Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Sta ispisa covece :D

 

Ne smeju njegovi verski dozivljaji ni u kom slucaju da imaju prevagu nad onim sta ja radim u svom dvoristu sa svojom hranom. Incident nema nikakve veze sa mirisom koji se siri u crkveno dvoriste. Pop bi tako odreagovao i da su gosti jeli hladno pecenje od pre tri dana, a ne bi nista rekao da su rostiljali smrdljivu ribu, iako se kao sto kazes riba ne jede na taj dan. Ne, njemu smeta blasfemija (przena riba ne bi bila blasfemija, ljudi koji poste je uredno jedu na velili petak), smeta mu sto postoje ljudi koji jedu meso na taj dan, sto je svojevrstan tabu. 

 

Cak i da ima veze sa mirisom, njegova verska osecanja nisu ni na koji nacin ugrozena time. Na taj nacin mozes da opravdas bukvalno sve lose i svako nasilje koje dolazi od religije. Da li je moguce da u 21 veku jos uvek raspravljamo o tabuima vezanim za hranu, zar smo toliko jadni kao drustvo?

Link to comment

Jednom recju, pop nema razlog da se buni, njegova vera nije i ne moze biti ugrozena time sta ja jedem. Neka gleda sta on jede i neka se brine za svoj onozemaljski zivot i zivot onih koji mu daju to pravo, a druge neka pusti na miru.

Link to comment
7 hours ago, Jumanji said:

 

Nisi ti to nista shvatila, od pocetka, odnosno od prvog posta na koji si mi odgovorila.

 

Drzava je dozvolila da crkva sve ovo radi sto radi, mesa se gde ne sme, razbahatili se maksimalno, od trenutka kada su im ne samo vratili stosta, vec im dali i previse povlastica.

Normalno da drzava ne moze da bude kriva za kadar koji opsluzuje ovu raju, ne znam gde si to videla da pise, ali to su sve samo posledice pomenutog uzroka.

 

Pa ne vidim sta tu ima toliko kompleksno da ne moze da se shvati, ne poricem ja da je drzava kriva sto je pustila da se crkva i njeni sluzbenici razbahate, nego ne vidim kako to staviti u prvi plan a ignorisati kad bahati vernici nekom popuju kako (se valja) da se zivi. Nekako je to jedno u direktnoj vezi sa drugim, ne? Jer ranije kada nisu imali vetar u ledja od strane svoje crkvene institucije nisu ni vernici bili ovoliko sveprisutni u javnom zivotu niti ni blizu ovoliko bahati prema neistomisljenicima.

Link to comment
10 hours ago, Krošek said:

 

ja ne bih voleo miris tudjeg rostilja, bilo cevapi bilo riba, da mi se siri dvoriste, bilo kojim danom. sta je to toliko fantasticno u mirisu tudjeg rostiljanja?

 

edit: osim toga, civilizacija nije rostiljanje i jedenje, to moze da se radi i u kamenom dobu, nego neka nadgradnja nad tim nivoom zadovoljenja elementarnih potreba.

ti bolje da ne ides u uk ili nedajboze australiju. tamo rostiljaju cim izadje sunce. pakao. necivilizovani, naravno. 

Link to comment
3 hours ago, Meazza said:

Jednom recju, pop nema razlog da se buni, njegova vera nije i ne moze biti ugrozena time sta ja jedem. Neka gleda sta on jede i neka se brine za svoj onozemaljski zivot i zivot onih koji mu daju to pravo, a druge neka pusti na miru.

Imam jedno interesantno pitanje, za sve, koristiću ovu rečenicu kao šlagvort...

 

Odete za vreme ramazana u neislamsku zemlju(znači nije državna religija), ali u izrazito Islamsko okruženje, recimo, poslom... Da li konzumirate vodu i kafu pred kolegama muslimanske veroispovesti?


Edit: Ili recimo, radite u istom kancu sa dvojicom muslimana. Kako se ponašate za vreme ramazana?

Link to comment

Odgovoricu kasnije, ali kao prvo ne moze se porediti svoje dvoriste i svoja kuca sa drugom drzavom i kancelarijom.

 

Ako je rec o Srbiji, ne znam kad je Ramazan i ne zanima me, kao sto sam sto puta zaboravio kad je Uskrs. 

Link to comment

skinem se go i nabijem ih na kurac pravoslavni

 

losa ti paralela, a i ja zelim verovati da mi nismo vecinski pravoslavna zemlja, makar u smislu, gde bi bilo ok da pravoslavci namecu svoja pravila svima okolo

 

e: muslimanske zemlje mahom nisu poznatem po slobodama koje gradjani uzivaju

tako  da se i turisti lokalnih obicaja vise drze zbog straha od sankcije

nije to nesto cemu iko, pa ni srbija (ako o srbiji pisemo) treba teziti

Edited by pbg12345
Link to comment

suština priče: da li smo tolerantni na tuđa religijska uverenja.
Zanimljiva tema  za  pročitati poslednjih par strana....

