June 14Jun 14 2 minutes ago, namenski said:Ustase su bile rame uz rame sa ustasama?Dobro je, ujela si se za tastaturu, znamo i ti i ja odlicno koga si imala na umu, ali srecom forum/moderacija jos uvek su osetljivi, koliko - toliko na naci izlive krvi u mozak.Ono balije, vidi sa moderacijom, Evropa brajko obaska...Sto se ostalog tice, jeste da sam nekoliko puta popio ban pokusavajuci da se kako-tako odredim prema tvojim ispadima: vise necu, jebe mi se za ban...Pun mi te je kufer sa sve tvojim priucenim uskakanjima na ove teme...Trebalo bi da ti ipak neko to pogleda...Da. Izvini. Nisam htela da te provociram pominjuci najvecu kolaboraciju, stranu da ne kazem stranku koja je godinama snadbevala Hitlera onim sto mu je trebalo za ratnu masineriju kad su ga Englezi izblokirali :( Mislim ja prva ne volim to da pominjem ko je omogucio Hitleru da dodje do preko potrebne nafte, ruda, zita i svega na tone i tone... Ja znam da brkati cikica nije kolaborirao od srca nego da sebe stavi u bolji polozaj. I prastam mu
June 14Jun 14 4 minutes ago, Mel said:Da. Izvini. Nisam htela da te provociram pominjuci najvecu kolaboraciju, stranu da ne kazem stranku koja je godinama snadbevala Hitlera onim sto mu je trebalo za ratnu masineriju kad su ga Englezi izblokirali :(Mislim ja prva ne volim to da pominjem ko je omogucio Hitleru da dodje do preko potrebne nafte, ruda, zita i svega na tone i tone... Ja znam da brkati cikica nije kolaborirao od srca nego da sebe stavi u bolji polozaj. I prastam mu Prestani da lupetas, k'o boga te molim...
June 14Jun 14 Just now, namenski said:Prestani da lupetas, k'o boga te molim...Ok je namenski. Ja prva pizdim kad zapadnjaci pominju brkatog kao najveceg Hitlerovog pomocnika. Za razliku od zapadnih naroda koji su srcem stali uz naci ideologiju, stranacki je samo kupovao vreme koje mu je trebalo i balnsirao jer je morao koliko je morao, pa ako je to bilo tako impaktfulno, to je bilo jer je sve sa te strane takvo, prosto bio je u mogucnosti puno da pomogne.Tako da- redu je....Sa mnom ne moras da bijes tu bitku... Znam ja da je u korenu tog usvojenog narativa ustvari apologetizam zapadnog kolonijalizma, hladni rat, i sadasnja geopoliticka situacija, i da je to samo lazljiva propaganda zapadnjaka...
June 14Jun 14 Just now, namenski said:Gde se gasis jebote...Mnogo sam cutala tamo do pada petokrake i sad ne mogu da prestanem A mozda komunisti nisu mrzeli slobodu govora? Mozda su samo - voleli tisinu...
June 14Jun 14 1 minute ago, radnik said:Dodjosmo do onoga#titogoriodhitlera Oprosti mu kao StaljinuTitu vec moje prastanje ne treba. On ima jacu fan bazu od siroma brkice.
