Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

Polovne stvari. Slabo ko hoce da kupi nesto vec korisceno, nece cak ni za dzabe da uzme.Evo sta se desava kad ima viska. Ode se u 7-11 i kupe se nalepnice (koje su taksa Gradskoj upravi) da odnese nepotrebno.Za stolice i namestaj to nije skupo (300Y = 2.70US$). Komoda ima 2 nalepnice jer je veca.Frizideri, TV, racunari, ves masine...to je teze samleti i ima "enviromental effect". Za njih je cena 10 puta veca.bulky.jpg

Link to comment

Osim sto je "Architectural Marvel", ovaj stadion u Toyota City ima odskora jos jednu znacajku: na njemu igra tim ciji je trener Piksi.Pre linka za njihov sajt, evo neoliko mojih rucnih radova.No obali Yahagi reke, bukvalno u njivama sedi ovo cudo:stad1.jpgAko bi slucajno neki zemljotres dosao da se zayebava dok je unutra 50 hiljada ljudi, ova armatura bi izdrzala mozda i kataklizmu.stad2.jpgstad3.jpgstad4.jpgOvom prilikom skolska deca uvezbavaju neku predstavu. Pazi gore na krov:stad5.jpgKada se ne koristi, trava je prekrivena. stad6.jpgOpet krov:stad7.jpgKrov se navuce za 50 minuta i izoluje stadion od padavina.Sedista za invalide, ceo obim su ova sedista:stad8.jpgLink sa vise slika i sa malo teksta:http://www.wldcup.com/Asia/stadia/toyota.html

Edited by Yoyogi
Link to comment

Chikan = Groping = Vatanje po vozovima.Retko se vozim vozovima (stanujem 680m od ofisa) a i kad idem onda je to van vremena kada su guzve.Negde pise da godisnje 4000 muskaraca bude uhapseno nakon sto ih zenske prijave na stanici za vatanje po vozu.Izgleda puno, a samo Shinjuku stanica ima 2 miliona putnika dnevno.Sa druge strane, to se izgleda ne prijavljuje, vatanje ide i suprotnom smeru. Jedan drugar, Indonezanin, pitao je zensku koja je pocela da ga pipa sta radi, ona se izvinu, rece "mislila sam da si Japanac" i izadje na prvoj stanici.Sta i ako je bio Japanac?U praksi to ovako izgleda...natpis na vagonu gradskog voza:wonly.jpgPise "On weekdays this car is "Only for women" i daje peak hours kada to vazi.Znam samo prvi i zadnji kanji: prvi je zena, kao simbol majke koja drzi dete naslonjeno na rame. Znati ovaj kanji je bitno po kafanama - ne idi u WC na cijim vratima to pise.I zadnji je simbol za kola - nastao od kolica koja se rucno vuku pre 1000 godina.(sorry za drhtanje ruke, slikao sam jednom rukom, bio je vikend, druga je :lol::lol::lol: )Neki su od toga napravili biznis - otvorili kafice za vatanje!http://www.kineda.com/?p=817

Edited by Yoyogi
Link to comment

Amerikanci su Japanu napravili pacifisticki Ustav, ne mogu da se angazuju ni u kakvim borbenim operacijama van zemlje, cak ni pod okriljem UN.Vaznije je, Ameri nece neka iznenadjenja kao Pearl Harbour. Jednom su Japanci zayebali, ne oprasta im se vekovima.Amerika je "Security underwriter", tako da Japan moze da smatra da ima svoju atomsku bombu.Malo je cudo onda da Japan nema svoje avione, ni civilne ni borbene. Takav razvoj je temeljno obeshrabren (od strane Amerikanaca). Mogu da prave delove, cak i vitalne (55% Boeing DreamLiner se pravi u Japanu) ali ne i konacan proizvod.Danas Japan ima najmoderniju i najbolje opremljenu armiju u Aziji, bez premca. Prosle godine (ili pretprosle) , medjutim, kad je Severna Koreja isprobala svoju (kako god beznacajnu) atomsku bombu, politicari su morali nesto da kazu. Onda su se pojavili ovi plakati, i danas mogu da se vide:m1.jpgPo malko militarizuju javnost izlozbama:m2.jpg

