Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

da li neko zna kako da napravim neku poslasticu kao ona američka pita. nešto na tu foru ili ono što je džejmi oliver pravio u činiji. natrpa (eh, kad bih se setio) šljive, ovo-ono, brašno, (ne sećam se da li je prašak za pecivo, ali pretpostavljam jer mora malko da si nadigne) itd. to bi mi najviše odgovaralo. malo petljavine, a pretpostavljam da bi imalo smisla, neko?
francuska varijanta - Clafoutis i ovaj ovde bas sa shljivama i sa sve slikama
Link to comment

crumble...prakticno jedini slatkis sa kojim se nisam posvadjala (ovo se odnosi na pravljenje, jer sto se tamanjenja tice, sa vecinom sam u jako dobrim odnosima). s obzirom na tu okolnost, pravila ga toliko puta da sam do sad masterovala gradivo i dosla do proprietary verzije istog.dakle, osnovno testo se sastoji od brasna, maslaca i secera. razmere ovih sastojaka mogu biti razlicite i ja se preterano ne opterecujem tacnim merama, vec mi je glavni vodic konzistencija smese - koja na kraju, kad se sve do kraja pomesa mora biti mrvljiva, da se jasno odvajaju grudvice. to je osnovna smesa koju ja malo doteram da bude zanimljivija pa dodam neki musli koji mora biti crunchy jer je cilj da celom slatkisu doda tu krckavost. opciono dodam i listice od kokosa.zatim dublji pleh premazem maslacem, pospem brasnom i redjam prvo voce: na kockice iseckane jabuke (recimo 2 kom), rhubarb (prethodno pecen u rerni), borovnice, kupine. ja pazim da stavim dovoljno jabuka jer one prave finu kontratezu bobicastom vocu i njegovoj kiselkasti i ako jabuka nema dovoljno rizik je da ce se na kraju dobiti kolac koji ce biti ukusa i teksture kao da se ispod sloja testa nalazi sloj visanja. tako pomesano i poredjano u jednom sloju pospem secerom i zacinima, obavezno cimet (kojeg malo stavim i u testo), allspice, karanfilic. ko ne voli jace arome ovde treba biti oprezniji jer svi oni imaju prilicno slicne ukuse, pa se efekat multiplikuje. zatim pospem jos malo kokosovih listica i muslia preko, cisto da popune neku rupu ako je ostala, a i oni ce fino upiti sokove koje voce bude pustalo tokom pecenja. dodam malo grubo mlevenih badema. na kraju sipam testo da prekrije svo voce i stavim u prethodno zagrejanu pecnicu na oko 150 stepeni da se pece oko 45 min. par minuta pre nego sto je spremno izvadim i celu povrsinu pospem listicima badema (ne pre, inace bademi pregore i prilican je pain in the arse povaditi ugljenisane komade iz inace savrsenog crumbla).crumble se sluzi sa umucenom slatkom pavlakom. super je taj kontrast vruce - hladno. jednom me mrzilo da mutim, pa sam sluzila sa sladoledom, vanila-borovnica. bilo je dobro.crumble je za spremanje uzasno jednostavna poslastica, a da ne govorimo o tome sto dozvoljava da je napravite od bilo koje kombinacije sastojaka koje imate u frizideru. u njega ne bih stavila jedino cokoladu ili bilo sta cokoladno.

Link to comment
crumble...prakticno jedini slatkis sa kojim se nisam posvadjala (ovo se odnosi na pravljenje, jer sto se tamanjenja tice, sa vecinom sam u jako dobrim odnosima). s obzirom na tu okolnost, pravila ga toliko puta da sam do sad masterovala gradivo i dosla do proprietary verzije istog.dakle, osnovno testo se sastoji od brasna, maslaca i secera. razmere ovih sastojaka mogu biti razlicite i ja se preterano ne opterecujem tacnim merama, vec mi je glavni vodic konzistencija smese - koja na kraju, kad se sve do kraja pomesa mora biti mrvljiva, da se jasno odvajaju grudvice. to je osnovna smesa koju ja malo doteram da bude zanimljivija pa dodam neki musli koji mora biti crunchy jer je cilj da celom slatkisu doda tu krckavost. opciono dodam i listice od kokosa.zatim dublji pleh premazem maslacem, pospem brasnom i redjam prvo voce: na kockice iseckane jabuke (recimo 2 kom), rhubarb
Streuselkuchen :wub: rabarba, al bre ja ih najvishe volim od sljiva,ovih nashih, koje nisu mnogo vodene ( imaju i ime alsam zaboravila). Ovde se ti kolaci prave i od maka ( onako malo testa dole, onda 10 cm makasa rumom i suvim grozdjem pa gore ove krumble.I meni najomiljeniji kolac koji ne umem da pravim jer mi crumble ne uspeju, ali volim da ga jedem.
Link to comment

hahhahah :lol: pda, trebao sam da potkrepim to slićicama. super mi je ispalo. nisam bio siguran za testo, ali neverovatno kako je ispalo prosto i strava. dodao bih žuti šećer da sam imao, pomešao sa bijelim. ono što sam ja uradio je sledeće:u 1 veliku činiju sam stavio puter i šećer i to rukama izgnječio. napravila se neka lepa masa i dodao sam brašno. na kraju kada sam sve to umuvao rukama, tekstura koja je ispala mi je bila ok. izgledalo je kao parmezan u onim kesicama. uzeo sam 1 manju posudu za pečenje i kao po instrukciji od isis, namazao ga puterom i stavio brašno onako malo da prekrije taj puter. iseckao voće na kockice i poređao. 1 sloj šećera (vrlo malo) i vode (vrlo malo) u testo sam još dodao vanilin štapić. ispraznio onu ćiniju sa testom u tu posudu i pekao. osim što sam zadovoljan kako je ispalo, i miris i ukus je bio fenomenalan. volim pečeno voće + ovo testo, baš dobra kombinacija.

