Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Josip Broz Tito i njegovo vreme

Featured Replies

On 15. 6. 2026. at 9:51, Mel said:

Samo Rusi i mi imali smo autohtoni komi pokret, zato su ovi ostali kao Bugari i oni koji se tako osecaju, prelazak u demokratiju videli i kao nacionalno oslobodjenje od Rusa.

Takodje Rusija i Srbija iako zemlje sa razlicitom istorijom, polozajem, velicinom - bukvalno sve razlicito, nakon pada autenticnog komunizma imaju neke vrlo visoke slicnosti i to mi govori dosta toga sto treba znati o tom sistemu.

Jugoslavija je imala "autentican" komunisticki pokret jer su Rusi to dozvolili a to zbog zasluga iz rata tj. NOBa i jugoslovenske geografske pozicije. Jer osim ustaskih jedinica, i nesto malo drugih, srpskih prakticno ne, nije bilo masovnog prisustva na Istocnom frontu iz Jugoslavije. A celo vreme, tokom rata, u Jugoslaviji je postojao ustanak i borba protiv svaba.

Poljaci su pali pod uticajem komunizma zbog ranijih zasluga sukoba sa SSSR ali i geografske pozicije Poljske. Iako Poljaci nisu bili saveznici svaba, stavise, stradali su od npr. ukrajinskih naiconalsita slicno kao Srbi u ndh. Poljska je stvarno nesrecno gazena. Jos vise Ceska, ali Slovacka je bila nemacki privezak i slala je desetine hiljada na Istocni front.

Bugari su bili saveznici svaba iako nisu imali znacajnu ulogu na Istocnom frontu, drugi problem Bugara je bio izlazak na Crno more.

Jugoslavija je bila izuzetak, sto geografski, sto zbog borbe u ratu. Kao sto znamo Rusi su usli u Jugoslaviju, ucestvovali su operacijama u Beogradu, ali su se povukli. I sa njihove strane su napravili gresku jer im se to vratilo 1948. Ali nisu oni to zaboravili, vracali su to oni dugo vremena, za svakog na "Golom otoku".

Edited by Emerald

  • Replies 1.9k
  • Views 132.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • April
    April

    Meša se taj FNRJ period iz vremena Rankovića i Krcuna sa decentralizovanom državom nakon Brionskog plenuma koja je počela da pokazuje svoj puni potencijal uz sva leva skretanja poput onih iz sedamdes

  • Lo Zingaro
    Lo Zingaro

    Можда и највеће богатство Срба је једнако коришћење ћирилице и латинице без икакве муке, тотално спонтано као да је реч о истом писму. С људима који то не схватају је глупо расправљати о било чему јер

  • Engineer
    Engineer

    Zapravo takav mit ne postoji. Postoji antikomunistički mit da su komunisti tvrdili da pre njih nije bilo ništa ili još gore da su pokušali da zatru sve pre njih. Najbolji film o Srbiji u WW1 snimljen

Posted Images

38 minutes ago, đorđe geprat said:

grešiš druže, grešiš. da nije bilo tita i partizana, pisao sam već a neka i namenski kaže koju, jugoslavija bi bila podeljena. da li bi rusi ćapili pored srbije, makedonije i CG i vojvodinu, ne znam.

ali sam siguran da bi nama ovde vladali od staljina izabrani komunisti, recimo oni koje je tito poslao na goli otok. elem, pošto se ovde ne bi iznedrili rajk, dubček ili valensa, mi bi smo i posle pada Zida ostali ruska provincija. zgodna jer bi in aviano bio na dometu a od boke bi napravili novi kalinjingrad.

srećom, ispalo je drukčije.

Rusi su uslu u Jugoslaviju i zajedno su sa pripadnicima NOBa ucestvovali u oslobodjenju istocnih delova Jugoslavije. Oni su se pouvkli jer su smtrali da pripadnicima NOBa treba predati cast da oslobodi svoju zemlju zbnog velikog stradanja u ratu. Verovatno vazniji razlog sto im je vojska potrebnija bila da juri prema Nemackoj i Berlinu, NOB je vec bio sposoban da odradi sta treba, uz potrebne "konsultantske" usluge iz Moskve.

