Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Josip Broz Tito i njegovo vreme

Featured Replies

12 minutes ago, Mel said:

zena mu je bila dipl prof knjizevnosti sa BU iako je bila peto dete neke udovice coveka koji je poginuo u prvom svetskom ratu. Takva deca ni sad ne studiraju, ona je eto studirala.

AI

1. Oslobađanje od školarina i taksi

Fakultetsko obrazovanje u Kraljevini SHS/Jugoslaviji nije bilo besplatno; plaćale su se upisnine, školarine (honorari za predavanja) i takse za polaganje ispita.

  • Deca palih boraca, ratna siročad i deca teških ratnih vojnih invalida bila su zakonski potpuno ili delimično oslobođena plaćanja svih univerzitetskih taksi na osnovu dokaza o socijalnom i porodičnom statusu. [1]

2. Državne stipendije i "Kraljevi stipendisti"

Ministarstvo prosvete i Ministarstvo socijalne politike i narodnog zdravlja imala su posebne fondove za stipendiranje dece stradalih ratnika. [1, 2]

  • Ova deca su imala apsolutni prioritet pri dodeli državnih stipendija za studije u zemlji, ali i za školovanje na prestižnim univerzitetima u inostranstvu (najčešće u Francuskoj i Češkoj).

3. Smeštaj u studentskim domovima

Studiranje u velikim centrima (poput Beograda ili Zagreba) predstavljalo je ogroman finansijski teret za porodice iz unutrašnjosti.

  • Prilikom raspodele mesta u novoizgrađenim studentskim domovima (kao što je bio Dom kralja Aleksandra I u Beogradu), status ratnog siročeta donosio je dodatne bodove i prednost na rang-listama u odnosu na ostale kandidate.

4. Podrška privatnih fondova i zadužbina

Pored same države, postojao je razvijen sistem privatnih zadužbina i humanitarnih društava (poput Privrednika, Kola srpskih sestara ili Društva za vaspitanje i zaštitu dece) koja su ciljano stipendirala isključivo siromašnu decu i ratnu siročad, prateći ih od osnovne škole pa sve do univerzitetske diplome.

  • Replies 1.9k
  • Views 132.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • April
    April

    Meša se taj FNRJ period iz vremena Rankovića i Krcuna sa decentralizovanom državom nakon Brionskog plenuma koja je počela da pokazuje svoj puni potencijal uz sva leva skretanja poput onih iz sedamdes

  • Lo Zingaro
    Lo Zingaro

    Можда и највеће богатство Срба је једнако коришћење ћирилице и латинице без икакве муке, тотално спонтано као да је реч о истом писму. С људима који то не схватају је глупо расправљати о било чему јер

  • Engineer
    Engineer

    Zapravo takav mit ne postoji. Postoji antikomunistički mit da su komunisti tvrdili da pre njih nije bilo ništa ili još gore da su pokušali da zatru sve pre njih. Najbolji film o Srbiji u WW1 snimljen

Posted Images

5 minutes ago, Mel said:

Tako su i Pekica uhvatili sa 18 i bacili u tamnicu komunisti pa nije kad je porastao isao okolo i seckao ljude.

A kad pogledas biografije tih skojevaca, i prvih komunista, dosta njih su bivsi ili svrseni stuenti u zemlji u kojoj ako je verovati forumu niko nije isao u skolu sem povlascene elite i bogatuna tog vremena. Djilas je studirao, zena mu je bila dipl prof knjizevnosti sa BU iako je bila peto dete neke udovice coveka koji je poginuo u prvom svetskom ratu. Takva deca ni sad ne studiraju, ona je eto studirala. Komunisti su u svom vrhu imali jako puno ljudi koji su bili skolovani i za koje su u Kraljevini bile rezervisane neke obicne pozicije, ali su im ili ambicije bile visoke ili su se naprimali na jednu modernu ideologiju a nisu u svojoj mladosti imali prilike da procene sa cime imaju posla, npr pradeda mog deteta je zavrsio Prava i postao sudija, njegov svega koju godinu mladji brat se na sudijama u BGu zarazio komunizmom i postao komunista, otisao u partizane, a bio je zavrsio te studije i bilo mu je da bude advokat.

