Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Katoličanstvo je bilo dosta institucionalno organizovanije od pravoslavlja i imalo je veci uticaj na svakodnevni zivot vernika. Pravoslavlje je vise anarhicno i decentralizovano, nije postojala toliko jaka subordinacija i centralizacija, pa je samim tim upliv na verujuce bio manji. 

  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, djordje geprat said:

ne, kod nas i naših južnih suseda se žešće zapatio komunizam. a, možda ima i nekih osnova dublje u istoriji, različitim opcijama hrišćansta..... šta znam?

 

može i da se uzme u obzir ovo hamletovo "sredinom osamdesetih". može da se kaže - od maspoka '71 pa na dalje.

 

EDIT: setio sam se i refrena pesmice iz crkvenog obdaništa: "i kad dođe večna tama, ne brigajte On je s nama"

 

"brigajte" = "brinite" -- dalmacija, primorje.


Mislim da se kod nas preuvelicava uticaj SPC, a vanredno umanje uticaj RKC na desavanja u Jugoslaviji. Katolicka Crkva je ipak bila malo veci i ozbiljniji igrac.

A Srbi da su bili crveni, bili su, pa mozda "precani" jos vise. Samo u Hrvatskoj Srba u Komunistickoj Partiji Hrvatske je bilo skoro pa kao Hrvata.

 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, slow said:

Katoličanstvo je bilo dosta institucionalno organizovanije od pravoslavlja i imalo je veci uticaj na svakodnevni zivot vernika. Pravoslavlje je vise anarhicno i decentralizovano, nije postojala toliko jaka subordinacija i centralizacija, pa je samim tim upliv na verujuce bio manji. 

I ne samo to.

Pravoslavna crkva je užasno troma, tradicionalna, ortodoksna.

Jedan moj drug imao tetku u Trstu. I odlazio kod nje najčešće tokom leta, davnih 70-tih. Posle nam pričao kako je u tetkinom kraju crkva u večernjim satima organizovala disko za omladinu i to valjda u samom dvorištu crkve. Mi bili zabezeknuti. 

E pa jel neko može da zamisli pravoslavnu crkvu u takvom poslu.

A ja kao studentica odlazila na ponoćke sa hrvatskim društvom :D.

I svi smo išli najmanje iz religioznih pobuda, nego baš bile lepe te ponoćke. Na ulazu vam podele tekstove pesama koje će se pevati, sa notama i mi bi se tu siti ispevali.

E posle pevanja bi došla propoved, tu bi već pažnja popustila :D.

Link to comment
6 minutes ago, slow said:

Katoličanstvo je bilo dosta institucionalno organizovanije od pravoslavlja i imalo je veci uticaj na svakodnevni zivot vernika. Pravoslavlje je vise anarhicno i decentralizovano, nije postojala toliko jaka subordinacija i centralizacija, pa je samim tim upliv na verujuce bio manji. 

i meni se cini da ovo ima dosta uticaja na jacu vezu crkve i naroda kod katolika.

 

katolicka crkva je centralizovana, bolje organizovana i bogatija sto im dosta pomaze da se odrze u krizna vremena. secam se da je moja keva, recimo, sve od odece sto treba da se prepravi, skrati, zakrpi i slicno nosila da joj to odrade dumne - u zagrebu sesdesetih i pocetkom sedamdesetih kad smo tamo ziveli. to su radile najbolje a naplacivale vrlo povoljno. a keva je em bila druge vere, em je vera nije ic interesovala. bilo je jos tih aktivnosti gde je crkva radila posao bez religioznog upleta, tipa cuvanje dece kad zatreba (ja bio cuvan) i kojesta jos sto je narod (i vernicki i nevernicki) drzalo u vezi s njima i naravno pristojan broj predratnih vernika na okupu. 

 

 

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, adam said:

i meni se cini da ovo ima dosta uticaja na jacu vezu crkve i naroda kod katolika.

 

katolicka crkva je centralizovana, bolje organizovana i bogatija sto im dosta pomaze da se odrze u krizna vremena. secam se da je moja keva, recimo, sve od odece sto treba da se prepravi, skrati, zakrpi i slicno nosila da joj to odrade dumne - u zagrebu sesdesetih i pocetkom sedamdesetih kad smo tamo ziveli. to su radile najbolje a naplacivale vrlo povoljno. a keva je em bila druge vere, em je vera nije ic interesovala. bilo je jos tih aktivnosti gde je crkva radila posao bez religioznog upleta, tipa cuvanje dece kad zatreba (ja bio cuvan) i kojesta jos sto je narod (i vernicki i nevernicki) drzalo u vezi s njima i naravno pristojan broj predratnih vernika na okupu. 

