Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

Damn, my pic hosting site is down. Hteo sam da ponovim onu sliku gde je drvena plocica sa zeljama postavljena u Meiji Jingu (Tokyo) bila posvecena Obami i zeljama za njegov uspeh.Izgleda kao da je tablica sa dobrim zeljama Obami uradila stvar.Kao sto je neki srpski pesnik rekao - od moje misli ce procvetati cvet na Sumatri.

Link to comment
Kao sto je neki srpski pesnik rekao - od moje misli ce procvetati cvet na Sumatri.
jel bese crnjanski? :)nego ovo me zanima malo detaljnije:
Podela medju polovima je toliko duboka da je cak i sam japanski jezik drugaciji kada ga govori zena i kada ga govori muskarac. Mene je ucila zenska nastavnica i strogo je pazila da me uci "muski" japanski. Kada bih govorio kao ona, zvucao bih feminizirano....a mi drugovi znamo sta to znaci.
u cemu je ta razlika, u intonaciji? i meni cak japanski zvuci mnogo grublje i odsecnije kad govori muskarac.
Neko je primetio jednu interesantnu stvar - najveci pad nataliteta je u zemljama gde zene ostaju kod kuce - Japan i Italija.
kako ovo objasnjavaju u japanu?u italiji sve manje zena ostaje kod kuce, a razvod je kao dobar dan.zanimljiv pogled britanca na italijansku svakodnevicu, porodicne odnose i odgoj dece narocito - kliksve u svemu, pad nataliteta je uzrokovan time sto mladi vise ne zele da se zrtvuju za porodicu a standard ne dozvoljava i brojnu familiju i lagodan zivot.mada su deca i dalje razmazena i prezasticena (iz perspektive ovog pisca) Edited by Leia
Link to comment

Pitanje za Yoyogija kao poznavaoca azijskih obicaja i prilika. Naime, pre izvesnog vremena (dal' godina ili dve dana), opet je bilo doslo do nekog komesanja na liniji II svetski rat i japanska zlodela u Kini i Koreji, i secam se da su Koreanci, tj. njih nekolicina, u znak protesta dosli ispred japanske ambasade, seli i isekli mali prst. Koliko znam, u tradicionalnom Japanu je to bio znak nekakvog iskupljenja, kad bi, sta znam, samuraj molio za oprost gazdu zbog neke sitnije stvari, ili tako nesto, ali uopste ne kapiram taj koreanski gest buduci da se radilo o protestu? Mislim, sta je to trebalo da znaci Japancima unutar ambasade? :huh: Ne kapiram.Edit : slova

Edited by Althea
Link to comment
u cemu je ta razlika, u intonaciji? i meni cak japanski zvuci mnogo grublje i odsecnije kad govori muskarac.
Daleko je komplikovanije od same intonacije. Postoje skoro čitava dva različita jezika, "učtivi" ili formalni i neformalni ili "neučtivi". Razlike su i u završecima reči/glagola, prefiksima koji se dodaju da bi se izrazila učtivost, pa i čitavim novim rečima koje zvuče učtivije. Naravno, muškarci takođe mogu (i u određenim prilikama moraju) da koriste učtiviji jezik, ali kad pričaju između sebe (u svom društvu), neće zvučati toliko učtivo kao lepši pol. Tako su bar nas učili. :)
Link to comment
Daleko je komplikovanije od same intonacije. Postoje skoro čitava dva različita jezika, "učtivi" ili formalni i neformalni ili "neučtivi". Razlike su i u završecima reči/glagola, prefiksima koji se dodaju da bi se izrazila učtivost, pa i čitavim novim rečima koje zvuče učtivije. Naravno, muškarci takođe mogu (i u određenim prilikama moraju) da koriste učtiviji jezik, ali kad pričaju između sebe (u svom društvu), neće zvučati toliko učtivo kao lepši pol. Tako su bar nas učili. :)
Ne zovu ga bas neuctivim, nego "plain" ili svakodnevni. Tako se razgovara 90% vremena."Uctivi" se koristi kada se razgovara sa sefovima ili musterijama. Na primer, konobari uvek govore "uctivim" a gosti im uzvracaju svakodnevnim.Podredjeni sa sefom razgovara "uctivim" a sef mu odgovara svakodnevnim.Zene uglavnom govore "uctivim", na primer stapici za jelo se kaze "hashi" a zenske kazu "o-hashi". Kada bih ja koristio prefiks "o" i rekao "o-hashi" zvucalo bi cudno.I zenska dikcija je drugacija, nikad ne govore kao samuraji, vise cvrkucu kao pticice.