Djilas vs braca Tadic su ti dobar primer toga kako su i odlicni ljudi isli u partizane ali su bolje isplivavali ka vrhu -kao i uvek u takvim pokretima -oni koji su losi ljudi, bez etike i kocnica.

Medju SKOJevcima je bilo ljudi iz bogataskih i privilegovanih proodica koji obican rad i eksploataciju radnika nisu osetili. Nikada nisu bili na dnu, kao Rankovic ili Broz.

Antikomunisticka propaganda je to koristila da ih ismeva. Ali vecina, rekao bih velika vecina, nije bila takva.

Stvarno su bili mladi ljudi koji su gledali kako da radikalno promene korumpirani sistem koji ih drzi na dnu. Komunizam je obecavao da moze to da uradi. Taj sistem ih je onda hapsio, tukao, proganjao, unistavao zivote njihovih porodica godinama, dekadama. Oni nisu razmisljali o sudbini Romanovih.

Kada je doslo njihovih "5 minuta"...

1 minute ago, radisa said:

AI

1. Oslobađanje od školarina i taksi

Fakultetsko obrazovanje u Kraljevini SHS/Jugoslaviji nije bilo besplatno; plaćale su se upisnine, školarine (honorari za predavanja) i takse za polaganje ispita.

  • Deca palih boraca, ratna siročad i deca teških ratnih vojnih invalida bila su zakonski potpuno ili delimično oslobođena plaćanja svih univerzitetskih taksi na osnovu dokaza o socijalnom i porodičnom statusu. [1]

2. Državne stipendije i "Kraljevi stipendisti"

Ministarstvo prosvete i Ministarstvo socijalne politike i narodnog zdravlja imala su posebne fondove za stipendiranje dece stradalih ratnika. [1, 2]

  • Ova deca su imala apsolutni prioritet pri dodeli državnih stipendija za studije u zemlji, ali i za školovanje na prestižnim univerzitetima u inostranstvu (najčešće u Francuskoj i Češkoj).

3. Smeštaj u studentskim domovima

Studiranje u velikim centrima (poput Beograda ili Zagreba) predstavljalo je ogroman finansijski teret za porodice iz unutrašnjosti.

  • Prilikom raspodele mesta u novoizgrađenim studentskim domovima (kao što je bio Dom kralja Aleksandra I u Beogradu), status ratnog siročeta donosio je dodatne bodove i prednost na rang-listama u odnosu na ostale kandidate.

4. Podrška privatnih fondova i zadužbina

Pored same države, postojao je razvijen sistem privatnih zadužbina i humanitarnih društava (poput Privrednika, Kola srpskih sestara ili Društva za vaspitanje i zaštitu dece) koja su ciljano stipendirala isključivo siromašnu decu i ratnu siročad, prateći ih od osnovne škole pa sve do univerzitetske diplome.

Upravo tako. E sad zamisli u BGu neku sad zenu bez muza (sto je u ono vreme bilo i bez struke), domacicu suprugu nekog zeleznicara, koja ima petoro dece. Koja je sansa da bi ta deca bila odskolovana? Onako procentualno gledano. Ne mnogo veca nego tada ja bih rekla.

I sad pogledaj - pola dece u Srbiji bila su tada sirocad.

A na forumu idu neke price:

Niko nije mogao da studira dok nisu dosli komunisti!

Zene nisu mogle u ckolu! !

A taj narativ onomad pustili bivsi student Djilas i njegova bivsa zena ministarka Mitra. Ok, njima je to bio (placeni) posao, ali zar sad ne postoji dovoljno dokumentacije da se vidi sta je bilo bazirano u realnosti, a sta je bila aitprop nadogradnja i izmisljotina?

For the records, studirali su i ovi koji nisu bili ratna sirocad, ovi iz familije su imali roditelje bili seljaci i studirali u BGu pre WWII.

17 minutes ago, Emerald said:

Medju SKOJevcima je bilo ljudi iz bogataskih i privilegovanih proodica koji obican rad i eksploataciju radnika nisu osetili. Nikada nisu bili na dnu, kao Rankovic ili Broz.

Antikomunisticka propaganda je to koristila da ih ismeva. Ali vecina, rekao bih velika vecina, nije bila takva.

