Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

Hm, zanimljivo je da poseduješ potpuno odsustvo zanimanja za moju situaciju, iako uredno odgovaraš na postove. To je, čini mi se, odgovor: mogao bih da skupljam do mile volje i da mi niko ni reč ne kažem, jer u etikeciji Japana ne postoji referenca, ni pozitivna ni negativna, na skupljanje tuđeg upotrebljivog đubreta.
Kakvo odsustvo simpatija za tvoju "situaciju". Pa ona je nemoguca, ne znam kako uopste mozes da se nadjes u njoj. ostvaris.Ako si ti isti onaj od pre nekoliko meseci, pricao sam kako jeftino mozes da ucis japanski i da jeftino stanujes i uzivas, dobijes 1 god vizu.Drugo, polovne stvari, cak ni stanove - niko to nece.U Americi, 93% stanova/kuca su imali vise nego jednog vlasnika.U Engleskoj, 87%.U Japanu - 13%.Ako mislis da je skupljanje tudjeg smeca neka fora - rade to Rusi i jos neke manje srecne zemlje i njihovi bizmismeni - 70% kola na jadnom i cemernom Novom Zelandu su junk iz Japana. Imaju bizmismeni svoje firme, na aukciji kupe trash i onda valjaju.
Link to comment

Ja sam taj sa kojim si pričao, nismo se sada razumeli :D kada kažem da nemaš zanimanja za "moju situaciju" to govorim u vrlo hipotetičnom, apstraktnom smislu - to jest, problem nije u tome što ti kao ti ne želiš da pomogneš, već da živiš u kulturi u kojoj je nečiji poriv da "reciklira" tuđe smeće tako što će ga odvući kući - potpuno stran. Moje pitanje je bilo više antropološki ogled, nego realna dilema. Daleko od toga da bih skupljao stvari na ulici, već me zanima kakva bi, u situaciji da, recimo, za opkladu skupljam polovne stvari, bila reakcija lokalaca, u koje i tebe svrstavam. Očigledno je da je to o čemu govorim potpuno nezamislivo u Japanu, što mi je zaista dovoljan odgovor.

Link to comment
Moje pitanje je bilo više antropološki ogled, nego realna dilema. Daleko od toga da bih skupljao stvari na ulici, već me zanima kakva bi, u situaciji da, recimo, za opkladu skupljam polovne stvari, bila reakcija lokalaca, u koje i tebe svrstavam. Očigledno je da je to o čemu govorim potpuno nezamislivo u Japanu, što mi je zaista dovoljan odgovor.
Sorry, stvarno mi je nezamislivo.
Link to comment
Ako si ti isti onaj od pre nekoliko meseci, pricao sam kako jeftino mozes da ucis japanski i da jeftino stanujes i uzivas, dobijes 1 god vizu.
pratim topik ali izgleda sam ovo propustio, pa ako nije problem da ponoviš - koje su mogućnosti za dolazak i radni/stručni boravak u japanu. p.s. pade mi na pamet jedno trivijalno pitanje - pušačka kultura u japanu. koliko ima pušača, jesu progonjeni, itd.
Link to comment

za dolazak i strucni boravak ne znam, Yoyogi ce nadam se o tome. ja sam isao linijom manjeg otpora - ozenio sam Japanku, pa sad mogu da zivim tamo, ali ne zivim, nazalost... koliko znam, nije lako, osim ako nisi super strucnjak u necemu. i to samo ako super znas Japanski. ako si dobar sa engleskim moze i to, mada malo teze. elem, ponavljam, laik sam za ta pitanja...sto se pusenja tice nema problema. mislim, nije tako strogo kao u Australiji. u pojedinim delovima Tokija ne sme da se pusi na ulici. to su mi rekli tek kad sam ispusio pljugu. ili mozes da pusis, ali pristojno, stojeci, i da treses pepeo u svoju malu pikslu koju nosis sa sobom - kanti za djubre gotovo da nema na ulicama.neki od restorana o kojima sam bio imaju pusacku/nepusacku sekciju. izgleda da im je ventilacioni sistem po zatvorenim prostorijama maksimalno efikasan, jer i na mestima gde se pusilo maltene nisi mogao da osetis dim. pljuge su AUS$3, a ovde su AUS$10. iako sam pusac nisam se satirao (i pored bagatelne cene). jebiga, jeo sam kao prasac, pa nisam imao kad da pusim :lol:

Link to comment
Daleko od toga da bih skupljao stvari na ulici, već me zanima kakva bi, u situaciji da, recimo, za opkladu skupljam polovne stvari, bila reakcija lokalaca, u koje i tebe svrstavam. Očigledno je da je to o čemu govorim potpuno nezamislivo u Japanu, što mi je zaista dovoljan odgovor.
Rade to ljudi, imaju firmu registrovanu za reciklazu. Vikendom idu mali kamioneti (kombi "bez ledja") i pustaju snimljenu najavu sta skupljaju. Oni to rade jeftinije nego gradska sluzba. Na primer, 30$ za frizider je kod njih 20$ i jos ga oni snesu i utovare. Neke stvari uzimaju bez naplate - na primer stereo uredjaje i zvucnike ali moras sam da ih sneses. Nece ti se niko popeti da uzme za dzabe (to objasnjava da je provalnicki kriminal gde se krade imovina skoro nepostojeci, to ni budala ne bi radila - za razliku od Australije gde lopovi dodju kamionom i isele te, goli zidovi, utikaci i slavine je sve sto ostane u kuci).Stvar je u tome je da su reciklatori regulisani i licencirani, ono sto pokupe ne bace negde u sred sume nego to strucno rastave, nagomilaju sastojke i prodaju fabrikama. Ako stoji iznet TV sa nalepnicom za placeno odnosenje, oni ga ne bi uzeli jer nisu nista naplatili. Ako bi neko ko nije u tom poslu pokusao da uzme takav TV, mozda mu uspe 2-3 puta, onda bi ga lokalci prijavili. Ko zna sta radi, mozda izvlaci hemijske sastojke i pravi bombu, ili gomila otpad pored skole ili rezervoara vode. Dakle, kada bi bilo zamislivo, bilo bi ilegalno.To se radi drugacije: imaju besplatne novine u koje ljudi stavljaju sta daju - samo da se odnese ili sta im treba ali da je za dzabe.Ima oglasa kao "Potreban bicikl, min 6 brzina, sa sedistem za dete. Preuzimam u krugu od 4km od stanice X". I daju hotmail adresu (ne telefon) na koju dobiju na desetine ponuda i vide ko im je najblizi. Samo sediste za dete je preko 100$, bicikl je verovatno najmanje 200$. Meni je kolega nudio da uzmem jeadn od njegova 3 bicikla, nisam hteo, sta da radim sa njim kad nemam parking za bicikl i treba da ga unosim i iznosim liftom I drzim na balkonu. Posle 2-3 puta bi mi se smucilo i eto - stavio bih ga u novine da ga neko uzme ili?.ono sto se isto radi, odvezem ga negde, ostavim otkljucanog i nestanem u nepoznatom pravcu. Bicikl nije Lessie da sam nadje put i vrati se kuci.Parking za bicikle u zgradi:strack_park_2.JPGOstale slike idu u novi post. Edited by Yoyogi
Link to comment
pratim topik ali izgleda sam ovo propustio, pa ako nije problem da ponoviš - koje su mogućnosti za dolazak i radni/stručni boravak u japanu.
Znam za jedan nacin - da se dodje da se uci japanski. Na Filoloskom fakultetu svi "mali" jezici - ukljucujuci i Kineski i Japanski imaju stipendije drzava koje daju studentima. Znao sam ih nekoliko koji su bili u Kini, Japanu, Svedskoj, Norveskoj jer su imali taj jezik kako glavni ili izborni na studijama.Oni koji nemaju to, nije tesko upisati se na Yamasa Institute - to je i najjeftinije a lokacija je isto vrlo jeftina za zivot. Mesto je Okazaki, tu se pravi Mitsubishi.Institut daje garanciju za vizu, moze na godinu dana i jos da se produzi. Imaju i smestaj a studenti su Kinezi, Koreanci, Malay. Ne-azijskih studenata ima 30-40%.http://www.yamasa.org/index.htmlIma i boljih skola samo su mnogo skuplje i jos dodaj troskove zivota u Tokiju....ova skola nije toliko losija koliko je jeftinija. Value for money. Edited by Yoyogi
Link to comment