 

 

nesto slicno sam hteo da napisem

sa posebnim naglaskom na ovo bogatija

 

kod mene tamo (banija) se jos pamti (tacnije pamtilo sve do devedesetih dok smo ziveli tamo) stanje izmedju dva rata

lokalni svestenik je bio omrazen jer je spc uvek trazila harac

stalni ratovi, zemlja slabog kvaliteta, mali posedi, obican narod je jedva prezivljavao i na to sve imao obavezu da deo daje crkvi

 

to je jedan od razloga uz verovatno onaj primarni da je to bio ustanicki, kasnije snazno komunisticki orijentisan kraj da je spc bila bukvalno na margini

ogroman broj (pravoslavnih) crkvi hramova je srusen u 2 svetskom ratu, dobar deo i od samih srba partizana, to po pravilu nije nista obnavljano do kasnih 80tih

a nije ni imalo za koga, pravoslavnih vernika gotovo da nije bilo

 

iako su moje i okolna sela iskljucivo srpska, sa malim udelom roma u dva sela, daleko vise je bilo baptistickih vernika

pisao sam vec cini mi se, da je jedan deda negde u vreme 1 svetskog rata otisao u ameriku, vratio se i rasirio baptizam u nekoliko okolnih sela

nije to bilo toliko masovno, nekoliko porodica , ali opet daleko vise zastupljeno nego spc

 

kad su dosle 90te i u moje krajeve i kad smo masovno otkrili skriveno srpstvo i pravoslavlje u nama to je islo dotle da gotovo niko nije znao osnovne crkvene obicaje, vec su neki bosanski zetovi tome poducavali nove vernike

a zapravo nisu ni ti ljudi bili nekakvi "veliki"vernici vec su jednostavno dolazili iz sredina sa ocigledno drugacijim nasledjem

jedan je bio iz okoline banjaluke, kotor varos, za drugog nisam siguran ali mislim da je isto taj kraj ( u sirem smislu)

 

mada, ima to veze sa jos necim

meni u poslednje vreme prilicno interesantnim, ali sam nedovoljno informisan da bih pisao o tome, a nije ni tema

taj kraj, govorim o lokalnim srbima i tu ne mislim samo na mikroregiju vec na baniju, kordun je imao veoma cudan odnos prema sopstvenoj istoriji 

 

  • +1 3
Link to comment
8 minutes ago, munze said:

Kako mislis, cudan odnos?@pbg12345

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока


 

ufff....

siroka je to tema

ajde da pomenem period 2 svetskog rata

odnos prema zrtvama, clanovima porodica, je bio najblaze receno porazavajuc

za mnoge se ne zna gde im je grob, gotovo nikog to nije interesovalo, o njime se nikad nije govorilo

a radi se o partizanima, dakle pobednickoj vojsci u ustanickom kraju u tadasnjoj sfrj

dakle nije bilo nikakvih spoljnih uticaja koje bi stvari poterale u tom smeru ili ih makar nije trebalo biti

generalno su svi bili izuzetno ponosni na taj deo istorije, ali se sustinski konkretno o tim lokalnim desavanjima malo govorilo

 

jeste to kraj gde se cesto ratovalo, jos cesce ginulo "smrt je bila sastavni deo zivota", ali nije to u pitanju ili nije samo to u pitanju

 

 u selu su bila 4 (ce-ti-ri :isuse:) spomenika dogadjanjima u 2 svetksom ratu

ali sve je to bilo nekako nedefinisano, uopsteno

kad je gradjen poslednji, povodom neke od godisnjcia ustanka izbila je afera zasto na spomeniku izmedju ostalog nije jasno prikazan sam vasilj gacesa (vodja ustanka, poginuo pod prilicno cudnim okolnostima 1942)

jedno do objasnjenja je da je prezivelim herojima i herojima smetalo da se toliko istice on, jer bi onda pali u drugi plan

ali defintivno nije samo to

 

 

o prvom svetskom ratu se tek nije govorilo, a i oni koji su znali nesto, mislim da nisu bili nacisto kakva je trebala biti nasa uloga u tome i kako se odnosti prema tim desavanjima

o poreklu porodica gotovo niko nista nije znao, iako smo se u te krajeve relativno skoro doselili i postoje solidni pisani izvori

 

itd itd

 

 

imam utisak iz razgovora sa raznim ljudima iz razlicitih delova ex yu da su sto privatno a sto kroz skolu i ostlae institucije ucili, uopste govorili daleko vise o svojoj lokalnoj istroji nego mi tamo u tim krajeivma

  • +1 1
Link to comment
40 minutes ago, pbg12345 said:

nesto slicno sam hteo da napisem

sa posebnim naglaskom na ovo bogatija

 

 

Jako zanimljiv post, mada sam vec slusao o militantnom ateizmu na Kordunu i Baniji.