Stvarno su bili mladi ljudi koji su gledali kako da radikalno promene korumpirani sistem koji ih drzi na dnu. Komunizam je obecavao da moze to da uradi. Taj sistem ih je onda hapsio, tukao, proganjao, unistavao zivote njihovih porodica godinama, dekadama. Oni nisu razmisljali o sudbini Romanovih.

Kada je doslo njihovih "5 minuta"...

mislim da su glavni rasadnici bili univerziteti, sto isto nije bilo socijalno dno, ni tada ni sada.

komunizam je bio primamljiva ideologija mladima tada, jer je ideoloski core uzeo od socijalizma, koji je bio tada i legitiman, i potreban, i moralan, i pravedan, a mladi to vole. komunisticki pokret je to uzeo kao sredstvo, i onda to pervertirao za svoje potrebe dolaska na vlast onih koji su to zeleli a nisu mogli na drugi nacin nego revolucijom aka gradjanskim ratom.

u nekim pametnijijm zemljama socijalizam je inkorporiran u sistem bez gradjanskog rata. pricam o zemljama na koje po meni treba da se ugledamo i na koje se i jeso ugledalo i koje smo pokusavali da kopiramo (kako i treba) tokom vladavine Obrenovica pa cak i Karadjordjevica.

Ne znam ti to za Obrenovice, oni su bili cuveni po autokratskom vodjenju drzave. Mozda su davali za socijalu, mada se Majski prevat 1903 desio kao posledica pucanja na demonstrante u Beogradu, na protestu mesec dana ranije, koje su se desile izmedju ostalog, i zbog loseg zivotnog standarda, kada je bilo ubijenih na protestima.

4 minutes ago, Emerald said:

Ne znam ti to za Obrenovice, oni su bili cuveni po autokratskom vodjenju drzave. Mozda su davali za socijalu, mada se Majski prevat 1903 desio kao posledica pucanja na demonstrante u Beogradu, na protestu mesec dana ranije, koje su se desile izmedju ostalog, i zbog loseg zivotnog standarda, kada je bilo ubijenih na protestima.

Nikad se prevrat u kome se do zadnje tacke isplanira ubistvo 200 ljudi ne moze desiti kao posledica gladi i siromastva. Gladni i siromasni mogu da izadju na ulicu i buchu nesto, pale vatricu i obaraju zardinjere, a ne da isplotuju detaljnu proceduru za eliminaciju neprijatelja u jednoj noci. Neki protest i nemiri mogu da posluze kao backdrop eventualno.

Sto se tice SKOJeavaca i studiranja. Tokom 1939 je prijavljeno oko 17 000 SKOJeavac, broj studenata SKOJeavaca je bio nekoliko stotina, ne vise od 1000.

Ono sto je tacno, da su bili organizovani i idoloski zagrizeni. Jako prisustvo na BU.

59 minutes ago, Emerald said:

Sto se tice SKOJeavaca i studiranja. Tokom 1939 je prijavljeno oko 17 000 SKOJeavac, broj studenata SKOJeavaca je bio nekoliko stotina, ne vise od 1000.

Ono sto je tacno, da su bili organizovani i idoloski zagrizeni. Jako prisustvo na BU.

Eto wiki kaze svega 1500 clanova 2 godine pre toga 1937me, i onda tito izdao direktivu da se malo poprave brojevi, i glavni tj aktivni studenti, jer su bili pismeni i reciti, slati su na selo da upisuju nove clanove. I onda oni odu i upisu jos po nekoliko seljana nakon sto su dobili kvotu ko naprednjaci.

Sem jakog prisustva na BU, ovo su smesne cifre. D apotegnem cuveni Prija argument, ali Prija na koncertu da joj ispadne 1500 SKOJevaca kroz pod ne bi ni primetila da joj neko fali.

2 hours ago, đorđe geprat said:

pa jesu se napatili za vreme staljina i onih posle.

Ovo je zanimljiva tema i čini mi se da je nivo patnje pojačan slikama zapada koji je 60ih, 70ih i 80ih prolazio svoj belle epoque, a u koji stanovništvo iz varšavskog pakta nije moglo. Sve stoji, postojao je potencijal koji sasvim sigurno nije ispunjen pod vlašću domaćih kremljanskih marioneta.