Lepo ostavljene bicikle da ih neko uzme:bic1.jpgOve napustene je "odneo pauk" i parkirao na drzavnu zemlju, ispod autoputa:bic3.jpgMoze da ih uzme nazad vlasnik (koji se nikada ne pojavi) ako plati. Sta se desava sa biciklima? Daju is djuture Severnoj Koreji, taj ferry je bio kao cupavac sa svim biciklima natovarenim na njega, do pre 3 godine.bic2.jpgTo se desava i sa motorima, ne znam kako, oni imaju registraciju i serijski broj. Mozda zavrsi kao "nemam pojma, ja sam to prodao nekome" kada vlasnika zovu i pitaju:bic4.jpgbic5.jpg

Link to comment
p.s. pade mi na pamet jedno trivijalno pitanje - pušačka kultura u japanu. koliko ima pušača, jesu progonjeni, itd.
Pusenje je opsteprihvacena stvar. Japanci puse vise cigareta nego cela Kina (statistika pre 4 godine).Po restoranima je masovno, treba da trazis nepusacku zonu.Po firmama, na spratu, ima mesto za pusenje, masina usisava dim.Moje kolege (zenska je moj prevodilac):smoke2.jpgAko nije bas jedina, onda je najveca neprijatnost koju Japanac moze nekome da napravi - da hoda i pusi i dim iza njega i oko njega. Roppongi Hills, tamo ne sme da se pusi na ulici. Onda su napravili ovakve sobe za one koji ne mogu da se uzdrze:smoke1.jpg
Link to comment
Znam za jedan nacin - da se dodje da se uci japanski. Na Filoloskom fakultetu svi "mali" jezici - ukljucujuci i Kineski i Japanski imaju stipendije drzava koje daju studentima.
Ovaj način ne preporučujem, jer je 99% šanse da nećete uspeti, bar što se tiče japanskog jezika. Iz ličnog iskustva. ;)
Link to comment

mi australijski varvari smo pusili na ulicama Tokija. Japanac koji je bio sa nama nam nije nista rekao. mada, to je bilo u Shinjuku, pa u onoj guzvi...sto se pusenja vutre tice tu je vec malo zajebana stvar. cuo sam da su kazne 3 meseca za 1 dzoint. ipak, na jednom koncertu dosla ortakinja koja j zivela par godina u Australiji i duvala u backstage-u bez problema. ja nisam imao mudante... :( Yoyogi, imas i prevodioca, lepo, lepo... ;)

Link to comment
mi australijski varvari smo pusili na ulicama Tokija. Japanac koji je bio sa nama nam nije nista rekao. mada, to je bilo u Shinjuku, pa u onoj guzvi...sto se pusenja vutre tice tu je vec malo zajebana stvar. cuo sam da su kazne 3 meseca za 1 dzoint. ipak, na jednom koncertu dosla ortakinja koja j zivela par godina u Australiji i duvala u backstage-u bez problema. ja nisam imao mudante... :( Yoyogi, imas i prevodioca, lepo, lepo... ;)
Da li je tačna popularna predstava da Japanci nikada ne ukazuju na propuste u ponašanju?
Link to comment
mi australijski varvari smo pusili na ulicama Tokija. Japanac koji je bio sa nama nam nije nista rekao. mada, to je bilo u Shinjuku, pa u onoj guzvi...
Shinjuku (Shibuya-ku) je bio treci (Akasaka i Roppongi prvi) da uvede zabranu pusenja na ulici.
Link to comment

dok smo pusili na ulici zena je bila na kafi sa ortakinjom a ovaj Japanac tour manager nam nije nista rekao. mora da su Japanci pomislili "evo ih opet ovi nekulturni Amerikanci" :lol: hehe, niko mi nije ukazivao na ponasanje, osim zene kad sam hteo da izvadim bas gitaru u vozu i malo sviram unplugged.takodje, kad sam u Macue-u onomad hteo da pridjem onim maloumnim right-wing manijacima (bese jedno 30 crnih kamiona) i da ih pitam nesto u fazonu: "izvinite, ja nisam odavde, pa me zanima ima lu tu, negdje u blizini, pogodno mjesto za samoubistvo", prijateljica koja je bila samnom me jedva namolila da to ne radim, jer bi me ovi "ubili". cu' ubili? ovakvog deliju?

Edited by Nikola Kiric
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...