Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Naravno da je SPC odgovorna zbog toga što je narodu donekle bila odbojna. To niko ne spori.

Sam si postavio pitanje zašto baš na Baniji gotovo da nije bilo pravoslavnih vjernika.

Pošto crkva ima gotovo identičan odnos prema vjernicima u Šumadiji, Vojvodini, Hercegovini, Lici, pa i Baniji, biće da se u tom odnosu ne krije odgovor na tvoje pitanje.

 

Da li se odgovor krije u činjenici da je Banija bila partizansko područje?

Djelimično da, ali ne u potpunosti.

Ako posmatramo BK od Une do Vrbasa, sa izuzetkom Zmijanja,  ona je u potpunosti partizanska, pa opet stanje nije bilo ni blizu onome kako si ga opisao na Baniji. Čak je stanovnistvo Lijevče Polja poprilično religiozno za ovdašnje pojmove, a tu nije bilo nikakvih četnika.

Dakle, još uvijek nemamo odgovor na ovo pitanje.

@pbg12345

Edited by BWA
Link to comment
3 minutes ago, BWA said:

Naravno da je SPC odgovorna zbog toga što je narodu donekle bila odbojna. To niko ne spori.

Sam si postavio pitanje zašto baš na Baniji gotovo da nije bilo pravoslavnih vjernika.

Pošto crkva ima gotovo identičan odnos prema vjernicima u Šumadiji, Vojvodini, Hercegovini, Lici, pa i Baniji, biće da se u tom odnosu ne krije odgovor na tvoje pitanje.

 

Da li se odgovor krije u činjenici da je Banija bila partizansko područje?

Djelimično da, ali ne u potpunosti.

Ako posmatramo BK od Une do Vrbasa, sa izuzetkom Zmijanja,  ona je u potpunosti partizanska, pa opet stanje nije bilo ni blizu onome kako si ga opisao na Baniji. Čak je stanovnistvo Lijevče Polja poprilično religiozno za ovdašnje pojmove, a tu nije bilo nikakvih četnika.

Dakle, još uvijek nemamo odgovor na ovo pitanje.

@pbg12345


A da li ste vi sigurno da stanovnistvo Banije je bilo bas toliko nereligiozno? Meni to lici pomalo kao na jos jedan mit.

Link to comment

naravno, kao sto je i srebrenica mit

sve je to ustasko, vatikanska zavera

 

ja sam jedan od njihovih eksponenata na forumu i trenutni zadatak mi je da ubedim ostale forumase da je banija u drugoj polovini 20 veka, makar oni srpski krajevi  bila gotovo u potpunosti nereligiozna, sa malim iznimcima baptisticke zajednice

 

jer jbg, to je izuzetno bitno pitanje za opstanak pravoslavnog srpstva danas

Link to comment
1 hour ago, pbg12345 said:

naravno, kao sto je i srebrenica mit

sve je to ustasko, vatikanska zavera

 

ja sam jedan od njihovih eksponenata na forumu i trenutni zadatak mi je da ubedim ostale forumase da je banija u drugoj polovini 20 veka, makar oni srpski krajevi  bila gotovo u potpunosti nereligiozna, sa malim iznimcima baptisticke zajednice

 

jer jbg, to je izuzetno bitno pitanje za opstanak pravoslavnog srpstva danas


Znaci ipak pricaj o vremenu komunizma? Pa dobro, centralna Srbija bila je poprilicno "derelegizovana", zasto onda ne bi bila i Banija?

Link to comment

Počinje od 27:38.

Da, pisala je Nova naširoko o tome i onda je samo zamrlo. Tu se i Irinej pravio lud.

Quote

Komentarišući optužbe da je vladika Stefan, njegov vikarni episkop i starešnina Hrama Svetoga Save, umešan u slučaj otmice studenta Akademije SPC Marka Žarkova, te da mu je predat izveštaj sa detaljnim opisom ovog slučaja, patrijarh Irinej je za Nova.rs istakao da prvi put čuje za ovu priču i da nije informisan, ali i da ne može da veruje da je vladika Šarić spreman da uradi tako nešto.

 

Po ovoj priči ovde oni su izmislili krivca. Šta se desilo sa svedočanstvima policajaca? U Novinim tekstovima je pisalo da su oni priznali da ih je Šarić "unajmio".

Ovo je baš, baš ozbiljan skandal, nešto o čemu bi moralo da se piše naširoko narednih dana.

