June 4Jun 4 4 minutes ago, Svemir Zeka said:Pa i jeste nesnosna. Ali ono što mi ovde proživljavamo ne mora da bude tako, nepravde svuda ima, ali je ovde ima i dodatno. A drugo, kako objasniti svu tu nepravdu uz Boga, a ne spuštati se na tipa animizam u mišljenju predškolskog deteta?Šta znam, apsolutno verujem da postoji način da razne muke mogu da se prevaziđu i bez sveštenika umesto šrinka™ (tj inverzijom)Na kakav animizam misliš? Animizam kao religijski sistem ne vidim što bi bio bilo kakvo spuštanje, a ne vidim ni kako bi branio pravdu. To jest, vidim, nije svet nepravedan prema ljudima nego ljudi nisu najvažnija stvar na svetu. Da bi svet funkcionisao i mi imali privilegiju života, neki od nas moraju da umiru a umiranje je vrlo prvljavo i bolno. To i ljudi su velikim delom stoka pa drugim ljudima čine nepravdu. Meni ako nešto smeta kod hrišćanstva to je da je ljudski život svetinja. Kakva bre svetinja, zašto svetinja? Po meni je antropocentrizam izvor svog zla, ja sam duboko naklonjen animizmu. Da nije krindž danas s ovim neošamanima ala Biljana Cincarević reći da si animista, ja bi reko. Jednom sam i sanjao (pazi ovo) da bog postoji, ali samo u neživim stvarima, jer u živim već postoji drugi život. (Jednom sam sanjao i da plivam na Bogojavljenje a pojma nisam imao da je Bogojavljenje. Jednom je veverica na Kališu došla kod mene, stavila na mene šapicu, pogledala me u oči i otišla. I am the messiah, kad je tako tako je.) Edited June 4Jun 4 by Hermetico
June 4Jun 4 12 minutes ago, April said:Religija nije ideja o postojanju Boga, već postojanju vere.Važi.
June 4Jun 4 7 minutes ago, Hermetico said:Meni ako nešto smeta kod hrišćanstva to je da je ljudski život svetinja. Kakva bre svetinja, zašto svetinja?Ok
June 4Jun 4 10 minutes ago, Svemir Zeka said:Ok Naveo sam te da braniš hrišćanstvo, hihihi. Ma, mislim ja da je fantastično što je taj sistem verovanja prvi put uveo da je svaki ljudski život svetinja sam po sebi. Naročito u smislu da jedni nisu jednakiji od drugih, makar na papiru. Samo mi je bolji sistem verovanja gde je svaki život svetinja sam po sebi, ne samo ljudski. Ne može to da se isprati jer svaka vrsta čuva prvo sebe to je biologija, ali na kraju mi tako da smo mi kraljevi sveta nećemo ni sebe sačuvati, taj sistem ne šljaka bio biologija ili ne. I, brate, nismo nikakva najbolja bića na svetu, životinje ko sve druge. Edited June 4Jun 4 by Hermetico
June 4Jun 4 8 minutes ago, Hermetico said:Naveo sam te da braniš hrišćanstvo, hihihi. Ma, mislim ja da je fantastično što je taj sistem verovanja prvi put uveo da je svaki ljudski život svetinja sam po sebi. Naročito u smislu da jedni nisu jednakiji od drugih, makar na papiru. Samo mi je bolji sistem verovanja gde je svaki život svetinja sam po sebi, ne samo ljudski. Ne može to da se isprati jer svaka vrsta čuva prvo sebe to je biologija, ali na kraju mi tako da smo mi kraljevi sveta nećemo ni sebe sačuvati, taj sistem ne šljaka bio biologija ili ne. I, brate, nismo nikakva najbolja bića na svetu, životinje ko sve druge.Ali ne samo hrišćanstvo, i u svakoj filozofiji je čovek prvi princip. I u moralnoj klasifikaciji, Kantovoj, bilo čijoj. Čovek i njegov život, bez poređenja i vrednovanja više ili manje.
June 4Jun 4 Just now, Svemir Zeka said:Ali ne samo hrišćanstvo, i u svakoj filozofiji je čovek prvi princip. I u moralnoj klasifikaciji, Kantovoj, bilo čijoj. Čovek i njegov život, bez poređenja i vrednovanja više ili manje.Pre hrišćanstva nije bilo tako, na Zapadu. Robovi i slobodni ljudi jednostavno nisu bili jedno isto i ne samo to. Hrišćanstvo je okončalo igre u arenama i kriminalizovalo ubistvo beba, koncept svetinje ljudskog života u našoj civilizaciji efektivno je uveden sa hrišćanstvom.EDIT Ne računam da je judaizam na Zapadu, tad nije bio Edited June 4Jun 4 by Hermetico
June 4Jun 4 Hriscanstvo je open source Judaizam - mogu i neJevreji da budu pripadnici vere pravoverne.Isto je i sa Islamom kasnije.
June 4Jun 4 38 minutes ago, kronostime said:Hriscanstvo je open source Judaizam - mogu i neJevreji da budu pripadnici vere pravoverne.Isto je i sa Islamom kasnije.Hrišćanstvo je hindu judaizam, ako treba da se definiše i simplifikuje tako. Bog u ljudskom obliku, asketizam, to je sve iz Indije. Kempbel je pisao o tome prilično. Edited June 4Jun 4 by Hermetico
June 4Jun 4 16 minutes ago, Hermetico said:Hrišćanstvo je hindu judaizam, ako treba da se definiše i simplifikuje tako. Bog u ljudskom obliku, asketizam, to je sve iz Indije. Kempbel je pisao o tome prilično.Cudesna zaceca imas i u Starom Zavetu: npr. Abraham i Sara - on 99 godina, a ona 89 kada dobise Isaka.Godinu dana ranije andjeli im to najavljuju na putu ka Sodomi i Gomori.
June 4Jun 4 16 hours ago, milfisland said:Postoje, nažalost, ljudi koji ne razumeju čak ni kvantnu fiziku, a kamo li pojashttps://x.com/atanaskovicana/status/2061724524702204238?s=46&t=tVdzxq1XMNfGKNr96RlWvwniko ne razume kvantnu, tu i tamo neko i to posle 30+ godina shkolovanja i rada. postoje dakako retki trenuci kad pojedinac pomisli da razume, ali kratko traju. pojas je daleko manje zahtevna kategorija za razumevanje, posebno u smislu utroshenog vremena i rada. uopshte nisu ista klasa dogadjaja Edited June 4Jun 4 by gospa buba
June 4Jun 4 6 minutes ago, kronostime said:Cudesna zaceca imas i u Starom Zavetu: npr. Abraham i Sara - on 99 godina, a ona 89 kada dobise Isaka.Godinu dana ranije andjeli im to najavljuju na putu ka Sodomi i Gomori.Pa ne znam ovo s hinduizmom ti je neko common knowledge, izguglaj. I na Grke su uticali podosta.
June 4Jun 4 22 minutes ago, Hermetico said:Pa ne znam ovo s hinduizmom ti je neko common knowledge, izguglaj. I na Grke su uticali podosta.Obzirom da je trgovina sa Avganistanom i Indijom postojala jos u doba Mesopotamije i Starog Egipta normalno je da je bilo i uticaja medju religijama.
June 4Jun 4 Just now, kronostime said:Obzirom da je trgovina sa Avganistanom i Indijom postojala jos u doba Mesopotamije i Starog Egipta normalno je da je bilo i uticaja medju religijama.Naravno.
Create an account or sign in to comment