Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Quote

Uredba Vlade o zabrani zapošljavanja „tera“ lekare iz Srbije

FoNet, 04.01.2024. 09:13

Uredbom Vlade Srbije, koja je stupila na snagu 1. januara, produžena je zabrana zapošljavanja do kraja 2026, a time su pogođeni i lekari, jer im se „neizvesni“ ugovori produžuju na tri ili šest meseci, do godinu dana, čime gube nadu da će dobiti posao za stalno, piše list Nova.

Tom zabranom se, kako tvrde medicinari, na mala vrata u zdravstvene ustanove uvode članovi vladajuće stranke ili simpatizeri režima, koji bez zvaničnih konkursa dobijaju zaposlenje, navodi taj medij.

U zdravstvenim ustanovama u unutrašnjosti Srbije, većina prijavljenih za stalni posao, koji su bili angažovani tokom pandemije, još nisu dobili obećane ugovore, i četiri meseca pošto je Vlada usvojila zaključak kojim je obećala stalno zaposlenje tim medicinskim radnicima, oni i dalje čekaju na rešavanje svog statusa.

Zdravstveni radnici, ne samo lekari specijalisti, nego i medicijske sestre i tehničari, za kojima ustanove tragaju putem mnogobrojnih oglasa, sve masovnije odlaze u inostranstvo.

Deficit specijalista utiče na gužve, prekomeran posao, tri puta više pacijenata u smeni nego što je protokolima propisano, zbog čega postojeći kadar „beži“ u privatnu praksu ili van zemlje.

Prema analizi Fiskalnog saveta iz 2011. godine, u Srbiji postoji deficit od 5.000 zdravstvenih radnika, koji od tada do danas samo raste, dok podaci Instituta za javno zdravlje govore da nedostaje 1.000 lekara.

Podaci Nacionalne službe za zapošljavanje pokazuju da je u 2022. godini bilo gotovo 17.000 nezaposlenih radnika, među kojima je skoro 2.000 lekara, sa više od 60 specijalista.

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/uredba-vlade-o-zabrani-zaposljavanja-tera-lekare-iz-srbije/

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment

Može i na dooom ali ajde ovde :

U Beogradu proglašena epidemija: Veliki kašalj se širi Srbijom

U Srbiji je zabeleženo 909 slučajeva obolelih od velikog kašlja, zaključno sa 31. decembrom 2023. godine, rečeno je za NIN u Institutu za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut. Zbog širenja slučajeva velikog kašlja u Beogradu je krajem decembra proglašena epidemija.

https://n1info.rs/posts/u-beogradu-proglasena-epidemija-veliki-kasalj-se-siri-srbijom

  • Tužno 2
Link to comment
Just now, Frank Pembleton said:

Može i na dooom ali ajde ovde :

U Beogradu proglašena epidemija: Veliki kašalj se širi Srbijom

U Srbiji je zabeleženo 909 slučajeva obolelih od velikog kašlja, zaključno sa 31. decembrom 2023. godine, rečeno je za NIN u Institutu za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut. Zbog širenja slučajeva velikog kašlja u Beogradu je krajem decembra proglašena epidemija.

https://n1info.rs/posts/u-beogradu-proglasena-epidemija-veliki-kasalj-se-siri-srbijom

 

Moze na doom naravno. Moje dete sad dobilo neki virus, sa nekim specifichnim kashljem provela sam jednu noc guglajuci simptome pertisisa da se razuverim da nije to. Primio je samo 2 od 3 vakcine a i sa 3 zashtita nije ni blizu 100%. Pertussis je jedna od onih vakcina gde je potreban bash shirok zahvat da bi bolest bila praktichno istrebljena, shto je u moje vreme i bilo tako. A kako sam mogla da prochitam kako veliki kashalj ustvari izgleda, mislim se sad da kad budem vodila dete na treci pentaksim pitam doktorku da li mogu i ja negde da se revakcinishem. 0.5% obolelih ima bash gadne komplikacije a ovo nije mali procenat uopshte...

Link to comment

Pogađa i vakcinisane:

 

27.12.2023.

Quote

Gradski zavod za javno zdravlje prijavio je epidemiju velikog kašlja u Beogradu, a prema poslednjim podacima, registrovano je 409 potvrđenih slučajeva velikog kašlja. (...)
Lekarka je objasnila da među registrovanim obolelima ove godine 70 posto je kompletno vakcinisane dece, a najviše je zastupljeno tinejdžera među obolelima između 10 i 14 godina.
"Dokazano je da i nakon preležanog velikog kašlja imunitet traje desetak godina. Jedna osoba može i dva do tri puta u toku života da dobije veliki kašalj. Vakcinalni imunitet nije doživotan, ali je blaža klinička slika", navela je doktorka Begović Lazarević. (...)


https://www.b92.net/zdravlje/bolesti.php?yyyy=2023&mm=12&dd=27&nav_id=2456322

  • Tužno 1
Link to comment
21 minutes ago, Mel said:

 

Moze na doom naravno. Moje dete sad dobilo neki virus, sa nekim specifichnim kashljem provela sam jednu noc guglajuci simptome pertisisa da se razuverim da nije to. Primio je samo 2 od 3 vakcine a i sa 3 zashtita nije ni blizu 100%. Pertussis je jedna od onih vakcina gde je potreban bash shirok zahvat da bi bolest bila praktichno istrebljena, shto je u moje vreme i bilo tako. A kako sam mogla da prochitam kako veliki kashalj ustvari izgleda, mislim se sad da kad budem vodila dete na treci pentaksim pitam doktorku da li mogu i ja negde da se revakcinishem. 0.5% obolelih ima bash gadne komplikacije a ovo nije mali procenat uopshte...

