Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

10 minutes ago, BWA said:

Naravno.

Uostalom, pravoslavci su se pomjerali sa jugoistoka ka sjeverozapadu kako se pomjerala granica OC. Tako se i dabarska episkopija preselila sa Lima u Martin Brod, prateći (ili predvodeci?) doseljene vjernike.

Mene jako iritira kad se potencira nekakva "autohtonost" pravoslavaca u ovim zapadnim krajevima. Ignorišu se izvori, posebno turski defteri i izmišlja starosjedilastvo, pa se u tu svrhu čak i falsifikuju godine izgradnje pojedinih manastira i crkava. Kao da 400 godina prebivanja na nekom prostoru nije dovoljno nego se mora biti stariji od amebe.

Pri tome,  ja se vrlo jasno određujem kao Srbin pravoslavne vjeroispovjesti, ali to ne znači da vjerujem u bajke.

Чек, па зар није Крка из 14 века? 

Link to comment
7 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Чек, па зар није Крка из 14 века? 

99% nije. Redovan crkveni život u manastiru može da se prati tek od početka 17 vijeka. To datiranje na zidu manastira je u suprotnosti sa svim izvorima iz 14 vijeka.

Link to comment
27 minutes ago, BWA said:

99% nije. Redovan crkveni život u manastiru može da se prati tek od početka 17 vijeka. To datiranje na zidu manastira je u suprotnosti sa svim izvorima iz 14 vijeka.


Mislim da moze za Krku od 1578. da se prati njen aktivni manastirski zivot. E sad kada je osnovana, ko ce ga znati. Manastir Dragovic je sigurno osnovani u srednjem veku, za to ima bas pouzdanih izvora, a za ostale je vreme osnivanja samo legendna.

  • +1 1
Link to comment
On 24.11.2020. at 9:36, duma said:

Kod nas su popovi bili zabranjeni i prosvetnim radnicima, naravno i članovima partije, oficirima i pandurima. 

 

Ne znam odakle si, ali moji roditelji su oboje bili prosvetni radnici, svi su znali da slave slavu, a ja sam  u razredu bio jedini zvanično verujući.

 

Zasigurno znam da su nam od 1979. na slavu redovno dolazili jedan Hrvat iz Generalštaba sa suprugom, jedan muzički urednik Prvog programa  Radija, jedna profesorka hemije iz  Šeste gimnazije sa mužem pukovnikom, direktor gradskog SIZ-a za zdravstvo itditditd, pominjem samo ljude koji su radili na poslovima zbog kojih bi, kao, mogli da imaju problema. Neko bi tu pod gasom umeo i fino da pretera.

 

Bilo mnogo dobro domaće vino. I bolje vreme. Čak i više slobode.

  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, Hamlet Strašni said:

Мени се чини да је после другог светског рата у деловима где су били најгори покољи Срби некако подсвесно кренули да беже од оног дела идентитета због кога су највише страдали - а то је у Хр била православна вера. Као да су подсвесно хтели да се заштите. Имао сам родбину и тазбину у Лици, Далмацији и на Банији, неки су страдали 41 неки нису и то ми је утисак. Не могу да га образложим било како рационално...

 

Mnogi od njih vrlo svesno. Otac moje bivše devojke je izgubio majku u Glini, u crkvi koju su Ustaše zapalile. Naravno da nikad više nije ušao u crkvu. Pred njim se čak ni o slavi nije moglo pričati.

Link to comment

Hrvata u NOBu na prostoru Banije nije bilo skoro uopste, cak ni na kraju rata kada su vec Hrvati masovno prilazili partizanima. Bukvalno su Srbi tamo sami sebe oslobodili, uprkos najvecem teroru, tako da je prava tuga kako nisu dobili nikakvu autonomiju ili bar da je ovaj juzniji srpski deo pripao BiH.

 

Inace kad vec pominjemo komunizam Srba tamo, nije lose napomeniti da su Hrvati u tim krajevima pak bili jaki velike ustase. Imate cuveni Zrin ( koji je vazan u nekojistorijskoj mitologiji Hrvata  ) koji je toliko bio ustaski i toliko uporan u tome, da su na kraju partizani (tj. General Gosnjak, najveci Jugosloven medju Hrvatima ) uradili jednu "Srebrenicu" s njim. Postreljali su muske, konfiskovsli celo selo i porusili ga. I danas su tamo samo rusevine.

Link to comment
1 hour ago, April said:

 

Mnogi od njih vrlo svesno. Otac moje bivše devojke je izgubio majku u Glini, u crkvi koju su Ustaše zapalile. Naravno da nikad više nije ušao u crkvu. Pred njim se čak ni o slavi nije moglo pričati.

