Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

setila sam se jos da sam jednom nasla recept u saleipepe za lazanje s tikvicama, izdin(j) stati praziluk i tikvice, so, biber, a zaliva se, ne besamelom, nego slatkom pavlakom u kojoj je izmiksan masni beli sir. u mojoj verziji sam koristila mleko i nemasni sir, i znas sta, bilo je odlicno. a kad je musaka od patlidzana u pitanju, cenim iskljucivo ovu: http://www.jamieoliver.com/recipes/pasta-r...giana-auberginegrilovani patlidzan, u rerni naravno, paradajz ukuvan na ivioou, beli luk, kapari, incuni, bosiljak, ljuta paprika, moz i masline, red patlidzana, red crvenog, patlidzan, crveno, moze mocarela, parmezan izmedju i odozgo, u rernu. divno. ali ko bi se nakanio da pravi, kad je tolika komplikacija.

Link to comment

dozivam msmodesty, gazzu, teju, larsona, diga i ostale kojih sad ne mogu da se setim, a koji su na ovom topiku pokazali inspirativno snalazenje u kuhinji.hocu da napravim rizoto sa gamborima, ali bi dobrodosao neki twist - kad vec moze na topiku o prdi, valjda ce se naci neka cokolada i za ovo. unapred hvala

Link to comment

ne, ni najmanje - imam ogranicenja vezana za unos ugljenih hidrata pa moram da balansiram sa time u zivotu. tako da je rizoto dospeo, nicim zasluzeno, na moju crnu listu. istine radi par puta sam pravio dosta dobro nesto od ovog crnog ili crvenog pirinca ali ne bih to bas nazvao rizotom, vise je bio neki blesavi stir fry rice ili sta god.

Link to comment

HmmmOd gambora ja to pravim ovako.U vok na vrelo ulje bacim malo praziluka i dva čena belog, odmah zatim u voku završei gambori, sve se to lepo proprži dodam pirinač, dva deci vina, so, biber, svežeg ili suvog đumbira (čega već ima). Dolijem pola deci vode, krčkam uz stalno mešanje (tj. bacanje) i pred sam kraj (posle nekih 15 minuta) dodam seckani peršun.Sve se radi na maksimalnoj "vatri"

Link to comment
HmmmOd gambora ja to pravim ovako.U vok na vrelo ulje bacim malo praziluka i dva čena belog, odmah zatim u voku završei gambori, sve se to lepo proprži dodam pirinač, dva deci vina, so, biber, svežeg ili suvog đumbira (čega već ima). Dolijem pola deci vode, krčkam uz stalno mešanje (tj. bacanje) i pred sam kraj (posle nekih 15 minuta) dodam seckani peršun.Sve se radi na maksimalnoj "vatri"
Ja opet sasvim drugacije, a i mislim da svako ima svoj sistem za rizoto. Moj se muz smeje da jauopste i pravim razliku izmedju rizota i pilava. Jedno je gore, a pilav u rerni.Proprzi se lukac na buteru, al ne da pozuti, stavish jednu solju (za belu kafu) pirinchai bilo bi fajn da iamsh 2 takve solje supe neke, ali to se obicno nema pa se onda sipashtakvu istu solje vode i jednu solju vina. Jako je vazno da ne bude onaj azijatski pirinacbasmati nego okrugli.Mislim da i u Srbiji ima tog pirincha za rizoto. Krupan,okrugli,lepoupija i bubri. Na kraju stavish josh butera ( 50 grama), nastruzesh parmezan ili bilo koji tvrd sir)i to bi bilo to.U rizoto mozesh da turash i kuvano seckano meso bilo koje vrste ,pecurke, rakove,skoljke,ali ih ekstra isprzish pa ih pred kraj pomeshash sa pirinchem. Ne stavljam djumbir u rizoto.Nekako mi ne pasuje. Stavljams safran,volim kad je zut.
Link to comment

tejin recept je ono kako italijani prave rizoto. koriscenje neke "supice" - u skladu sa mesom koje se stavlja, riblja ako ima plodova mora, pileca za piletinu - je obligatorno ako se zeli da se izbegne da imas ukus da jedes pirinac i nesto pored njega:), prosto ta supa treba bude ono u cemu se kuva pirinac a ne voda. buter takodje obligatorno za kraj, pojacava ukus. ima jos jedna odlicna fora koja ne ide u svaki rizoto, a to je da se na kraju kada se pusti da se malo vise ukuva, tj ispari tecnost, doda casa proseka. jedan od najboljih koje sam jeo u zivotu je bio beskrajno jednostavan, a bas na toj bazi - pirinac, riblja supa sa komadima ribe, cukini iseckani na zilijen, buter, proseko, parmadjelo. nista vise. joooj.

