Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

1 hour ago, Jumanji said:

Taj sto je komsija sa crkvom ili popom, izvinjavam se malo sam se pogubila i koji zaboga mora da rostilja bas na Velki petak, olicenje je svega onog sebicnog, nevaspitanog i bahatog u nasem coveku, a da se razumemo, mnogo je takvih oko nas. I u saobracaju i u prodavnici i na ulici po komsiluku i na poslu i svuda.

Samo ja, pa ja, samo sta meni treba, samo se ja pitam, samo meni sta odgovara, imam prava na svoje misljenje, na stav, moje dvoriste moja stvar... a vas ostale, ko ... i tako.

 

Bravo, upravo se o tome radi, i to se ne ogleda samo u netoleranciji prema vernicima (i ateistima kada su vernici u pitanju), vec u svemu i svuda, pa kao rezultat osim iznerviranog popa imamo reke pune plasticnih flasa, grane drveca pune kesa, prakirane po trotoarima i mestima za invalide... Nije bitno da li na nesto imas ili nemas pravo, sve sto nije zakonom zabranjeno dozvoljeno je, vec da li se ponasas civilizovano.

 

Link to comment
1 hour ago, kud u maglu Simoviću said:

može i da sere na sred tog poseda, dobro je za cveće i travu, al se ne radi jer nije pristojno

 

 

 

Pa i nije ti neka paralela. Mozda i Adamovom prijatelju smeta zvucni teror crkvenih zvona svake nedelje pa cuti i ne buni se, isto tako ni pop ne bi trebao biti toliko hipersenzitivan na miris rostilja preko tarabe na njemu neodgovarajuci datum.

 

Link to comment
24 minutes ago, JozoMujica said:

Nije bitno da li na nesto imas ili nemas pravo, sve sto nije zakonom zabranjeno dozvoljeno je, vec da li se ponasas civilizovano.

 

 

E upravo ovo i jeste problem, sto se odbijanje da se titra religioznim osobama pocelo smatrati nepristojnim i necivilizovanim. 

A sve sto je neophodno za minimum pristojnog suzivota je bas to da svako gleda svoja posla :fantom:

Link to comment
35 minutes ago, Ros said:

recimo, kod moje cerke na rodjendanu uvek ima neko muslimansko dete. mi u tom slucaju nikad ne nudimo svinjetinu za jelo. vrlo je moguce da na veliki petak dolazi neko ko posti na taj dan. takodje dolazi neko koga ne zanima post ni veliki petak, pa da se ne bi te goste uskratilo za krmenadlu, najbolje je ne slaviti nista na veliki petak. 

bilo je posne hrane za one koji poste. i bilo je onih koji poste. i niko od njih nije smatrao da je problem. samo ludi pop.

 

ja ovde kad pravim rostilj ima i muslimana i vegetarijanaca i vegana i jevreja i svi dobiju svoje. i muslimani jedu svoje, jevereji svoje, vegani svoje i niko ni ljut ni besan sto drugi jedu svoje. jedino sto je tu binto je da se prvo na rostilj stavi povrce, vegetarijanske kobase i tofu, zatim halumi i riba ako ima i na kraju meso. i to je standard gde god sam bio i gde god idem i rostiljam, niko tu ne vidi nikakav problem. 

 

2 hours ago, Jumanji said:

Taj sto je komsija sa crkvom ili popom, izvinjavam se malo sam se pogubila i koji zaboga mora da rostilja bas na Velki petak, olicenje je svega onog sebicnog, nevaspitanog i bahatog u nasem coveku, a da se razumemo, mnogo je takvih oko nas. I u saobracaju i u prodavnici i na ulici po komsiluku i na poslu i svuda.

Samo ja, pa ja, samo sta meni treba, samo se ja pitam, samo meni sta odgovara, imam prava na svoje misljenje, na stav, moje dvoriste moja stvar... a vas ostale, ko ... i tako.

 

 

 

 

 

 

 

a nije sebicno i nevaspitano kad ti komsinica dodje u kucu i krene da ti kenja sto peres ves u nedelju? ili usisavas, brises prasinu, sijes dugme? ja bio kad je komsinica usla u kucu, videla usisivac i kriknula iz sveg glasa - neeeeee danas. i nije jedina i nije se jednom dogodilo. nije sebicno i nevaspitano kad te popreko gledaju sto ne postis, a oni drcniji i glasniji i zamere? a nije sebicno i neprijatno kad ti okolina zamera sto ne ides na groblje bas na zadusnice? a nije sebicno i nevaspitano kad te spopadaju da jedes zito i vino i krstis se kad dodjes nekom na slavu (a insistiraju da dodjes, prete da ce da se naljute) bez obzira sto znaju da nisi vernik i da ti je jedan roditelj druge vere svakako? 