Link to comment
Pitanje za Yoyogija kao poznavaoca azijskih obicaja i prilika. Naime, pre izvesnog vremena (dal' godina ili dve dana), opet je bilo doslo do nekog komesanja na liniji II svetski rat i japanska zlodela u Kini i Koreji, i secam se da su Koreanci, tj. njih nekolicina, u znak protesta dosli ispred japanske ambasade, seli i isekli mali prst. Koliko znam, u tradicionalnom Japanu je to bio znak nekakvog iskupljenja, kad bi, sta znam, samuraj molio za oprost gazdu zbog neke sitnije stvari, ili tako nesto, ali uopste ne kapiram taj koreanski gest buduci da se radilo o protestu? Mislim, sta je to trebalo da znaci Japancima unutar ambasade?
To je verovatno ovo:http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/4347851.stm Edited by Yoyogi
Link to comment
kako ovo objasnjavaju u japanu?u italiji sve manje zena ostaje kod kuce, a razvod je kao dobar dan.sve u svemu, pad nataliteta je uzrokovan time sto mladi vise ne zele da se zrtvuju za porodicu a standard ne dozvoljava i brojnu familiju i lagodan zivot.
Pad nataliteta je decenijski proces koji je poceo sa posleratnom industrijalizacijom i migracijom stanovnistva i ovde malo ima veze sa lagodnim zivotom (koji jednostavno ne postoji jer ne moze biti lagodan u zapadnjackom smislu) ili nedostatkom para (kojih je barem dovoljno).Sa migracijom su na videlo izneti mali stanovi, dugo radno vreme (i putovanje na i sa posla) i skucen prostor.Dalje, Japanu je trebalo 10 godina da trepcuci proviri iz kratera ekonomske krize koja je izbila 1993. i kada su cene nekretnina pale i do 80%. Takav sunovrat bi bilo gde osim u Japanu doveo do masivnih protesta i teskih poremecaja. Ovde se nije desilo nista, kao da su narod i vlast zajedno na istom brodu koji je nekako upao u oluju i sad nema price dok to ne prodje, vlast je sa nama i mi sa njom. Prakticno niko nije mnogo karan za katastrofu.U toj "izgubljenoj" deceniji mnogi su se ustezali da ulaze u jos vece obaveze i da imaju jos ili uopste decu i tu je najvise izgubljen korak. Kao nacija, strasno mrze rizik (osim Pachinko slot) i neizvesnost i ima da sede i cute dok se to ne otkloni a tek od od 2004. se postepeno otkravljuje.Sada se cuju inicijative da se za svako dete roditeljima isplati 100K US$ ili tako nesto, jos vece subvencije za obdanista i jos neke mere.Dok je u Australiji cena obdanista 45A$ (40US$) dnevno, u Japanu je toliko mesecno pa i to se jos subvencionira.Uvoz radne snage (kao u Nemacku 60-tih) je kulturno neprihvatljiv. Ogranicen broj Filipinki (koje su poznate kao odlicne medicinske sestre i negovateljice starih) je otprilike dokle se ide. Po fabrikama automobila ima dosta Brazilaca i Filipinaca, od pre. Edited by Yoyogi
Link to comment
To je verovatno ovo:
Da, ali ono sto me buni je sam gest. Cudan nacin da neko protestuje. :huh: Mislila sam da postoji neko odredjeno znacenje tog samo gesta koji nama neupucenima izmice (znas vec, u sklopu azijskih obicaja koji su tako cesto uzasno razliciti od nasih).Ajd' jos jedno pitanje, ako ne zameras. ;) Osoba koju znam samo iz vidjenja (drugarica moje drugarice) zapalila u Japan tamo jos devedesetih, u sred svih ludila koja su se desavala kod nas. Otisla na turisticku vizu i nikad se nije vratila. Tamo nasla neki posao (valjda je konobarisala sta li) i sasvim ilegalno radila, tj. bez ikakve radne dozvole, viza odavno istekla itd. Jezik je naucila, naravno. Ako je verovati njenoj prici, nju niko nije uznemiravao zbog toga iako je ubedjena da su lokalne vlasti i te kako znale da je ona tu sasvim ilegalno, dok su neke ljude koji su radili u njenom okruzenju (uglavnom Filipinci i jos poneko iz te jugoistocne okoline) 'ladno hvatali i deportovali buduci da su i oni bili ilegalni emigranti, bez ikakvih papira i dozvola. Ona je vremenom nekako uspela da ozvanici taj svoj polozaj, mislim i da je promenila posao, a po poslednjim novostima se cak pripremala za udaju (za bivseg sefa ili tako nesto). Poenta price (po njenoj verziji) : bele ilegalce pustaju da rade posto je valjda to nekako vizuelno prihvatljivo, a Filipince i ostalu bratiju koji se u zemlji izlazeceg sunca ilegalno nadju deportuju nazad cim mogu. Da li si imao prilike da se uveris u (ne)istinitost ovakvih dogadjaja?