Dtp se daje cetri puta

Link to comment
Just now, Paul Gompitz said:

Dtp se daje cetri puta

 

Daju se prvo tri u seriji, pa cetvrti kasnije. Ta 3 iz serije je pocheo da prima od oktobra, sad treba da ide na treci.

 

Link to comment

What is the best way to prevent whooping cough?

The best way to prevent whooping cough is to get vaccinated.

We recommend that all children and adults get a pertussis-containing vaccine.

  • The recommended pertussis vaccine for infants and children is called DTaP. This protects children against 3 diseases: diphtheria, tetanus, and whooping cough (pertussis).
  • DTaP shots are given at 2, 4, and 6 months of age. To maintain protection, boosters are also given at 15 through 18 months and 4 through 6 years of age.
  • 7- to 10-year-olds who are not fully immunized with DTaP, should get a Tdap vaccine which protects against diphtheria, tetanus and whooping cough (pertussis).
  • Preteens going to the doctor for their regular checkup at 11 or 12 years of age should get a booster dose of Tdap. If a preteen did not get this Tdap at 11 to 12 years, they should be vaccinated at their next doctor visit.
  • All adults 19 and older who have not received a Tdap vaccine, need a booster shot.
  • Adults should receive a tetanus and diphtheria (Td) booster every 10 years. They should also substitute a Tdap vaccine for one of the boosters. The Tdap can be given earlier than the 10-year spacing.
  • It is very important for adults to make sure they are up-to-date with their pertussis-containing vaccines if they spend any time with infants. This includes parents, grandparents, siblings, babysitters, relatives and friends.
  • Pregnant women should receive Tdap in the third trimester of every pregnancy to pass immunity to their newborn until the baby is old enough to begin shots at 2 months of age.
  • Travelers should be up-to-date with pertussis-containing vaccines before they travel. Whooping cough occurs everywhere in the world.
  • Health care staff who have direct contact with patients should get a single dose of Tdap if they have not already received it.

What are the whooping cough vaccine requirements for school attendance?

  • Prekindergarten (Day Care, Head Start, or Nursery): 4 doses (age-appropriate)
  • Kindergarten through 5th grade: 5 doses, or 4 doses with the 4th dose at 4 years of age or older. Or, 3 doses if they start the series at 7 years of age or older
  • Grades 6 through 12th grade: 3 doses
  • Grades 6 to 12: one dose of Tdap (required for students enrolling in grades 6 to 12 who have not previously received Tdap at 7 years of a

 

Link to comment
22 minutes ago, vememah said:

Pogađa i vakcinisane:

 

Tako je. Poenta je u shirokom zahvatu, a on vishe nije dovoljno shirok i zato najverovatnije se bolest vratila.

Mada potpuno vakcinisani bi makar trebalo da ochekuju da je manja shansa da zavrshe sa tim najtezim komplikacijama.

Link to comment

Moja drugarica, 80 i neko godište javlja maločas da je imala veliki kašalj. Uredno vakcinisana u detinjstvu, zato i slabiji simptomi, ali trajalo je mislim ceo decembar.

  • Tužno 1
Link to comment

Moja poznanica i njena ćerka imala veliki kašalj.

Ne bih ni znao da na slikama sa kopa i zlatibora nije napisala "posle 25 dana izađosmo iz kuće" pa sam onda pitao šta je bilo...

Link to comment
  • 1 month later...

Neko na tviteru je napisao da su lazirali podatke u naucnoj studiji koju su radili. Navodno prijavili vise ispitanika nego sto je zaista bio slucaj. Tako sam razumeo.

 

Imam apsolutno nula postovanja prema bilo kom lekaru Srbiji i znam kakvi su hohstapleri, tako da me uopste ne bi iznenadilo da je tacno. A opet sa druge strane znam i kakve su bitange u tuzilastvu i da tesko da bi pomerili dupe da nesto istraze, a da ih ne pritisne neko "odozgo". Tako da mogu da dozvolim i mogucnost da im se smesta afera po nalogu nekog drugog klana u zdravstvu, recimo Grujicicka & Co.

 

Ma ovo je takva drzava da apsolutno u sve mogu da poverujem, ne iskljucujem nijednu mogucnost, znajuci da su svi koji imaju bilo kakve veze sa drzavom deo kriminalnog kruga.

Edited by bejzbolka
  • +1 1
Link to comment

Bogu hvala u srpskoj nauci je inace sve pod konac. Nema potpisivanja laznih autora, nema placanja za objavljivanje, nema naucnika koji zive u inostranstvu i primaju platu u Srbiji…

Link to comment

Da nema veze sa onim što su očistili listu čekanja za srčane operacije tako što su radili i vikendima i prekovremeno pa pokazali da može da se ne umire u redu za hirurško sto?

  • +1 3
Link to comment
Just now, Valkyrie said:

Da nema veze sa onim što su očistili listu čekanja za srčane operacije tako što su radili i vikendima i prekovremeno pa pokazali da može da se ne umire u redu za hirurško sto?

I meni je to prvo palo na pamet, izbijaju pare nekaom iz džepa i prave problem sa tim što su humani, a ne daj bože, ako se i politički aktiviraju pa budu prepznatljivi....

 

Zato pokušavaju da ih zatuku u korenu...

  • +1 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...