Edited by Yoyogi
Link to comment

Mart 31. je kraj finansijske godine u Japanu. Tada se svode rezultati i raportira za statistiku.To je isto i vreme kada se daju povisice plate. Prosle nedelje sam i ja to radio sa mojim inzenjerima. Povisice su bile od 2% do 5%. Najveca je bila 4000US$ godisnje.Izgleda jadno? Uopste ne. Zato Japanci (ne svi) vole da rade za strane firme. Evo kako to lokalne firme rade, cak i svetska imena:Friday, March 7, 2008 at 06:55 EST NAGOYA ? Toyota Motor Corp has decided to offer a 1,000-yen monthly base wage hike to its labor union during labor-management talks, compared with the union's demand for a 1,500-yen raise, sources close to wage talks said Thursday. The size of the wage hike is identical to that granted by the auto giant in last year's labor-management wage negotiationsTo je 9 US$ mesecno. Sa tom povisicom, radnik moze da izvede porodicu - na burek. Bez jogurta.Svako ko vidi ovo moze da se zapita - zar su uopste gubili vreme da se sastaju oko ovakve mizerije?Ako je ima, olaksavajuca stvar je da nema inflacije, cak naprotiv, deflacija.

Link to comment
pa i meni je zvucalo skroz cudno.u poslednje vreme nailazim bas na svakakve vesti ovde, ne znam ko im uredjuje tu rubriku al vesti tipa cokolada kao prevencija kancera, na osnovu shlb istrazivanja su sve cesce.al ova fotka je priceless :D dedajapanacgw2.jpg
tip na fotki je americki ulicni umetnik, inace Japanac. ja sam pisao B92 sajtu da isprave tu glupu gresku i skroz sam ignorisan, a moj komentar nije nikad objavljen...Yoyogi, samo nastavi sa fotkama i pisanijem, jedva cekam da se vratim opet u Japan.
Link to comment
tip na fotki je americki ulicni umetnik, inace Japanac. ja sam pisao B92 sajtu da isprave tu glupu gresku i skroz sam ignorisan, a moj komentar nije nikad objavljen...Yoyogi, samo nastavi sa fotkama i pisanijem, jedva cekam da se vratim opet u Japan.
Bas fino da ima neko ko je bio i ima vezu sa Japanom. Ajde ti nesto dodaj za ovde, mada je tvoj blog odlican.
Link to comment

Jedno me je oduvek zanimalo. Pitanje je u suštini idiotsko ali će mi odgovor dodatno osvetliti mentalitet i kulturu Japana. Pretpostavimo da se doselim u Japan i da sam izrazita, patološka škrtica, nešto kao starac Pljuškin iz "Mrtvih duša". želim da se skućim ali mi se ne daju pare za pokućstvo, već odlučim da se snabdem polovnim stvarima koje ljudi bacaju. Krenem pikapom i uzimam: ovde televizor, onde frižider, tamo DVD, ekspres lonac, ma sve. 1. Kako bi me komšije gledale? Pretpostavimo da znam japanski i da im lepo kažem "Znate, Yoyogi-san, bio malo u skupljanju, našao ovu Tošibu 54 cm, nimalo izgrebana, nije loše danas bilo".2. Markice su kupljene sa idejom da se njome plate troškovi reciklaže. Da li bih prekršio zakon uzimanjem stvari za koje je ovaj, uslovno, porez već plaćen?

Link to comment
Jedno me je oduvek zanimalo. Pitanje je u suštini idiotsko ali će mi odgovor dodatno osvetliti mentalitet i kulturu Japana. Pretpostavimo da se doselim u Japan i da sam izrazita, patološka škrtica, nešto kao starac Pljuškin iz "Mrtvih duša". želim da se skućim ali mi se ne daju pare za pokućstvo, već odlučim da se snabdem polovnim stvarima koje ljudi bacaju. Krenem pikapom i uzimam: ovde televizor, onde frižider, tamo DVD, ekspres lonac, ma sve. 1. Kako bi me komšije gledale? Pretpostavimo da znam japanski i da im lepo kažem "Znate, Yoyogi-san, bio malo u skupljanju, našao ovu Tošibu 54 cm, nimalo izgrebana, nije loše danas bilo".2. Markice su kupljene sa idejom da se njome plate troškovi reciklaže. Da li bih prekršio zakon uzimanjem stvari za koje je ovaj, uslovno, porez već plaćen?
Ceo poduhvat nije moguc.Ko bi ti prodao kola (pikap) ako nemas adresu? Adresu nemas ako ne radis. Ako ne radis i nema firme da garantuje za tebe, nemas ni stan. Nemas nista.
Link to comment

Ne, nismo se razumeli - posredi je potpuno hipotetička parapsihopatološka situacija u kojoj ja imam stan koji se sastoji od golih zidova i sijalice. Imam i posao, i para za pikap, ali u stanu spavam umotan u vreću za spavanje na golom podu.