Da su Rusi drzali Jugislaviju, tj. da je Jugoslavija bila deo Varsavskog pakta, odnos bi bio slican kao u druzgim zemljama Varsavskog pakta i imali bi metro u Beogradu.

Ali ko koze da bi istorija bila ista?

Kriza IB 1948 je prva pukotina u komunistickom pokretu nakon velike pobede 1945 i sirenja komunizma od Koreje do Kine i panike SAD zbog toga.

32 minutes ago, Filozof manijak said:

Možda grešim, možda i ne, činjeninca je da su zemlje koje su bile u Varšavskom paktu (posmatrano na duži rok) mnogo bolje prošle posle propasti SSSR. I dan danas su miljama daleko u odnosu na ex SFRJ republike.

A mi smo posle rušenja Berlinskog zida dobili samo patku.

Prosle su sasvim ok i skoro sve zemlje koje su se otcepile od male Rusije aka Srbije.

@Emerald A inherentni komi pokret koji je onoliko nabujao imali smo samo zbog ustasa, otherwise i Srbija i Crna Gora su svoju lekciju o partizanima naucile vrlo brzo i poslale partizanen pokret raus 42ge. Zato je posle posebno u Srbiji i bilo toliko revansizma kad su nagrnuli partizani, po sistemu jebacemo vam majku. Jako tuzna i nesrecna prica kao uostalom i u samoj Rusiji, posle Nemaca najveci dzelati tog naroda bili su komunisti.

Edited by Mel

39 minutes ago, Filozof manijak said:

Možda grešim, možda i ne, činjeninca je da su zemlje koje su bile u Varšavskom paktu (posmatrano na duži rok) mnogo bolje prošle posle propasti SSSR. I dan danas su miljama daleko u odnosu na ex SFRJ republike.

A mi smo posle rušenja Berlinskog zida dobili samo patku.

taman bi prošli kao križanac rumunije i albanije

gde geografski i pripadamo

ne vidim problem. verujem da bi se većina sa foruma šutirala od sreće u dupe da makar malo sličimo današnjoj Rumuniji.

Just now, Filozof manijak said:

ne vidim problem. verujem da bi se većina sa foruma šutirala od sreće u dupe da makar malo sličimo današnjoj Rumuniji.

Bukvalno mix ALbanije i Rumunije - sounds like a win.

2 minutes ago, Mel said:

Prosle su sasvim ok i skoro sve zemlje koje su se otcepile od male Rusije aka Srbije.

@Emerald A inherentni komi pokret koji je onoliko nabujao imali smo samo zbog ustasa, otherwise i Srbija i Crna Gora su svoju lekciju o partizanima naucile vrlo brzo i poslale partizanen pokret raus 42ge. Zato je posle posebno u Srbiji i bilo toliko revansizma kad su nagrnuli partizani, po sistemu jebacemo vam majku. Jako tuzna i nesrecna prica kao uostalom i u samoj Rusiji, posle Nemaca najveci dzelati tog naroda bili su komunisti.

Poartizani su pretarni iz Nediceve Srbije ali su Srbi i CG cinili vecinu te vojske i u BiH sve do 1943, pogledati komandante proleterskih brigada, to su sve Srbii i CG. Ustanak po BiH je bio po, uglavnom, srpskim krajevima, koji su zato platili ogromnu cenu, kada su svabe pustale ustase da se svete, tome su sluzili. U najteze vreme, 1942, desava se Kozara.

Osveta je bilo ali vise zbog onoga pre 1941. Komunisti su masovno muceni u Kraljevini, unistavani su zivoti, porodice, specijalni tretman u zatvorima, godinama. To se zaboravlja.

Komunisti su daleko manji "dzelati" od mnogih sto se tice Srbije, pre svega nekih suseda pa dalje na istok i zapad.

