Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

27 minutes ago, chandra said:

Pripustanje crkve u skole je najveca i najsramnija greska Zorana Djindjica i Gase Knezevica. To nije smelo da se desi ni po koju cenu.

 

Jeste, on baš nije znao šta treba da se radi u Srbiji da bi postala demokratska zemlja :sleep:

 

CbNk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

Edited by slow
  • +1 1
  • Wub 2
  • -1 2
Link to comment
Just now, slow said:

 

Jeste, on baš nije znao šta da radi

 

CbNk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

 

Sta je Zoran radio i zasto, a sta je mislio i pisao su razlicite stvari. A i offtopic je - ja nisam napisao da nije znao sta radi, vec da je napravio strasnu gresku.

 

 

Link to comment
3 minutes ago, ToniAdams said:

ali ti ne pricas o crkvi u skoli nego o tome kako prosvetni radnici treba da dobiju otkaz ako idu u crkvu. verujem da i sam uvidjas razliku.

 

Naravno. Ljudima koji veruju u boga - u kontekstu organizovane religije i njenih dogmi - nema mesta u prosveti. 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, ToniAdams said:

"Zoran"

:heart:

 

Pisem na brzinu, izletelo mi. Uglavnom se trudim da politicare, pa i one koje poznajem, pa i Djidjica zovem prezimenom, iz principa. Hvala na ostrom oku i ispravci, kasno je za edit. Molim da i dalje s istom paznjom citas moje postove. ;)

Link to comment
Just now, chandra said:

 

Pisem na brzinu, izletelo mi. Uglavnom se trudim da politicare, pa i one koje poznajem, pa i Djidjica zovem prezimenom, iz principa. Hvala na ostrom oku i ispravci, kasno je za edit. Molim da i dalje s istom paznjom citas moje postove. ;)

ok. sad ozbiljno, nista licno al jako me nervira to intimiziranje.

Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

Imas li neku statistiku?

Anegdotalno, od neke rodbie sto imam tamo, ne bih rekao da je u pitanju tako mali procenat.


Ma lupio sam, aludirao sam na to sto je Istra daleko emancipovanija od zapadne Hercegovine. Ovo za 40 posto u proseku pak sam procitao negde kao nekakav statisticki podatak.

Link to comment
7 hours ago, djordje geprat said:

ma daj. može da bude priča ali, samo priča. u mojoj dalmatinskoj familiji se išlo nedeljom na misu. i, to je to. u školi, jasno, nije bilo veronauke. koliko dace je išlo u manastire, crkve  na veronauku pitanje je. kada sam jednom letovao kod dubrovnika, mlini čini mi se, čuo sam dečje pevanje iz neke kuće. obdanište pod okriljem crkve. 

 

da su i hrvati i slovenci bili veći, brojniji vernici od srba i crnogoraca, jesu. zato je sada kod njih normalno a kod nas euforično, čak groteskno.


Pa to ti je to, kao "sunday school", postle mise deca su ostajala na casu veronauke. 
A za ovo drugo ne znam, to nekaakva "rasna teorija"? Hrvati imaju neko inheretno pravo i nagon da idu u crkvu za razliku od Srba? :laugh:

Link to comment
5 hours ago, duma said:

 

Pod zilotizmom podrazumevam da je u vreme kad je moja majka išla u školu za đake važilo, ideš u crkvu, dobiješ keca iz vladanja, bar kod nekih učitelja.

U vreme kad sam ja krenuo u školu, za prosvetare je važilo ideš u crkvu, letiš s posla, bar u mojoj školi.

Još sam bio u osnovnoj, a krenuli su svetosavski balovi u toj istoj školi. Svi postali veliki pravoslavci.

 

ovo nije ateisticki zilotizam, nego dupelizacki zilotizam.

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, djordje geprat said:

ma daj. može da bude priča ali, samo priča. u mojoj dalmatinskoj familiji se išlo nedeljom na misu. i, to je to. u školi, jasno, nije bilo veronauke. koliko dace je išlo u manastire, crkve  na veronauku pitanje je. kada sam jednom letovao kod dubrovnika, mlini čini mi se, čuo sam dečje pevanje iz neke kuće. obdanište pod okriljem crkve. 

 

da su i hrvati i slovenci bili veći, brojniji vernici od srba i crnogoraca, jesu. zato je sada kod njih normalno a kod nas euforično, čak groteskno.

Нигде не пише да је веронауке било у школи, нити то било ко овде тврди. Деца су викендом ишла на веронауку у оквиру цркве. Као што сам већ рекао - у генерацији моје жена, апсолутно сва до једнога и то средином осамдесетих. Њихови родитељи, деде и бабе нису тада ишли на веронауку - ишли су неколико деценија пре тога. Као што видите сличан је узорка свуда. Вероватно већи проценат на селу, мањи у градовима, итд.

 

Истовремено, српска деца у истом крају су ишла у цркву на неку веронауку једном или два пута годишње -једном за светог Саву. И ту и тамо са родитељима у цркву о великим празницима. При томе се слава славила, долазио свештеник да сече колач, у широј фамилији се и студирала теологија у СССР, значи никаква репресија, али јако другачији однос према свему томе.

Link to comment
55 minutes ago, Kundera said:

A za ovo drugo ne znam, to nekakva "rasna teorija"? Hrvati imaju neko inheretno pravo i nagon da idu u crkvu za razliku od Srba? :laugh:

ne, kod nas i naših južnih suseda se žešće zapatio komunizam. a, možda ima i nekih osnova dublje u istoriji, različitim opcijama hrišćansta..... šta znam?

 

može i da se uzme u obzir ovo hamletovo "sredinom osamdesetih". može da se kaže - od maspoka '71 pa na dalje.

 

EDIT: setio sam se i refrena pesmice iz crkvenog obdaništa: "i kad dođe večna tama, ne brigajte On je s nama"

 

"brigajte" = "brinite" -- dalmacija, primorje.

Edited by djordje geprat
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...