Link to comment
Ovde je šafran skoro nemoguće naći, a i cena je ohoho.A podrazumeva se da se koristi okruglo zrno.
Ja safran znam samo u vidu prashka , ali je pravi onaj koji je kao konac (konchic) jer je to i u sredini cvetakoji se kod nas kliche krokus. Jeste skup, al aj nije bash toliko skup da ne moze da se plati.Pa Indijci turaju taj safran u sva jela, a nisu bash mnogo imucni. Ja ga i ne stavljam zbog ukusanego je zaista pirinach onda lep i izgledan ko upisan.Italijani ne stavljaju safran,prema tome ne morash ni ti ;)
Link to comment

Skup je do bola, a fora je u tome da nema nikakav specifičan ukus u količinama u kojima se uobičajeno koristi, tako da ne vidim isplativost korišćenja, osim dizajnerske upečatljivosti, i osim ako korisnik ne sere pare toliko da ga zabole.

Link to comment

safran se koristi za farbanje, nema tu nekog ukusa ako neces da potrosis 100E:). inace ga tejo koriste i italijani, i to obilato, ali prosto se zbog cene vrlo cesto zanemaruje taj vizuelni efekat. ima u veneciji na onoj njihovoj pijaci pored rialta jedna prodavnica u kojoj se prodaje sve sto ima veze sa bilo kojim italijanskim rizotom sto ti moze pasti na pamet, ukljucujuci i jedno 20 vrsta safrana. ali najvece trziste za safran u evropi je spanija mada i oni vole ove cheapo paelje da farbaju vodenim bojicama:)u beogradu mislim da sam najjeftiniji safran video na grcko kiparskoj pijaci tamo iza vera/prekoputa arene, neko malo grcko pakovanjce tipa 5 grama. ne secam se cene ali je bilo jeftinije od heroina, sigurno:)

Edited by gazza1
Link to comment
HmmmOd gambora ja to pravim ovako.U vok na vrelo ulje bacim malo praziluka i dva čena belog, odmah zatim u voku završei gambori, sve se to lepo proprži dodam pirinač, dva deci vina, so, biber, svežeg ili suvog đumbira (čega već ima). Dolijem pola deci vode, krčkam uz stalno mešanje (tj. bacanje) i pred sam kraj (posle nekih 15 minuta) dodam seckani peršun.Sve se radi na maksimalnoj "vatri"
Izvini, ali to nije rižoto. Rižoto se ne kuva sa vodom, već se koristi supa, preciznije, mesni koncentrat rastvoren u vreloj vodi(mada može i prava supa), pa se sa time zaliva pirinač i ostalo dok se kuva.Naravno, krucijalna je poslednja faza u pravljenju rižota. Kad se kuvanje završi, sa ugašenom vatrom, doda se malo putera, pavlake, ili parmezana(šta se kome svidja), poklopi se i ostavi jedno 5 minuta tako da odstoji.Na taj način, postane pravilne gustine, zadrži vlažnost(ne preteranu) i savršen je za služenje.
Link to comment

Šafrana sada ima onog kotanyi ili šta već, oko 0,1 gram je oko 100 dinara, tučkovi, Iranski.Pre nešto godina sam jednom u rodiću naišao na šafran u prahu, dosta začina za malo para, u stvari izgleda da se to pakuje neka mešavina ali se naziva šafran (narodski rečeno - prevara) pošto on jeste jezivo skup zbog načina izrade (ručno se tučak vadi iz cveta). E taj me je navukao, pokrivao je u potpunosti ukus pirinča, koji ne podnosim, sa ovim šafranom, pravim, je drugačije, farba ali i menja ukus dovoljno da sa parmezanom i dobrim mesištem može da prođe.

Link to comment

e pa hvala. na muci se poznaju junaci, a volim sto gazza kao ne zna/nece, pa onda kaze rec-dve (skroz na mestu)mada, toliko sam se prepila u kafani do one u kojoj se luba ludo provodila, da ne znam gde ce mi stati bilo sta sto nije tecno.najvise volim kad odem na veceru pa je popijem.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...