Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

probaj jabuke i shljive u kombinaciji (vishe jabuka, naravno) sa nekim cimetom. ja pravila proshle nedelje. shljive taman unesu malo haosa
pa da, i ja sam provalila da je kvaka u tome zadrzati jabuke u bilo kojoj od kombinacija. nisu englezi dzaba izmislili bas apple crumble koji je the crumble.a meni su sljive za knedle :wub:
Link to comment
to je dosadno, ajde neshto drugo :P
sta da radim?da stavim belog luka u pitu sa jabukama, bio bi tvisthe! a djumbir?mozda ne bi bilo lose? sad bez zezanja - nastrugan djumbir u bilo kakav caj, pa onda ohladjeno - ubiVa od osvezenja.
Link to comment
bez zezanja, djumbir u slatkisima, to bi bila super zesty kombinacija. a i nije nepoznata u kulinarstvu.
nema druge nego da probamoti probaj a mi cemo da dodjemo da damo svoje misljenjesledece nedelje :) Edited by msmodesty
Link to comment
pa da, i ja sam provalila da je kvaka u tome zadrzati jabuke u bilo kojoj od kombinacija. nisu englezi dzaba izmislili bas apple crumble koji je the crumble.a meni su sljive za knedle :wub:
Svako je pravio vocne kolache od voca koje je imao.Ne znam da li u Engleskoj uopste i ima sljiva.U Nemackoj je taj kolac od sljiva sas crumble pravi jeftin i seljacki kolac.Stavi se na plek od 2x2 metra pa u pec gde se peche i leba.Tako i jabuke i rabarba.Ja sam pristalica i fan ovih koje pominje Msmodesty, a to je da se ili pravi kaonasha pita od jabuka ili vishanja ili kao francuski model, a to je da sa mala korica testaprvo stavi pa se onda redja voce. Najvishe volem sa kajsijama taj model.Sljive su mnogo fajn stvar sa rumom na primer. Svejedno da li je dzem, knedleili ovaj kolach.
Link to comment

ja za rhubarb nisam ni cuo do pre 2-3 meseca, od tad malo malo pa nadjem nesto o njoj, naleteo sam na 100 nekih clanaka i recepata u kojima se pominje...mogao bi i sam da probam napraviti crumble sa jabukama i sljivama, zaista deluje jednostavno, a obozavam sve te vocne kombinacije.jos ako bi mogao neko za mene totalnog amatera da stavi bar priblizne mere, tj. odnos brasna-secera-butera, posto nemam ni blagu predstavu koliko bi trebalo.

Edited by mr@ki
Link to comment
ja za rhubarb nisam ni cuo do pre 2-3 meseca, od tad malo malo pa nadjem nesto o njoj, naleteo sam na 100 nekih clanaka i recepata u kojima se pominje...mogao bi i sam da probam napraviti crumble sa jaukama i sljivama, zaista deluje jednostavno, a obozavam sve te vocne kombinacije.jos ako bi mogao neko za mene totalnog amatera da stavi bar priblizne mere, tj. odnos brasna-secera-butera, posto nemam ni blagu predstavu koliko bi trebalo.
pod uslovom da sam ja shvatila ove dobre zene i ljude, evo 1 (to je moja mera za 1 ne preterani pleh, dimenzije kao pola pleha iz rerne) 3 jajeta3 kashke brashna (supene, onako dobre, da bude brashna!)3 kashike shecera 1 kashika uljajaja iz sobne temperature mutish mikserom odvojeno, prvo belanca sama sa shecerom, pa dodash sve ostalo.na to moze da ide 2 vece jabuke i 10ak shljiva, mozda da moze i vishe, al to je razuman odnos na datu povrshinu posude.jabuke na krishke tanke, shljive na chetvrt ako su velike. ja ljushtim oba zbog decama. poshecerish lepo pleh, da prekrije shecer tanko, pospesh cimetom shecer, poslazesh voce, dole jabuke, gore shljive razbacash (ima i struja mishljenja da se sve to sastavi u nechemu pa prespe u pleh. ili vec u chemu pechesh.onda ozgo nalijesh testo. pazish da tempirash, da ti ne stoji testo 100 godina, da ne splasne.u rernu na 200 C, dok testo lepo ne potamni odozgo. a i zna se po mirisu :)izvadish, sachekash malo, prevrnesh pleh na neshto, tako da voce bude odozgo (kako cesh, snadji se * :P)ja preko i puding, i lupanu slatku pavlaku sa vanil shecerom.najbolje posle par sati u frizideru. to je 1 zlo. eto.* ja obichno vrshim slozene manipulacije sa folijom ili papirom za pechenje, pa posle serije tumbanja obichno sve vratim u pleh, ali na pravu stranu. onda je zgodno za puding i ostalo.** naravno, sasvim dolazi u oibzir i neuredjena & neplanarna struktura, gde sve smuljash u testo odma i pechesh haotichno :D Edited by thermal bug
Link to comment

