Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

1 minute ago, pbg12345 said:

naravno da rostiljanje nije nuzno nepostovanje, niti provokacija

 

vece kolicine dima, glasna muzika, majmunsko oglasavanje slavljenika i gostiju, 2-3 okvira iz automatske puske i slicno, jesu ugrozavanje, bez obzira ko je komsija

miris przenog mesa to nije :fantom:

 

Sustina.

 

Kako bre moze bilo ko da ima pravo da ti odredjuje sta ces da jedes i da se jos breca na tebe zbog toga? Jeste li sisli s uma?

Link to comment
49 minutes ago, Budja said:

 

Moze i da izgradi zid, i bunker-otvore iz kojih vire topovske cevi.

 

moj property-moja stvar

 

Ne znam, mozda u Teksasu toga ima. ObiW?

 

 

Margaret Thatcher:

There is no such thing as society.

 

 

 

 

Kurac ima, da proste dame. Ima deed restriction za svaku zajednicu, pa citaj sta smes a sta ne smes da radis na svom imanju. Evo recimo ja bi rado drzao perad i stoku sitnog zuba.  Voleo bih na travnjaku ispred kuce da stavim zardjalog Chevy Camaro, naravno bez guma na cinderblocks, prava Amerikana. Voleo bih i zid da podignem oko kuce ko Albanci na Kosmetu. 

Svasta bi hteo, al ne daju dusmani. Da im posaljemo Leu da im objasni sta znaci privatno vlasnistvo?

 

 

Link to comment

 

 

 

 

 

  a nije sebicno i nevaspitano kad ti komsinica dodje u kucu i krene da ti kenja sto peres ves u nedelju? ili usisavas, brises prasinu, sijes dugme? ja bio kad je komsinica usla u kucu, videla usisivac i kriknula iz sveg glasa - neeeeee danas. i nije jedina i nije se jednom dogodilo. nije sebicno i nevaspitano kad te popreko gledaju sto ne postis, a oni drcniji i glasniji i zamere? a nije sebicno i neprijatno kad ti okolina zamera sto ne ides na groblje bas na zadusnice? a nije sebicno i nevaspitano kad te spopadaju da jedes zito i vino i krstis se kad dodjes nekom na slavu (a insistiraju da dodjes, prete da ce da se naljute) bez obzira sto znaju da nisi vernik i da ti je jedan roditelj druge vere svakako?   

moja keva, muslimanka (doduse neverujuca) koja zivi u beogradu od 71 se nagledala i naslusala svega i svacega i nauzivala verske tolerancije onoliko. jos uvek joj neke komsije i rodjaci svakih nekoliko meseci preporucuju da se prekrsti kad tu vec zivi tako dugo - za njeno dobro, naravno. a ima ih par, medju njima i moj stric, koji je svako malo podsete da je i bez toga pravoslavna jer se udala za mog oca. i ona cuti, naucila da na jedno udje a drugo izadje, jer su to ljudi s kojima zivi citav zivot i bez tih anomalija nisu losi. jebote, vec sam pisao o tome ovde na nekoj drugoj temi, keva ima traumu da ce joj kad umre, ako ne dodjem na vreme, na sahranu dovesti popa. svaki put kad odem kuci, moli me da joj obecam da cu stici na vreme i to spreciti.  

 

isto se desava i u mostaru, recimo. ja kad idem u mostar redovno nosim par kaisa slanine jer neki rodjaci vole a ne usudjuju se da kupe jer sta ako ih neko vidi, zamerice im se. stariji ljudi, nece sebi da prave frku u tim godinama. i nosim. pa kad dodjem, osecam se kao diler. zovu i pitaju - jesi doneo ono nase. pa jedu krijuci, uvece, kad znaju da ne moze niko da se uhvati za kvaku. 

 

u nasim krajevima (svim) je verska tolerancija, bojim se, jednostrana. u srbiji to znaci, ovo je pravoslavna zemlja i zabole me ko si, sta si i u sta verujes, moras da nas ispostujes inace si netolerantan, bezobrazan i provokator. 