 

U mojoj porodici postoji donekle sličan primer, babinu rodjenu sestru (srpkinju) koja je bila komunista su za vreme rata zarobili i zaklali četnici, tačnije dva pravoslavna popa.

Od tada u čitavoj familiji, iako su bili pravoslavci i slavili slavu, pop nikad nije ušao u kuću niti su oni ikada otišli u crkvu.

Link to comment
36 minutes ago, Kundera said:

Hrvata u NOBu na prostoru Banije nije bilo skoro uopste, cak ni na kraju rata kada su vec Hrvati masovno prilazili partizanima. Bukvalno su Srbi tamo sami sebe oslobodili, uprkos najvecem teroru, tako da je prava tuga kako nisu dobili nikakvu autonomiju ili bar da je ovaj juzniji srpski deo pripao BiH.

 

Inace kad vec pominjemo komunizam Srba tamo, nije lose napomeniti da su Hrvati u tim krajevima pak bili jaki velike ustase. Imate cuveni Zrin ( koji je vazan u nekojistorijskoj mitologiji Hrvata  ) koji je toliko bio ustaski i toliko uporan u tome, da su na kraju partizani (tj. General Gosnjak, najveci Jugosloven medju Hrvatima ) uradili jednu "Srebrenicu" s njim. Postreljali su muske, konfiskovsli celo selo i porusili ga. I danas su tamo samo rusevine.

a jbt

Link to comment

glinska (kao uostalom i petrinjska) opstina je manje vise podeljena tako sto su severno hrvatska sela, a juzno srpska

jedini izuzetak u glinskoj opstini je selo maja i 4-5 malih sela oko maje, u kojima su ziveli hrvati

jedno od njih je josevica

 

u selu su dakle ziveli hrvati i u drugom svetskom ratu su gotovo svi odreda bili u partizanima, te imali nekoliko nekoliko oficira u jna posle rata

 

to je bio glavni razlog zbog kog hrvati iz tog sela nisu pobegli 1991 po osnivanju krajine

par meseci ih nisu dirali,a onda ih je ova ekipa:

 

pobila u ""znak odmazde" za akciju hv nekoliko dana ranije i pokusaj prelaska kupe na severu opstine

 

 

na baniji, tacnije ne na samoj baniji, ali u okolini siska kom je banija gravitirala, dakle na samoj granici banije je osnovana i prva hrvatska partizanska jedinica

hrvatska to godinama koristi kao propagandu da su bili prvi antifasisti u okupiranoj evropi

 

i sam sisak je bio u velikoj meri partizanski

u ovom ratu nazalost oni drugi su odneli ubedljivu prevagu, pa je u sisku pobijeno nekoliko desetina civila, mahom muskaraca srednje dobi, iskljucivo srba

Link to comment
30 minutes ago, pbg12345 said:

glinska (kao uostalom i petrinjska) opstina je manje vise podeljena tako sto su severno hrvatska sela, a juzno srpska

jedini izuzetak u glinskoj opstini je selo maja i 4-5 malih sela oko maje, u kojima su ziveli hrvati

jedno od njih je josevica

 

u selu su dakle ziveli hrvati i u drugom svetskom ratu su gotovo svi odreda bili u partizanima, te imali nekoliko nekoliko oficira u jna posle rata

 

to je bio glavni razlog zbog kog hrvati iz tog sela nisu pobegli 1991 po osnivanju krajine

par meseci ih nisu dirali,a onda ih je ova ekipa:

 

pobila u ""znak odmazde" za akciju hv nekoliko dana ranije i pokusaj prelaska kupe na severu opstine

 

 

na baniji, tacnije ne na samoj baniji, ali u okolini siska kom je banija gravitirala, dakle na samoj granici banije je osnovana i prva hrvatska partizanska jedinica

hrvatska to godinama koristi kao propagandu da su bili prvi antifasisti u okupiranoj evropi

 

i sam sisak je bio u velikoj meri partizanski

u ovom ratu nazalost oni drugi su odneli ubedljivu prevagu, pa je u sisku pobijeno nekoliko desetina civila, mahom muskaraca srednje dobi, iskljucivo srba

"Слично стање је било и у партизански одредима Хрватске. Кордунашки партизански одред имао је 19. августа 1943. године 756 бораца, међу којима је било 746 Срба и Хрвата десет. Банијски одред имао је у то време 631 борца, од којих Срба 590 и Хрвата 41"

Link to comment
1 hour ago, djordje geprat said:

naleteh na ovo


Oseca se ovde jedna fina doza ideoloske agende, kao ono, ajd daprikazemo kako ih je sve manje. Ali svakako primecuje seovde da kad Hrvat npr. kaze da je religiozan to najverovatno znaci i da je praktikan, dok kad Srbin ili Musliman kazu da su religiozni, to najverovantije ne znaci nista.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...