Link to comment

eto, bobe, sad se opustis i svaki sledeci put probas neku novu improvizaciju, dodas nesto novo, sve dok ne pronadjes crumble 100% po svom ukusu. vanilin stapic je super, taman da mu doda tu toplu aromu.ja volim da dodam i pekane, mera mi je jedna saka koju mrvim dok posipam iznad voca (znaci, pre stavljanja testa). ne znam da l' se oni mogu naci u beogradu.tejo, pa kako uspes da ti crumble ne uspe :huh: a ta rabarba, to je rhubarb, je li? nisam to vidjala kod nas da se prodaje, al' cim postoji ime, mora da ga ima

Link to comment
eto, bobe, sad se opustis i svaki sledeci put probas neku novu improvizaciju, dodas nesto novo, sve dok ne pronadjes crumble 100% po svom ukusu. vanilin stapic je super, taman da mu doda tu toplu aromu.ja volim da dodam i pekane, mera mi je jedna saka koju mrvim dok posipam iznad voca (znaci, pre stavljanja testa). ne znam da l' se oni mogu naci u beogradu.tejo, pa kako uspes da ti crumble ne uspe :huh:a ta rabarba, to je rhubarb, je li? nisam to vidjala kod nas da se prodaje, al' cim postoji ime, mora da ga ima
Da,to je to, nisam ni ja kod nas vidjala,ovde u Nemackoj to je zakon,cak se i dzem od toga pravi.Ej,nisam sigurna da se kod nas zove rabarba ( ja sam samo to po Vuku napisala nemacki naziv).Lenja sam ja, ako mi nesto ne uspe prvi put, batalim onda prichu.A imam s tim kolacima josh i taj problem da osim mene i nema ko da ih jede.Imam obicaj da sam u stanju da smazem u roku od dva sata barem pola tepsije tih finih toplih kolacha pa onda i izbegavam te bahanalije.Zanimljivo da se ti kolachi ovde zovu "blechkuchen" jer su ti plekovi 2x2 metrapa valjda otuda i naziv. Probaj sa sljivama, stvarno je genijalan kolac.
Link to comment

mislim da se kaze RABARBARA i bese gore na "gde se moze naci" da se i prodaje negde u Srbiji - ali joj sad svakako nije vise sezona. sad ima previse koncicaali moze odlicno da se zaledi i dalje koristi isto kao svezacrumblovi su super mada ih ni ja ne pravim - prevelika je ponuda u radnjicama po gradu :piggy:

Link to comment
crumblovi su super mada ih ni ja ne pravim - prevelika je ponuda u radnjicama po gradu :piggy:
e odlichno, ti onda sad odma da dash 1 drugi, meni nepoznat, recept za jednostavan slatkish koji ima smisla da pravim leti.i da ima integrisano voce. to se podrazumeva.ako napravim josh koji crumble, moracu da ga pojedem sama, a to nije dobro za mene :P
Link to comment

vidim da spominjete sljive, probacu i njih, mada se pribojavam gnjecave konzistencije. ja sam krenula sa varijacijama oko crumbla sa jabukama koji je klasican crumble.tu rabarbu sam videla da spominju na nekom topiku, al kako su ljudi pricali o njoj, meni to nimalo nije licilo na rhubarb, mada je slicnost u imenu vise nego ocigledna. rhubarb je klasika za pitu.

Link to comment
vidim da spominjete sljive, probacu i njih, mada se pribojavam gnjecave konzistencije. ja sam krenula sa varijacijama oko crumbla sa jabukama koji je klasican crumble.tu rabarbu sam videla da spominju na nekom topiku, al kako su ljudi pricali o njoj, meni to nimalo nije licilo na rhubarb, mada je slicnost u imenu vise nego ocigledna. rhubarb je klasika za pitu.
probaj jabuke i shljive u kombinaciji (vishe jabuka, naravno) sa nekim cimetom. ja pravila proshle nedelje. shljive taman unesu malo haosa :)
Link to comment
probaj jabuke i shljive u kombinaciji (vishe jabuka, naravno) sa nekim cimetom. ja pravila proshle nedelje. shljive taman unesu malo haosa :)
ti si bre experimentalni poslasticar!teorija haosa, jos i karanfilic da doda teoriju zavere :)ja ostajem kod pita gde se dole slozi ili tanko testo ili nekoliko listova kora za pitu. preko toga voce a prelije jajima i slatkom pavlakom sa secerom - sve umuceno
Link to comment
ja ostajem kod pita gde se dole slozi ili tanko testo ili nekoliko listova kora za pitu. preko toga voce a prelije jajima i slatkom pavlakom sa secerom - sve umuceno
to je dosadno, ajde neshto drugo :P
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...