 

 

edit: sebe smatram agnostikom, i velikim protivnikom organizovane religije, ne postim, perem veš i sređujem kuću na crveno slovo, non stop sam u svađi sa roditeljima na tu temu, ali moram priznati da nikad nisam video ni osetio da mi bilo ko od pravoslavaca nameće svoja pravila.
 

Edited by Filozof manijak
Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

suština priče: da li smo tolerantni na tuđa religijska uverenja.
Zanimljiva tema  za  pročitati poslednjih par strana....

pa da, samo sto se u onoj pocetnoj prici o popu i komsiji koji rostilja radi o toleranciji popa na religijska uverenja komsije

komsija ni na koji nacin ne utice na popova religijska uverenja osim svojim postojanjem 

Link to comment
1 hour ago, adam said:

ili nedajboze australiju

 

Kad već prozivaš da zakomplikujemo postavku problema izlaskom iz dvorišta - ovde u mnogim parkovima postoje besplatni roštilji na gas. Dan, noć, utorak, (veliki) petak ili bilo koji drugi dan, pritisneš dugmence i roštiljaš koliko ti duša ište, 

 

mg1849.jpg 

Link to comment
Just now, pbg12345 said:

pa da, samo sto se u onoj pocetnoj prici o popu i komsiji koji rostilja radi o toleranciji popa na religijska uverenja komsije

komsija ni na koji nacin ne utice na popova religijska uverenja osim svojim postojanjem 

 

ne bih se složio.

Popova reakcija je preterana, i bez ikakvog opravdanja. Što kaže Meazza, popa apsolutno nema pravo bilo kome da određuje šta će i kada jesti, pogotovo u soptsvenom dvorištu.
Opet, komšija ima kuću i dvorište pored crkve i organizuje proslavu sa roštiljem na dan kada vernici koji dolaze u crkvu  strogo poste. 
Možda je komšija mogao tolerantnije da se ponese, da sam skonta kako nije baš dobrosusedski da na veliki petak roštilja crkvi pod nosom.

Komšija ima apsolutno pravo da u svom posedu proslavlja kako hoće. Pitanje je tolerancije i dobrokomšijskih odnosa da li baš mora rođus proslavljati na taj način tog dana (uskrs je pokretni praznik, dakle ne pada se svake godine  komšijin rođus na veliki petak)
 

Nisam baš potpuno određen prema ovom pitanju, i jedna i druga strana imaju kvalitetne argumente.

Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

 

ne bih se složio.

Popova reakcija je preterana, i bez ikakvog opravdanja. Što kaže Meazza, popa apsolutno nema pravo bilo kome da određuje šta će i kada jesti, pogotovo u soptsvenom dvorištu.
Opet, komšija ima kuću i dvorište pored crkve i organizuje proslavu sa roštiljem na dan kada vernici koji dolaze u crkvu  strogo poste. 
Možda je komšija mogao tolerantnije da se ponese, da sam skonta kako nije baš dobrosusedski da na veliki petak roštilja crkvi pod nosom.

Komšija ima apsolutno pravo da u svom posedu proslavlja kako hoće. Pitanje je tolerancije i dobrokomšijskih odnosa da li baš mora rođus proslavljati na taj način tog dana (uskrs je pokretni praznik, dakle ne pada se svake godine  komšijin rođus na veliki petak)
 

Nisam baš potpuno određen prema ovom pitanju, i jedna i druga strana imaju kvalitetne argumente.

Dobro si rekao, to je stvar tolerancije na nečija verska uverenja...

 

Kada odemo u inostranstvo, prema religijskim uverenjima drugih ljudi bićemo tolerantniji nego prema religijskim uverenjima naših komšija. Zašto je to tako?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Just now, radisa said:

Dobro si rekao, to je stvar tolerancije na nečija verska uverenja...

 

Kada odemo u inostranstvo, prema religijskim uverenjima drugih ljudi bićemo tolerantniji nego prema religijskim uverenjima naših komšija. Zašto je to tako?

 

 

 

 

 

 

+100000

ovo sam hteo da napisem. zato sto smo picke malogradjanske. zato sto kad odemo napolne glumimo i sve postujemo ne iz uverenja nego iz straha i da bi bili prihvatili u sredini. 

ako znam da neko ne moze nesto da jede ili pije pa gledacu da ne pijem ili jedem ni ja. necu pred alkosom da pijem pivo ili ako ti ljudi tamo poste necu bas taj dan da ih na neki nacin provociram. to trazim i za sebe i ako mi neko to ugrozava dobice duplo nazad.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...