Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

Gde se u Beogradu kupuje to? Ja sam ovo nabavljao u nekoj neuglednoj radnjici, surutka bila u plasticnim flasama kao sto se pakuju ona jeftinija mleka u prodavnici.

 

Sad imas u bilo kojoj malo vecoj Idei, ima verovatno i u drugim lancima prodavnica. A domace samo na pijaci.

Link to comment

On more serious note:

Kreatin je najprovereniji od svih suplemenata, sa svakim novim istrazivanjem se potencijalni nusefekti sve vise dokazuju kao proizvod lose nauke. Jedino sto odredjeni broj ljudi prijavljuje da im jednostavno nista ne radi, ali dovoljno je jeftin da moze da te bude bas briga i za to. 5 grama dnevno, zauvek.

 

 

 

Ogromna vecina ljudi sa svojim dijetama mogu izvuci veliku korist iz Omega 3 suplemenata. Kod masti je bitan odnos izmedju 3 i 6 i taj odnos je sa danasnjom ishranom skoro uvek toliko pomeren na stranu drugih izvora masti da bi unos Omega 3 verovatno bio preporucljiv bukvalno svakome. Riblje ulje, i baba Tom Sojera je znala da je to dobro za njega ;)

 

Whey protein nije nista drugo nego veliko olaksanje za svakodnevicu. Naravno da mozes postici zeljeni unos proteina i na druge nacine, ali ako deo njih mozes srediti jednim sejkom, ustedi se vremena. Ne znam kako drugi, ali ja posle treninga nisam bas oran da kuvam jaja ili pecem belo meso, da ne pricam o drugim situacijama kada jednostavno nema vremena za planiran obrok i gde 5 minuta potrebnih da se smucka sejk znace jednostavno da neces preskociti obrok.

 

Od mikro nutrijenata je bitno da ti ne fali magnezijuma i vitamina D na prvom mestu. 

 

 

Trenutno pijem Ca-Mg tablete, B kompleks i multivitamine po jednu dnevno, to je neki normalni dnevni unos. Omegu 3 i Cink sam hteo još da ubacim a za Whey protein sam takođe hteo da ga ubacim za posle treninga, znači ne često i ne obilno. Za kreatin se nisam ni raspitivao, zvuči mi nekako nabudženo a imam gard prema tim 'ozbiljnim' nazivima.

 

Koji whey protein se preporučuje, izolat ili onaj drugi  ? Koji brend konzumirate ?

Link to comment

Ja cugam Nectar izolat od breskve :D to je cisti whey, sa manje aditiva nego u onim ostalim paketima, isto popijem jednu kasiku posle treninga i ne vise od toga. 

Sto se tice kreatina, mozda ti zvuci nabudzeno, ali mislim da to nije nista ozbiljnije od whey izolata i tako tih vitamincica sto pijes, vec je Djubre pisao o tome.

Iz licnog iskustva mogu da kazem da ti kreatin daje jedan dodatni naboj, da izvuces jos 10% preko svog maksimuma na treningu. I to je sa tom minimalnom dozom sto je pomenuta - 5g dnevno. Recimo posle kontinuirane upotrebe ako prestanes sa uzimanjem, izgubices taj dodatni naboj, ali ne u potpunosti, recimo da ces moci i dalje da izvlacis 5% nekadasnjeg maksimuma.

Problem koji sam ja imao sa kreatinom i zbog kojeg sam prestao da ga pijem je to sto te dehidrira do zla boga - skuplja ti svu vodu u misice, i onda moras da se nalivas istom po ceo dan. Najvise problema bih imao preko noci jer sam bio konstantno zedan, suva usta, i onda se nalivas vodom, pa ustajes do WCa, i tako u krug, sto sve zajedno rezultuje dosta slabim ritmom spavanja, sto nisam mogao da izdrzim.

