Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

7 minutes ago, Kundera said:


Ne razumem poruku ovog boldovanog, sta hoces da kazes, da ako je neka manjina dikriminisana negde da treba da se asimiluje u vecinu?

A za podvuceno, o kom periodu prica? U SFRJu SRbi su bili suosnivaci Hrvatske i konstitutivan narod ( makar na papiru ), a sada kao manjina, po evropskim standardima, imaju ( ili bi bar trebalo da imaju ) daleko vise prava od ovih koja si ti spomenuo, tu su i nacionalni saveti, i kulturna udruzenja, i politicke partije ird.

upravo to

da postanu veci hrvati od hrvata

i vece ustase od ustasa

to je onda prava stvar

 

svakom iole inteligentnom i dobronamernom je jasno da sam upravo to zeleo reci

 

ovde bih zavrsio ovu nadasve poucnu i zanimljivu raspravu

Link to comment
9 minutes ago, pbg12345 said:

da, nisi ti, bwa je, izvini sto sam odgovorio u mnozini, ucinilo mi se da delite stavove

asimilacija u sredinu u kojoj zivis je sasvim normalna stvar

 

ako govoris u smislu da se srbi popisuju kao hrvati to ranije nije bio slucaj, cesto se moze cuti da od 1990 to jeste zastupljeno

verovatno i jeste u kom obimu ne znam

pre rata ne znam da je toga bilo

osim sto su se srbi dosta cesto popisivali kao jugosloveni, ali to je nesto sasvim drugo

 

u svakom drugom smislu ne znam kako bi se to moglo "ocitovati"

ako je srbin ateista, sta to njega ima jasno razlikovati od hrvata u zagrebu?

boja koze, fizionomija, jezik?

 

 

Sad da ne ulazimo u problematiku geneze Hrvata kao nacije, ali Srbina od Hrvata u Zagrebu ( ili bilo gde ) razlikuje to sto oseca kao Srbinom i pripada srpskoj naciji, isto kao i bilo gde u svetu.

Link to comment
8 minutes ago, pbg12345 said:

upravo to

da postanu veci hrvati od hrvata

i vece ustase od ustasa

to je onda prava stvar

 

svakom iole inteligentnom i dobronamernom je jasno da sam upravo to zeleo reci

 

ovde bih zavrsio ovu nadasve poucnu i zanimljivu raspravu


Ne znam sto bi bio buthurt u vezi toga, meni je zaista delovalo da si to napisao, iako mi zvuci njeverovatno. Ako se vratis i pazljivo procitas sta si napisao, zaista se ne mozes naljutiti na mene sto sam tako protumacio. A oopet, postavio sam u formi pitanja tebi, ne konstatacije.

Link to comment

Apropo Srba u Hrvatskoj i njihovog odnosa prema SPC, o verovanju i neverovanju, meni se uvek pred očima kada se povede ta tema stvori ona jeziva slika iz crkve u Glini 41-ve pred pokolj. Dželati nisu izabrali opštinu za mesto zločina, gde su prvobitno bili zatvoreni, već baš crkvu. Njihova vera je bila problem, i zbog nje su i stradali. To nije neveran narod, to su iskušenja i stradanja koja se događaju samo velikim vernicima. 

 

Link to comment
12 hours ago, Zverilla said:

Mašiš poentu. I to mnogo. Oni koje si ti opisao su se preko noći transformisali iz navodnih ateista u navodne vernike, sve u stilu s političkim trenutkom.

Tako da ako u tu grupu stavljas chandru, onda bi morao da pokažeš da se on okreće kako vetar duva. Što ja bas i nisam primetio

Mašiš ti poentu. Njega sam naveo kao primer ateističkog zilotizma, onih koji su iskreno verovali da ako neko radi u školi, policiji, vojsci, sudu, ... ne sme da ide u crkvu. Takvi su nametnuli norme.

Druga kategorija su oni koji su to podržavali dok im je bilo korisno, a posle postali vernici, kad je to postalo korisno. Oni poput chandre su pokretali hajku, ovi drugi podržavali (često i glasnije od pokretača).

 

Link to comment
12 hours ago, pbg12345 said:

evo jedna mala crtica, na prvi pogled beznacajna, ali opet i ne

npr, ovi moji lokalci, dakle ljudi sa sela neobrazovnai ili slabo obrazovani, iako i sami donekle poseduju onu nasu crtu "prebaci djubre u komsijsko imanje" su manje vise odreda bili zgranuti u kojoj meri je srbija zatrpana smecem

to je posledica austrougarske uredjenosti koja je u nekom obimu stigla i do te periferije nekadasnje carevine

ovo je živa istina, sela (i gradovi) u srbiji su neurednija čak i od bosanskih sela, i ja spadam u te koji se uvek nanovo iznenade

ja sam nekada mnogo hodala po selima (takav mi posao bio) i videla sam dosta i srpskih i muslimanskih sela po bosni

bosanska muslimanska sela su gusto naseljena (manjak zemlje) ali takođe relativno uredna, srpska šira, prostranija, deluju urednija

 

neka prigradska naselja, izuzetno uredna

e sad, ovo pričam za krajinu, dakle severozapad bosne, ne znam kako je u centralnoj bosni

 

a kad smo kod četnika, bilo ih je nešto u mom kraju, ali ne mnogo, lokalno su delovali, tj. mislim da nisu bili povezani sa dražinima

uglavnom, nisu u ratu bili nikakav faktor

srbi su uglavnom išli u partizane (poneki musliman, a baš retko hrvat)

a religija među srbima, do rata tako-tako, posle rata nikako, sve go komunista :D

mada, da ne grešim dušu, kod mog dede se nije prekidala slava nikada (i to isključivo posno sv. nikola), božić i vaskrs, iako su mu brat i jedan sin bili u partizanima

 

Link to comment
1 hour ago, dùda said:

ovo je živa istina, sela (i gradovi) u srbiji su neurednija čak i od bosanskih sela, i ja spadam u te koji se uvek nanovo iznenade

ja sam nekada mnogo hodala po selima (takav mi posao bio) i videla sam dosta i srpskih i muslimanskih sela po bosni

bosanska muslimanska sela su gusto naseljena (manjak zemlje) ali takođe relativno uredna, srpska šira, prostranija, deluju urednija

 

 

Upravo...svest po pitanju ekologije u Srbiji je nikakva, posebno kada su u pitanju javne površine. Ovde je normalno na selu da se đubre baca u potok iza kuće, da se na svakom mestu pravi deponija. Ako je nešto javno onda je to ekološka alajbegova slama i može da se sa tim radi šta hoće.

Edited by slow
Link to comment
30 minutes ago, slow said:

 

Upravo...svest po pitanju ekologije u Srbiji je nikakva, posebno kada su u pitanju javne površine. Ovde je normalno na selu da se đubre baca u potok iza kuće, da se na svakom mestu pravi deponija. Ako je nešto javno onda je to ekološka alajbegova slama i može da se sa tim radi šta hoće.


Ima to ona teorija koju je izneo Cirilov, u kuci nam je uredno, a za okolinu ne marimo zbog Turaka. To unutra je bilo nasa, a te javne povrsine "tursko", pa nas nije mnogo ni zanimalo.

Link to comment

nije to ništa, meni je nešto sumnjivo čim se umešala crkva
 
verovatno isto važi i za Zoru, ali ako treba da zamislim jednu situaciju u kojoj bi bio na strani Zore Dobričanina, onda je to crkva vs žena kojoj je umro sin

Link to comment

Ако су чињенице тачне, апсолутно сам на страни мајке и морално и правно. Али увек постоји сумња у чињенице када их ЗД износи.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...