Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

14 minutes ago, pbg12345 said:

ufff....

siroka je to tema

ajde da pomenem period 2 svetskog rata

odnos prema zrtvama, clanovima porodica, je bio najblaze receno porazavajuc

za mnoge se ne zna gde im je grob, gotovo nikog to nije interesovalo, o njime se nikad nije govorilo

a radi se o partizanima, dakle pobednickoj vojsci u ustanickom kraju u tadasnjoj sfrj

dakle nije bilo nikakvih spoljnih uticaja koje bi stvari poterale u tom smeru ili ih makar nije trebalo biti

generalno su svi bili izuzetno ponosni na taj deo istorije, ali se sustinski konkretno o tim lokalnim desavanjima malo govorilo

 

jeste to kraj gde se cesto ratovalo, jos cesce ginulo "smrt je bila sastavni deo zivota", ali nije to u pitanju ili nije samo to u pitanju

 

 u selu su bila 4 (ce-ti-ri :isuse:) spomenika dogadjanjima u 2 svetksom ratu

ali sve je to bilo nekako nedefinisano, uopsteno

kad je gradjen poslednji, povodom neke od godisnjcia ustanka izbila je afera zasto na spomeniku izmedju ostalog nije jasno prikazan sam vasilj gacesa (vodja ustanka, poginuo pod prilicno cudnim okolnostima 1942)

jedno do objasnjenja je da je prezivelim herojima i herojima smetalo da se toliko istice on, jer bi onda pali u drugi plan

ali defintivno nije samo to

 

 

o prvom svetskom ratu se tek nije govorilo, a i oni koji su znali nesto, mislim da nisu bili nacisto kakva je trebala biti nasa uloga u tome i kako se odnosti prema tim desavanjima

o poreklu porodica gotovo niko nista nije znao, iako smo se u te krajeve relativno skoro doselili i postoje solidni pisani izvori

 

itd itd

 

 

imam utisak iz razgovora sa raznim ljudima iz razlicitih delova ex yu da su sto privatno a sto kroz skolu i ostlae institucije ucili, uopste govorili daleko vise o svojoj lokalnoj istroji nego mi tamo u tim krajeivma

Ovo jeste tačno i manje-više važi i za prostor Like,  Dalmacije i zapadnog dijela BK. Ogromna većina stanovnika tih područja usljed čestih seljakanja nema pojma o precima dalje od pradjeda,  niti zna navesti odakle su došli u npr. Pounje. Znaju samo da su iz Like, ali nemaju pojma jesu li iz Gračaca ili iz okoline Otočca, a to nije baš isto. U stvari to ih i ne interesuje,  jer su se stalno pomjerali pa ih opterećuje da se zamaraju takvim podacima 

Odnos prema crkvi je sličan kao i prema gore navedenom-nehajan. Pop na selu služi da te krsti, vjenča i sahrani, a u pauzama da ga pljuješ kako je lopov.

Činjenica da su ovi krajevi sa izuzetkom Dalmacije bili partizanski,  jeste donekle doprinijela da se narod dodatno udalji od crkve, ali mislim da to nije bilo presudno.

 

Inače, u zapadnoj Hercegovini djeluje neka starokatolička crkva jeretička crkva. Imaju i nešto vjernika.

Link to comment
14 minutes ago, chandra said:

Samo jos jedna crtica uz moj stav da ucitelj ne bi trebalo da budu religiozni. To zapravo nije nikakva radikalna ideja, slicnu vec imamo primenjenu u praksi. Ucitelje veronauke ne bira i ne zaposljava ministarstvo prosvete, vec crkvena zajednica. Moze li ateista da drzi veronauku? Ne moze i ne treba. Ne moze jer ne veruje u ono sto bi trebalo da predaje deci. Moze li musliman da drzi pravoslavnu veronauku? Jok. Zasto bi onda vernik, od ove ili one fele, mogao da drzi biologiju, fiziku, geografiju, istoriju ili filozofiju? Crkva i nauka su fundamentalno nespojive ("crkva", organizovana religija, ne licna "religioznost" ili osecanje duhovnosti).

 

 

Jbg, a i te što biraju, treba bolje da biraju...

 

Pre 4. razreda, došla ćera kod mene i kaže da zna da se to meni neće svideti, ali ona bi htela da ide na veronauku, na građanskom je užasno dosadno... Pustim je, ali pod uslovom, da posle svakog časa razgovaramo o tome što je tamo čula...