 

moja keva, muslimanka (doduse neverujuca) koja zivi u beogradu od 71 se nagledala i naslusala svega i svacega i nauzivala verske tolerancije onoliko. jos uvek joj neke komsije i rodjaci svakih nekoliko meseci preporucuju da se prekrsti kad tu vec zivi tako dugo - za njeno dobro, naravno. a ima ih par, medju njima i moj stric, koji je svako malo podsete da je i bez toga pravoslavna jer se udala za mog oca. i ona cuti, naucila da na jedno udje a drugo izadje, jer su to ljudi s kojima zivi citav zivot i bez tih anomalija nisu losi. jebote, vec sam pisao o tome ovde na nekoj drugoj temi, keva ima traumu da ce joj kad umre, ako ne dodjem na vreme, na sahranu dovesti popa. svaki put kad odem kuci, moli me da joj obecam da cu stici na vreme i to spreciti.  

 

isto se desava i u mostaru, recimo. ja kad idem u mostar redovno nosim par kaisa slanine jer neki rodjaci vole a ne usudjuju se da kupe jer sta ako ih neko vidi, zamerice im se. stariji ljudi, nece sebi da prave frku u tim godinama. i nosim. pa kad dodjem, osecam se kao diler. zovu i pitaju - jesi doneo ono nase. pa jedu krijuci, uvece, kad znaju da ne moze niko da se uhvati za kvaku. 

 

u nasim krajevima (svim) je verska tolerancija, bojim se, jednostrana. u srbiji to znaci, ovo je pravoslavna zemlja i zabole me ko si, sta si i u sta verujes, moras da nas ispostujes inace si netolerantan, bezobrazan i provokator. 

 

 

 

 

Link to comment
9 minutes ago, Leia said:

 

Pa i nije ti neka paralela. Mozda i Adamovom prijatelju smeta zvucni teror crkvenih zvona svake nedelje pa cuti i ne buni se, isto tako ni pop ne bi trebao biti toliko hipersenzitivan na miris rostilja preko tarabe na njemu neodgovarajuci datum.

 

pa vec rekoh da covek trpi onoliko sto zivi pored crkve. od zvona, preko guzve i buke za svaki praznik, svadbu, krstenje i kao slag na tortu mu dodju pijani koji mu redovno zapisavaju ogradu kad krenu kuci posto se napiju posle paljenja badnjaka jer, je li, nije u redu pisati u crkvenom dvoristu. i nikad rec nije rekao. nikad se nije pobunio niti mu je palo na pamet. jebiga, nasledili kucu, tu su gde su, gledaju da ne prave vecu frku. netolerantan u majcinu. 

Link to comment
40 minutes ago, adam said:

pa vec rekoh da covek trpi onoliko sto zivi pored crkve. od zvona, preko guzve i buke za svaki praznik, svadbu, krstenje i kao slag na tortu mu dodju pijani koji mu redovno zapisavaju ogradu kad krenu kuci posto se napiju posle paljenja badnjaka jer, je li, nije u redu pisati u crkvenom dvoristu. i nikad rec nije rekao. nikad se nije pobunio niti mu je palo na pamet. jebiga, nasledili kucu, tu su gde su, gledaju da ne prave vecu frku. netolerantan u majcinu. 

 

Trebalo bi da se vernici apdejtuju oko novih obicaja, sada je sasvim u redu pishati tik ispred crkve - imamo o tome i foto dokumentaciju sa doceka Putina ispred The Hrama. 

Link to comment

Meni se desilo da sam u bifeu narucio sendvic sa sunkom. Radnica me je pitala "zar na Veliki petak"?? Kako se nisam predomislio i stavise seo da jedem, izgledala je veoma uvredjeno i sokirano, gledala me kao huligana sve vreme. Ja to uopste nisam ocekivao i stvarno mi je bilo neprijatno.

 

A ovo sto Adam pise za slave, post i pranje vesa na crveno slovo, imam mali milion prica vezano za to, cak i u najblizoj porodici. Tolerancija my ass.

