Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

Pa bas me to buni, ako su cene nekretnina tako visoke kako onda izlaze sa svim tim na kraj? Sta je jeftinije onda u odnosu na Evropu? Klopa? Prevoz? Odeca/obuca? Ili su u pitanju manji porezi?
Sve te stvari su jeftinije.Klopa - jeftinija, upola jeftinija za ono sto Japanci jedu. Moji se inzenjeri sokiraju kako je skupa klopa u Australiji.Odeca/Obuca - jeftinija nego u Turskoj.Porez je 33% za top earners. Oni dole su na 15-25 %.Prevoz - nije jeftiniji ali svakome firma placa prevoz.Nektretnine: Kamata je ispod 1%. U Australiji je 8%. Znaci, ako ti je mesecna otplata 2000$, u Australiji placas 1700$ kamate i 300$ glavnice. U Japanu je obrnuto. Samo to ti daje extra 1700$ mesecno.Stavi to u proporciju sa Bg. Onda bi stanovi po bloku 45 kostali 300EU po metru. Takve stanove u Japanu kupuju prvovencani i first home byers, ako uposte hoce da stanu nogom tamo gde je neko pre stanovao.Zgrade se ruse posle 15-20 godina i prave iste takve nove. U starim stanovima stanuju ono, sto se zove IKEA furniture buyers.Zdravstvo: skoro besplatno za ceo narod. Kao japanski osiguranik i sa njihovom "knjizicom" isao sam na najgore moguce sto kod zubara moze da se desi - Root Canal Theraphy. $4 posete za jedan zub i platio sam 3+4+3+3$ iz svog dzepa. Sitninom. 13 (trinaest) $ za sve to. Probaj to u Americi ili Australiji i ode 1200$.
Druga vazna stvar - cistacice, sobarice, taksisti, svi lose placeni poslovi - nema Meksikanaca ili Pakistanaca da ih obavljaju. Sve Japanci. Taksisti su mahom 55+ godina, sobarice po hotelima zene u dobrim godinama, jedne jedine strankinje ili stranca nema.Ne razumem sta si ovim hteo da kazes.
Pa ako si bila po svetu, te slabo placene i dead-end poslove ne rade lokalci nego stranci. U Japanu ih rade Japanci, licno. Edited by Yoyogi
Link to comment

Ok, blago njima ako im je sve jeftinije. Kako je krenulo jos cu i ja da ti se doselim u komsiluk. :wink:

