Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

^srbi (hrvatski) su se vecinski kladili na jugoslaviju, jer im je to bila jedina razumna opcija

 

nit je sfrj prva jugoslavija, nit je kpj=jugoslavija

a ni istorija ne pocinje 41/45

 

 

Edited by pbg12345
Link to comment
23 minutes ago, pbg12345 said:

sta su "politicki Hrvati"?

 

prekodrinski srbi  je prilicno sirok pojam, makar u kontekstu ove price

 

 

jel bilo cetnika u tom delu bos krajine koji si pomenuo?

U Drvaru je bio glavni štab gerilskih (partizanskih) odreda za tromeđu Like, Bosne i s.Dalmacije. Četnika u Drvaru nije bilo, osim Mane Rokvica i Brane Bogunovica koji su sa nekolicinom svojih ljudi prebjegli kod Đujica nakon što je došlo do raskola među ustanicima. U Petrovcu nije bilo četnika 

 

Pod političkim Hrvatima podrazumijevam građane srpske etničke pripadnosti kojima je taj identitet sekundaran, a primaran im je identitet hrvatskog građanina-nacionalni Hrvati-etnički Srbi.

 

 

Edited by BWA
Link to comment
5 minutes ago, BWA said:

U Drvaru je bio glavni štab gerilskih (partizanskih) odreda za tromeđu Like, Bosne i s.Dalmacije. Četnika u Drvaru nije bilo, osim Mane Rokvica i Brane Bogunovica koji su sa nekolicinom svojih ljudi prebjegli kod Đujica nakon što je došlo do raskola među ustanicima. U Petrovcu nije bilo četnika 

 

Pod političkim Hrvatima podrazumijevam građane srpske etničke pripadnosti kojima je taj identitet sekundaran, a primaran im je identitet hrvatskog građanina-nacionalni Hrvati-etnički Srbi.

 

 


Meni su neki iz tih krajave pricali da je taj proces u nekim urbanim sredinama uveliko odmakao do pocetka devedesetih i da nije bilo 91. i sloma Jugoslavije da bi se oni postepeno i prirodno asimilovali. E sad, da li je to tacno, ne znam. Moguce je da malo preteruje.

Link to comment
1 minute ago, Moonwalker said:


To je podrucje Petrove gore, Potkozarja i oko Jasenovca?

 

Nas su krajem osnovne skole (Jugoslavija je jos postojala)  vodili na visednevnu ekskurziju koja je izmedju ostalog obuhvatala i taj deo. Fizicki mi nije bilo dobro od onog sto sam tamo (Jasenovac) videla. I bukvalno. Meni to sto pises ima smisla.

da, petrova gora (moja omiljena, obozavam onaj spomenik, planirao da metnem za profilnu, pa naleteo malina u jeku borcevog pokoravanja aba) je otprilike granica korduna i banije

jasenovac sa druge strane banije, "granica" ka zap slavoniji

a potkozarje je ispod banije u bosni

 

taj deo bosne, banija i kordun, definitivno najvise nastradali

jbg, jasneovac je najblize tim regijama

 

a makar da je samo jasenovac

kod mene u selu izmedju 1000 i  1500 civila za tri dana, muskarci iz okolnih sela kao odgovor na pominjani ustanak

u glini, gradicu koji je bio sediste tadasnje osptine 20ak km udaljenom 2-3 dana kasnije oko 500 poklanih

 

itd itd

 

tuga  prevelika

 

moje i okolna sela su  prepolovljena

i to su stradali vecim delom mladji stanovnici sto je ostavilo jos teze posledice

otac mi je nekad nabrajao tu gde sam ziveo, bukvalno je falilo maltene pola kuca u odnosu na ono sto ja pamtim, nestale su tokom 2 sv rata te kuce, odnosno porodice

odnosno, hocu reci, pola je nestalo, pola preostalo kuca, familija...

 

 

 

Link to comment
8 minutes ago, BWA said:

U Drvaru je bio glavni štab gerilskih (partizanskih) odreda za tromeđu Like, Bosne i s.Dalmacije. Četnika u Drvaru nije bilo, osim Mane Rokvica i Brane Bogunovica koji su sa nekolicinom svojih ljudi prebjegli kod Đujica nakon što je došlo do raskola među ustanicima. U Petrovcu nije bilo četnika 

 

Pod političkim Hrvatima podrazumijevam građane srpske etničke pripadnosti kojima je taj identitet sekundaran, a primaran im je identitet hrvatskog građanina-nacionalni Hrvati-etnički Srbi.