Je l znate kako je prosao Aleksandar Rankovic u Glavnjaci tokom "Sestojanuarska diktature"? Sa 20 godina je zveski mucen, mozda gore od Gestapoa 1941.

Mislite da se to zaboravlja?

500px-Aleksandar_Rankovi%C4%87_na_robiji

1 hour ago, Emerald said:

Rusi su uslu u Jugoslaviju i zajedno su sa pripadnicima NOBa ucestvovali u oslobodjenju istocnih delova Jugoslavije. Oni su se pouvkli jer su smtrali da pripadnicima NOBa treba predati cast da oslobodi svoju zemlju zbnog velikog stradanja u ratu. Verovatno vazniji razlog sto im je vojska potrebnija bila da juri prema Nemackoj i Berlinu, NOB je vec bio sposoban da odradi sta treba, uz potrebne "konsultantske" usluge iz Moskve.

Da su Rusi drzali Jugislaviju, tj. da je Jugoslavija bila deo Varsavskog pakta, odnos bi bio slican kao u druzgim zemljama Varsavskog pakta i imali bi metro u Beogradu.

Ali ko koze da bi istorija bila ista?

Kriza IB 1948 je prva pukotina u komunistickom pokretu nakon velike pobede 1945 i sirenja komunizma od Koreje do Kine i panike SAD zbog toga.

ovde je melu pravu. ono što ja kažem je da nije bilo tita i partizana, rusi bi otišli do berlina i beča i vratili se u srbiju baš kao i u češku i mađarsku. a partizani su se posle užica i ruda preselili na zapad

2 hours ago, Filozof manijak said:

Možda grešim, možda i ne, činjeninca je da su zemlje koje su bile u Varšavskom paktu (posmatrano na duži rok) mnogo bolje prošle posle propasti SSSR. I dan danas su miljama daleko u odnosu na ex SFRJ republike.

A mi smo posle rušenja Berlinskog zida dobili samo patku.

pa jesu se napatili za vreme staljina i onih posle. stradali na berliskom zidu i žicama, stradali od rumunskih snajpera u đerdapu. zamrzeli ruse i njihove pajtose. samo, nisam siguran da bi se taj pelcer primio u zemlji srbiji. zato i mislim da bi mi ostali i posle Zida gubernija. srećom, imali smo tita i partizane. jbg mel, to je fakat.

1 hour ago, Emerald said:

Poartizani su pretarni iz Nediceve Srbije ali su Srbi i CG cinili vecinu te vojske i u BiH sve do 1943, pogledati komandante proleterskih brigada, to su sve Srbii i CG. Ustanak po BiH je bio po, uglavnom, srpskim krajevima, koji su zato platili ogromnu cenu, kada su svabe pustale ustase da se svete, tome su sluzili. U najteze vreme, 1942, desava se Kozara.

Osveta je bilo ali vise zbog onoga pre 1941. Komunisti su masovno muceni u Kraljevini, unistavani su zivoti, porodice, specijalni tretman u zatvorima, godinama. To se zaboravlja.

Komunisti su daleko manji "dzelati" od mnogih sto se tice Srbije, pre svega nekih suseda pa dalje na istok i zapad.

Komunisti su u bili pod direktnom SSSRa koji su u svojoj zemlji pobili carsku porodicu, desetine hiljada dotadasnje uprave i svojih sunarodnika i naravno da su bili tretirani kao teroristicka organizacija kao i fasisti.

Pritom dolazak Kralja, premda debila i sajkoa na kub, na vlast posle vrlo krvavog rata nije pratilo ubijanje desetina hiljada svojih sunarodnika, a komunisti su ubili stotinak hiljada, jedan rat u Bosni, za nekolko meseci. To ovde nije posh pricati ali to je tako bilo.