 

 

 

 

 

 

 Sve te primere koje navodis pokazuju samo koliko smo mi u sustini prost narod. Koliko lako donosimo zakljucke naravno uvek o necemu sto ne znamo i ne razumemo, ali se prosto po nama to nesto "podrazumeva" i koliko volimo da se mesamo drugima u zivote.

Izvinjavam se ne mislim nikog da uvredim, ne kazem da je preko na onom trulom zapadu bolje, samo tamo sam uvek u prolazu da bih nekog bolje upoznala, ali mislim da me nisi razumeo.

 

Nisam ono napisala sa stanovista (ne)vernika, mislim da nisam dovoljno potkovana da pricam o tome, niti se ikada mesam u neciji izbor, samo je to bila jedna moja percepcija, a bas mi je ta prica sa rostiljem na Veliki petak dobro dosla, kako zapravo nemamo sluha za druge, radimo ono sto se nama radi u tom trenutku apsolutno ne obaziruci se na svoju okolinu. Odsustvo tolerantncije, nevaspitanja, nebitno, to vuce jedno drugo, ali izrazeno je svuda u svakom segmentu nasih zivota, opet totalno nevezano za postovanje religije ili koliko smo verujuci.

 

Mene niko nikada nije maltretirao niti sam to videla u svojoj okolini, ni da verujem ako ne verujem, niti se nevernici bunili ako im spremim nesto posno, recimo.

 

I ti vam primeri tipa "i meni smetaju crkvena zvona" nisu bas u istoj ravni, mozda pre da vam smeta divljanje komsija sa muzikom koju em ne slusate, em je u neko nevreme.

 

I jedno pitanjce. Kako se ponasate, ako postujete recimo post, i odete na slavu koja bi trebala biti po svim pravilima posna, kad oni spremili mrs svuda oko vas, da li vam se to desilo, da li vam smeta i kako ste reagovali?

 

 

 

 

 

Link to comment
1 minute ago, Jumanji said:


I ti vam primeri tipa "i meni smetaju crkvena zvona" nisu bas u istoj ravni, mozda pre da vam smeta divljanje komsija sa muzikom koju em ne slusate, em je u neko nevreme.

 

 

Zvono makar teoretski moze da smeta. Moze da te probudi. Kako moze da ti smeta sta neko drugi jede pobogu??

Link to comment
7 minutes ago, Jumanji said:

I jedno pitanjce. Kako se ponasate, ako postujete recimo post, i odete na slavu koja bi trebala biti po svim pravilima posna, kad oni mrs svuda oko vas, da li vam se to desilo, da li vam smeta i kako ste reagovali?

 

Izvadim levor i pobijem stoku nevernicku i provokatorsku

 

salu na stranu, naravno da mi ne smeta, ljudi su negde izmedju postovanja tradicije i znanja o istoj ... nije sigurno mrsno da bi me provocirali  ... ne znam kakvu reakciju ocekujes, ali ozbiljno?  ako sam bas gladan malo hleba, neka salata, dzem ... ako bas nista nema ostacu gladan, mozda malo skratiti boravak i to je to.

Link to comment
 
Zvono makar teoretski moze da smeta. Moze da te probudi. Kako moze da ti smeta sta neko drugi jede pobogu??
Pa sad onda ti smeta gradska buka, dim iz fabrike, svasta nesto sto nema veze toliko sa pojedincem vec organizacijom kao nekom institucijom.

Nisi ti pravi za pitanje o postu [emoji4]
Dakle ne gledas druge sta jedu, nego tebi daju to isto, a vernik si i postis?
Link to comment
Just now, Jumanji said:

Pa sad onda ti smeta gradska buka, dim iz fabrike, svasta nesto sto nema veze toliko sa pojedincem vec organizacijom kao nekom institucijom.

 

Da, sve to moze da smeta normalnom coveku. Covek kome smeta sta neko drugi jede je lud kao oposum.