Pa ako si bila po svetu, te slabo placene i dead-end poslove ne rade lokalci nego stranci.
Verovatno nismo bili po istom svetu, jer sam vidjala i lokalce zaposlene u tim filijalama, ne samo strance. A govorim o Evropi i Kanadi (od Amerike sam za sada jedino videla aerodrome, pa nisam u poziciji da donosim nekakav sud o tome). U Indiji isto tako samo lokalce vidjas. Jel' i to onda nesto pozitivno?Dalje, uvek mi je nekako tuznjikavo da vidim da ljudi koji stasavaju za penziju rade/obavljaju i dalje poslove koji fizicki uopste nisu naivni.Na posletku, ne zaboravi da je Japan prirodno izolovan i ne trpi toliko velike migracione pritiske na svojim granicama kao sto je slucaj sa drugim zemljama razvijenog sveta, pa da je iz tog razloga takodje sasvim logicno da ce neko videti daleko vise lokalaca na svim radnim mestima.Ne kazem da nije dobro ziveti u Japanu, daleko bilo, samo ne mislim da je tamo sve nuzno bolje nego drugde, pre ce biti da ima svojih pozivnih i negativnih strana, samo je pitanje sta ko vise ceni i sta kome vise odgovara.
Link to comment
Ok, blago njima ako im je sve jeftinije. Kako je krenulo jos cu i ja da ti se doselim u komsiluk. :wink:
Od toga da je Japan najskuplja zemlja na svetu za zivot do ovoga - veliki razmak.Ono sto mi je bila cela mesecna plata u Australiji - to mi je sada mesecna ustedjevina. Cak i sa izdrzavanjem dva domacinstva - moje (solo) ovde i dvoje u Thai. I 30K US$ godisnje na putovanja tamo i ovamo.
Verovatno nismo bili po istom svetu, jer sam vidjala i lokalce zaposlene u tim filijalama, ne samo strance. A govorim o Evropi i Kanadi (od Amerike sam za sada jedino videla aerodrome, pa nisam u poziciji da donosim nekakav sud o tome).
Verovatno. Sheraton u Bostonu posle 5 popodne ima 1-2 osobe na duznosti koje govore engleski.
U Indiji isto tako samo lokalce vidjas. Jel' i to onda nesto pozitivno?
Indija nije razvijena zemlja. Ili jeste?
Dalje, uvek mi je nekako tuznjikavo da vidim da ljudi koji stasavaju za penziju rade/obavljaju i dalje poslove koji fizicki uopste nisu naivni.
Eh, onda su ti nepoznate stvari kao "uciteljica u penziji", "kuvarica u penziji", "cistacica u penziji" koje su svakodnevne u Srbiji. Fabricki KV radnici, vozaci, masinovodje...
Na posletku, ne zaboravi da je Japan prirodno izolovan i ne trpi toliko velike migracione pritiske na svojim granicama kao sto je slucaj sa drugim zemljama razvijenog sveta, pa da je iz tog razloga takodje sasvim logicno da ce neko videti daleko vise lokalaca na svim radnim mestima.
Koreja nije ostrvo, nije ni Kina, pa nema stranih radnika. Nema ni Rusija.Japan ih ima 2 miliona.Mada, to nisu "migracioni pritsci" vredni uzbune.
Ne kazem da nije dobro ziveti u Japanu, daleko bilo, samo ne mislim da je tamo sve nuzno bolje nego drugde, pre ce biti da ima svojih pozivnih i negativnih strana, samo je pitanje sta ko vise ceni i sta kome vise odgovara.
Da nije dobre love, malo bi stranaca (profesionalaca) doslo u Japan.Evo, za upola manje para mogu da se vratim u Australiju i da uzivam bolje nego u Japanu. Opet, niti ja niti mnogi drugi stranci ne spakujemo jednostavno kofere i odemo nazad "za sevdah". Ipak, Japan nije Dubai, Brunei ili Sudi Arabija. Niti Alaska niti naftne platforme.Respektabilno mesto i kultura.
Link to comment

Studenti koji dodju u Okazaki Yamasa Language Institute da uce japanski, zive na 700-800$ mesecno.Imaju svoj "stan" koji je soba od 22 kvm, sam u njemu, svoje kupatilo i kuhinjicu, cak i balkoncic, to je 450$ mesecno. Stanovi su blizu skole i peske se ide. Posle placenog smestaja 350$ je vise nego dovoljno, moze da se jede bolje nego nasi u Studenjaku, cak moze umereno da se cirka i duvani.One "samice " po elitnim mestima u studentskim domovima u Bg su cetvrtina velicine ovih, navodno malih, japanskih stancica.Edit: nije to bas studiranje. Vise je kao skola za ucenje japanskog.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Od toga da je Japan najskuplja zemlja na svetu za zivot do ovoga - veliki razmak.
Ok, to nisam ni sporila, ti si tamo a ne ja. Ono sto sam napisala uopste nije bilo ironicno.
Verovatno. Sheraton u Bostonu posle 5 popodne ima 1-2 osobe na duznosti koje govore engleski.
Napisah da za Ameriku ne znam.
Indija nije razvijena zemlja. Ili jeste?
Ovo pitanje upucujes na pogresnu adresu. Ako je sudeci po svemu sto se pise u raznim uglednim ekonomskim casopisima - radi se o novom azijskom (i svetskom) gigantu, itd. Moje iskustvo je bilo da sam 2005 videla da se tek gradi prvi autoput u zemlji. Mozemo pricu o Indiji da nastavimo na topic-u predvidjenom za to.
Eh, onda su ti nepoznate stvari kao "uciteljica u penziji", "kuvarica u penziji", "cistacica u penziji" koje su svakodnevne u Srbiji. Fabricki KV radnici, vozaci, masinovodje...
Pusti Srbiju, nazalost jos uvek nije kategorija za poredjenje. A ni ja ne zivim vise u njoj, vec odavno, te nisam bas 100% u toku svih promena i desavanja tamo. Poenta je da mi tuznjikavo da vidim da osobe koje bi trebalo da budu u penziji jos uvek moraju da rade, a ne uzivaju plodove svog mukotrpnog dugogodisnjeg rada. Ne brini, videla sam i gore slucajeve na vec pomenutim americkim aerodromima - gde starci rade. Tuga.
Koreja nije ostrvo, nije ni Kina, pa nema stranih radnika. Nema ni Rusija
.Nece biti da je bas podjednako lako stici do Juzne Koreje (Severnu ne pominjem iz ociglednih razloga), kao sto je lako, recimo, preci meksicko-americku granicu. Ili Gibraltar.Kada kineski standard bude dostigao japanski ocekujem da vidim i toliko stranaca. Nije tacno da ih nema uopste, citave zajednice Evropljana i Amera su naselile Sangaj i Peking. Naravno, ne ciste wc-e, rade neke ipak malo bolje placene poslove.Slicno je i sa Rusijom. Neki se zale cak na kinesku invaziju ruralnih krajeva Rusije. Rusi masovno zapalili po gradovima, sela zvrje prazna, dosli Kinezi da obradjuju zemlju.
Da nije dobre love, malo bi stranaca (profesionalaca) doslo u Japan.
Isto bi se moglo reci i za izvestan broj drugih zemalja, naravno da je to i te kako bitan faktor u prici svakog pojedinca, to niko ne spori. Ako si se ti lepo prepoznao i uklopio u tom drustvu i kulturi, jasno je da je to velika prednost za tebe.
Link to comment