Sta to znaci siromasnom Aleksandru Rankovicu, koji ostaje bez oca rano u mladosti, i gleda kako se neki bogate preko grbace naroda, pa i njegove, uz cesti kriminal i korupciju? On u komunizmju vidi pravdu. Onda ga uhvate u 19 godina i muce i prebijaju. Pa se zarekne u sebi: ako preteknem i dodjem u poziciju, naplaticu vam sve sa kamatom.

Postoje opisi mladih SKOJevaca u tom periodu od strane "burzoazije", tipa kod Selenica. Kao izuzetno besnih omladinaca, iz koje kipti zelja za osvetom. To je druga fela od danasnjih levicara, drugi su koreni.

Edited by Emerald

16 minutes ago, Mel said:

Komunisti su u bili pod direktnom SSSRa koji su u svojoj zemlji pobili carsku porodicu, desetine hiljada dotadasnje uprave i svojih sunarodnika i naravno da su bili tretirani kao teroristicka organizacija kao i fasisti.

Pritom dolazak Kralja, premda debila i sajkoa na kub, na vlast posle vrlo krvavog rata nije pratilo ubijanje desetina hiljada svojih sunarodnika, a komunisti su ubili stotinak hiljada, jedan rat u Bosni, za nekolko meseci. To ovde nije posh pricati ali to je tako bilo.

tako su bili pod staljinom, da su imali cercilovu misiju u glavnom stabu. mada nema veze, teraj dalje.

4 minutes ago, Emerald said:

Sta to znaci siromasnom Aleksandru Rankovicu, koji ostaje bez oca rano u mladosti, i gleda kako se neki bogate preko grbace naroda, pa i njegove, uz cesti kriminal i korupciju? On u komunizmju vidi pravdu. Onda ga uhvate u 19 godina i muce i prebijaju. Pa se zarekne u sebi: ako preteknem i dodjem u poziciju, naplaticu vam sve sa kamatom.

Postoje opisi mladih SKOJevaca u tom periodu od strane "burzoazije", tipa kod Selenica. Kao izuzetno besnih omladinaca, iz koje kipti zelja za osvetom.

Tako su i Pekica uhvatili sa 18 i bacili u tamnicu komunisti pa nije kad je porastao isao okolo i seckao ljude.

A kad pogledas biografije tih skojevaca, i prvih komunista, dosta njih su bivsi ili svrseni stuenti u zemlji u kojoj ako je verovati forumu niko nije isao u skolu sem povlascene elite i bogatuna tog vremena. Djilas je studirao, zena mu je bila dipl prof knjizevnosti sa BU iako je bila peto dete neke udovice coveka koji je poginuo u prvom svetskom ratu. Takva deca ni sad ne studiraju, ona je eto studirala. Komunisti su u svom vrhu imali jako puno ljudi koji su bili skolovani i za koje su u Kraljevini bile rezervisane neke obicne pozicije, ali su im ili ambicije bile visoke ili su se naprimali na jednu modernu ideologiju a nisu u svojoj mladosti imali prilike da procene sa cime imaju posla, npr pradeda mog deteta je zavrsio Prava i postao sudija, njegov svega koju godinu mladji brat se na sudijama u BGu zarazio komunizmom i postao komunista, otisao u partizane, a bio je zavrsio te studije i bilo mu je da bude advokat.

Djilas vs braca Tadic su ti dobar primer toga kako su i odlicni ljudi isli u partizane ali su bolje isplivavali ka vrhu -kao i uvek u takvim pokretima -oni koji su losi ljudi, bez etike i kocnica.

Edited by Mel

8 minutes ago, Papovac said:

tako su bili pod staljinom, da su imali cercilovu misiju u glavnom stabu. mada nema veze, teraj dalje.

Pa to su dokumentovane stvari, zna se kako je bila organizovana kominterna, ko je bio ciji proteze i kako su isli lanci komande. Mi mozemo sad da se nesto kao upustamo u raspravu, ali ovo nije stvar otvorena za interpretacije i navijanje pa sta se kome vise svidja. Ovo je kao da kazes da u fudbalu nema 11 igraca nego 15 ili tako nesto.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.