 

Posle je postavljala nezgodna pitanja nastavniku, naredne dve godine, i onda je odlučila da više ne ide, jer nema smisla... Pošto je još i porasla, samo je konstatovala da nije interesantno da dođeš na čas naoštren da pitaš, a da te nastavnik izbegava... :D

 

Najjače je bilo kad su radili priču o Avramu i sinu, kad je ona rekla na času da je bog jako loš, jer tera oca da ubije sopstveno dete, da bi mu pokazao odanost i da to niko normalan ne bi uradio... :D

 

 

Link to comment

^namerno sam naveo taj podatak za baptisticku crkvu

jer ocigledno govori da lokalno stanovnistvo, makar jedan njegov deo, jeste imao potrebu za tako necim

baptisticka crkva je bila sve, samo ne nekakva snazna institucija u smislu da su ti ljudi iz nekakvih materijalnih ili slicnih razloga (ovo se menja za vreme poslednjeg rata i narocito posle njega, ali to je neka druga tema) izabrali da budu vernici

ocigledno je dakle da je i sama spc u dobroj meri zasluzna sto nije imala bar nesto vernika u tim krajevima

 

@BWA

bos krajina i lika donekle da, dalmacija (severna) svakako ne, ali prilicno sam siguran da su kordun i banija najextremniji u ateizmu i odnosu prema spc

ima tu onda dalje i odnos prema samoj srbiji, uopste srpstvu

i vuse to korene iz davnijih vremena, a nije ni pribicevic slucajno iz kostajnice

 

videlo se to i na onim izborima predtratnim, pa i u samom ratu

 

 

bili smo, sto se ono kaze, bas losi srbi :)

 

Edited by pbg12345
Link to comment
3 hours ago, Zverilla said:

ovo nije ateisticki zilotizam, nego dupelizacki zilotizam.

Pogledaj šta piše chandra. To je ono što ti pričam. Kome se on uvlači u dupe? Ne, jednostavno on u to veruje. Ne može neko da radi u školi, ako ide u crkvu. Ni nastavnik fizičkog, muzičkog  likovnog. Nema slobode i privatnosti. Zna se red.

Besmisleno je porediti veronauku u školi i slobodu veroispovesti ni sam nisam za veronauku u školi.

Link to comment
42 minutes ago, Kampokei said:

Mozda ako govorimo o SPC

Apsolutno.

Sa Grcima imam malo iskustva iz Konga, tačnije iz Kinšase i Lubumbašija. U ta dva grada živi 10ak hiljada Grka sa ful grčkom logistikom - skupština, škola, vrtić, sportski centar, ambulante, restorani, klubovi - i kao centralna ustanova naravno crkva i bradata ekipa kao sive eminencije zajednice. Crkva nedeljom je puna, fascinantno i pored toga je i njihova tolerancija prema ne Grcima, tačnije lokalcima koji su ful integrisani u grčku pravoslavnu crkvu - Kongolezi se Krste, venčavaju i sahranjuju pred grčkim popom, čak sam video i nekoliko časnih sestara.

Link to comment
27 minutes ago, duma said:

Pogledaj šta piše chandra. To je ono što ti pričam. Kome se on uvlači u dupe? Ne, jednostavno on u to veruje. Ne može neko da radi u školi, ako ide u crkvu. Ni nastavnik fizičkog, muzičkog  likovnog. Nema slobode i privatnosti. Zna se red.

Besmisleno je porediti veronauku u školi i slobodu veroispovesti ni sam nisam za veronauku u školi.

Mašiš poentu. I to mnogo. Oni koje si ti opisao su se preko noći transformisali iz navodnih ateista u navodne vernike, sve u stilu s političkim trenutkom.

Tako da ako u tu grupu stavljas chandru, onda bi morao da pokažeš da se on okreće kako vetar duva. Što ja bas i nisam primetio

Link to comment
56 minutes ago, pbg12345 said:

prilicno sam siguran da su kordun i banija najextremniji u ateizmu i odnosu prema spc

ima tu onda dalje i odnos prema samoj srbiji, uopste srpstvu

i vuse to korene iz davnijih vremena, a nije ni pribicevic slucajno iz kostajnice

 

 

Ako te ne mrzi da pises, koja bi bila objasnjenja za te razlike medju HR Srbima? Da li su one i danas izrazene, makar i u manjoj meri nego pre?

Link to comment
2 hours ago, pbg12345 said:

 

kod mene tamo (banija) se jos pamti (tacnije pamtilo sve do devedesetih dok smo ziveli tamo) stanje izmedju dva rata

lokalni svestenik je bio omrazen jer je spc uvek trazila harac

stalni ratovi, zemlja slabog kvaliteta, mali posedi, obican narod je jedva prezivljavao i na to sve imao obavezu da deo daje crkvi

 

to je jedan od razloga uz verovatno onaj primarni da je to bio ustanicki, kasnije snazno komunisticki orijentisan kraj da je spc bila bukvalno na margini

 

 


Ja msm da je malo komplikovanije od toga, u Lici su Italijani 42. ustopastavili vlast i dosta redukovali ubistva Srba, Baniju i Kordun uglavnom su drzali Nemci, tu se genocid nastavio u punom jeku, i tu nije bilo moguce paktiranje ( kao Djujicevih cetnika i Italijana u Lici ) i narod je uglavnom birao ovu "ratoborniju" partizansku opciju, za koju su mislila da im daje vece sanse za prezivljavanje . Cini mi se da su Srbi u tim krajevima autonticno bili zahvalni komunistima sto ih ustase nisu sve pobile, e sad, da l opravdano da li ne, vec ne znam.

