Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

4 hours ago, Valkyrie said:

Stvarno ne znam šta je potrebno da se dogodi ovde da ljudi prestanu da budu tretirani kao stoka

 

Да понесе 500 евра, јер ако понесе нпр. 200 мож` да се деси да јој доктор каже Доручков`о сам! Барем је тако код нас у Крагујевцу. 

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
13 hours ago, Valkyrie said:

Moja majka je jutros od 7:30 do 17h džedžala na očnoj hirurgiji da joj "izvade konce" od operacije koju je imala prošle sedmice. Doktorka se bila pojavila jutros na sekund kao apericija i nestala do popodne. Kad je mama prozvana, dr se  tobože izgranjavala kako i zašto je toliko čekala i što joj sestre nisu rekle (pa već nešto) i izvinjavala se jedno 30 puta. Mami je onda rekla "ispašće Vaši konci sami, to su razgradivi, stavljajte kapi" i poslala je kući. Valjda prošle nedelje, dan posle operacije kad je isto morala da dođe na skidanje zavoja, nisu bili razgradivi, pa joj je tad rečeno da dođe da joj ih skinu. 

 

Stvarno ne znam šta je potrebno da se dogodi ovde da ljudi prestanu da budu tretirani kao stoka. 

 

Ovako mamina prijateljica jednom u mesec ili dva čeka milost za pregled kod doktorke. (Nisam sigurna da li je na Onkologiji ili gde) Rak kože, od lekova i svega jedva je na nogama (povuklo se, ali svako malo se nesto novo desi pa izadje i novi opasni mladez + joj se od terapija uništilo svašta od organa) dodje u 7 i bude pozvana do 12-14h - to je redovna procedura. Doktorka nekad nema volje da orica sa njom, bukvalno je pita "a sta biste vi sad radili" i slicno, ume i da bude jako neprijatna, ton joj je maltene u fazonu "kad ce vise da umre". Ova od tvoje mame je verovatno zbrisala da u radno vreme radi u Euromediku privatno, za ovu pojma nemam gde i sta ona dodatno radi.

Ne znam stvarno, sa bejzbol palicama na pregled..

  • +1 3
  • Tužno 1
Link to comment

Navodno je dr smena tek popodne u ambulanti a pre podne je bila nekim povodom na odeljenju na spratu pa se slučajno ukazala. Što ne menja stvar da nije normalno da operisanim ljudima ne kažu da dođu u smenu dr koja jedina sme da ih primi jer ih je ona operisala već lakonski "dođite ujutru rano" i sedi tu čekaj dok se ne preturiš.

 

Sestre su tradicionalno nadrkane, ali ne mislim da je ok ni da se sve svaljuje na njih jer sumnjam da smeju one išta na svoju ruku da rade bez dozvole nadređenog dr.

 

U svakom slučaju, nešto posle 17h su izašli iz garaže KBC (tu su ih tek odrali zbog parkinga od ranog jutra) a onda je trebalo tati preko sat vremena od garaže do uključenja na autoput na petlji ispod Kneza Miloša, neki je džumbus bio + potop. 

  • Tužno 3
Link to comment

Klasična neorganizacija i bolenje. Trenutno sistem fercera tako jer može da se hvata krivina, ili suprotno, rade tri posla odjednom. Uglavnom, prećutno većini to odgovara i nema naznaka da će se menja. Ikad.

  • +1 4
Link to comment

Uh, Valk, razumem te potpuno. 

Moj otac je zimus išao na rutinsku operaciju katarakte, ono, ljudi progledaju čim izađu iz sale; on se mučio i zlopatio dva meseca dok nije povratio vid, plus trpeo nesnosne bolove. Kao šlag na tortu, operacija je tako stručno odrađena da je ostao ožiljak koji se inficirao tom brzinom i u toj meri da bi da je čekao još samo 24h ostao ne bez vida, već bez oka.

Ležao dve nedelje na VMA, doktor koji ga je operisao bukvalno bežao od njega.

Sad je sve OK, hvala bogu, ali da je ovo Amerika, bio bi milioner na osnovu odštete.

 

S druge strane, ja se već evo više od dve godine patim s ovim crevom, svakog meseca visim u KBC Zvezdara i NIJEDNO loše iskustvo nisam imao, nikakva čekanja, neljubaznosti, neprijatnosti, komisiju prošao i primljen na terapiju u najkraćem mogućem roku, bez koverte u džep bilo kome... 