Link to comment

Da, mora mnogo vode da se pije, ali svakako bi trebalo pojacati vodu. Vecina ljudi pije manje od optimalnog, posebno debeli ljudi iz nekog razloga. To da je kreatin nesto specijalno i hard core je ipak zabluda. Kreatin tvoje telo proizvodi samo, ti uzimas dodatno da bi bio siguran da ga nikada nece faliti kad treba. Posto ce gram-dva da pravi telo prosecnog zdravog muskarca, a otprilke od 5 si siguran da nisi u deficitu, onda uzimas cisto da budes na sigurnom. Monohidrat koji je jeftin i jednostavan za proizvodnju je sasvim dovoljan. Ostale popularne verzije se hvale manjom retencijom vode, ali to je na kraju krajeva i nebitno. Ako ti je prioritet gubljenje masti, mozda se jedino smoris u prvoj nedelji kad vidis da si dobio kilo-dve, ali to je samo hidriraniji misic. Dodatna snaga (ne bih bas isao na 10% kao moguce, ali nesto se dobije), malo "naduveniji" misici, zdravo je i nije skupo. What's not to like.

Sto se proteina tice, moze tu da se razvuce prica na 10 strana o ovome i onome, ali ja sam misljenja da ne treba trositi previse energije na to. Uzmi bilo sta, samo da je u normalnoj prodavnici suplemenata a ne preko "coveka koji zna coveka". Ono sto platis skuplje ce ti uglavnom znaciti da se bolje razmuti i da su vestacki dodavaci ukusa malo bolji, pa tu samo vidi koliko ti se trosi para. Ono sto je moje iskustvo je da jeftin protein smori uzasno dok ga smuckas, ali kontam da na to optimisticki moze da se gleda kao na dodatni trening ruku :D

Link to comment

Od mikro nutrijenata je bitno da ti ne fali magnezijuma i vitamina D na prvom mestu. Pominjem ih zato sto fizicki aktivni ljudi obicno imaju manjak. I jedno i drugo moze da se resi pametnom ishranom, ali ne znam ni za jedan primer da suplementacija pravi problem. Uzmes pa popijes ponekad. Tu ne treba zaboraviti i da se vitamin D apsorbuje uz sunce i da je to jos jedan od miliona razloga zasto je setnja napolju jedna od najboljih stvari koje mozes savetovati bilo kome.

 

 

Podatak iz jedne velike laboratorije u Beogradu je da je 75% ljudi koji su kod njih analizirali vitamin D imalo manjak istog.

Hranom ga se unosi vrlo malo. Uglavnom izlaganjem suncu i to bez zastitne kreme pod uslovom da je UV indeks minimum 3 i da je prilicno velika povrsina tijela izlozena. Kolicine D vitamina u kapsulama koje kod nas farmaceuti preporucuju (400 iu/dan) nit pomazu ako imas manjak nit dovode do hipervitaminoze ako ga imas dovoljno.  

Link to comment

Za 2 000 dinara provjeris nivo D vitamina u krvi u bilo kojoj laboratoriji. Doduse i ako ti utvrde manjak nije pametno napamet ga uzimati jer je povezan i sa nivoom Ca i sa jos nekim hormonima. 

Link to comment

u kom vidu magnezijum uzimate? pocela uzimati mg sulfat u spreju, preko koze.. najrasprostranjeniji u tabletama je u vidu oksida koji se apsorbuje tek oko 5%, a oralno se najbolje apsorbuje malat, kojeg bas i nema u suplementima dostupnim u srbiji

 

jel se ispumpate kad prestanete uzimati kreatin? prestane vezivanje vode i misici se vidno izduvaju..cemu onda to?  :D

Link to comment

Ma nije to bas toliko. Osetis ti mozda malo, nije nesto sto bi okolina primetila. Ja variram 2 kg sa/bez kreatina, a to je na 100 - 110 ukupnih kila. To je procenat koji se primeti na ljudima spremnim za bodibilding takmicenje, nije nesto o cemu treba preterano da se brine u svakodnevnom zivotu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...