  • +1 1
Link to comment

 

volim ja da pricam i razmisljam na tu temu, ali realno™ nemam nikakvu naucnu osnovu za tako nesto

niti sam obrazovan u tom smeru, niti raspolazem nekakvim konkretnim potvrdjenim cinjenicama, mada je upitno sta bi i bilo od koristi u te svrhe

mogu dakle da laprdam na kafanskom nivou, sto je ok i za forum, ali nesto nemam vise snage da se borim sa vetrenjacama, odgovaram na provokacije i ogradjujem sa svih strana da me sluacjno ili namerno neko ne bi pogresno razumeo

 

ono sto jako dobro poznajem su lokalne, banijske okolnosti, a u velikoj meri to vazi i za kordun

taj kraj je dakle bio, makar poslednjih 100ak godina pod vrlo slabim uticajem spc, tokom drugog svetskog rata verovatno i najvise pogodjen ustaskim zlocinima, ujedno i ustanicki, sa ogromnim udelom u partizanskim jedinicama

cetnika nije bilo

dosta je jak i uticaj austro ugarske

blizu je zagreb, a pogotovo karlovac i sisak

sve to i jos mnogo drugog je doprinelo da ti krajevi budu specificni u tom nekom smislu

 

dalmacija (severni delovi naseljeni srbima) je bila cetnicki kraj u 2 svetskom, nacionalizam 90tih, odnosno 80tih  je buknuo ranije nego gore severno, sds je najpre osnovan tu i jedino u tim krajevima uzeo mandate na prvim visestranackim izborima

u ostalim krajevima naseljenim srbima je ubedljivo pobedio racanov ex skh, kasnije sdp

 

slavonija je opet imala dosta doseljenika iz same dalmacije, a i iz bosne, a istocni delovi i naslonjeni na srbiju/vojvodinu, pa je uticaj spc a i same srbije bio jaci

 

pribicevic (svetozar) rodjeni banijac i njegova sds je mozda jako dobar primer tih lomova

najpre centralista, a kasnije najveci protivnik

 

uopste ta dilema izmedju odnosa sa zarebom i beogradom je ostala do danasnjih dana

u samoj krajini, 1993 izbori su ponavljani nekoliko puta dok milosevic nije ugurao svog kandidata u drugi krug, u tom periodu je umalo izbio gradjanski rat u samoj krajini, mnogo je kompleksnije, ali u krajnjoj liniji opet podela u odnosu na "blizinu beograda"

 

opet u krajini nije bilo nikakvih vecih urbanih centara, najveci grad je zapravo bio vukovar, zatim petrinja i knin

sve su to mala mesta i srbi u hrvatskoj bez obzira gde rodjeni su bili orijentisani na gradove sa vecinskim hrvatskim stanovnistvom

 

 

nabacujem misli, izvesno ti nisam dao zeljeni odgovor

kao sto rekoh nisam dovoljno potkovan, a i daleko lakse mi je da razgovaram na tu temu kad se radi o konkretnim desavanjima/vremenima

 

 

evo jedna mala crtica, na prvi pogled beznacajna, ali opet i ne

npr, ovi moji lokalci, dakle ljudi sa sela neobrazovnai ili slabo obrazovani, iako i sami donekle poseduju onu nasu crtu "prebaci djubre u komsijsko imanje" su manje vise odreda bili zgranuti u kojoj meri je srbija zatrpana smecem

to je posledica austrougarske uredjenosti koja je u nekom obimu stigla i do te periferije nekadasnje carevine

 

gomila tako nekih uticaja, istorijskih okolnosti je napravila od srba u hrvatskoj

  • +1 3
Link to comment
51 minutes ago, Kundera said:


Ja msm da je malo komplikovanije od toga, u Lici su Italijani 42. ustopastavili vlast i dosta redukovali ubistva Srba, Baniju i Kordun uglavnom su drzali Nemci, tu se genocid nastavio u punom jeku, i tu nije bilo moguce paktiranje ( kao Djujicevih cetnika i Italijana u Lici ) i narod je uglavnom birao ovu "ratoborniju" partizansku opciju, za koju su mislila da im daje vece sanse za prezivljavanje . Cini mi se da su Srbi u tim krajevima autonticno bili zahvalni komunistima sto ih ustase nisu sve pobile, e sad, da l opravdano da li ne, vec ne znam.

ratoborniju od cega? ustanak u mom selu je bio 23 07 

nekoliko dana ranije je doneta odluka o ustancima od strane ck kph

vec u septembru su se spojili sa sisackim partizanima

1941

 

cetnici nisu bili opcija

nije ih bilo

 

e: ispustio gore - ranije

Edited by pbg12345
Link to comment

Srbi iz HR su se prije poslednjeg rata dobrim dijelom već bili integrisali u hrvatsko društvo i bili na korak od toga da postanu politički Hrvati. To važi za Srbe iz većih gradova, ali i nešto pitomijih krajeva kakvi su Banija i Kordun.

