Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Liberalizacija SPC

Featured Replies

19 minutes ago, Lord Protector said:


Istorijski gledano, njegova najveća posebnost verovatno nije u jednom pojedinačnom delu, već u tome što je uspeo da istovremeno bude monah, diplomata, zakonodavac, prosvetitelj i organizator institucija koje su opstale vekovima. Utemeljivač.

I asasin, ali o tome se ne priča toliko fantom

  • Replies 9.5k
  • Views 680.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • mraki
    mraki

    Ćale nije bio kršten, nisam ni ja. Nije išao u crkvu, nije voleo popove niti su oni ikad dolazili kod nas. Ipak, kad je umro pre par meseci sahranjen je uz popa i po svim običajima jer kažu tako treba

  • s tim sto ce se sad tesko ici negde napolje, vise ce se okrenuti unutrasnjem neprijatelju.    ja sam se poslednji put iznenadila kad sam videla koliko foruma navija za ruse podrazumeva da ag

  • Šta smo dosad imali: - njegova SVETLOST - protojerej STAFORD - prenos MOŠTIJU - njegovo telo je IZNOŠENO - gradjani se upisuju u KNJIGU ŽALBI - nad ODRONOM  - gde će

Posted Images

29 minutes ago, kronostime said:

Monah i diplomata jeste bio.

Zakonodavac - prevodjenje crkvenih zakona Vizantije i prilagodjavanje domacim potrebama ga tesko cini time.

Prosvetitelj - koga je prosvetio?

Organizator institucija - te institucije su imale svoju organizaciju i pre njega i opstale bi vekovima i bez njega. Svaki iguman je organizator svoga manastira i pre i posle svetog Save.

Utemeljivac - crkva je postojala mnogo pre njega i predaka mu. Sta je to tacno utemeljio?

Diplomatijom je dobio samostalnost srpske pravoslavne crkve i to je to - nista vise, nista manje.

Sve ostalo je mitologija i preuvelicavanje.


Tačno je da Sveti Sava nije „izmislio“ crkvu, pravne kodove ili obrazovanje ex nihilo, i da su institucije postojale pre njega i nastavile da postoje posle njega, međutim, istorijska originalnost ne mora da znači stvaranje iz ničega, već reorganizaciju i institucionalno uobličenje u novom istorijskom kontekstu i na nov, mnogo bolji način. U tom smislu, „zakonodavac“ nije tvrdnja da je napisao pravo, nego da je izvršio selekciju i sistematizaciju vizantijskog kanonskog korpusa u obliku koji je postao operativan u srpskoj crkvenoj i pravnoj praksi (Krmčija/Nomokanon), što nije trivijalan prevod nego normativna adaptacija, a za to je trebalo veliko znanje i umeće.
„Prosvetitelj“ se takođe ne mora čitati modernistički (kao univerzalno obrazovanje), nego u srednjovekovnom smislu: standardizacija liturgijske prakse, disciplinovanje monaškog života i širenje pismenosti u crkvenoj eliti, dakle, usko ali realno „prosvetiteljsko“ delovanje u okviru epohe. Isto važi i za „utemeljivača“: ne crkve kao takve, nego autokefalne arhiepiskopije sa jasno definisanom jurisdikcijom i kontinuitetom nezavisnim od Carigrada, što je institucionalni rez u dotadašnjem poretku, i za razliku od Bugara i Rusa dobio je autonomiju legitimno i direktno, od vaseljenskog patrijarha u Nikeji i Nikejskog carskog dvora.
A sama činjenica da je izbrao da bude monah je za to vreme i uzimajući u obzir da je bio princ veoma neobično. Srpski princ Sidarta...sasvim dosta za legendu

Edited by Lord Protector

Vaseljenski patrijarh u Nikeji nije imao baš mnogo izbora, bilo je ili da dozvoli autokefalnost ili da izgubi jednog od retkih preostalih saveznika.

Godinama već smatram da bi za nas daleko bilo politički bolje da smo se potpuno okrenuli Rimu.

Da je Vatikan mogao da spreči Otomansku okupaciju, onda da. Ako ne, nebitno.

Modernoj Srbiji su najviše pomogle pravoslavne i protestantske zemlje.

Edited by Lord Protector

Evo coveka koji je divan, odmeren i uz to zna matreriju. Preporucujem da se odslusa

7 hours ago, kronostime said:

Samo sto Sveti Sava nije uspostavio hriscanstvo kod Srba - to je bilo mnogo ranije, jos za vreme kneza Mutimira 851. godine. kada je vecina Srba pokrstena.

Sveti Sava je uspostavio autokefalnost crkve.

Jedino ako se za ravoapostolnost ne uzima u obzir njegovo anatemisanje Bogumila na Saboru u Zici 1221. godine i njihovo istrebljivanje posle toga po Srbiji?

Opet pricas napamet. Ti si od Miska naucio, izgleda, samo da brzas. srdoc

Sv. Sava je cementirao SPC i pravoslavnu verziju hriscanstva, kao faktor #1 identiteta u Srba. Do tada je hriscanstvo bilo u miksu sa paganizmom, sujeverjem, kultovima, itd., dok Sava nije jasno hristijanizovao to pleme, stvarajuci eparhije, menjajuci svestenstvo i ukidajuci druga verovanja i obicaje. Iz tog doba, verovatno, i potice slava kao obicaj. Drugacije se nije moglo potisnuti mnogobostvo tj. njegovi recidivi, jer je vecina Srba slavilo i Peruna i drugare, uz Hrista.

