Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

Ja nemam nista protiv kompanija kao sto su recimo Mazda ili Honda koje gledaju svoja posla i ne pokusavaju da budu nesto sto nisu.Ali Toyota ... njih ne podnosim. Kad bi ti samo video kakve reklame oni prave za Tundru. Puste Americke patriotske pesme i reklamiraju kako prave Tundru u Indiani i Texasu (a Texas je centar pickup truck industrije u Americi). A da ne govorim kako se mesaju u NASCAR, koji je Americki auto-sport sa dugom istorijom, a cujem da hoce da Tundra bude sledeci BigFoot. S R A M O T A ! ! !

Link to comment
Ja nemam nista protiv kompanija kao sto su recimo Mazda ili Honda koje gledaju svoja posla i ne pokusavaju da budu nesto sto nisu.
Mazda je Ford. Ford ih je kupio odavno.
Link to comment
Ford je vlasnik 33% Mazde.
Ehh, google.33% je dovoljno. Od toga dana primetno je golim okom da je firma amerikanizovana i da se na trzistu ne takmice nego dopunjuju, kao prava porodica.Bio sam u Mazda City u Hiroshimi, Amera koliko hoces po fabrici. Cak su doveli i IBM da upravlja celim IT Mazde.
Link to comment
Po ovdašnjim obrazovnim institucijama (školama jezika i univerzitetima) ima dosta mladih Japanki (fresh out of university; još nisu postale verne japanske domaćice) koje ovde dolaze na po jednu godinu ne bi li pobegle od "patrijarhalnih struktura" kod kuće. Problem je (iz perspektive škola) da one samo sede na tim časovima engleskog i za celu godinu ništa od engleskog ne nauče.Jedna japanska profesorka primenjene lingvistike je radila s njima istraživanje ovde o vrsti motivacije koju imaju i ispalo je da većina njih misli da im se ništa ne isplati da uče engleski, jer, kad se vrate u Japan, to im objektivno neće pomoći da napreduju na korporativnoj lestvici (a kažu da muškarcima bi). S druge strane, jako vole što borave na ovom kontinentu, jer ne moraju da igraju tradicionalne uloge glupačica koje se kikoću (sa rukama preko usta). :ph34r:
Siguran si da su ikada bile na Univerzitetu? Pre je to ekipa koju mama i tatko posalju da uhvate nesto jezika a pare za fakultet idu bati, ako ga ima u porodici. I sam kazes "dosta mladih Japanki", gde su mladi Japanci?Mozda su i imale nameru da se upisu na fakultet ali im je rezultat zavrsnog testa iz srednje skole bio los. To moze da objasni da su bile i nastavile bi da budu losi djaci i tu nisku motivaciju.Ako je u pitanju skola jezika a ne Univerzitet, skoro sam 100% siguran da nijedna od Japanki nema fakultet.Ili cak, ako je Univerzitet, kurs jezika na koji moze bilo ko da se upise ako ima srednju skolu i plati, uspeh nije vazan (a u Japanu je bio).Ukratko: dobri djaci idu na fakultet, losi, koji ne uspeju da se upisu - dobiju poslednju sansu, godinu dana u English speaking country. Tako je u preko 80% slucajeva.Skoro svi fresh out of University idu pravo na posao, dve nedelje nakon diplomiranja, to je unapred sredjeno. Pocetkom aprila ih vidis, na hiljade njih, u uniformama, idu na "induction training".Sigurno ih ima sa fakultetom koje odu ali to sto se obicno vidi je upravo ekipa sa srednjom skolom. To je onih 100 na mom spratu koje imaju dobar engleski a nijedna nema fakultet. Tenessie, Auckland (NZ), Edmonton, Toronto.Oni i one koje su prosli Univerzitet znaju kako se streba, ne bi propustili tek tako i ostavili jezik da im hvushne pored glave.Jedna mi je rekla (u pabu, nije sa posla), kako je dosla u Sidnej, rekli su joj da Oziji mrze Japance i da ne mrda nikud. Skola je bila placena, neki TAFE i ona je odsedela svoj rok tamo, jezik joj "ja Tarzan ti Dzejn", posle godinu dana. Kakav Univerzitet, nije cula sta je to.U skoli japanskog ovde, 20 nastavnica, sve su bile po 1 godinu negde da nauce engleski, nijedna nema fakultet. Muvaju nesto sa nekim kursevima da ih pokriju kao "tutor demonstrator" umesto pravi nastavnik.Koja ce da ti kaze da su tu zbog toga sto je pukla na ispitima, nema sta drugo i engleski joj je posledna sansa i sve sto su im roditelji namenili? Mnogo je vise "in" da se kaze ono sto ste ti i ta profesorka culi.
Link to comment
Ehh, google.33% je dovoljno. Od toga dana primetno je golim okom da je firma amerikanizovana i da se na trzistu ne takmice nego dopunjuju, kao prava porodica.Bio sam u Mazda City u Hiroshimi, Amera koliko hoces po fabrici. Cak su doveli i IBM da upravlja celim IT Mazde.
Budite zahvalni Amerikancima jer je Mazda danas jaca nego ikada pre zahvaljujuci Fordu.Mitsubishi bi isto mogao biti zahvalan Chrysleru jer da nije bilo Chryslera - Mitsubishi danas nebi postojao.Ista stvar za Nissan/Renault.
Link to comment