i ja sam juče čuo 1 put za rhubarb, a vidim da ga ima kod nas.osnovna varijanta ti je ova koju je napisala isis i ja sam kosristio tako.odokativno sam sipao šećera na malo više od pola putera 125gr. (pravio sam manju količinu pleh kao za 1 štrudlu) to, odokativno je 1 velika šaka, puna. izmrcvario sam to rukama, možeš i mikserom i kada se sjedini, sipaš brašno. sipao sam 1 veliku kutlaču kao dve šake. umesio sam dok se nije pretvorilo kao u parmezan u kesici i tada sam pomislio da je dobro. iako sam krenuo sa puno entuzijazma, imao sam malko sumnje jer je 1 put, a ispalo je kao da sam to pravio svakcati-dan.

Link to comment

gde su šljive i cimet, tu obavezno i limunova koricaod zrelih šljiva pravim crumble bez crumbles.pleh namažem puterom, lagano naprašim brašnom i poređamprepolovljene požegače ili madžarke sa korom na gore. pospem vanilin-šećerom, cimetom,limunovom koricom i ako su šljive dovoljno zrele uopšte ne šećerim.pečem petnaestak minuta. kad se ohladi može da se ovlaš polijeneulupanom slatkom pavlakom. ko nije lenj može da napravi šlag ili da doda kuglusladoleda uz svaku porciju.napomena: limun dobro operite, a kad ga iscedite ne bacajtekoru, već je zaledite, pa ćete uvek kad vam za nešto zatrebaimati pri ruci koru koja se lako riba.

Link to comment
napomena: limun dobro operite, a kad ga iscedite ne bacajtekoru, već je zaledite, pa ćete uvek kad vam za nešto zatrebaimati pri ruci koru koja se lako riba.
uuu. fala mati :D
Link to comment

hvala svima, posebno termalki na detaljnom objasnjenju :)mislim da cu danas ipak praviti ovu varijantu hrskavog testa bez jaja, videcu vec, ne verujem da mogu upropastiti...

Link to comment
gde su šljive i cimet, tu obavezno i limunova koricaod zrelih šljiva pravim crumble bez crumbles.pleh namažem puterom, lagano naprašim brašnom i poređamprepolovljene požegače ili madžarke sa korom na gore. pospem vanilin-šećerom, cimetom,limunovom koricom i ako su šljive dovoljno zrele uopšte ne šećerim.pečem petnaestak minuta. kad se ohladi može da se ovlaš polijeneulupanom slatkom pavlakom. ko nije lenj može da napravi šlag ili da doda kuglusladoleda uz svaku porciju.napomena: limun dobro operite, a kad ga iscedite ne bacajtekoru, već je zaledite, pa ćete uvek kad vam za nešto zatrebaimati pri ruci koru koja se lako riba.
i ja pravim isto ovako
Link to comment
Djumbir, narandza, jabuka, cimet.A?
ovo je skroz savrsena kombinacija. reskost djumbira i narandze se dopunjuje, jabuka spusta loptu, a cimet daje tu slatku pungent notu. i koloristicki je fino uoblicena celina.
nema druge nego da probamoti probaj a mi cemo da dodjemo da damo svoje misljenjesledece nedelje :)
treba videti moje pokusaje ozbiljnijeg kuvanja lately. za sve mi treba 4x vise vremena nego inace posto moje radoznalo dete sa ushicenjem otkriva kako je svet zanimljivo mesto. kakvo tu sveobuhvatno prekrajanje recepata pada :lol:. minimalisticka skola kulinarstva -_- sledeci korak je da se pridruzim raw foodistima. ili to, ili da mi izrastu ruke ko shivi. treceg nema. Edited by Isis
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...