Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

On 17. 10. 2023. at 9:01, đorđe geprat said:

dva slučaja.

 

prvi od petka. prijatelj i ja smo radili u krćevcu, on je ozbiljno posekao prst na ruci. uvijem mu prst gazom iz "prve pomoći" i odemo u topolu. odmah ga prime, dezinfikuju, previju i kažu da je za ušivanje. u aranđelovcu jer nemaju hirurga u topoli. odemo u aranđelovac u bolnicu. ušiju mu pokidano na prstu i kažu da dođe u ponedeljak na kontrolu. urgentna stvar, na oba mesta samo je dao zdravstvenu knjižicu da ga evidentiraju. u ponedeljak, dođemo na kontrolu i previjanje. posle čekanja na red odradi se za 15 minuta. na šalteru, kažu mu da treba da plati za pregled. sačekamo da izračunaju i naplate mu 1740 dinara. gledam fiskalni račun i krstim se. sam pregled je reda 200 dinara, materijal (rukavice, gaza, ....) otprilike isto a sam čin previjanja 1 kažiprsta košta 1400 dinara. ima zdravstvenu knjižicu republičkog fonda a plaća uslugu na teritoriji republike. treba li da u platim putno zdravstveno osiguranje za 7 dana ako idem na divčibare, recimo?

 

drugi. u četvrtak vozim lokalca u valjevo u bolnicu. pozvali su ga da dođe da uzme uput za nešto što mu je zakazano u toj bolnici za decambar. da uzme pisani uput, nisu sigurni gde da ga drže do septembra. pitam ga što taj uput nije u računaru pa kad dođe u decembru lekar će da ga nađe. odgovor: pusti, jebem ti valjevsku bolnicu, kad zavržim s njima prijaviću boravak u aranđelovcu.

 

inače, za sve bitno, za ovo selo je nadležna valjevska bolnica 60 km daleko, do koje nema javnog prevoza, sem preko "male krsne".

Što se ovog prvog slučaja tiče ukoliko mu je knjižica overena apsolutno nema osnova da se naplati pregled. Jedino što možda  može da se opravda je plaćanje participacije od 50 dinara (mada je to upitno jer je hitno zbrinjavanje u pitanju) 

  • Hvala 1
Link to comment

napisah već. čovek je skuvana žaba. 74 godine. zamišljam koliki bi račun za previjanje bio da je u pitanju šaka, polaktica.............. da li bi onda učinio nešto.

 

no, to je bio samo povod za moje negodovanje što ti besplatna zaštita važi u celoj republici samo za urgentne intervencije. primeri iz ovog sela mi pokazuju da ljudipošto su na području ljiške opštine koja je u sastavu kolubarskog regiona mogu da se leče samo na toj teritoriji. jebena valjevska bolnica do koje treba 60 km a ne u aranđelovcu ili beogradu koji su na 20 km. iako je sve pod kapom RFZO. ovdašnji lokalci se fiktivno prijavljuju da žive u aranđelovu, naravno ko može, samo zbog toga.

Link to comment
  • 4 weeks later...

 

Quote

Na snimanje magnetnom rezonancom čeka se godinu dana, često i duže, na skener i do pola godine, za specijaliste pacijenti uglavnom dobijaju blanko upute, jer se termini popune brzinom svetlosti, a od nedavno je nemoguća misija zakazati pregled kod lekara opšte prakse u bar polovini domova zdravlja u Srbiji.

Mape slobodnih termina u domovima zdravlja u Beogradu, ali i u drugim gradovima naše zemlje, na internet stranici mojdoktor.gov, zastrašujuće su crvene.

To znači da termina u crveno obeleženim domovima zdravlja, nema.

Svi znamo da se u domovima zdravlja pregled zakazuje telefonom, preko kol centra. U crveno obeleženim domovima zdravlja to jednostavno nije moguće. Jedina opcija koja ostaje je da se bez termina ode kod izabranog lekara, sedne u čekaonicu, pa kad se stigne na red.

https://nova.rs/vesti/drustvo/secate-se-kako-je-bilo-tesko-zakazati-specijalisticke-preglede-e-sada-ne-mozete-ni-kod-lekara-opste-prakse/?utm_source=(direct)&utm_medium=najcitanije_singlepost_sidebar

Edited by vememah
Link to comment

Vrarila se iz BiH u kao svoju maticu.

Prvo mi u Nevesinju snimali ruku, utvrdili da je lom i pošto nemaju ortopeda, poslali me u Mostar. Tamo ponovo na rentgen pa u gipsaonu pa ponovo rentgen.

Nakon sedam dana u Foču, ponovo rentgen i saveti ortopeda. Nakon tri nedelje, ponovo u Foču na skidanje gipsa.

I danas dođem svojoj lekarki i ona kaže aaaaaa, nemate snimak posle skidanja gipsa. Pa neman, dosta su mi ljudi i uradili obzirom da tamo nisam osigurana.

Pa, kaže, ne mogu da vas pošaljem kod ortopeda jer njemu ništa ne znači bez snimka. Pa ok, pošaljite me prvo na snimanje. E , ne može jer ne radi rentgen :isuse: (Simina, centralni DZ za Stari grad).