 

 

gradjani hrvatske, srpske nacionalsti?

pa da naravno

2 minutes ago, Kundera said:


Meni su neki iz tih krajave pricali da je taj proces u nekim urbanim sredinama uveliko odmakao do pocetka devedesetih i da nije bilo 91. i sloma Jugoslavije da bi se oni postepeno i prirodno asimilovali. E sad, da li je to tacno, ne znam. Moguce je da malo preteruje.

da, jesu se asimilovali

u smislu da su se obrazovali, prihvatili neke obicaje gradskih sredina u koje su se preselili

sasvim normalan proces

 

u kom nema niceg loseg

 

lomite se oko jebene etnicke pripadnosti, pa odvajate od nacionalne, pa cuj politicki hrvati

 

meni sve to odvratno zvuci

 

 

ja sam kao klinac 80tih bio svestan da zivim u hrvatskoj u okviru jugoslavije

i voleo sam i hrvatsku i jugoslaviju

volim ih i danas

 

da sam srbin, sam isto znao ali mi to nije imalo bas neko znacenje, mesao sam tu gomilu sto verskih sto nacionalnih  pojmova

e onda su dosle 90te i to je postalo jako bitno

 

 

srbi u hrvatskoj, tada, a i danas i sutra i bilo gde da treba da budu deo zajednice u kojoj zive pa i "politicki hrvati" ako jel bas mora, naopako da zive u kanberi npr, a da budu "politicki srbi" da se nikad ne asimiluju u sredinu i da smatraju da im je predsednik aleksandar vucic

 

sto se srpstva tice, jedino je bitno da ako hoce i kad hoce mogu da se izjasne kao srbi i da im to niko ne zamera

da praktikuju pravoslavlje ako to zele

i da pisu/citaju na sprskom jeziku ako to zele i ima ih dovoljno za takvu rabotu

  • +1 6
Link to comment
17 minutes ago, pbg12345 said:

gradjani hrvatske, srpske nacionalsti?

pa da naravno

da, jesu se asimilovali

u smislu da su se obrazovali, prihvatili neke obicaje gradskih sredina u koje su se preselili

sasvim normalan proces

 

u kom nema niceg loseg

 

lomite se oko jebene etnicke pripadnosti, pa odvajate od nacionalne, pa cuj politicki hrvati

 

meni sve to odvratno zvuci

 

 

ja sam kao klinac 80tih bio svestan da zivim u hrvatskoj u okviru jugoslavije

i voleo sam i hrvatsku i jugoslaviju

volim ih i danas

 

da sam srbin, sam isto znao ali mi to nije imalo bas neko znacenje, mesao sam tu gomilu sto verskih sto nacionalnih  pojmova

e onda su dosle 90te i to je postalo jako bitno

 

 

srbi u hrvatskoj, tada, a i danas i sutra i bilo gde da treba da budu deo zajednice u kojoj zive pa i "politicki hrvati" ako jel bas mora, naopako da zive u kanberi npr, a da budu "politicki srbi" da se nikad ne asimiluju u sredinu i da smatraju da im je predsednik aleksandar vucic

 

sto se srpstva tice, jedino je bitno da ako hoce i kad hoce mogu da se izjasne kao srbi i da im to niko ne zamera

da praktikuju pravoslavlje ako to zele

i da pisu/citaju na sprskom jeziku ako to zele i ima ih dovoljno za takvu rabotu

Niko se ne lomi ni oko čega. Razgovaramo.

Političko  i etničko nije isto.Npr.ovi bošnjački ministri što sjede u vladi RS su etnički Bošnjaci a politički Srbi 

Nije to ništa strašno 

Edited by BWA
Link to comment
1 minute ago, BWA said:

Niko se ne lomi ni oko čega. Razgovaramo.