Link to comment
Osoba koju znam samo iz vidjenja (drugarica moje drugarice) zapalila u Japan tamo jos devedesetih, u sred svih ludila koja su se desavala kod nas. Otisla na turisticku vizu i nikad se nije vratila. Tamo nasla neki posao (valjda je konobarisala sta li) i sasvim ilegalno radila, tj. bez ikakve radne dozvole, viza odavno istekla itd. Jezik je naucila, naravno. Ako je verovati njenoj prici, nju niko nije uznemiravao zbog toga iako je ubedjena da su lokalne vlasti i te kako znale da je ona tu sasvim ilegalno, dok su neke ljude koji su radili u njenom okruzenju (uglavnom Filipinci i jos poneko iz te jugoistocne okoline) 'ladno hvatali i deportovali buduci da su i oni bili ilegalni emigranti, bez ikakvih papira i dozvola. Ona je vremenom nekako uspela da ozvanici taj svoj polozaj, mislim i da je promenila posao, a po poslednjim novostima se cak pripremala za udaju (za bivseg sefa ili tako nesto). Poenta price (po njenoj verziji) : bele ilegalce pustaju da rade posto je valjda to nekako vizuelno prihvatljivo, a Filipince i ostalu bratiju koji se u zemlji izlazeceg sunca ilegalno nadju deportuju nazad cim mogu. Da li si imao prilike da se uveris u (ne)istinitost ovakvih dogadjaja?
Posredno, mozda, kroz anegdote i sto cujem od kolega. Sa svetom koji je na ivici deportacije ili iligalno nemam mnogo prilike da se sretnem i mesam.Da bi neko selektivno primenjivao pravila, treba doza necega sto bi se moglo nazvati "kreativnost na poslu". To u Japanu ne postoji. Nema teorije da neko odstupi od uputstva bez da mu sef ne naredi. Trivijalne situacije - sendvic u radnji mogu da kupim samo ako ga oni ispeku u tosteru. Kazem - ja cu da ga ispecem kod kuce - sorry, nema prodaje.Neka pizza koja je najbliza onome sto volim dolazi sa kukuruzom kao dodatkom. Kazem - moze li bez kukuruza - ne moze, nikako.U restoranu, kada dodje vreme, konobar pridje i kaze "zadnja narudzba". Posle toga, nema vise nista, tacno da svako hoce da naruci bocu sampanjca od 100$.Cak bi bilo zapanjujuce i za osoblje i za ostale goste da neko uopste pokusa da nesto naruci.Nije mi verovatno da su je ostavili na miru samo zato sto je bela. Mora da je bilo tu jos nesto - upis u neku jeftinu skolu i skola da potvrdu za dobijanje jednogodisnje vize. Pa onda u drugu skolu. Ili "entertainment visa", to moze da se podvede pod konobarisanje u hostess klubu. Mada je blisko sivoj zoni, nije outright prostitution, posao je sedeti i slusati nekoga i tociti mu pice, zavisno od doba dana i dana u nedelji muskarac placa 60-120$ na sat od cega hostess dobije 15-20$ na sat, u skupim mestima 30-50$. Nema vatanja niti dodirivanja, kamoli sex.Na tu kategoriju vize, "Entertainment", ulaze "umetnici" I pravi umetnici. Muzicari koji sviraju po barovima. Na tu vizu ulaze i oni kojima je posao da se obuku u Miki Mausa i ostale karaktere u Tokyo Disneyland i slikaju se sa decom.Kada sa imigraciom dodje do ozbiljnih stvari, onda je mnogo gadno. Bio je u novinama slucaj jednog profesora Amerikanca sa Keio University koji je primetio da mu je viza istekla pre dva dana i smesta otisao u Immigration. Oni su ga smesta uhapsili i poslali u Immigration Prison gde je ostao, sa onima koji cekaju deportaciju, skoro mesec dana. To sto je imao na sebi to je bilo sve (minus mobilni) za taj mesec.