June 14Jun 14 2 hours ago, namenski said:Nista sto vec nije postojalo u Zapadnobalkanskim glavama nije doslo na sovjetskim tenkovima koji su, BTW, kroz Jugoslaviju prosli prema potpisanom medjudrzavnom dogovoru, ne bil li pripomogli pa potom nastavili dalje...Dakle, jos jedna podmetacina iz kujne '90-ih...Od oko 30,000 predratnih clanova SKOJ-a prve dve godine rata izginulo je njih oko 20,000, od oko 12,000 predratnih clanova KPJ kraj rata docekalo je njih oko 3,000...Jugoslovenski komunisti bili su veci staljinistitm od originalnih, sovjetskih...Sve do '48. kada je pocelo, gle cuda i samostalnosti, da dolazi iz dupeta u glavu, u jednoj od najvecih, ako ne i najvecoj шизми 20. veka, koja je - to danasnji istoricari po pravilu zaboravljajutm - bila pocetak evropskog puta koji se zavrsio padom Berlinskog zida...Uostalom, nebitno iz danasnje perspektive...Osim mozda cinjenice da je svaki iole pomena vredan evropski WW2 pokret otpora bio vodjen od strane komunista koji su u njemu imali u najmanju ruku vodecu ulogu i cinjenice da je Jugoslavija porodila em najuspesniji evro pokret otpora, em jedan od 3 istorijski najjaca pokreta otpora, gerile, kako ko vise voli...Ali nazivati obe Jugoslavije eksperimentom moze samo mozak koji je pogodjen akutnim izlivom srpskih '90-ih...Zemlja, pokazalo se i dokazalo ogromnih pre svega kulturnih potencijala, koja se bukvalno i posle WW1 i posle WW2 gradila ni iz cega, iz rusevina je samo znak ekstremno primitivnog antikomunizma i revizionizma...Zemlja koja je, tzv. druga Jugoslavija narocito, sama samcata gradila svoje puteve, pruge, brane, mostove, avione, brodove..., oblasti u kojima se u po nekima upisala u svetske velesile, koja je obarala americke avione koji su je bez dozvole preletali, i koja se istovremeno spremala da doceka one iste sovjetske tenkove koji su se gomilali na granicama...Otisaktm koji je ta i takva Jugoslavija ostavila na svet 20. veka ne moze se izbrisati pa da se svako lokalno ex-Yu nacionalisticko djubre na glavu postavi...Makar taj otisak ostao samo na kosarkaskoj velesili, a nece...Ima onoliko...Na stranu nesporni uspeh te i takve Jugoslavije da odneguje jednan istinski gradjanski sloj, evropski i kosmopolitski orijentisan, ubiven svuda '90-ih, sto spada, izmedju ostalog u jedan od genocida '90-ih, izvedenih istih '90-ih od strane povampirenih nacionalistickih vampira, a sto se sve pokriva maskom o komunistima koji su se presaldumili...Ironija je i tuga, da je ta i takva Jugoslavija u neku ruku bila prototip prvobitno - ne danasnje - EU: mucena istim mukama, poput suprotnosti tzv. Severa i Juga, Istoka..., opterecena nacionalizmima i svim i svacim, ali - kako je izgledalo - na putu da sve to prevazidje...Jer, samo primera radi, jedna sicusna Estonija moze veto entitetima poput Nemacke ili Francuske, ali srpski nacionalizam i danas kuka na vetoetm clanica Yu federacije...Konacno, i popljuvano bratstvo i jedinstvo spadalo bi u tzv evropske vrednosti...Ako nista drugo, ono kao poziv nemojte da se bijete, dogovarajte se ili barem pokusajte, ako smo mi braca kese nam nisu sestre, taj rad..., u kome je jedna Slovenija godinama punila 1/4 budzeta Jugoslavije, cak i onih godina kojih su Srbijom harali i zlo pripremali Milutini, cika Dobrice i njima slicni plasirajuci bljuvotine poput Srbija dobija u ratu, a gubi u miru...Pripremali, sproveli i doveli Srbiju tamo gde je ona sada...Pojma nemajuci kuda ce...Mora da se mnogo dobro osecas, kad napises carsaf nicega i izudaras TM tu i tamo, izgarniras ga uvredama neistomisljenicima i obavezno iskazes vlastitu ti intelektualnu superiornost? Extra osecaj, verovatno, skoro kao kad sam pod Dolomitima pio latte macchiato ili setao Heidelbergom. Ipak sam ja jedan cetnik sa dna kace, tzv. nacionalisticko djubre - koje je odraslo na cika Dobrici i cika Vuku, a ti si 1 avangarda iliti korifej istinski gradjanskog sloja - odnegovanog u SFRJ. Uzivaj.
June 14Jun 14 Pa, ne osecam se lose, ali sigurno ne tako dobro kao ti kome se pruzila prilika da postovanom publikumu saopsti da je pod Dolomitima pio latte macchiato i setao Hajdelbergom...Nisam rekao da si cetnik i nacionalisticko djubre.Ovo za zapisnik.Jos manje da sam bilo kakva avangarda, gradjanska pogotovo: na forumu nisam uspeo da se kvalifikujem ni za odraslog i ostvarenog...Ni za one sa karakterom...Nego, jebes sve to: koga bre zabole kurac sto si ti pod Dolomitima pio latte macchiato ili setao Heidelbergom?To neki argumenttm? Edit: ja sam se pre neki dan svojerucno odvez'o iz Madrida, kafu i sendvice sa lososomtm pojeo u Mentonu, posetio Tarascon i Tartarena...Pa nista, isti sam po celom telu... Edited June 14Jun 14 by namenski
June 15Jun 15 Molim da se jedina putovanja na ovom topiku ticu relevantnih destinacija - u Trst po farmerke i u Moskvu po naredjenja kako da strana sila upravlja aktivnostima na terenu, cime je uveden narodni obicaj koji se odrzao i do danas.