Političko  i etničko nije isto.Npr.ovi bošnjački ministri što sjede u vladi RS su etnički Bošnjaci a politički Srbi 

Nije to ništa strašno 

ne, to su govna

ne zato sto su bosnjaci koji saradjuju sa srbima, vec zato sto saradjuju sa smradom dodikom i ispunjavaju nacionalnu kvotu da bi toboz ispunili standarde jebene medjunarodne zajednice

jebene, jer je u ovom slucaju stavila formalno ispred sustinskog i njeni terenci zajedno sa vladajucim strukturama ovih banana republika pljackaju gradjane i zajedno podsticu nacionalnu etnicku mrznju

 

takvi su npr i oni srbi u vladi kosova, koji ucestvuju u vladi koju ujedno ne priznaju i cijeg premijera terete za ratne zlocine

dok sa druge strane obicnom narodu zabranjuju bilo kakav kontakt sa albancima i optuzuju ih za izdaju ako do njega dodje

 

sta bi po trebali da rade politicki predstavnici nacionalnih manjina?

da se cvrsto drze vlade u "otadzbini"?

da srbi u hrvatskoj slepo slede politiku vucica i tako budu "politicki srbi"?

da nemamo neke primere iz blize proslosti, sa gotovo istim akterima koji nam pokazuju da to nije najbolji put po njih?

Link to comment
4 minutes ago, pbg12345 said:

ne, to su govna

ne zato sto su bosnjaci koji saradjuju sa srbima, vec zato sto saradjuju sa smradom dodikom i ispunjavaju nacionalnu kvotu da bi toboz ispunili standarde jebene medjunarodne zajednice

jebene, jer je u ovom slucaju stavila formalno ispred sustinskog i njeni terenci zajedno sa vladajucim strukturama ovih banana republika pljackaju gradjane i zajedno podsticu nacionalnu etnicku mrznju

 

takvi su npr i oni srbi u vladi kosova, koji ucestvuju u vladi koju ujedno ne priznaju i cijeg premijera terete za ratne zlocine

dok sa druge strane obicnom narodu zabranjuju bilo kakav kontakt sa albancima i optuzuju ih za izdaju ako do njega dodje

 

sta bi po trebali da rade politicki predstavnici nacionalnih manjina?

da se cvrsto drze vlade u "otadzbini"?

da srbi u hrvatskoj slepo slede politiku vucica i tako budu "politicki srbi"?

da nemamo neke primere iz blize proslosti, sa gotovo istim akterima koji nam pokazuju da to nije najbolji put po njih?

Pa pašće Dodik sa vlasti, a ta kvota će ostati. To je ustavna odredba.

I zašto misliš da neko mora slijediti politiku Vučića da bi bio politički Srbin?

Uostalom to "politički Hrvati" odnosilo se na predratni period. To vise nije tema.

 

  • +1 1
Link to comment
Just now, BWA said:

Pa pašće Dodik sa vlasti, a ta kvota će ostati. To je ustavna odredba.

I zašto misliš da neko mora slijediti politiku Vučića da bi bio politički Srbin?

Uostalom to "politički Hrvati" odnosilo se na predratni period. To vise nije tema.

 

tako je i kazem koja je ili lose zamisljena ili se lose sprovodi, cim stavlja formalno ispred sustinskog

ideja kvota je da sve nacije budu zastupljene kandidatima koje izaberu

a u realnosti imamo da manjinske narode zastupaju pijuni izabranog  predstavnika vecinskog naroda

 

 

ti si uveo u pricu ovo "politicki hrvati"

ja te pitam sta je po tebi alternativa? kako treba da se ponasaju predstavnici manjina?

 

jel dritan abazovic "politicki srbin"? 

njega optuzuju da je albanski cetnik

kako li je njemu ako je tacno samo pola onih predrasuda koje mi imamo o albancima, ako su zaista jos konzervativniji, "tradicionalniji", nacionalisticki orijentisani u odnosu na nas, kad ga optuze da saradjuje sa srbima?

jel treba on da se po svaku cenu drzi iskljucivo "etnicke" pripadnosti?

i da podrzava mila, posto je milova "crnogorska nacionalna" opcija defintivno bliza albanskom etnosu od srpske?

Link to comment
50 minutes ago, pbg12345 said:

gradjani hrvatske, srpske nacionalsti?

pa da naravno

da, jesu se asimilovali

u smislu da su se obrazovali, prihvatili neke obicaje gradskih sredina u koje su se preselili

sasvim normalan proces

 

u kom nema niceg loseg

 

lomite se oko jebene etnicke pripadnosti, pa odvajate od nacionalne, pa cuj politicki hrvati

 

meni sve to odvratno zvuci

 



Kakve veze obrazovanje ima sa Asimilacijom Srba u Hrvate? Ispada da si napisao da kad Srbe postane obrazovan, asimiluje se u Hrvata. 

Ja, inace, ne pricam ni o kakvim "politickim Hrvatima", svaka nacija je politicka, vrlo sam direktno pricao o asimilacija Srba u Hrvate na podruciju vecih gradova Hrvatske.