Ponekad mislim da sam u nekom paralelnom univerzumu :mellow:

  • +1 3
  • Tužno 1
Link to comment

Drago mi je zbog tvog slučaja, naravno da ima izuzetaka i nije to ni loše, čisto da vidimo da može i drugačije. Tata je na onkologiji redovno, nikad problem. Zakažu mu konzilijum, šta da izvadi od nalaza i donese, oni pogledaju i propišu terapiju i to tako ide, gura već deceniju od operacije. Isto nikad nikom dinar nije dao nit je ko tražio. 

 

To za tvog oca je takav deja vu da vrišti svaki napisan red. Navodno rutinska stvar za koju je samo trebalo da se malo počasti dr za "dobro obavljen posao". Dr se malo prejebao a onda kreće klasično bežanje od odgovornosti i skrivanje, jebeš i kovertu i čast i sve. A otac da ostane bez vida... Pakao. 

  • +1 2
Link to comment

Samo treba da se donese jedan zakon... Ako radiš privatno ne možeš da radiš u državnoj ustanovi i shodno sa tim nemaš osnovu da budeš u profesuri... 

I da vidiš kako se za godinu dana poprilično sredjuje sistem. 

Na primarnom nivou zdravstva treba takodje rešiti mnogo toga što ne funkcioniše trenutno ali to već zahteva malo dublje rezove i po meni svodi se na to da na mesta izabranih lekara prime ljude koji to žele da rade i daju im dobre uslove. 

 

I najvažnije... Podići plate srednjem kadru (sestre tehničari laboranti..) za jedno 30 posto vec sutra. 

  • +1 4
Link to comment

E ovo za "izabrane lekare" je po meni vrlo bitno, jer ako ćemo pravo, najviše ljudi se susreće samo sa njima. Jbga, on ako radi "kao na traci" i sve posle toga neće biti dobro...



....shiit has hit the fan.

Link to comment

U suštini on je prvi koji postavlja sumnju na neku dijagnozu i jako je važno da ima pristup dodatnim dijsgnostickim procedurama i terminima za specijalisticke preglede  koji bi tu sumnju potvrdile (ili odbacile) 

Nešto mora i da se uradi kada je u pitanju dostupnost određenih lekova koji služe u prevenciji težih komplikacija (mada se tu ide u dobrom pravcu... Ti lekovi nisu toliko skupi koliko su primanja pacijenata mala) 

Takodje ima dosta "zloupotreba" sistema od strane pacijenata hipohondara koji dolaze svakodnevno i zatrpavaju sistem. 

 

Trenutno je najveći problem naći termin za pregled specijaliste (mojoj pacijentkinji sa MSom nisam 5 meseci uspevao da nadjem termin kod neurologa a bukvalno sam svakodnevno proveravao dostupnost termina). 

 

 

  • +1 2
  • Tužno 1
Link to comment
58 minutes ago, cartman said:

Samo treba da se donese jedan zakon... Ako radiš privatno ne možeš da radiš u državnoj ustanovi i shodno sa tim nemaš osnovu da budeš u profesuri... 

I da vidiš kako se za godinu dana poprilično sredjuje sistem. 

A onda uvezemo profesore i docente i asistente Medicinskog fakulteta sa Sri Lanke. Ako funkcionise u GSB-u nema razloga da ne funkcionise u zdravstvu.

  • +1 2
Link to comment

Zato što hoće da zarade sve pare na ovom svetu.

Osim ako u privatnim klinikama ne rade pro bono... 

 

Edit: rešenje je da se poveca plata i omoguće bolji uslovi u državnim ustanovama. 

Edited by cartman
  • +1 5
Link to comment
A zasto trenutno rade kao konji 7-14 u drzavnoj bolnici pa onda jos 4,5,6 sati privatno?

Zato što mogu.
Na dva-tri mesta, pa ajde...



....shiit has hit the fan.
Link to comment
1 hour ago, cartman said:

Zato što hoće da zarade sve pare na ovom svetu.

Osim ako u privatnim klinikama ne rade pro bono... 

 

Edit: rešenje je da se poveca plata i omoguće bolji uslovi u državnim ustanovama. 

Odluci se da li su naprosto pohlepna stoka ili su plate u drzavnim ustanovama preniske.

 

58 minutes ago, Frank Pembleton said:


Zato što mogu.
Na dva-tri mesta, pa ajde...



....shiit has hit the fan.


Mogli bi i programeri na pesest mjesta pa nije masovna pojava da sa 50+ godina rade 7-20

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...