Poslala me za sutra kod fizijatra pa da ona vidi gde će da me pošalje na snimanje :isuse:.

 

Kažem, doktorka, rekli su mi da moram na osteodenzitometriju, dajte mi uput. Kaže, nemam za gde da vam dam uput, to niko ne radi,osim komercijalno :vesala:. Do skoro je radila Banjica a sada ni oni.

 

Zovem euromedik, obično rentgensko snimanje nadlaktice  4200 din :ph34r:. U Mostaru 14 km.

 

Toliko o našem zdravstvu. Prođoh pola Bosne i ne čuh da negde ne radi rentgen, a ovde, centralna opština glavnog grada. Divota.

 

 

Edited by dùda
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, dùda said:

Vrarila se iz BiH u kao svoju maticu.

Prvo mi u Nevesinju snimali ruku, utvrdili da je lom i pošto nemaju ortopeda, poslali me u Mostar. Tamo ponovo na rentgen pa u gipsaonu pa ponovo rentgen.

Nakon sedam dana u Foču, ponovo rentgen i saveti ortopeda. Nakon tri nedelje, ponovo u Foču na skidanje gipsa.

I danas dođem svojoj lekarki i ona kaže aaaaaa, nemate snimak posle skidanja gipsa. Pa neman, dosta su mi ljudi i uradili obzirom da tamo nisam osigurana.

Pa, kaže, ne mogu da vas pošaljem kod ortopeda jer njemu ništa ne znači bez snimka. Pa ok, pošaljite me prvo na snimanje. E , ne može jer ne radi rentgen :isuse: (Simina, centralni DZ za Stari grad).

Poslala me za sutra kod fizijatra pa da ona vidi gde će da me pošalje na snimanje :isuse:.

 

Kažem, doktorka, rekli su mi da moram na osteodenzitometriju, dajte mi uput. Kaže, nemam za gde da vam dam uput, to niko ne radi,osim komercijalno :vesala:. Do skoro je radila Banjica a sada ni oni.

 

Zovem euromedik, obično rentgensko snimanje nadlaktice  4200 din :ph34r:. U Mostaru 14 km.

 

Toliko o našem zdravstvu. Prođoh pola Bosne i ne čuh da negde ne radi rentgen, a ovde, centralna opština glavnog grada. Divota.

 

 

Taj usrani rengen u DZ Simina ne radi od 2018 godine ( znam iz iskustva 😔)

  • Tužno 1
Link to comment
1 hour ago, dùda said:

Zovem euromedik, obično rentgensko snimanje nadlaktice  4200 din :ph34r:. U Mostaru 14 km.

 

Euromedik je ubedljivo najskuplji, koliko vidim.

 

Ima za daleko manje:

2550 - https://www.dchram.rs/cenovnik/

2600 - https://www.medigroup.rs/usluge/dijagnosticka-radiologija/rentgen-dijagnostika/rentgen-nadlaktice

2700 - https://balkanmedic.rs/cenovnik/

2850 - https://www.eurodijagnostika.rs/cenovnik/

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment

Evo me u kliničkom. Ovo je šesti krug pakla. Jedva sam nekako ugrabila mesto da sednem u čekaonici. Zakazana za 9:45, rekla mi sestra, do 12 ako dođem na red, da pevam :ph34r:.

Snimak naravno nemam jer rtg u Siminoj do juče nije bio popravljen. Sad ću da čekam, barem sedim, pa ću da vidim šta će da bude.

 

Za @vememah. Snimanje u medigrup (zvala sam) je 2600 ali kakva zamka. Kažu očitavanje radiologa košta + 1500 din :isuse:. Ok, ja pitam, ako idem kod vašeg ortopeda na kontrolu, šta će mi očitavanje? Kaže, pa takva je procedura. A pregled ortopeda je 6900.

Tako da euromedik ipak ispadne jeftiniji, 4200+5300.

 

Izgleda da mi je jeftinije da provedem dan ovde. Pri tom, jedva sam pronašla ortopediju u kliničkom, uputili su me prethodno na tri različita mesta. A signalizacija ne postoji. 

Sad je ortopedija u bivšem urgentnom.

  • Tužno 1
Link to comment

pored njih za fizikalnu samo da pohvalim fitnes mediko

 

https://www.fitnessmedico.com/

 

imali su priliku da me odvale za više hiljada evropskih para, a sve me je koštalo 8000 rsd

 

izuzetno pošteno urađeno kompletno sve, na način koji nikada ne očekujem, ne samo u srbiji

 

Edited by Braća Strugacki
  • Hvala 3
Link to comment
  • 1 month later...
1 hour ago, vememah said:

 

 

On 10. 4. 2023. at 20:19, zorglub said:

Prošle nedelje zvali majku sa VMA da operiše koleno. 7 godina nakon pregleda.

 

  • Hvala 1
Link to comment
Just now, Mel said:

Ali kao ne treba im svima koleno, nego eto hoce da idu da menjaju koleno od obesti.

 

A lekari koji su ih na tu listu stavili vole da stavljaju narod na listu za operaciju kolena iz chiste obesti takodje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...