Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

pa vidis da se tretira. ispade rostiljdzija, prema nekima, sve sto ne valja u srbiji :fantom:
 
mislim, bez zezanja, ovo o cemu drvimo je i dalje debelo u zoni pristoynity-a.
sto se mene tice, nek sere ko oce da sere, a sve dok mogu da mu kazem tok tu d hend i dok ne moram da se fizicki branim, meni super.
Cccccc dzabe ti onaj smesak od sinoc, em neiskren, em i prozivas nesto opet, a ruku na srce citao nisi sta sam pisala ocigledno... [emoji57]
Link to comment
23 minutes ago, Filozof manijak said:

Karikiraš sad, jbg

Za mene je tolerancija poštovati tuđa religijska uverenja i ne provocirati na religijske praznike

 

(što se tiče ovog adamovog slučaja, najveći slepac je ispao pop svojom reakcijom. Što ti kažeš, mogao je doći i lepo zamoliti. 
samo to i dalje ne znači da živimo u pravoslavnoj džamahiriji)

 

Ja nikad nisam rekao da zivimo u bilo kakvoj dzamahiriji. 

 

Smatram ne samo da je tolerancija postovati tudja religijska uverenja, nego da je bilo sta suprotno od toga cin huliganstva. Zato nikog nikada ne provociram zbog religije i verovanja. Ali ne moze se tolerancija toliko prosiriti da znaci "kud svi tu i mali Mujo" i da mora da se radi sve kako oni rade.

Link to comment
13 minutes ago, ToniAdams said:

al opet mi nije jasno zasto je rostiljanje u svom dvoristu automatski dozivljeno kao provokacija na rel praznik

Ja sam rezumeo da su popi ušli mirisi u dvorišti, možda mu je i smetala galama (to iz priče ne znamo, ali to je dan kada bi se trebalo posvetiti tihovanju™, to je jako tužan dan za sve hreišćane), pa je to povezao sa provokavcijom (totalno pogrešno, naravno, ali popin pogled na svet je izgleda gadno sjeban)...

 

Odnosno, popa je samo trebao reći, samom sebi: "Bože, oprosti im, ne znaju šta rade"... I otići da tihuje... A komšiji sutra reći da mu to nije projalo, da mu je smetalo, i da zamoli da se, ako je moguće sledećih godina izbegne, jer, eto, komšeje smo, razumite...

 

Naravno, pop je ispao seljačina, ali ne znači da bi svaki ispao takav...

 

Iskreno, većina popova koje sam ja upoznao su bili normalniji od vernika koji bi trebali da ih slede... Malo je to kontradiktorno, ali šta sad, ljudi su generalno uvek željni da budu veći parvosalvci od pokojnog patrijarha Pavla, pa ispadaju kreteni...

Link to comment
39 minutes ago, Filozof manijak said:

Karikiraš sad, jbg

Za mene je tolerancija poštovati tuđa religijska uverenja i ne provocirati na religijske praznike

 

(što se tiče ovog adamovog slučaja, najveći slepac je ispao pop svojom reakcijom. Što ti kažeš, mogao je doći i lepo zamoliti. 
samo to i dalje ne znači da živimo u pravoslavnoj džamahiriji)

 

Ima li u tvom konceptu tolerancije bilo kakvog mesta za reciprocitet? Da li treba da imam postovanja i prema religijama koje smatraju da moje religijsko uverenje treba kaznjavati smrcu?

Link to comment

ja zivim u uk i tolerancijom se ne smatra (jos uvek) podilazenje tudjim arshinima i titranje tudjih jajca nego je tolerancija kad svako radi sta zeli i zivi kako zeli sve dok se pridrzava pravila suzivota u zajednici i dok ne ugrozava druge. zivim ovde preko 25 godina i nikad ali bas nikad nisam i cuo ni procitao da se rostiljanje u svom dvoristu - bez obzira da li je pored crkve, dzamije, sinagoge, budistickog hrama, drustva za zastitu zivotinja ili bilo gde drugde i bilo kad smatra ugrozavanjem drugih ili provokacijom. 

 

primeri sa veseljem i pustanjem muzike kad umre komsija mogu biti relevantni samo ako poistovetis emocije kad je u pitanju smrt ukucana sa emocijama vernika koji gleda nevernika dok rostilja/jede meso.  mislim, moguce da to neko dozivljava kao isti nivo boli i stresa ali iskustvo mi govori da covek ipak neuporedivo vise pati kad mu neko bitan umre nego kad gleda coveka koji glaba sniclu na veliki petak. 

 

u bosni sam x puta bio za ramazan medju ljudima koji nista u usta ne stave dok ne zadje sunce. podrazumevali su da se to na mene ne odnosi i bilo je svima normalo i da jedem kad/ako sam gladan i da pijem kad/ako sam zedan. ali to ne znaci da su tamo tolerantniji od nas nego samo da postoje razliciti arsini za nase i njihove. pritisci okoline ne sumnjam da postoje i u bosni bas kao i kod nas ali su rezervisani za domace stanovnistvo koje ne praktikuje svoju veru. prema ostalima su tolerantni kao i mi. ni najzagrizeniji pravoslavci nece zameriti strancima sto ne poste na veliki petak niti ce smatrati provokacijom ako se ponasaju u skladu sa svojim zivotnim pravilima. da je pop delio ogradu sa sluzbenikom neke ambasade koji je detetu slavio rodjendan uz rostilj i graju na stranom jeziku, velika je verovatnoca da ga ni malo ne bi uznemirio ni dim rostilja ni miris mesa. a pogotovo se ne bi zaletao na ogradu da im kaze sta misli o tome. 

