link to comment

ček bre, kako ne treba da gnječi? šta vi pravite od bakalara, onu čorbu sa krompirom?

 

ukusno je to, ali ono istarsko, ona pasta od tučenog bakalara i hcmulja je keva. mene samo to zanima

Edited by banatjanin
Link to comment

ja pravim sta mi se jede. na crveno je super, to je zapravo brodet od suvog bakalara, volim i na mornarski, to je gusto (belo) jelo s krompirom, jede se kasikom, super mi je hladan na salatu s kuvanim krompirom, a divan je i taj istarski, pasteta od bakalara. svako selo ima svoj recept za bakalar.

 

 

je l zna neko gde je ona mapa koja govori vise od hiljadu reci s grkom na kalenicu da je obesi opet?

Edited by darling
Link to comment

je l zna neko gde je ona mapa koja govori vise od hiljadu reci s grkom na kalenicu da je obesi opet?

Evo, evo...

 

Evo ga Grk u crvenom kvadratiću...

RO8FQyD.jpg

 

Uzeo malopre bakalar, imao je svašta nešto, ulja, kapare, masline, alve, nešto suvih začina, neku dimljenu ribu ('ladno nisam zapamtio šta je), nije bilo fete, biće verovatno sutra...

 

ukusno je to, ali ono istarsko, ona pasta od tučenog bakalara i hcmulja je keva. mene samo to zanima

Šta šta, kako?

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Šta šta, kako?

Ufff, tesko...

Dobrih sat ipo lupanja po bakalaru. Plus litri mulja.

Ocistis kuvani bakalar skroz od kostiju, stavis u neku usku a visoku posudu, ja koristim lonac za spargle. Po istri imaju posebne drvene batiće za to, ja nemam pa koristim drvenu oklagiju. Prvo ga na suvo izubijas, pa lagano dodajes mulje. Posle jedno 45 minuta proprzis 7-8 nagnjecenih cenova bluka na mulju, njih bacis, a to mulje isto dodas u bakalar, jos toplo, pustis minut-dva da upije, pa nastavis da lupas. Ja naseckam jos par cenova svezeg bluka pa dodam, ali ne mora. Kad krene da postaje penasto, probas, posolis ako treba, nameljes bibera po ukusu. Kad se masa udvostruci dodas i struk sitno seckanog persuna. Nastavis da tuces i dodajes mulje sve dok ga bakalar upija, gotov si kad je masa barem ucetvorostrucena.

Moze se dodati i kuvan krompir, malo da izbalansira ukus kome je prejako, ali ga dodati pred kraj jer je inace jos teze za lupanje, lepi se.

Nije lose da imas nekog da te odmeni tu i tamo, inace ces ga praviti jednom u tri godine, ko ja :D

Link to comment

 

 

ovaj je vlazan, treba mu 24 sata da se rehidrira, al napisala sam da je dosta slan i vodu treba menjati cesto. nasla sam u guglu od iskusnih da je kljucno da se voda promeni posle sat vremena i onda sto cesce kako bi proces desalinizacije bio uspesan. ne moras nista da gnjecis, kad se skuva, lep je. 

 iskusni domacini ture bakalar u vodokotlic..dan-dva..

Link to comment

 svako selo ima svoj recept za bakalar.

 

 

ono jeste, i ja se davim u njemu kako god da je spremljen, ali taj pate... :wub:

 

nego, arame, svaka čast. ja ću to u blenderu...

Link to comment

nije to to  :fantom:    

 

 

 

 

:lolol:

 

 

 

e, nasla sam negde da ga je bolje tuci obicnim mikserom, da je to bliza simulacija aramove teske ruke od blendera. tako da cu ja probati sledeci put obicnim mikserom, pa cu napisati iskustvo. 

 

 

 

evo i jedan blog s receptom za bakalar na istarski s inspirativnim fotkama. skroluj dole.

 

http://neretvanskanostalgija.blogspot.rs/2008/11/bakalar-alla-maksim.html

Link to comment

vidi, ja sam čovek koji sarmu pravi 12 sati

 

sam soli prasiće, secka rukom meso za kulen i tuče pesto rukom u avanu

 

bemumater, ima da ga izlupam oklagijom !

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...