Link to comment
1. Kako bi me komšije gledale? Pretpostavimo da znam japanski i da im lepo kažem "Znate, Yoyogi-san, bio malo u skupljanju, našao ovu Tošibu 54 cm, nimalo izgrebana, nije loše danas bilo".
i ja sam sebe zamisljao u takvim situacijama, hehehe...Yoyogi, ja sam mislio da si ti onaj delija kojeg sam upoznao na koncertu Duska Gojkovica, ali vidim da nisi. hvala za lepe reci za blog. da sam vestiji u pisanju i da imam vise vremena pisao bih jos vise/lepse...ja sam u Australiji vise od 15 godina, a u Japanu sam bio svega dva puta. prvi put po provincijama tipa Tokusima, Okajama, Macue, uz par dana posete Osaki, Kjotou i Kobeu. drugi put sam najvise proveo vremena u Jokohami, uz povremene odlaske u Tokijo, te izlet u Hakone. da znam da mogu da nadjem tamo pristojan posao sutra bih se zaleteo. ali za lenju guzicu koja ne zna japanski osim najosnovnijih pojmova, kao sto sam ja, tamo posla nema. jbga, ja bih da radim kao Crnogorac, a budem placen kao Japanac.zaista su me tamo tretirali kao kralja, pa me cude malo izjave ljudi da se nisu asimilirali u Japanu. ja ne zelim nigde da se asimiliram vec da budem svoj. kaze mi prijateljica iz BG kad sam prosli put bio kuci da su neki njeni prijatelji iz Srbije proveli par godina u Japanu, ali su ih uvek tretirali kao gradjane drugog reda. mene tako tretiraju svuda, pa i u Srbiji, hehehe...nikad me niko nije mrko pogledao, a kamoli nesto rekao u Japanu, cak i kad sam po selima isao u javna kupatila i bio go-golcijat medju hrpom japanskih muskaraca, koji verovatno pre toga nikad tu nisu videli nekog ne-Japanca...stvarno sam se sokirao kad sam video koliko je skoro sve u Japanu jevtinije nego ovde u Australiji. dobro, Yoyogi je naveo primere teletine koja kosta $30. to su verovatno neki rariteti/specijaliteti, kao sto je abaloni ovde kod mene, tartufi negde drugde. ja skoro nista od klope nisam placao skuplje nego ovde. sta da kazem, odem sa bendom u izakaya restoran pre svirke, jeli, pili, jeli, pili, jeli, pili... na kraju nas izaslo $40 po osobi. za te pare ovde ne bi mogli samo ni da pijemo toliko koliko smo popili te veceri. bas gitaru i pedale sam placao 2-3 puta manje nego ovde. automobili su bagatela, sto je normalno. dosli prijatelji iz Tokija pre neki mesec i kazu da tamo placaju 4-rosoban stan $230, a ja toliko placam ovde dvosoban stan. dobro, sobe jesu manje u Japanu, ali Tokijo je Tokijo, a Pert je Pert.
Link to comment
Ne, nismo se razumeli - posredi je potpuno hipotetička parapsihopatološka situacija u kojoj ja imam stan koji se sastoji od golih zidova i sijalice. Imam i posao, i para za pikap, ali u stanu spavam umotan u vreću za spavanje na golom podu.
OK. Kad sve to imas, mozes da spavas kako hoces. I da skupljas okolo - mada, kada bi imao ovo pre ne bi bio u situaciji da radis ovo posle.
Link to comment

Hm, zanimljivo je da poseduješ potpuno odsustvo zanimanja za moju situaciju, iako uredno odgovaraš na postove. To je, čini mi se, odgovor: mogao bih da skupljam do mile volje i da mi niko ni reč ne kažem, jer u etikeciji Japana ne postoji referenca, ni pozitivna ni negativna, na skupljanje tuđeg upotrebljivog đubreta.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...