Mazda je tu najbolje prošla, mada i Nissan nije loše. Mitsubishi mi još nije jasan gde idu i šta hoće, ali izgleda da je i njima (barem u Evropi) malo bolje nego ranije. :) NASCAR i američke trke - :puke: Izvinjavam se za offtopic. :)

Link to comment

NASCAR je zakon. Nije dosadan kao Formula 1 gde se vec posle kvalifikacija zna pobednik trke i gde jedan isti vozac vodi celu trku i ubedljivo pobedi. Upravo zbog toga sam prestao da gledam Formula 1 i presao na NASCAR i Indy.

Link to comment

Yoyogi, topik je blagorečeno fenomenalan. Ovo je dušu dalo za 1 blog, uzmi to u razmatranje. :)I najiskrenije divljenje za pohvale i nagrade u 1 Japanskoj firmi. :D

Link to comment

Meiji Jingu, jedan od najznacajnijih hramova u Tokiju.Replika je, pravi je unisten u bombardovanju 1945.Nalazi se u srcu Yoyogi parka. U stvari, park je podeljen na dva dela - jedan za hram, koji se zatvara u 5-6 popodne i general convenience Yoyogi park koji je otvoren (i bezbedan) 24x7.http://www.japan-guide.com/e/e3002.htmljingu3.jpgTu se desavaju skupa vencanja, 50K US$:jingu1.jpgIma tu jos nesto, ove drvene tablice koje svako moze da kupi, 1$, da napise zelju, onda budisticka procesija ih opoje i blagoslovi:jingu4.jpgjingu5.jpgSutra (danas je to ovde) je "Super Utorak" u Americi, 5. Februar.. Neko od Amera je dosao i doneo svoju zelju:meijijingu-obama.jpgSvaka cast, biti tamo u 6 ujutro i posmatrati blagosiljanje zelja napisanih na drvenoj tablici. Neko nesto stvarno snazno zeli.

Link to comment
Ono na srednjoj slici je neko "uputstvo"? Zanimljivo da je samo na korejskom, ili ima i na drugim jezicima koji se ne vide na slici? :)
Ima i na engleskom. Nisam mislio da je to bitno.Volim ove koji, kad im pokazes krofnu, vide samo njenu rupu. Evo na Engleskom, nije neki:jingu6.jpg
Link to comment

