June 5Jun 5 12 minutes ago, garcia said:-Posebno mi se sviđa ovaj mir, niko se ne svađa.:bila policija da interveniše:Ako pogledas koliko ljudi danima stoji u redovima broj problema gde je potrebna policija i nike tako veliki. Meni je bilo interesantno da dolaze ljudi iz BiH i Severne Makesonije. Kazu da ima ljudi koji dolaze i iz EU zemalja: Hrvatska, Rumunija i Bugarska.
June 5Jun 5 meni nije neko iznenađenje, jedino su BiH i Severna Makedonija propalije od nas u okruženju.
June 5Jun 5 19 hours ago, kronostime said:Pošto se bližio judejski praznik Pasha, Isus je otišao gore u Jerusalim.U hramu je zatekao prodavce volova, ovaca i golubova i menjače novca kako sede za svojim tezgama.Isus je načinio bič od uzica i isterao iz hrama sve prodavce, ovce i volove, a menjačima novca rasuo novac i isprevrtao tezge.Prodavcima golubova je rekao: „Nosite ovo odavde! Ne pravite tržnicu od Doma moga Oca!“Jevanđelje po Jovanu 2:13-25siledžija.
June 5Jun 5 1 minute ago, đorđe geprat said:siledžija.Jovan - 2:13-25Srbi - crkveni vašar na hramovnu slavu!!!Ali volim po preobraženju jabuke šećerne. I može da se jede grožđe, al ne može da se kupa više . Edited June 5Jun 5 by Vapad
June 5Jun 5 1 hour ago, garcia said:meni nije neko iznenađenje, jedino su BiH i Severna Makedonija propalije od nas u okruženju.Nisu ni Rumuni mnogo bolji, napravili su crkvu u Madridu
June 5Jun 5 1 hour ago, đorđe geprat said:siledžija.bukvalno ni jedan sveštenik nije umeo da mi objasni tu priču.niti onu o Jovu ali to je stari zavet.
June 5Jun 5 4 minutes ago, garcia said:bukvalno ni jedan sveštenik nije umeo da mi objasni tu priču.niti onu o Jovu ali to je stari zavet.Šta ti nije jasno u tim pričama? Za ovu bih razumeo da aludiraš na popovsko licemerje, pa u stvari nije da ne mogu da objasne priču već svoje ponašanje tj. praksu Crkve.
June 5Jun 5 nasilni čin Isusa protiv trgovaca u hramu.takođe poenta cele priče o Jovu. Edited June 5Jun 5 by garcia
June 5Jun 5 1 minute ago, garcia said:nasilni čin Isusa protiv trgovaca u hramu.takođe poenta cele priče o Jovu.To sa trgovcima u hramu je sasvim u skladu s mojim poimanjem hrišćanstva, egalitarnom i suprotstavljenom zemaljskim hijerarhijama i prevlašću; a u toj se priči konkretno apostrofira prezir prema upotrebi religije za zgrtanje profita. Priča o Jovu je poznato kontroverzna, i sigurno ćeš naći daleko bolja objašnjenja od bilo kog koje ti ja mogu dati, a koje se svodi na manjeviše očitu istrajnost u veri koju je "pravedni Jov" pokazao. Inače, nisam hrišćanin.
June 5Jun 5 JC je zapravo pravi komunistaStraightforward je, lako je biti vernik kad imaš, aj budi kad sve izgubiš i kad misliš de su se o tebe ogrešili i da "ne zaslužuješ" to što si se dešava (every man - toughest battles meme), izdrži u veri i bićeš nagrađen, tako uče ljude da prihvataju harship, s tim da je ovde happy end u RL, duplo bogatstvo, duži život, nova deca, lakše je to svariti nego carstvo nebesko... šta je tu problem (ili ja pogrešno kontam poentu)?
June 5Jun 5 2 hours ago, x500 said:Kazu da ima ljudi koji dolaze i iz EU zemalja: Hrvatska, Rumunija i Bugarska.Apsolutno sam zapanjen da u EU zemljama ima ma'nitog naroda, mislio sam da to prestaje s članstvom
June 5Jun 5 33 minutes ago, garcia said:nasilni čin Isusa protiv trgovaca u hramu.takođe poenta cele priče o Jovu.da pokušam...Prvo:Za životinje se izričito navodi isterivanje.Za novac se navodi prosipanje.Za stolove prevrćanje.Za prodavce golubova usmena naredba.Nigde se ne kaže da je nekoga udario.naglasak nije na fizičkom nasilju već na simboličnom proročkom činu protiv korupcije u Hramu.Knjiga o Jovu:Putevi Gospodnji su mnogo složeniji nego što mislimo, a oni koji tvrde da ih potpuno razumeju najčešće greše.Knjiga o Jovu je veoma bliska kasnijoj apofatičkoj (negativnoj) teologiji u hrišćanskoj mistici, kao i nekim strujama jevrejske mistike: Bog se ne može svesti na ljudske formule, pa čak ni na ispravne teološke formule. Čovek može nešto da sazna o Bogu, ali ne može da iscrpi Njegovu suštinu razumom. Jov je biblijska verzija Gödelove nepotpunosti primenjena na ljudsku egzistenciju. Čovek pokušava da izgradi zatvoren sistem smisla u kome svaka patnja ima jasan razlog. Knjiga o Jovu pokazuje da takav sistem nije dovoljan. Postoji "meta-nivo" stvarnosti koji se ne može potpuno izvesti iz čovekovog lokalnog iskustva.U tom čitanju, iskušenje nije samo test vere, već i test čovekove spremnosti da prihvati da istina može prevazilaziti model kojim je pokušava objasniti. To je veoma blisko i Gödelu, i apofatičkoj teologiji, i mnogim mističkim tradicijama.
Create an account or sign in to comment