(Nije se reklo da li je profesor bio crn ili beo).Ilegalan imigrant nije jedini koji ima problem. Imaju ga posredno svi koji dolaze u znacajniji kontakt sa njima (daju im posao, prime ih na stan, na primer).Jedan sluzbenik poste (55 godina star) je negde nasao iliegalnu Filipinku (25 godina) i primio je u svoj stan. Neko je to prijavio, Filipinka je deportovana a on je izgubio posao. (u 55god ostati bez posla je maltene smrtna kazna, eto kako se regrutuju oni "homeless").Ima u mojoj blizini "European Club", unutra rade sve same bele zenske, meni izgledaju kao Ruskinje. Jednom sam se vratio sa posla u 5 ujutro i stao ispred 7-11 koji je u istoj zgradi, 20 belih zenskih je izaslo iz kluba i pocelo da se rasporedjuje u 2 kombija da ih odveze gde god da stanuju. Mozda je neka velika grupna soba, ko zna. Vozaci su bili japanska verzija sifonjera i debelih vratova.Vidjao sam te zenske po okolini kako u parovima dele pamflete za klub, odevene u haljine sa razrezom do kukova. Mora da su legalno u Japanu, njihovo prisustvo ne samo da nikome ne bi promaklo nego se i trude da budu sto zapazenije.Imam negde sliku tog kluba od spolja, ako je nadjem postovacu. Edited by Yoyogi
Link to comment

Hmm, po njenoj prici mislim da nije bilo nikakve skole tada u pitanju ali ne mogu da se zakunem buduci da informacije ipak drzim iz druge ruke. Ovo najstroze postovanje svakog i najjmanjeg pravila me podseti na jedan film (pre par godina) koji je bas govorio o iskustvima mlade Belgijanke u sred neke kompanije u Tokiju. Mnogo je zabavan, mozda si ga i ti video. Dosta govori bas o kulturoloskim razlikama, te, na pr, kako uraditi nesto samoinicijativno u kompaniji uopste nije dobra stvar (stavise je kaznjivo), iako je rezultat, recimo, vrlo pozitivan. Bas bih volela da vidim fotke tog kluba. Zamisljam nesto u fazonu onog iz "Black Rain" (sa Michael Douglas-om), ako se secas, gde buduca Mrs. Spielberg igra jednu od tih zenski.Iskreno, jel tebi bilo tesko da se uklopis u njihov sistem rada? Postujes li sve te kodove i da li si ikada imao nekih neugodnosti zbog toga? Ili su bili tolerantni posto si stranac pa misle da jos nisi dovoljno upucen? U kojoj meri uopste tolerisu strancima ako se ovi sasvim slucajno i nenamerno ogrese o neki od njihovih kodova?Izvini ako te gnjavim, ali zaista me zanima. :) I hvala na objasnjenjima.P.S. Nisam upoznala mnogo Japanaca do sada, a i ove koje sam susrela sve neki ekscentrici - svi bi da manje rade i da puno putuju, pa im se jos vrzma po glavi da zbrisu iz Japana i nasele se u Evropi ili Australiji. :D

Link to comment
Ovo najstroze postovanje svakog i najjmanjeg pravila me podseti na jedan film (pre par godina) koji je bas govorio o iskustvima mlade Belgijanke u sred neke kompanije u Tokiju. Mnogo je zabavan, mozda si ga i ti video. Dosta govori bas o kulturoloskim razlikama, te, na pr, kako uraditi nesto samoinicijativno u kompaniji uopste nije dobra stvar (stavise je kaznjivo), iako je rezultat, recimo, vrlo pozitivan.
Stupeur et tremblements [Fear and Trembling] iz 2003. Dobar filmcic.
Link to comment
Mladi Amerikanci, Kanadjani, Australijanci, Englezi koji rade (sa fakultetskom diplomom) kao nastavnici engleskog dobijaju 250K yen, 2250US$ mesecno.
Hm, mali offtopic - je l' to stvarno dovoljno tamo? 2250$ je oko 1500?, ne kažem da su to male pare, ali ipak Japan nije baš jeftina zemlja.
Link to comment
Hm, mali offtopic - je l' to stvarno dovoljno tamo? 2250$ je oko 1500?, ne kažem da su to male pare, ali ipak Japan nije baš jeftina zemlja.
To je, taman dovoljno za zapadnjake. Za Japance je jos bolje.Imaju ti mladi zapadnjaci i duplo dno svojih torbi. Ako znaju japanski, obuku se kao svestenici i vencavaju Japance. To je neka manija da ih beli covek venca (ceremonija, nije zvanicno).To je negde 120-140US$ po vencanju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...