Na Politici, "Radikalski Glasac", neko je pitao kako Japanci vide deo istorije u kome su bili bombardovani u kapitulaciju, okupirani i usmereni prema ovome gde su danas.Neko je dosao na ideju da uporedi bombardovanje Srbije i Japana i tamo sam rekao, da ne pisem ponovo, evo copy/paste:Velika je razlika sta se desilo posle bombardovanja Japana i Srbije.Japan su bombardovali da ih pobiju sto vise i razruse sto vise. Nikakvih moralnih obzira nisu imali, cak su se i izivljavali da naplate za Pearl Harbour.Stotine hiljada ljudi je fizicki pobijeno, druga 2 miliona su poginula kao vojnici, mnogo prezivelih vojnika se nije vratilo kuci (samo u Brazilu ima skoro 2 miliona Japanaca, jos od onda, toliko ih je pobeglo u Juznu Ameriku da je jedan, Fujimori, dospeo da bude predsednik Perua).Amerikanci su okupirali Japan. Uveli su upravu po svojoj meri, napravili skolske programe, napisali im Ustav, osnovali politicke partile (Liberano Demokratska Partija je sa 2 godine prekida 1993. prakticno non-stop na vlasti od prvih izbora koje su im Ameri organizovali 1955).Amerikanizacija drustva je bila toliko duboka da je bejzbol i dalje omiljeni sport. Matsuzaka Daisuke je cak zvezda u bostonskim Red Sox kao sto je za nas Divac.Dok se stanovnistvo obnavljalo , pod okom Amerkanaca, nije bilo RTSs a slicnih govnarija da seru okolo i huskaju.U Srbiju nisu dosli da preuzmu i srede vlast i zemlju. Nisu se ni nesto naubijali niti su naredili medijima sta i kako da izvestavaju. Oni koji su tada bili deca su upijali bes i ocaj koji je kuljao odasvuda, njihovi roditelji su isijavali mrznju...i Nikolic, kako novi glasaci stasaju, dobija vise i vise.A mislilo se suprotno - kako starci odlaze i mladi nastupaju, SRS glasacka baza ce se oronjavati. Sipak. Celoj Srbiji treba drugi krug da za dlaku izbegne SRS. U normalnim okolnostima SRS bi trebao da se muci da odrzi glavu iznad 5%, toliko lumpenproletera bi se uvek naslo. Svakoga stranca, pogotovo Amerikanca, zanima kako Japanci danas vide Zapad i da li su i koliko ljuti za Hiroshimu i Nagasaki.Ustav Japana je pacifisticki (Ameri su ga napisali da se ne bi opet desilo neko zastranjivanje ili udruzivanje sa hitlerskim tipovima) ali ima jos, cak i relativno prosperira Right Wing, neka vrsta ostatka porazene vlasti. Sloboda stampe i govora je neogranicena i svakodnevno mogu da se vide crni kombiji (cak i kamioni) iz kojih grme "rodoljubive pesme" tipa "spremte se spremte". To je Right Wing, bilo je ranijih izvestaja da su se tim kamionima zaletali u masu ucesnika "Gay and Lesbian Parade".Interesantno, oni imaju vrlo malo protiv Amera. Njima su na pameti Kina, Koreja (pogotovo Severna), Singapur, Malezija. Nacionalizam (i rasizam) je usmeren prema njima.Gradonacelnik Tokija, Shintaro Ishihara, je jedan od njih. http://www.citymayors.com/mayors/tokyo_mayor.htmlPod svojom upravom ima slican broj stanovnika kao premijer Kanade.Poznat je po izlivima nacionalizma, istina bez prostakluka SRS tipa. Na primer, posle moguceg velikog zemljotresa, najveca opasnost bi bili stranci koji bi izasli iz svojih misjih rupa i poceli da kradu. Naravno, ne misli na belce nego na Kineze i Koreance.Jednom sam se zapio sa desetak Japanaca, bas u Hiroshimi, dok sam nadgledao instalaciju nase IT opreme u Mazdi.Prirodno, cak i bez mnogo alkohola, neko bi postavio pitanje: vi ste Hiroshima, znamo sta je bilo, kako je danas?Iznenadjujuci odgovor sam dobio, jedan ili dvojica su pricali dok su ostali potvrdjivali.Prvo, bombe bacene na Hiroshimu i Nagasaki su bile dizajnirane da eksplodiraju u vazduhu. To je dovelo do toga da se radijacija na zapati zanavek vec je bila sprana kisama koje su pale nakon toga. Zgrade i kuce su porusene ali ljudskih zrtava je bilo upola manje nego u Tokiju gde su bacane konvencionalne bombe.Drugo, nesto sto nisam znao i sto objasnjava mnogo toga, je bilo da su se Rusi spremali i nagomilavali trupe da izvrse desant na Japan. Time Japanci objasnjavaju onakvo zversko bombardovanje klasicnim i atomskim bombama - Ameri su hteli da nateraju Japan da kapitulira sto pre kako se Rusi ne bi iskrcali i zaposeli ga. Gde bi Japan bio danas da su ga Rusi zauzeli?Tu negde lezi "oprostenje" Amerima za bombardovanje. Maltene, ucinili su naciji uslugu da nateraju tvrdoglavu i porazenu vlast na predaju u ime buduceg prosperiteta (bez Rusa).Da ne bi ispalo da je njihova prica bila samo za moje usi, na kraju je dosao slag na tortu:"Americke bombe nisu uspele da slome nasu nacionalnu superiornost, cak su je, na perverzan nacin, zastitile, vratile na kolosek zdravog rivalstva i unapredile. Vidi nas danas, druga ekonomija na planeti, sve sto radimo radimo bolje nego iko".Da li je bas tako, moze da se diskutuje, ali to je stanje duha koje je rasprostranjeno. Nikakvog osecaja porazenost ili sudbinskog gubitnistva.Danas mi je onaj sajt na koji postavljam slike "Upload unavailable due to maintenance", evo direktno slike jednog od tih crnih kombija (Tokyo, Shibuya-Harajuku overpass):

post-555-1202531849.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...