June 15Jun 15 nešto mi se neda da ti izlistam gde sam svve bio, što sam što sa ženom od italije '62 do tunisa '79 posle čega smo rešili da napravimo kuću u zaostrogu pa posle da poradimo na pitanju dece. a sve to sa platama elektromontera i profanke u školi. bez ovog, "možemo li?"grozno vreme, ne povratilo se.
June 15Jun 15 3 minutes ago, đorđe geprat said:nešto mi se neda da ti izlistam gde sam svve bio, što sam što sa ženom od italije '62 do tunisa '79 posle čega smo rešili da napravimo kuću u zaostrogu pa posle da poradimo na pitanju dece. a sve to sa platama elektromontera i profanke u školi. bez ovog, "možemo li?"grozno vreme, ne povratilo se.Putovala sam i ja i 90ih pod komunistima ali znatno vise posle 2000te kad se vratila demokratija. Lepo je putovati.
June 15Jun 15 @đorđe geprat , ali i tada se masovno išlo u pečalbu na Zapad, i tamo se živelo mnogo bolje nego ovde. Radnik u Austriji, Francuskoj, Nemačkoj, Belgiji mogao je više sebi da priušti nego radnik u Jugoslaviji. Govorim samo o ekonomiji, političke slobode ne spominjem.Čemu onda utopijski eksperiment koji se neslavno završio, i kod nas i kod drugih, a moglo je bolje? Ne postoji što bi rekli Francuzi raison d'être, razlog/svrha postojanja Edited June 15Jun 15 by Lord Protector
June 15Jun 15 2 minutes ago, Lord Protector said:@đorđe geprat , ali i tada se masovno išlo u pečalbu na Zapad, i tamo se živelo mnogo bolje nego ovde. Radnik u Austriji, Francuskoj, Nemačkoj, Belgiji mogao je više sebi da priušti nego radnik u Jugoslaviji. Govorim samo o ekonomiji, političke slobode ne spominjem.Čemu onda utopijski eksperiment koji se neslavno završio, i kod nas i kod drugih, a moglo je bolje? Ne postoji što bi rekli Francuzi raison d'être, razlog/svrha postojanjaMa to je tad bilo moderno. Meni cak nije ni poenta u tome cemu to "komunizam" koliko mistifikacija necega sto nije deliverovalo i nekih ociglednih podmetacina.Recimo rojalisti su kolaboracionisti, ali komunisti kad zatrpaju Hitlera svime sto su im zapadni saveznici blokirali, i cime ekspandiraju njihovu vojnu masinu, su samo kupovali vreme da se bolje pozicioniraju, takticki saradjuju, a ne ideoloski i vec ne znam ti sta. Ceo zapad komuniste odredjuje kao single most helpful faktor koji je omogucio onoliki uspon nemacke ratne masine, ali ne, Srbin zna bolje.Ili ono cuveno Djilasovo "ja nisam bio tamo tad" kad god ga pitaju bilo sta - nisam tad bio u Sloveniji, nisam tad bio u Crnoj Gori. Tako se prenela ta linija najiritantnijeg laganja i na raspad Jugoslavije - komunisti iz vojnog vrha bukvalno usli u rat protiv naroda predvodjenih komunistima drugih republika, ali se gradi neki "Komunizam tada nije bio tu" narativ. Nisu bili tu. Otisli u Trst, kad su dosli kuci, iznenadili se.
June 15Jun 15 Mi smo imali nesreću da su nam i disidenti bili bivši komunisti, tipa Dobrica Ćosić i Milovan Đilas, opoziciona scena nam je bila u potpunosti nepripremljena za pad Berlinskog zida, posebno ideološki i strateški. Ili su se zaglavili u ruralni primitivni nacionalizam ili u kvazigrađansko drugosrbijašenje, apsolutno nisu bili iskreni (a dosta njih i nisu znali) za pravu demokratiju nepopulističkog tipa, medijske slobode, slobodu izražavanja i preduzetničku ekonomiju. Ponašali su se kao guske u magli, nije ni čudo da se Berlinski zid srušio pravo na nas.
Create an account or sign in to comment