Edited by Meazza
Link to comment

koliko je meni nadrealna ova tema na prethodnih par strana, ovo sa rostiljem rodjendanom, crkvom, popom

posebno me impresionira to sto ljudi (cini mi se i na forumu, a i generalno), cak i oni koji nisu vernici crkvi/popu daju neko posebno znacenje

 

kod tog komsijskog rostilja je jedino bitno da li objektivno "slavljenik" ugrozava komsiluk

ako da, onda ima opciju da uz izvinjenje zamoli da nastavi tu vrstu slavlja, ako to ne prodje, nema prava nikog da ugrozava

bez obzira da li je prvi komsija crkva i svestenik ili ko god

 

meni je prvi komsija svestenik, odnosno crkva (svestenik sa porodicom zivi u kuci koja je u istom dvoristu sa crkvom), iako nisam vernik, nikad nisam usao u tu crkvu, sa svestenikom nemam ama bas nikakav problem

lik mi je cak medju pozitivnijim komsijama, mlad momak, mislim da je nekoliko godina mladji od mene, uobicajenog ponasanja, bez imalo onog napadnog verskog i slicno

 

kad se sretnemo na ulici, pozdravimo se, ako je prilika, razmenimo neku rec i to je to

ja njega prosto dozivljam kao svakog drugog (mladjeg) komsiju, na pamet mi ne pada da mu se obracam sa oce (nije redak slucaj), da mu persiram i slicno

 

u crkvi se redovno pored sluzbi odrzavaju i svadbe, krstenja i ostale proslave, koje meni znaju biti iritantne. muzika, cika, vriska i nekako, realno mi najvise smeta pucanje, a to je najzastupljenije uoci bozica

 

ali ne smeta mi do te mere da bih isao da se zalim i na taj nacin eventualno kvarim nekom veselje, mada sam prilicno siguran kad bi otislo u neku vecu krajnost, da bi ovaj svestenik bez problema izasao u susret

 

kao sto sam siguran i da on ne bi uleteo da nam jebe mater bezboznicku ako bih ja pravio rostilj za rodjendan uoci uskrsa (sto je zbog datuma rodjenja prilicno verovatno), a da mu smeta dim rostilja, (pre)glasna muzika, ako bi zamolio, ja bih se trudio da najdem kompromisno resenje (uvek se rostilj moze prebaciti na drugo mesto, zvucnici okrenuti na kontra stranu, eventualno malo smanjiti zvuk), kao sto bih uradio i u slucaju da na takav ili slican nacin ugrozavam nekog drugog komsiju

 

hocu reci, bez obzira da li je neko svestenik, apotekar, pilot ili bunardzija, ljudi generalno imaju obicaj da se ponasaju kako coveku dolikuje ako im ukazete mrvu postovanja i uvazite njihove stavove, primedbe, sugestije

na "djon" niko ne reaguje dobro, ali to opet nema veze sa profesijom

 

inace u komsiluku imamo 1 bivseg pandura. lik je dijabola koja ima obicaj da pusti na sav glas (a ocigledno ima neke jake zvucnike, vise njih, strateski rasporedjenih po kuci/dvoristu) one najgrdje narodnjake, pa jos kazu (nisam video, ali komsiluk tako prica :D ) plese tu po dvoristu, sto solo, sto sa cerkama valjda

od mene je daleko i kod mene se to cuje onako slabasno iz daljine, obicno u talasima, noseno vetrom, ali kako je ovim mucenicima sto zive odmah uz njega mogu samo zamisliti

vec sam pozaboravio detalje, koliko se secam neki su se zalili, zvali policiju itd, medjutim slaba vajda, jbg u pitanju je ipak 1 kolega

ima kretena svuda, dosta sam se selio i po pravilu je u najblizem komsiluku uvek bio neko takav, ko svojim ponasanjem bukvalno siluje druge ljude u glavu

Link to comment
3 hours ago, Ros said:

recimo, kod moje cerke na rodjendanu uvek ima neko muslimansko dete. mi u tom slucaju nikad ne nudimo svinjetinu za jelo. vrlo je moguce da na veliki petak dolazi neko ko posti na taj dan. takodje dolazi neko koga ne zanima post ni veliki petak, pa da se ne bi te goste uskratilo za krmenadlu, najbolje je ne slaviti nista na veliki petak. 

ja sam jednom izmislio da je "dete" muslimansko i umalo uskratio za krmendalu, a vala i jos po nesto :fantom:

mislim da mi je bas bio rodjendan, ili mozda uskrs (ili oboje :D )  uglavnom, drugar kod mene, mi navareni kao stoke, popili nekoliko piva, dakle gladni "ko vukovi", majka zove na rucak, sto prepun budjole, susenih kobaja, kulena, pecenog mesa, ma svinja na 100 nacina, kako vec dolikuje 1 seljackoj banijskoj trpezi :D 

ovaj drugar da li prvi put kod mene, ili prvi put da ce da ruca kod nas, uglavnom znam da je gladan, vidim mu ocima sjaj koje je mesiste izazvalo, a delimicno sto me magarac nesto prethodno iznervirao, delimicno sto jel, nikad dosta kvalitetne zajebancije, uglavnom ja tu zaprepasceno jauknem (roditeljima) "jao pa ja vama nisam rekao da je xy(drugar) musliman, njegovi su iz sjenice!" (ljudi zaista jesu iz sjenice, ali srbi) tu totalni zbun, zbunjen drugar, zbunjeni roditelji

otac konstatuje da se seca da sam spominjao da jesu iz sjenice, majka kad se malo pribrala kaze "jao dete izvini molim te, sad cu ja nesto za tebe", a ti sine mogao si ranije da se setis, spremila bih nesto adekvatno...