Sa druge strane, danas se taj period predstavlja kao ogromna tragedija, kao da su streljani po normi i sterilisani, a zemlje praktično bile konc-logori. Ovde pre svega mislim na PL, CZ, SK i HU, Rumunija i Bugarska su zasebni slučajevi. Tako da kad govorite o očekivanoj rusofobiji - ona je već bila tu. Jer s obzirom na to da su državu pod kojom su propatili vodili svi, i Gruzini i Balti i Ukrajinci, a ne samo Rusi, trebalo bi da govorimo o sovjetofobiji, a za nju nikad čuo.

22 minutes ago, zorglub said:

Ovo je zanimljiva tema i čini mi se da je nivo patnje pojačan slikama zapada koji je 60ih, 70ih i 80ih prolazio svoj belle epoque, a u koji stanovništvo iz varšavskog pakta nije moglo. Sve stoji, postojao je potencijal koji sasvim sigurno nije ispunjen pod vlašću domaćih kremljanskih marioneta.

Sa druge strane, danas se taj period predstavlja kao ogromna tragedija, kao da su streljani po normi i sterilisani, a zemlje praktično bile konc-logori. Ovde pre svega mislim na PL, CZ, SK i HU, Rumunija i Bugarska su zasebni slučajevi. Tako da kad govorite o očekivanoj rusofobiji - ona je već bila tu. Jer s obzirom na to da su državu pod kojom su propatili vodili svi, i Gruzini i Balti i Ukrajinci, a ne samo Rusi, trebalo bi da govorimo o sovjetofobiji, a za nju nikad čuo.

Takodje Rusi bi trebalo da imaju gruzinofobiju i mrze komunizam, a oni ga bastine kao svoj iako su desetine hiljada Rusa bukvalno izginule braneci se od njega.

To je dosta interesantno sta se dozivljava kao interna grupa, ili sta moze da se makar reinterpretira i postane interna grupa, a sta ne moze.

1 hour ago, zorglub said:

Ovo je zanimljiva tema i čini mi se da je nivo patnje pojačan slikama zapada koji je 60ih, 70ih i 80ih prolazio svoj belle epoque, a u koji stanovništvo iz varšavskog pakta nije moglo. Sve stoji, postojao je potencijal koji sasvim sigurno nije ispunjen pod vlašću domaćih kremljanskih marioneta.

Sa druge strane, danas se taj period predstavlja kao ogromna tragedija, kao da su streljani po normi i sterilisani, a zemlje praktično bile konc-logori. Ovde pre svega mislim na PL, CZ, SK i HU, Rumunija i Bugarska su zasebni slučajevi. Tako da kad govorite o očekivanoj rusofobiji - ona je već bila tu. Jer s obzirom na to da su državu pod kojom su propatili vodili svi, i Gruzini i Balti i Ukrajinci, a ne samo Rusi, trebalo bi da govorimo o sovjetofobiji, a za nju nikad čuo.

jeste neprecizno kada se kaže "rus" "rusi" a misli na sovjetski staljinizam no, to je nešto što se zapatilo u jeziku. baš kao što smo govorili o česima a mislili i na slovake.

doduše, sada i sami rusi potenciraju da su oni oslobodili evropu zanemarujući crvenoarmejce drugih nacionalnosti. isto se kaže i za engleze, zanemarujući, kanađane, australce, gurke i ostale. ne cepajmo dlaku.

pa, te države jesu bili logori, inosranstvo je bila privilegija, video sam to lično '79. a i pisalo se. solženjicin i još neki rusi (skleroza), london, kundera, močarski.

molim @namenski da mi pomogne. negde u malom mozgu mi čuči da je jedno vreme rus/sovjet bio ministar vojske/načelnik generalštaba u poljskoj. možda sam i krivo shvatio, davno beše.