 

i opet -  nije bas neka vera ako vernik na prizor ljudi koji rostiljaju u svom dvoristu prvo pomisli oni to meni u inat, provokatori a ne al uzivaju, tako cu i ja u nedelju

 

kao god okrenemo - kriv je silovatelj a ne riba u minjaku. 

 

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

Ja sam rezumeo da su popi ušli mirisi u dvorišti, možda mu je i smetala galama (to iz priče ne znamo, ali to je dan kada bi se trebalo posvetiti tihovanju™, to je jako tužan dan za sve hreišćane), pa je to povezao sa provokavcijom (totalno pogrešno, naravno, ali popin pogled na svet je izgleda gadno sjeban)...

 

Odnosno, popa je samo trebao reći, samom sebi: "Bože, oprosti im, ne znaju šta rade"... I otići da tihuje... A komšiji sutra reći da mu to nije projalo, da mu je smetalo, i da zamoli da se, ako je moguće sledećih godina izbegne, jer, eto, komšeje smo, razumite...

 

Naravno, pop je ispao seljačina, ali ne znači da bi svaki ispao takav...

 

Iskreno, većina popova koje sam ja upoznao su bili normalniji od vernika koji bi trebali da ih slede... Malo je to kontradiktorno, ali šta sad, ljudi su generalno uvek željni da budu veći parvosalvci od pokojnog patrijarha Pavla, pa ispadaju kreteni...

ko zna kakvi su se tu repovi vukli od ranije.

Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Dobro si rekao, to je stvar tolerancije na nečija verska uverenja...

 

Kada odemo u inostranstvo, prema religijskim uverenjima drugih ljudi bićemo tolerantniji nego prema religijskim uverenjima naših komšija. Zašto je to tako?

 

Evo mojih 5 kuruša centi pravo iz muslimanske zemlje: nema univerzalnog pristupa i stvar treba ceniti u zavisnosti od konkretne situacije.

 

Ja često, kada dolaze gosti, spremam neka jela koja obuhvataju slaninu, šunku ili pršut. Zasebno napravim varijante bez svinjetine i svima bude super i potaman. Ali isto tako znam da jednom delu rodbine i prijatelja to ne bi baš bilo prijatno, pa kada oni dolaze ne ubacujem bilo šta od svinje ili alkohola. Većina loče samo tako, neki hoće i svinju da probaju, a ima ih i kojima bi bilo neugodno (ne bi ništa rekli ali videlo bi se). Svaku situaciju procenjujem zasebno i donosim odluku.

 

E, sad, ovde je religija potpuno državna stvar ali npr. nema zakonske zabrane jela i pića u vreme ramazanskog posta. Znači, ja imam svako pravo da u po bela dana uđem u donerdžinicu i rastavim se od klope. Da li to radim? Naravno da radim, nisam lud da gladujem ceo dan kao jazavac. Da li to radim svuda? Ne, ne radim jer đavo je u detalju. U poslovnim distriktima i turističkim zonama to je sasvim normalna stvar, jedino su restorani znatno prazniji nego inače - ali svi služe goste i niko nema bilo kakav problem sa sugrađanima i gostima koji ne poste. Ali zađi malo po nekim zabačenijim mahalama i probaj da naručiš neki has ili izvadi nešto da jedeš na ulici - ljudi će te, onako, malkice čudno gledati. Jer radiš nešto što se u njihovom mikro okruženju jednostavno ne radi. Nemoguće je izbeći neprijatnu situaciju.

 

Mislim da je Dig jednom prilikom opisao kako ga je u Molenbeku neki mamlaz smarao što jede sendvič na ulici u vreme ramazana pa ga je poslao na troskoke. Čisto da uđe u zapisnik da bi u Istanbulu imao manje neprjatnosti, možda par grubih pogleda i to je to.

 

Jednom sam imao VIP goste iz Saudijske Arabije, tu se radilo po najstrožem protokolu, sve uz vođenje računa da se prilikom dobrodošlice slučajno ne pruži ruka gospođi. Ne bi se oni uvredili, ali eto, zašto ih ne ispoštovati proaktivno...

 

Kapiram da je i ovaj Adamov prijatelj uradio neku procenu situacije i zaključio da neće biti frke. Mislim da sa većinom popova zaista i ne bi bilo frke, verovatno bi ga malo ogovarali iza leđa i to je to. Ali eto, zalomilo mu se da naleti na budalu.

Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

 

e jbt, sad mi sjeba koncepciju :D

 

Svakako bih ja ispao slepac i seljačina jer se radujem kad neko drugi tuguje, tj,ne poštujem tuđa osećanja i uverenja.

 

Elem, (koliko sam razumeo) niko od nas/vas ne zahteva da postite/ponašate se isto kao vernici.
 

kako ne ocekuje ako se ljuti i histerise sto komsija pravi rostilj na veliki petak? a bilo bi ok da pravi, recimo, u nedelju kao svaki vernik. 

 

ups! pogresno razumeo.... citam dijagonalno... :blush:

 

edit - oni koji smatraju da je ortak provokator ocekuju bas to - da se ne pravi rostilj na veliki petak. to me sve vreme cudi. da i ovde ima takvih. to sto je pop lud - to mi je negde normalno. ima ludaka i medju popovima bas kao i medju ostalim profesijama.

Edited by adam
Link to comment
1 minute ago, Jumanji said:

Ma vazi, ja vama agresiju, a vi mene citirate u beskraj (prvi), prozivate i podsmesljivo komentarisete i jos ovaj vice dobro brt. Eh svasta ima pod kapom nebeskom.

 

 

ma vazi. a da ti ipak priznas da si tvrdila ono sto si tvrdila? 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...