Kao da je bilo nekog efekta - onaj ko je stavio plocicu sa zeljama u Meiji Jingu, Tokyo i koju su (sa stotinama drugih plocica) monks blagosiljali - nesto se pozitivno desilo.Opet ista slika, paznja na centar:barack.jpg

Link to comment
A gde je tu sushi? :huh: Da sam u Japanu, samo bih na tome zivela, njam-njam. :D
Japanci sushi jedu mozda 2 puta mesecno. Ja ne mogu da jedem nekuvano meso, nema me u blizini tih restorana.raznjici.jpgNa slici gore je komplet rucak/vecera sa miso supom (u zatvorenoj posudi), ginger salatom i pirincem (moze da se zameni sa dve kriske hleba ako se trazi), meso je kao za raznjice samo nema trunke belog (takodje australijska govedina). Tolika je i kolicina, kao za 2 raznjica. I pomfrit.Cena je 9US$ ili 525 dinara (prema kursu sa Oanda.com). Koliko bi ovo isto kostalo u osrednjem restoranu, kao Sumatovac ili Kolarac?U stvari, svako moze da uporedi cenu sa cenom tamo gde zivi. Edited by Yoyogi
Link to comment

ovo mi se bas dopalo :)Fuji Rock, Japan's answer to Glastonbury, has a strong eco programme with youth organisation A SEED JAPAN manning recycling stations throughout the festival site. One of the cleanest, greenest festivals the Youth/Junior team has ever been to, A SEED scouts roam the site, collecting rubbish for recycling and distributing rubbish bags for festivalgoers to carry around. They also recycle cups into toilet paper for other music events.recyclingatecofestivalfrf3.jpgrecyclingatecofestivalftk6.jpgrecyclingatecofestivalfvc7.jpg

Link to comment
Na slici gore je komplet rucak/vecera sa miso supom (u zatvorenoj posudi), ginger salatom i pirincem (moze da se zameni sa dve kriske hleba ako se trazi), meso je kao za raznjice samo nema trunke belog (takodje australijska govedina). Tolika je i kolicina, kao za 2 raznjica. I pomfrit.Cena je 9US$ ili 525 dinara (prema kursu sa Oanda.com). Koliko bi ovo isto kostalo u osrednjem restoranu, kao Sumatovac ili Kolarac?
Pretpostavljam od 400-500 dinara. A kakav hleb daju, je l' liči na ovaj ovde? :)
Link to comment
Pretpostavljam od 400-500 dinara. A kakav hleb daju, je l' liči na ovaj ovde? :)
Francuski bagette, dve deblje kriske, ukoso odsecene.Ne postoji japanski hleb, to su preuzeli gotovo od Francuza i Italijana.
Link to comment

Mada je zima bila hladnija nego obicno, snega je manje nego sto sam ocekivao da vidim na Mt Fuji.Ovo zeleno dole desno je njiva zelenog caja.Danas, Tokyo-Osaka:fuji0.jpgKratki video iz Shinkansena. (Moze da potraje download na sporijoj vezi, don't click. Radi sa Win Media Player, ne znam za drugo). Mt Fuji from Shinkansen

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...