Nasljeđe 2 sr.ima nekog uticaja na odnos prekodrinskih Srba prema Srbiji, pa u konačnom i prema SPC, ali kao što rekoh nije to bilo presudno. Da jeste ne bi u Drvaru i Petrovcu koji su zajedno dali tipa 35 narodnih heroja na prvim izborima SDS dobio 95% srpskih glasova. 

Link to comment
5 minutes ago, BWA said:

Srbi iz HR su se prije poslednjeg rata dobrim dijelom već bili integrisali u hrvatsko društvo i bili na korak od toga da postanu politički Hrvati. To važi za Srbe iz većih gradova, ali i nešto pitomijih krajeva kakvi su Banija i Kordun.

Nasljeđe 2 sr.ima nekog uticaja na odnos prekodrinskih Srba prema Srbiji, pa u konačnom i prema SPC, ali kao što rekoh nije to bilo presudno. Da jeste ne bi u Drvaru i Petrovcu koji su zajedno dali tipa 35 narodnih heroja na prvim izborima SDS dobio 95% srpskih glasova. 

sta su "politicki Hrvati"?

 

prekodrinski srbi  je prilicno sirok pojam, makar u kontekstu ove price

 

 

jel bilo cetnika u tom delu bos krajine koji si pomenuo?

Link to comment
7 minutes ago, pbg12345 said:

ratoborniju od cega? ustanak u mom selu je bio 23 07 

nekoliko dana je doneta odluka o ustancima od strane ck kph

vec u septembru su se spojili sa sisackim partizanima

1941

 

cetnici nisu bili opcija

nije ih bilo


Ratoborniju od cetnika ( mozda sam se smotano izrazio, ali da, ljudi su mislili da je bolje da se "klade" na partizane ). Koliko znam cetnika je bilo i tamo, ali je brojka bila skromna. Cetnicko uporiste je bila Lika, nikako Kordun i Banija. 

Link to comment
14 minutes ago, BWA said:

Srbi iz HR su se prije poslednjeg rata dobrim dijelom već bili integrisali u hrvatsko društvo i bili na korak od toga da postanu politički Hrvati. To važi za Srbe iz većih gradova, ali i nešto pitomijih krajeva kakvi su Banija i Kordun.

Nasljeđe 2 sr.ima nekog uticaja na odnos prekodrinskih Srba prema Srbiji, pa u konačnom i prema SPC, ali kao što rekoh nije to bilo presudno. Da jeste ne bi u Drvaru i Petrovcu koji su zajedno dali tipa 35 narodnih heroja na prvim izborima SDS dobio 95% srpskih glasova. 


Da, ali ne zaboravljaj jednu stvar, Srbi su "sve novce" kladili na KPJ i izgubili epski. Od onog prvog hrvatskog ustava gde, parafraziracu, "u bratskoj ljubavi sa Hrvatima saosnivaju Hrvatsku", dosli su do pocetka devedestih da su, uprkos svim zrtvama koje su podneli u WWII, izgubili sve. Po ustavu 74. prakticno su pricali hrvatski ( to je konstatovao i hrvatski ustavni sud 88 tipa ), sva kulturna drustva su ima postepeno ukinuta, izgubili su konstituitivnost, a na kraju i Jugoslaviju, drzavu za koju se se borili i granicu prema BGu. Kad si do 44. vecina u partizanima u Hrvatskoj i najvise iskrvario, a 91 vise nemas nista, lako se razocaras i skliznes u potpunu suprotnost.

Razocarani komunista lako postaje nacionalista.

  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, pbg12345 said:

tokom drugog svetskog rata verovatno i najvise pogodjen ustaskim zlocinima, ujedno i ustanicki, sa ogromnim udelom u partizanskim jedinicama

cetnika nije bilo


To je podrucje Petrove gore, Potkozarja i oko Jasenovca?

 

Nas su krajem osnovne skole (Jugoslavija je jos postojala)  vodili na visednevnu ekskurziju koja je izmedju ostalog obuhvatala i taj deo. Fizicki mi nije bilo dobro od onog sto sam tamo (Jasenovac) videla. I bukvalno. Meni to sto pises ima smisla.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...