ovaj mucenik krenuo da zamuckuje, hoce da objasni, "pa ne ne, nema veze...", majka na to "jao dete, taman posla, evo sad cemo naci nesto, ima makar neko testo, ima dzema" i brze bolje sklanja ono mesiste ispred njega, prebacuje na drugi kraj stola, ovaj u neverici, samo suza sto mu ne krene, ne poznaje ljude, zbunjen, verovatno mu i glupo da krene ubedjivati da nije musliman

 

i tako, trajalo je to nekoliko minuta, kapiram da bas i nije smesno kad se ovako napise, ali je u tom trenutku (makar meni :D ) bilo jedno vrlo zanimljivo iskustvo

posle nekog vremena sam objasnio da se salim, pa je svima podjednako laknulo :D

 

Link to comment
5 hours ago, Leia said:

 

Covek na svom privatnom posedu moze da radi bukvalno sta god hoce, i to se ne tice nikoga ko je s druge strane ograde. Da smo civilizovani kao sto nismo, mogao je zvati policiju zbog uznemiravanja od strane histericnog komsije

 

Moze i da izgradi zid, i bunker-otvore iz kojih vire topovske cevi.

 

moj property-moja stvar

 

Ne znam, mozda u Teksasu toga ima. ObiW?

 

 

Margaret Thatcher:

There is no such thing as society.

 

 

 

 

Edited by Budja
Link to comment
3 hours ago, adam said:

bilo je posne hrane za one koji poste. i bilo je onih koji poste. i niko od njih nije smatrao da je problem. samo ludi pop.

 

ja ovde kad pravim rostilj ima i muslimana i vegetarijanaca i vegana i jevreja i svi dobiju svoje. i muslimani jedu svoje, jevereji svoje, vegani svoje i niko ni ljut ni besan sto drugi jedu svoje. jedino sto je tu binto je da se prvo na rostilj stavi povrce, vegetarijanske kobase i tofu, zatim halumi i riba ako ima i na kraju meso. i to je standard gde god sam bio i gde god idem i rostiljam, niko tu ne vidi nikakav problem. 

 

 

a nije sebicno i nevaspitano kad ti komsinica dodje u kucu i krene da ti kenja sto peres ves u nedelju? ili usisavas, brises prasinu, sijes dugme? ja bio kad je komsinica usla u kucu, videla usisivac i kriknula iz sveg glasa - neeeeee danas. i nije jedina i nije se jednom dogodilo. nije sebicno i nevaspitano kad te popreko gledaju sto ne postis, a oni drcniji i glasniji i zamere? a nije sebicno i neprijatno kad ti okolina zamera sto ne ides na groblje bas na zadusnice? a nije sebicno i nevaspitano kad te spopadaju da jedes zito i vino i krstis se kad dodjes nekom na slavu (a insistiraju da dodjes, prete da ce da se naljute) bez obzira sto znaju da nisi vernik i da ti je jedan roditelj druge vere svakako? 

 

moja keva, muslimanka (doduse neverujuca) koja zivi u beogradu od 71 se nagledala i naslusala svega i svacega i nauzivala verske tolerancije onoliko. jos uvek joj neke komsije i rodjaci svakih nekoliko meseci preporucuju da se prekrsti kad tu vec zivi tako dugo - za njeno dobro, naravno. a ima ih par, medju njima i moj stric, koji je svako malo podsete da je i bez toga pravoslavna jer se udala za mog oca. i ona cuti, naucila da na jedno udje a drugo izadje, jer su to ljudi s kojima zivi citav zivot i bez tih anomalija nisu losi. jebote, vec sam pisao o tome ovde na nekoj drugoj temi, keva ima traumu da ce joj kad umre, ako ne dodjem na vreme, na sahranu dovesti popa. svaki put kad odem kuci, moli me da joj obecam da cu stici na vreme i to spreciti.  