Link to comment

Pa nije to ideja kvota. Ideja je bila da organi RS odslikavaju strukturu stanovništva po popisu iz 1991 godine kako bi se umanjile posljedice etničkog čišćenja makar na tom nivou.

Ti smatraš da svi narodi trebaju biti predstavljeni kandidatima koje oni izaberu. Ne znam da li si svjestan činjenice da bi  u toj varijanti možda 1 Bošnjak bio ministar (sad ih je 5) i nijedan Hrvat, jer taman toliko proporcionalno bošnjačke i hrvatske stranke osvajaju glasova na izborima u RS. Slično bi bilo i u Ustavnom sudu, Tužilaštvu..., dakle 0 do 1 Bošnjak ili Hrvat.

 

Kako treba da se ponašaju manjine? 

Otkud znam, neka sami odluče o tome.

 

Link to comment
55 minutes ago, pbg12345 said:

 

srbi u hrvatskoj, tada, a i danas i sutra i bilo gde da treba da budu deo zajednice u kojoj zive pa i "politicki hrvati" ako jel bas mora, naopako da zive u kanberi npr, a da budu "politicki srbi" da se nikad ne asimiluju u sredinu i da smatraju da im je predsednik aleksandar vucic

 

sto se srpstva tice, jedino je bitno da ako hoce i kad hoce mogu da se izjasne kao srbi i da im to niko ne zamera

da praktikuju pravoslavlje ako to zele

i da pisu/citaju na sprskom jeziku ako to zele i ima ih dovoljno za takvu rabotu


Ne razumem poruku ovog boldovanog, sta hoces da kazes, da ako je neka manjina dikriminisana negde da treba da se asimiluje u vecinu?

A za podvuceno, o kom periodu prica? U SFRJu SRbi su bili suosnivaci Hrvatske i konstitutivan narod ( makar na papiru ), a sada kao manjina, po evropskim standardima, imaju ( ili bi bar trebalo da imaju ) daleko vise prava od ovih koja si ti spomenuo, tu su i nacionalni saveti, i kulturna udruzenja, i politicke partije ird.

Link to comment
2 minutes ago, Kundera said:



Kakve veze obrazovanje ima sa Asimilacijom Srba u Hrvate? Ispada da si napisao da kad Srbe postane obrazovan, asimiluje se u Hrvata. 

Ja, inace, ne pricam ni o kakvim "politickim Hrvatima", svaka nacija je politicka, vrlo sam direktno pricao o asimilacija Srba u Hrvate na podruciju vecih gradova Hrvatske.

da, nisi ti, bwa je, izvini sto sam odgovorio u mnozini, ucinilo mi se da delite stavove

asimilacija u sredinu u kojoj zivis je sasvim normalna stvar

 

ako govoris u smislu da se srbi popisuju kao hrvati to ranije nije bio slucaj, cesto se moze cuti da od 1990 to jeste zastupljeno

verovatno i jeste u kom obimu ne znam

pre rata ne znam da je toga bilo

osim sto su se srbi dosta cesto popisivali kao jugosloveni, ali to je nesto sasvim drugo

 

u svakom drugom smislu ne znam kako bi se to moglo "ocitovati"

ako je srbin ateista, sta to njega ima jasno razlikovati od hrvata u zagrebu?

boja koze, fizionomija, jezik?

Just now, BWA said:

Pa nije to ideja kvota. Ideja je bila da organi RS odslikavaju strukturu stanovništva po popisu iz 1991 godine kako bi se umanjile posljedice etničkog čišćenja makar na tom nivou.

Ti smatraš da svi narodi trebaju biti predstavljeni kandidatima koje oni izaberu. Ne znam da li si svjestan činjenice da bi  u toj varijanti možda 1 Bošnjak bio ministar (sad ih je 5) i nijedan Hrvat, jer taman toliko proporcionalno bošnjačke i hrvatske stranke osvajaju glasova na izborima u RS. Slično bi bilo i u Ustavnom sudu, Tužilaštvu..., dakle 0 do 1 Bošnjak ili Hrvat.

 

Kako treba da se ponašaju manjine? 

Otkud znam, neka sami odluče o tome.

 

naravno da nisam to mislio

jasno sam rekao da je sustina u tome da predstavnike izaberu oni koje predstavljaju

vrlo je jednostavno

nisam govorio o kom broju se radi

 

brojeve sam pomenuo u smislu da oni sami po sebi ispunjavaju samo ono formalno, dok onog sustinskog nema

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...