Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

4 hours ago, Jumanji said:

Inace o popovima imam jako lose misljenje, iako sigurno ne mogu svi u isti kos da se strpaju, o crkvi generalno ne mislim ama bas nista dobro, ali stava sam da je vera nesto sasvim drugo i nevezano od njih, kobajagi poslusnika, odnosno jednih od najgorih sojeva drustva. Ali za to je kriva drzva samo.

 

Kriva je drzava sto su popovi kvarni i nemoralni? Oh please elaborate

Link to comment
Just now, Meazza said:

Ima Hilandar, pustinja, pecina, ko ne moze da podnese miris hrane usred civilizacije. 

 

ja ne bih voleo miris tudjeg rostilja, bilo cevapi bilo riba, da mi se siri dvoriste, bilo kojim danom. sta je to toliko fantasticno u mirisu tudjeg rostiljanja?

 

edit: osim toga, civilizacija nije rostiljanje i jedenje, to moze da se radi i u kamenom dobu, nego neka nadgradnja nad tim nivoom zadovoljenja elementarnih potreba.

Edited by Krošek
Link to comment

Ako ces da ides da seres komsiji zato sto rostilja za rodjendan ili da mu se deres na goste, onda po mom misljenju (i siguran sam, po misljenju velike vecine ljudi) s tobom nesto gadno nije u redu.

Link to comment
sta sto? to valjda ti znas.

 

Dovoljno zivotnog iskustva imam da kada to kazem, ne znam sta hoces tacno ovim.

Tolrenatna jesam, ali imam i ja granicu neku, ali ne nih rekla da je imaju i ljudi naokolo.

 

 

  Kriva je drzava sto su popovi kvarni i nemoralni? Oh please elaborate

 

 

Nisi ti to nista shvatila, od pocetka, odnosno od prvog posta na koji si mi odgovorila.

 

Drzava je dozvolila da crkva sve ovo radi sto radi, mesa se gde ne sme, razbahatili se maksimalno, od trenutka kada su im ne samo vratili stosta, vec im dali i previse povlastica.

Normalno da drzava ne moze da bude kriva za kadar koji opsluzuje ovu raju, ne znam gde si to videla da pise, ali to su sve samo posledice pomenutog uzroka.

 

 

 

 

Link to comment

verujem da imas dovoljno zivotnog iskustva, ali ako ti je covek koji pravi rostilj za rodjendan u svom dvoristu olicenje svega sto kod nas ne valja, definitivno imas interesantne vrednosne kriterijume. 

Edited by ToniAdams
Link to comment

Na kraju će ispasti da je slavljen rodjendan na 1. maj u vikendici u Barajevu uz rostilj a komšije drukale policiji koji je u dvorište upao sa episkopom beogradskim, uhapsio goste a slavljenika poslao u manastir.

 

Zapravo, pomeranje stativa, i polemisanje sa straw man raduje jer se uvidja nesmotrenost akta.

Link to comment

to je okej i to naravno postujem, ali mislim da bas nema mnogo veze sa onim sto si prvobitno napisala /olicenje svega onog sebicnog, nevaspitanog i bahatog u nasem coveku/

Link to comment
1 hour ago, Meazza said:

Ako ces da ides da seres komsiji zato sto rostilja za rodjendan ili da mu se deres na goste, onda po mom misljenju (i siguran sam, po misljenju velike vecine ljudi) s tobom nesto gadno nije u redu.

 

nemoj shvatiti ovo kao omalovažavanje, ali taj izraženi stav je dosta moralno naivan.

 

ako uzmeš da temperament i kultura tog popa, ako i ne bi bili takvi da reaguje na napadan način, vrlo verovatno ne bi doveli ni do čega (teško da bi sad neki hipotetički, blagi, pop umilno predložio komšiji da ipak ne roštilja - to nekako ne ide, nije "pastirski" i nije u roli pravoslavnih popova), onda sledi pitanje: da li to što pop hoće ili neće napraviti predstavlja za tebe odlučan faktor da li ćeš roštiljati i zašto?

 

ako kažeš: ako se pop ne buni - roštiljaćeš (kad se već ne buni), a ako pravi problem - roštiljaćeš (ko ga šiša), pitanje je "rešeno", odnosno i nije pitanje. stvar je prividno i lažno zavisna od odnosa popa prema tebi, jer njemu ne gine tvoje roštiljanje... osim onda kada on improbabilno, izlazi iz svoje vekovne popovske role da tebe umilostivi, što baš nekako i nije tolerantno. ono, ja tebe uvažavam, ali samo u super upeglanoj corporate formi. pristojnity.

 

moralo bi onda biti da postuliraš mogućnost da, čak i ako se pop ne buni, nećeš roštiljati.

 

utom se nameće pitanje, kada smo dotle došli, koji je onda više smisao i domašaj pravljenja ikakvog izuzetka, zavisno od ponašanja popa? 

 

tako bi ispalo da prvo nećeš roštiljati, za koje vreme ćeš faktički čekati da ti pop da neki povod, a onda ćeš da mu izroštiljaš, u stilu evo ti ga na pope. možda odmah, a možda osvetnički sledeće godine. to bi bio toliko jajarski, šićardžijski stav, da padaš ispod njega na civilizacijskoj lestvici kako god okreneš. kad već pričamo o civilizaciji kao merilu.

 

prema tome, moralo bi biti, ako hoćeš da na bilo koji način uvažiš popa, moraš da se odnosiš prema njegovoj ličnosti na malo apstraktniji način, ne može sve da se sroza na taj interpersonalni nivo. neke stvari nadilaze to. "šta god pop uradio i ne uradio, ja ću da tolerišem, jednog dana u godini, njegove verske doživljaje, povodom njegovog najvažnijeg praznika". to meni nekako izgleda kao civilizacija, a alternative mi nešto ne izgledaju.

Edited by Krošek
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...