Da nije bilo Drugog svetskog rata verovatno komunizam ne bi imao status koji ima u Rusiji. Rusija je postala velika sila sa pocetkom 18. veka, Veliki Severni rat, kada su nalupali Svedsku, tada veliku evropsku silu bas u Ukrajini. Ali nikada Rusija nije dostigla globalni uticaj kao nakon 1945 gde su bili prisutni od Afrike do Latinske Amerike i Kariba. Rusija se uglavnom vrtela oko Evrope i Azije, sa jednim periodom u Sev. Americi. Ali ni to nije najvaznije, vec dostignuca koja su postavili poput svemira i prvog coveka u svemiru, putovanja na druge planete, svemirska stanica, nauka, sport...golemo je to bilo. Jeste bilo "Cernobilja", sve to stoji, ali, golemo i pored toga.

1 hour ago, Mel said:

Eto wiki kaze svega 1500 clanova 2 godine pre toga 1937me, i onda tito izdao direktivu da se malo poprave brojevi, i glavni tj aktivni studenti, jer su bili pismeni i reciti, slati su na selo da upisuju nove clanove. I onda oni odu i upisu jos po nekoliko seljana nakon sto su dobili kvotu ko naprednjaci.

Sem jakog prisustva na BU, ovo su smesne cifre. D apotegnem cuveni Prija argument, ali Prija na koncertu da joj ispadne 1500 SKOJevaca kroz pod ne bi ni primetila da joj neko fali.

Mozda je razlog sto ja partija 1937 bila u raspadu zbog haosa koji se prenosi iz Moskve na sve komunisticke filijale.

Vec se 1939 stabilizovala.

Da li je bilo pumpanja brojeva-verovatno. Ali vecinu clanova SKOJa nisu cinili studenti, stavise, bilo ih je par stotina od minimum par hiljada clanova, ako pretpostavimo da je bilo pumpanja broja clanova na 17 000.

35 minutes ago, đorđe geprat said:

jeste neprecizno kada se kaže "rus" "rusi" a misli na sovjetski staljinizam no, to je nešto što se zapatilo u jeziku. baš kao što smo govorili o česima a mislili i na slovake.

Nikad. Možda zato što sam iz Srema, pa imao dodira sa Slovacima.

35 minutes ago, đorđe geprat said:

doduše, sada i sami rusi potenciraju da su oni oslobodili evropu zanemarujući crvenoarmejce drugih nacionalnosti.

To je problem Rusa koji tako govore, crvenu armiju su činili svi narodi CCCPa.

35 minutes ago, đorđe geprat said:

pa, te države jesu bili logori, inosranstvo je bila privilegija

Izvinite, ali zatvorenost jedne zemlje ≠ logor.

35 minutes ago, đorđe geprat said:

molim @namenski da mi pomogne. negde u malom mozgu mi čuči da je jedno vreme rus/sovjet bio ministar vojske/načelnik generalštaba u poljskoj. možda sam i krivo shvatio, davno beše.

Rokosovski, verovatno jedna od tragičnijih ličnosti oslobođenja - za Poljake je bio izdajica i komunista, za Sovjete je bio Poljak. Mučen od strane NKVDa pod Ježovim, Litvancem.

5 hours ago, Emerald said:

Medju SKOJevcima je bilo ljudi iz bogataskih i privilegovanih proodica koji obican rad i eksploataciju radnika nisu osetili. Nikada nisu bili na dnu, kao Rankovic ili Broz.

Antikomunisticka propaganda je to koristila da ih ismeva. Ali vecina, rekao bih velika vecina, nije bila takva.

Stvarno su bili mladi ljudi koji su gledali kako da radikalno promene korumpirani sistem koji ih drzi na dnu. Komunizam je obecavao da moze to da uradi. Taj sistem ih je onda hapsio, tukao, proganjao, unistavao zivote njihovih porodica godinama, dekadama. Oni nisu razmisljali o sudbini Romanovih.

Kada je doslo njihovih "5 minuta"...

Kao što je Karađorđeviće uvijek tištila sudbina Obrenovića.

Lolololo

Oko studiranja, pred raspad SFRJ procenat visoko obrazovanih je bio oko 5%, nepismenih oko 10%.

Pre rata ww2 skoro polovina je bila nepismena, a oko 1% visoko.

Najveci pomak u SFRJ je upravo to osnovna skola (obavezna) , srednja i drastican pad nepismenosti.

Sada su ti procenti dakeko 'bolji' zahvaljujuci padu kriterijuma, privatnim ustanovama, kupovina diploma itd.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.