Link to comment
Izvadim levor i pobijem stoku nevernicku i provokatorsku  

salu na stranu, naravno da mi ne smeta, ljudi su negde izmedju postovanja tradicije i znanja o istoj ... nije sigurno mrsno da bi me provocirali  ... ne znam kakvu reakciju ocekujes, ali ozbiljno?  ako sam bas gladan malo hleba, neka salata, dzem ... ako bas nista nema ostacu gladan, mozda malo skratiti boravak i to je to.

 

Otkud ti ideja da treba da reagujes u tom smislu...jel jedes ili ne jedes to bre pitam [emoji3]

 

Ok odgovorio si.

 

 

 

Link to comment
24 minutes ago, Frile said:

Jao sad se setih one frke kad je kobasicijada jedne godine najebala zato što je pala Uskršnji post.

dobro sad, koliko god nema smisla da popovi odlucuju kad ce biti kobasicijada, toliko ima smisla da organizatori odluce da ne bude na post. valjda im ide u prilog da bude sto vise izlagaca i posetilaca i da naprave sto vise kinte. praviti kobasicijadu u vreme posta je, rekao bih, pucanje sebi u nogu. 

 

@Jumanji  da me ubijes, ne vidim kako je rostilj u svom dvoristu netolerancija pa sve da je pored svetog petra u rimu ili hrama na vracaru. covek nije nikom nametao svoje stavove niti zamerao sto ne misle kao i on. drugi od njega ocekuju da se ponasa po njihovim pravilima pa ako im ne ucini, netolerantan je. sto ce reci, moze meso na veliki petak ali u svoja cetiri zida. na sta me to podseca... 

 

a za slavu, pretpostavljam da bi osoba koja posti jela hleb, salatu i jos ponesto posno ako ima (a obicno ima). sumnjam da bi navalili na meso zato sto je servirano. a jos vise sumnjam da bi vikali na domacine i to tumacili kao sebicluk i provokaciju. 

 

 

Link to comment
20 minutes ago, Jumanji said:

 

I ti vam primeri tipa "i meni smetaju crkvena zvona" nisu bas u istoj ravni, mozda pre da vam smeta divljanje komsija sa muzikom koju em ne slusate, em je u neko nevreme.

 

A zasto bi crkva bila u nekoj drugoj “ravni”? U tome i jeste problem sto vernici misle da se prema njima treba ravnati, usred i dalje zvanicno sekularne drzave.

 

A na komsije mozes da se zalis onoliko, predsedniku kucnog saveta, komunalcima, mozes i da ih tuzis ako se bas resis, znaci postoji nacin da se problem resi tako da nije bas adekvatno poredjenje.

Link to comment

ja da sam vernik koji ide u crkvu na veliki petak i da sam video ljude koji rostiljaju u susednom dvoristu pre bih pomislio blago im se, bas uzivaju, tako cu i ja u nedelju nego picka im materina bezobrazna, to oni meni u inat. 

 

Link to comment



 
A zasto bi crkva bila u nekoj drugoj “ravni”? U tome i jeste problem sto vernici misle da se prema njima treba ravnati, usred i dalje zvanicno sekularne drzave.
 
A na komsije mozes da se zalis onoliko, predsedniku kucnog saveta, komunalcima, mozes i da ih tuzis ako se bas resis, znaci postoji nacin da se problem resi tako da nije bas adekvatno poredjenje.


Koji vernici to misle?

Pa crkvena zvona zvone svuda u svetu, imam poziva sa dzamije na molitvu u odredjeno vreme i to je veoma bucno.. ali to su institucije, organizacije, one imaju neki kodeks ponasanja, a sad coveku svasta moze da smeta, zato sam pitala kako sa gradskom bukom izlazite na kraj ili zivite pored zeleznicke pruge recimo.

Tesko sa komsijom koji misli da je bogom dan moze tek tako lako da se izadje na kraj, ali ocigledno pricamo o necemu sto nismo iskusili. I u pitanju je bahati pojedinac, bitna razlika veoma.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...