Link to comment

Ovo jeste skandal za crkvu, ali mnogo je veći problem što je 1 učesnik ljubavnog trougla angažovao policajce  za izvršenje kriminalnih radnji koje su oni obavili (ako je verovati detaljnom svedočanstvu žrtve) kao da to rade po ko zna koji put. I usput dobijaju beneficirani radni staž i milion drugih povlastica jer verno služe moćne i vlastne a ne običan svet.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, ArleKino said:

@BWA @pbg12345

 

Šta je sa socijalnim elementom u tim religijski pasivnim krajevima? Koliko im je SPC bila/mogla biti odbojna zbog podrške nenarodnom režimu™?

Znaš da sam ja  iz partizanskog kraja, ali ne mislim da je crkva bila odbojna zbog toga što si naveo. Kod nas je bio neki pop Ilija koji je bio sinonim za mufljuza. Moja prababa nikad nije otišla na spavanje a da nije očitala očenaš, ali u crkvu skoro nikad nije išla, a o Iliji je imala isto mišljenje kao i ostali seljaci. Ona je bila u partizanima i čak neki đavo u noo, pa je pravila spiskove za kolonizaciju u Vojvodinu. Ako se u nekom selu moglo biti komunista, onda je ona bila nešto najbliže tome. Ipak, ostala je religiozna, ali ne i privržena lokalnoj crkvi.

Komplikovano je. 

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, BWA said:

Znaš da sam ja  iz partizanskog kraja, ali ne mislim da je crkva bila odbojna zbog toga što si naveo. Kod nas je bio neki pop Ilija koji je bio sinonim za mufljuza. Moja prababa nikad nije otišla na spavanje a da nije očitala očenaš, ali u crkvu skoro nikad nije išla, a o Iliji je imala isto mišljenje kao i ostali seljaci. Ona je bila u partizanima i čak neki đavo u noo, pa je pravila spiskove za kolonizaciju u Vojvodinu. Ako se u nekom selu moglo biti komunista, onda je ona bila nešto najbliže tome. Ipak, ostala je religiozna, ali ne i privržena lokalnoj crkvi.

Komplikovano je. 

 

Hvala. Mislim upravo na ovo. :D 

 

Iščitah dosta toga na ovom topicu i, IMHO, glavna razlika na temu pravoslavne crkve i svih varijanti zapadnog kršćanstva bi bila ubjedljiva prednost zapadnih varijanti u medijskoj mašineriji, počev od filmova pa do svih drugih vrsta promocije.

 

Može li iko zamisliti seriju "Otac Miroslav" (koju bi zbog mračnih tonova šaljivdžije ubrzo prozvale "Sinod City") gdje bi glavni junak rješavao zločine u svojoj eparhiji, u produkciji RTS-a, sve sa, štajaznam, Vojinom Ćetkovićem u ulozi sveštenika-privatnog detektiva? Koliko bi trebalo SPC-u da osudi tu seriju za blasfemiju?

  • Haha 1
Link to comment

Мени се чини да је после другог светског рата у деловима где су били најгори покољи Срби некако подсвесно кренули да беже од оног дела идентитета због кога су највише страдали - а то је у Хр била православна вера. Као да су подсвесно хтели да се заштите. Имао сам родбину и тазбину у Лици, Далмацији и на Банији, неки су страдали 41 неки нису и то ми је утисак. Не могу да га образложим било како рационално...

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Мени се чини да је после другог светског рата у деловима где су били најгори покољи Срби некако подсвесно кренули да беже од оног дела идентитета због кога су највише страдали - а то је у Хр била православна вера. Као да су подсвесно хтели да се заштите. Имао сам родбину и тазбину у Лици, Далмацији и на Банији, неки су страдали 41 неки нису и то ми је утисак. Не могу да га образложим било како рационално...

 

Zanimljivo, premda iz tih krajeva (Dalmacija, Lika) je potekao i veliki broj partizana prvoboraca koji su se religije odrekli i pre stradanja. Imao sam jednog u najblizoj porodici. Otac mu je bio pop, on je krenuo u partizane prvog dana. Pa imas i Teslu - isto sin popa iz tih krajeva, a na njega se ic nije primio pravoslavni pelcer.

 

Cudan je to deo sveta. Identifikacija verom i nacijom je tu veoma skorasnja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...