A glede bogumila, pa vidi: nije da su se lepo proveli u ostatku Evrope. Sem Bosne, gde su im bile i Meka i Medina, istrebljavali su ih po raznim zemljama i pre i posle Sv. Save. Sto rekose ovde neki na temi o JBT: tako je vreme bilo, cemu pravedna sudjenja i da se reskira da se neko kriv oslobodi...streljanje porazenih je ok, to je pravo pobednika. gospode

6 minutes ago, G. L. said:

Opet pricas napamet. Ti si od Miska naucio, izgleda, samo da brzas. srdoc

Sv. Sava je cementirao SPC i pravoslavnu verziju hriscanstva, kao faktor #1 identiteta u Srba. Do tada je hriscanstvo bilo u miksu sa paganizmom, sujeverjem, kultovima, itd., dok Sava nije jasno hristijanizovao to pleme, stvarajuci eparhije, menjajuci svestenstvo i ukidajuci druga verovanja i obicaje. Iz tog doba, verovatno, i potice slava kao obicaj. Drugacije se nije moglo potisnuti mnogobostvo tj. njegovi recidivi, jer je vecina Srba slavilo i Peruna i drugare, uz Hrista.

A glede bogumila, pa vidi: nije da su se lepo proveli u ostatku Evrope. Sem Bosne, gde su im bile i Meka i Medina, istrebljavali su ih po raznim zemljama i pre i posle Sv. Save. Sto rekose ovde neki na temi o JBT: tako je vreme bilo, cemu pravedna sudjenja i da se reskira da se neko kriv oslobodi...streljanje porazenih je ok, to je pravo pobednika. gospode

Nista nije cementirao iz prostog razloga sto je pravoslavlje vec bilo dominantno na prostorima pod jurisdikcijom Vaseljenske Patrijarsije, a hriscanstvo je u miksu sa paganizmom i sujeverjem i danas sto se vidi po obicajima koji se razlikuju od kraja do kraja u zavisnosti od stanovnistva i njihovog porekla.

Hriscanstvo je i uspelo da se rasiri zahvaljujuci prihvatanju tih lokalnih obicaja i verovanja ostalih iz predhodnih religija.

@kronostime

Ok. Ti kazes tako. Mora da je to istina. think

Sto neko ovde rece onomad, V. Čajkanović + S. Petrović (a ja bih dodao tu i Esada Ćimića) se ne slazu, ali ko su bre oni - za Zrikijevog komsiju sa JastreBca?

covid19

Edited by G. L.

ok, oni su rekli koliko date, i mi dali milion

Na osnovu nekih drugih objava, nisam očekivao da će @Lord Protector biti neko s kim ću se slagati po srpkim temama, ali aman ljudi nije vam kriv Sveti Sava niti njegov kult, koji postoji sa odličnim razlozom, za etnošovinističku i kriminalnu ulogu koju Crkva igra već vekovima.

1 hour ago, G. L. said:

A glede bogumila, pa vidi: nije da su se lepo proveli u ostatku Evrope. Sem Bosne, gde su im bile i Meka i Medina, istrebljavali su ih po raznim zemljama i pre i posle Sv. Save. Sto rekose ovde neki na temi o JBT: tako je vreme bilo, cemu pravedna sudjenja i da se reskira da se neko kriv oslobodi...streljanje porazenih je ok, to je pravo pobednika. gospode

Samo što niko ne proglasi Tita za sveca kao što su sveci nemanjiićka vlastela koja je ubijla bogumile.

Doduše Nemanjići su ta posvećenja odradili na najtradicionalniji način. Parom.

37 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

Kvalitetno potrošen državni milion iz budžeta na dalju retardaciju stada.

Vlažni san svakog vlastodršca.

Kad će Vučići da postanu svetorodni? Ulijeću kintu kako valja i trebuje.

3 minutes ago, milfisland said:

Kvalitetno potrošen državni milion iz budžeta na dalju retardaciju stada.

Vlažni san svakog vlastodršca.

Kad će Vučići da postanu svetorodni? Ulijeću kintu kako valja i trebuje.

Koliko ce da ih ceka u redu da celiva blagorodni Angelinin kosmodisk pojas?

Za Andjelkovu ili Fahrijevu papucu ce bas biti guzva.

D

17 minutes ago, milfisland said:

Samo što niko ne proglasi Tita za sveca kao što su sveci nemanjiićka vlastela koja je ubijla bogumile.

Doduše Nemanjići su ta posvećenja odradili na najtradicionalniji način. Parom.

@milfi odmori malo, da ne pustim Bradilu na tebe. rolleyes

"Svetorodnost" dinastije je produkt drzavne crkve, ne nuzno neceg drugog. A JBT je bio svetac te religije koju je propovedao, sad sto je ona potrajala jos 10 godina od smrti njegove - prema svecu i tropar. grozan

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.