 

isto se desava i u mostaru, recimo. ja kad idem u mostar redovno nosim par kaisa slanine jer neki rodjaci vole a ne usudjuju se da kupe jer sta ako ih neko vidi, zamerice im se. stariji ljudi, nece sebi da prave frku u tim godinama. i nosim. pa kad dodjem, osecam se kao diler. zovu i pitaju - jesi doneo ono nase. pa jedu krijuci, uvece, kad znaju da ne moze niko da se uhvati za kvaku. 

 

u nasim krajevima (svim) je verska tolerancija, bojim se, jednostrana. u srbiji to znaci, ovo je pravoslavna zemlja i zabole me ko si, sta si i u sta verujes, moras da nas ispostujes inace si netolerantan, bezobrazan i provokator. 

 

 

 

 

 

Sad kapiram.

Dakle tuk na utuk.

Posto su komsije moroni, e bas cu da im zavucem rostiljanjem. hi-hi.

 

 

 

 

Ne znam kako ne kapiras da ovim postom nikako ne opravdavas cin tvog prijatelja, vec ga upravo svrstavas u isti kos sa ovima koje pominjes.

 

PoBOGU, naravno da je sebicno ovo sto si pomenuo kao sto je nepostovanje (ObiW je u pravu, nije nuzno provokacija) rostiljanje na veliki petak pored crkvene porte.

Link to comment
11 minutes ago, Budja said:

 

Moze i da izgradi zid, i bunker-otvore iz kojih vire topovske cevi.

 

moj property-moja stvar

 

Ne znam, mozda u Teksasu toga ima. ObiW?

 

 

Margaret Thatcher:

There is no such thing as society.

 

 

 

 

 

Nije obicaj u nasem narodu da se grade zidovi oko dvorista, nece valjda da neko pomisli da je Ship...Albanac :s_w:

Link to comment
12 minutes ago, Budja said:

 

Sad kapiram.

Dakle tuk na utuk.

Posto su komsije moroni, e bas cu da im zavucem rostiljanjem. hi-hi.

 

 

 

 

Ne znam kako ne kapiras da ovim postom nikako ne opravdavas cin tvog prijatelja, vec ga upravo svrstavas u isti kos sa ovima koje pominjes.

 

PoBOGU, naravno da je sebicno ovo sto si pomenuo kao sto je nepostovanje (ObiW je u pravu, nije nuzno provokacija) rostiljanje na veliki petak pored crkvene porte.

 

 

 

jes vala - nije problem siledzija nego zrtva koja nosi minjak. 

 

 

Link to comment
32 minutes ago, Budja said:

 

Sad kapiram.

Dakle tuk na utuk.

Posto su komsije moroni, e bas cu da im zavucem rostiljanjem. hi-hi.

 

 

 

 

Ne znam kako ne kapiras da ovim postom nikako ne opravdavas cin tvog prijatelja, vec ga upravo svrstavas u isti kos sa ovima koje pominjes.

 

PoBOGU, naravno da je sebicno ovo sto si pomenuo kao sto je nepostovanje (ObiW je u pravu, nije nuzno provokacija) rostiljanje na veliki petak pored crkvene porte.

naravno da rostiljanje nije nuzno nepostovanje, niti provokacija

 

iz nekog razloga vi to bozije uzimate kao vise/vece, nesto sto kao takvo ima vaziti i za vernike i za nas koji to nismo 

nema tog boga koji ce me ubediti da provociram nekog ako slavim svoj rodjendan onako kako mislim da treba, a uzgred na bilo koji nacin ne ugrozavam okolinu (pa makar i taj zid sagradio :fantom:

vece kolicine dima, glasna muzika, majmunsko oglasavanje slavljenika i gostiju, 2-3 okvira iz automatske puske i slicno, jesu ugrozavanje, bez obzira ko je komsija

miris przenog mesa to nije :fantom:

 

na kraju krajeva postoje neki zakoni koji to sve regulisu

meni zaista nikako nije jasno na osnovu cega ti smatras da crkva ima veca prava od bilo koga drugog?

i gde je onda ta granica i ko je odredjuje?

jel u tom slucaju komsijama zabranjen rostilj i za sve dane velikog posta? koliko km oko crkve zene (ne)smeju da se krecu bez marame na glavi?

 

a ako se krsi zakon/uredba (pravni akt koji regulise te stvari) , tu onda po treci put, prestaje sva dalja prica. bio komsija pop ili hipi komuna

Link to comment

Mozete da izvrcete situaciju kako god hocete, osobe koje do te mere zanima sta drugi jedu da padaju u vatru zbog toga su kompletni moroni, i sto je jos vaznije za ovu raspravu, nemaju nikakvo pravo na tu reakciju.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...