 

Katolicka crkva je svakako bogatija i stabilnija kroz istoriju. Katolicka crkva ima neke stavove koji su budibogsnama (celibat, razvodi, i najgore od svega, kontracepcija), ali se opet bolje nosi sa modernim vremenima. Imaju ogroman broj privatnih skola po svetu, univerzitete, a neke od najboljih poslovnih skola u Evropi drze jezuiti i Opus Dei. Zamisliti neki pravoslavni pandan tome je dosta smesno. I ono da katolicka crkva ima jaci uticaj na svakodnevni zivot vernika takodje stoji. Ne znam da li je razlika u jacini i organizovanosti celo objasnjenje, mozda je nesto i do dogme. Npr, iako makar u glavi mogu sebi da predstavim sta bi bio katolicki moral ili protestantski moral, nemam pojma sta bismo podrazumevali pod pravoslavnim. 

Link to comment
7 minutes ago, Kampokei said:

nemam pojma sta bismo podrazumevali pod pravoslavnim. 

 Ne znam ni ja ali ako bih se kladio išao bih na one mantre o sužnjima, ognjištima, čemeru, tebe kamenom a ti lebom i sva ta defetistička sranja koja teraju u depresiju.

 

Tako doživljavam, i pored nekoliko izuzetaka koji odskaču svetlosnim godinama od ličnog utiska pa pomislim da je daleko od svisuistizma. A onda pogledam vozni park glavešina, pozlaćene kupole po crkvama i još gomilu sitnica koje teraju na misao da ih nisu dovoljno jahali, i to kažem kao neko ko komuniste ne vari ič.

Edited by desboj
Link to comment
1 hour ago, adam said:

i meni se cini da ovo ima dosta uticaja na jacu vezu crkve i naroda kod katolika.

 

katolicka crkva je centralizovana, bolje organizovana i bogatija sto im dosta pomaze da se odrze u krizna vremena. secam se da je moja keva, recimo, sve od odece sto treba da se prepravi, skrati, zakrpi i slicno nosila da joj to odrade dumne - u zagrebu sesdesetih i pocetkom sedamdesetih kad smo tamo ziveli. to su radile najbolje a naplacivale vrlo povoljno. a keva je em bila druge vere, em je vera nije ic interesovala. bilo je jos tih aktivnosti gde je crkva radila posao bez religioznog upleta, tipa cuvanje dece kad zatreba (ja bio cuvan) i kojesta jos sto je narod (i vernicki i nevernicki) drzalo u vezi s njima i naravno pristojan broj predratnih vernika na okupu. 

 

 

 

da, katolicka crkva je uvijek imala dobro organizovane drustvene servise, npr u igalu (h. novi) u rehabilitacionom centru sa odrasle i djecu casne sestre su bile dosta zastupkjene u medicinskom kadru, prepoznatljive po uniformi.

 

casne sestre su drzale casove klavira i sl.

 

u slavonskom brodu '50ih i '60ih crkva nedeljom je bila redovna, moja prababa (katolkinja) je recimo nije propustala, vodila je i unuke koji su zivjeli blizu nje.

moja baba u h novom, rodjena u budvi, s druge strane, slavila je uvijek, dakle za mene od kraja '70ih, slavu, manastir savina je uvijek obiljezavao svoju slavu i ljudi su na nju masovno dolazili.

 

obicaji pravoslavne i katolickce crkve u odnosu na svakodnevni zivot nisu smjerljivi, prvi imaju popove u kuci bar jednom godisnje ako hoce, a mnogi hoce, drugi idu nedeljom u crkvu, ali crkva kao rutinizirani servis nereligijskih potreba je razvijen u katolicantsvu, ne u pravoslavlju.

 

btw, moj tada tesko bolesni otac je krajem '90ih lijek koji mu je ljakar u bolnici doslovno uskratio i trazio desetine hiljada maraka za njega dobio od casnih sestara u perastu besplatno.

 

 

 

Edited by morgana
  • +1 3
Link to comment

Samo jos jedna crtica uz moj stav da ucitelj ne bi trebalo da budu religiozni. To zapravo nije nikakva radikalna ideja, slicnu vec imamo primenjenu u praksi. Ucitelje veronauke ne bira i ne zaposljava ministarstvo prosvete, vec crkvena zajednica. Moze li ateista da drzi veronauku? Ne moze i ne treba. Ne moze jer ne veruje u ono sto bi trebalo da predaje deci. Moze li musliman da drzi pravoslavnu veronauku? Jok. Zasto bi onda vernik, od ove ili one fele, mogao da drzi biologiju, fiziku, geografiju, istoriju ili filozofiju? Crkva i nauka su fundamentalno nespojive ("crkva", organizovana religija, ne licna "religioznost" ili osecanje duhovnosti).

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...